15.5.2021 | Svátek má Žofie


SPOLEČNOST: Proč fandíme komunistům

26.5.2012

Ad: Budu volit komunisty, protože nekradou

Už snad všechny zkoumající agentury se shodly, že komunistům stoupají preference. Podle některých dokonce snad až k bájné hranici dvaceti procent. Nepřekvapuje mě to, ale hlavou nad tím kroutit nepřestanu.

Fascinuje mě hlavně zdůvodnění, které žene stále více lidí zpět do lůna strany, které kdysi jako prvovoliči dávali svůj hlas na jednotné kandidátce Národní fronty. Že prý budou komunisty volit proto, že jsou jediní čistí, neboť se za posledních dvacet let nedostali k lizu.

Proboha, co je tohle za pitomost? To, že někdo nedostal příležitost si nakrást, z něj přece ještě nedělá lilii. Celkem nepochybuji, že například vychytralý advokát Vojtěch Filip by se rozhodně pobízet nenechal. Obratný a proradný jak korouhvička, který podle potřeby střídá role demokratického státníka a z mauzolea povstalého Klémy, by podle mě zobal ještě víc, než řada současných politiků.

Ta partička, vysedávající ve Sněmovně úplně nalevo, totiž rozhodně nejsou světci. Navíc mezi nimi zjevně nikdo nemá takový formát, aby si dokázal trochu větší peníze vydělat v normálním, tržním prostředí. Takoví lidé pak nemají jinou šanci, než si jít požadovaný životní standard obstarat do politiky. Bohužel toto je případ značné části současné politické reprezentace, ale tím spíše je to případ Filipovy partaje.

Vedení komunistické strany rozhodně nedosahuje kalibru intelektuální elity- spíše naopak. No a řadové členstvo je na tom ještě mnohem hůř, jak ukázal víkendový stranický sjezd. Utápění se v jalových debatách o ničem, zprzněná čeština jak z Červeného hrádku… Ne, tohle není žádný výkvět, ale přinejlepším průměrní čecháčkové. A protože to jsou normální lidé, tak samozřejmě mají normální přání a potřeby. A mezi nimi peníze určitě patří na přední místo.

Není jediný důvod se domnívat, že by Filip byl méně zkorumpovaný než Kalousek nebo Topolánek, že by Grospič spravoval střední Čechy nezištněji než Rath (s nímž byl mimochodem na smíchovském hejtmanství jedna ruka) nebo že by soudružka ministryně zdravotnictví Marková byla vůči farmaceutické lobby odolnější než Julínek se Šnajdrem.

Celkem rozumím, proč tuto stranu pořád volí ostalgici, ty bláznivé vdovy žijící minulostí se svým roztomilým chrapounem. Mám pochopení i pro mladé komunisty, kteří už nepamatují, co byl socík, a marxleninismus je pro ně vzrušující intelektuální výzva - u nich je dost velká pravděpodobnost, že z toho do třicítky vyrostou. Ale volit je jen proto, že "aspoň nebudou krást", to prostě neberu. Budou, pište si, že budou, a ještě si své koryto nechají střežit milicí s bajonety.

Nevyčítám komunistům jejich plebejství, ani jejich snahu postarat se o své rodiny. Velmi mě ale rozčiluje, pokud jsou zrovna oni stavěni do pozice spasitelů, kteří napraví současný bordel.

Vážení, pokud vám opravdu tak leží na srdci veřejné prostředky, tak byste je přece neměli dávat všanc další kohortě hladových krků, toužících se napakovat na státním. A nic víc ti vaši lilioví komáři nejsou.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.