6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Běhal 30.5.2011 13:49

Jenže o tom semlkuví

Jenže prohřešky katolíků se pořád omílají a zveličují, ale o vraždění katolíků se mlčí a když se katolíci bránili nebo brání, tak je oheň na střeše.

V. Novák 30.5.2011 14:11

Nepřipadá mi, že by dějiny Anglie

nebo Francie v 16. století byly natolik žhavé téma, aby někdo zatajoval tehdejší persekuci katolíků nebo nekatolíků.

V té Anglii byl Jindřich VIII. nejdřív ultrakatolík kterého za pronásledování nekatolíků papež poctil titulem "obránce víry", pak se stal anglikánem a pronásledoval katolíky, pak přišel Eduard, který nepronásledoval nikoho, neb ještě z toho neměl rozum a byl neduživý, pak Marie likvidovala protestanty, jež vnímala (oprávněně) jako popírače své legitimity. Pak Alžběta dtto jen opačně...

Mimochodem - Alžběta měla celkem důvod se katolíků obávat, zejména od té doby, co jezuité vyhlásili tezi o legitimitě odstranění "kacířského" panovníka. Ve Francii jim to vyšlo jak u katolíka (ale nedostatečně pronásledujícího hugenoty) Jindřicha III, tak u Jindřicha IV, který po tolika konverzích už nejspíš sám nevěděl, co zrovna je, ale dopustil se hrozného činu - dal hugenotům svobodu svědomí. Vycházelo jim to nejen ve Francii, v Holandsku zvraždil stejně ideově podezděný fanatik Viléma I., zvaného Mlčenlivý.

V Anglii to nevyšlo díky siru Walsinghamovi a jeho tajné policii. A "zostření politikly vůči katolíkům". Btw - zmíněný trest byl vyhrazen zrádcům usilujícím (možná i údajně) o život krále. Ne obyčejným neanglikánům.

U nás vládli povětšině katolíci a tudíž se represí a útlaku dopouštěli hlavně oni. V zemích lutheránských a kalvínských tomu bylo naopak a nedělám si iluze o jednotných bratřích - kdyby měli moc, nechovali by se jinak. Jediné, v čem se shodl "jednotný bratr" Václav Budovec z Budova s Kalvínem, byl souhlas s (doslova) upečením antitrinitáře Serveta...