Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Proč je důležité mít doma kulomet

diskuse (87)

Ondřej Neff ve svém čtvrtečním úvodníku nadnesl důležitou otázku: Proč by někdo měl mít doma kulomet? Úvodník se týkal petice proti evropské „odzbrojovací“ směrnici a jakkoliv s jeho celkovým vyzněním v zásadě souhlasím, nemohu si odpustit několik poznámek:

Především je třeba pozastavit se u výše uvedené otázky. Za mého dětství se na podobné dotazy odpovídalo logickou replikou: „A proč ne?“ V kontextu „dospěláckých“ problémů to samozřejmě takhle jednoduše nejde. Musí se říct, že zásady svobodného a právního státu snad spočívají v tom, že stát omezuje svobodu svých občanů jen v míře nezbytně nutné. Při vytváření právních norem musí přeci důkazní břemeno spočívat na tom, kdo omezení svobody navrhuje. Je to tedy stát, respektive zákonodárce, kdo by měl dokazovat, proč je nutné něčí konkrétní svobodu omezit. Výše uvedená otázka by tedy měla znít: Proč by někdo kulomet doma míti neměl?

Přesun důkazního břemena (byť v rovině toliko řečnické) z regulujícího na regulovaného je přesně ten styl uvažování, který je typický pro rozvíjející se tekutou totalitu na západ od našich hranic. Přistoupíme-li na tento způsob argumentace, můžeme se záhy dopracovat do podobného absurdistánu jako občané Spojeného království, kteří jsouce přistiženi se sekerou či páčidlem v kufru automobilu musejí dokazovat, že uvedené nářadí potřebují k legitimnímu účelu. Stejně tak se lze ptát, proč by někdo měl mít doma samonabíjecí pušku, opakovací pušku či pušku vůbec. A stejně tak se lze ptát, proč by někdo měl mít doma letadlo, důlní lokomotivu či automobil na naftu. Od logiky „dokaž, že to potřebuješ“ už není daleko k postupnému utahování šroubů pomocí Overtonova okna. Musím říct, že u člověka Astonova formátu mě samotná přítomnost podobné myšlenky poněkud překvapuje.

V úvodníku zmíněný příklad o americkém sousedovi magorovi, který má doma desítky zbraní a „dozajista jednou někoho v magorství zabije“ není problematický v tom, že soused má doma desítky zbraní, ani v tom, že má všechny dveře osazené magnetickými úchyty, ale v tom, že je magor. Normální člověk může mít doma zbraní klidně padesát. A nemusí to být rovnou sběratel. Pro některé chlapy jsou prostě flinty podobnou vášní, jako pro některé ženské šaty či lodičky. Narazíte na unikátní kousek či výhodnou nabídku – a nekupte to! No a co?

Naproti tomu magor by neměl mít doma zbraň ani jednu jedinou. V tomto ohledu je stav americké zbraňové legislativy i úřední praxe dost tristní, nejlépe by se to dalo podepsat slovy „ode zdi ke zdi“ a bylo by to na samostatný článek. Za výsledky české zbraňové legislativy (a úřední praxe) mluví čísla. Už dříve jsem na stránkách Neviditelného psa spočítal, že legálně držená zbraň je v ČR statisticky desetkrát bezpečnější než legálně držený automobil.

Podle Astona je taky iluzorní idea, že by lidé měli chodit ozbrojení, „aby byli připraveni zasáhnout, kdyby se něco mělo semlít“. Trvale ozbrojení prý nechodili občané ani v Tombstone v klasické době Divokého západu, prostě proto, že nošení zbraně je pekelný opruz. Přitom to zdaleka není takové sci-fi, jak si známý fanda tohoto žánru myslí.

Věřte nebo ne, v České republice řada lidí trvale ozbrojena chodí, já sám mezi ně patřím. Přitom rozhodně nejsem zastáncem hesla „Zbraň do každé rodiny“. To je pitomost. K udržení určité rozumné úrovně všeobecné bezpečnosti není potřeba, aby v každém bytě byla flinta. Je důležité, aby potenciální útočník věděl, že tam být může. V současném bezpečnostním prostředí České republiky zkrátka každý potenciální útočník musí počítat s tím, že se setká s ozbrojeným odporem – ať už oběti samotné, nebo náhodných kolemjdoucích. O tom se ostatně přesvědčil třeba grázl z ostravské tramvaje, kterého od toho, aby nevinnému člověku rozbil hlavu, odradila až namířená pistole a cvaknutí závěru náhodné spolucestující. O takových a podobných případech obsáhle referuje například kolega Tomáš Gawron.

Naproti tomu v zemích na západ od našich hranic si útočník může být prakticky stoprocentně jistý, že vyhlédnutá oběť nemá pravděpodobně ani pepřák, o střelné zbrani nemluvě. Nemá, protože nesmí. Málo se třeba ví, že o povolení nosit zbraň k ochraně vlastního života žádal šéfredaktor Charlie Hebdo. Neuspěl, a stálo ho to život. O vývoji násilné kriminality ve zbraňově nejprogresivnějším Spojeném království si jistě bádavý čtenář dohledá podrobnější informace samostatně.

Ano, každodenní nošení zbraně je trochu opruz. Nemůžete si dát pivo, musíte přemýšlet nad tím, jestli vás daný den nečeká návštěva soudu, ministerstva či jiného úřadu, musíte a nesmíte spoustu dalších věcí. Přesto to několika tisícovkám občanů tohoto státu stojí za to a v rámci svých občanských práv a povinností jsou připraveni pomoci každému, kdo by to mohl potřebovat.

Zásadní význam legálního civilního držení zbraní je ale v něčem jiném – a to Aston popsal velmi trefně: Zbraně obyčejným lidem zabavovaly vždy jen totalitní režimy. George Orwell kdysi napsal, že totalitní režim může udělat veliké věci, ale jednu věc udělat nemůže: Nemůže dát dělníkovi pušku a říct mu, aby ji měl v ložnici. A právě v tom je největší význam zbraní v soudobé občanské společnosti. Jsou lakmusovým papírkem svobody. A je úplně jedno, jestli máte doma opakovačku po dědovi, nebo kulomet.

Autor je členem sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX.

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Jako kandidátku na francouzskou premiérku navrhne levicový blok Nová lidová fronta státní úřednici...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté do kvalifikace o Ligu mistrů vstoupili vítězně. V úvodním utkání 2. předkola...

jhr Jan Hron, ČTK
23. 7. 2024

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření...

inc Lubomír Světnička
23. 7. 2024

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz