21.5.2022 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rehulka 16.11.2010 13:05

Takže nakonec.....

....se celá debata, která by mohla být otevřená, užitečná a zajímavá, zvrhá ve skupinu lidí, kteří nemají (politicky) v lásce pana Romana Jocha a ve skupinu, kteří s ním souhlasí.

Dovoluji si připomenout, že je rok 2010, tedy (prozatím) ještě panuje demokracie, tedy svobodná diskuse !

Jestli mám rád presidenta Klause, nebo nemám, je úplně nesouvisející, proto je trapné to zaplétat do názoru pana Jocha. Mně osobně, se jeho (R.J.) názory líbí !

A. Fritscher 16.11.2010 12:39

Vynikající text

Který nazančuje cestu.

A možná i panu PAVLOVI tak napovídá, že když do doby Churchila nikdo nic lepšího než demokracii nevymyslel, tak že by se mohlo blýskat na časy :o))

P. Hofman 15.11.2010 21:53

REPREZENTATIVNÍ VLÁĎA

NEZODPOVĚDNÍ (neobčané): nezaměstnaní, zdravotně postižení, studenti, bohatí příjemci státních dotací, muži, odmítající se z náboženských či jiných důvodů chopit zbraně, ženy, nemající více než 1 dítě (včetně sobecky neplodných či příliš mladých), státní zaměstnanci (jako lékaři, učitelé, hasiči, policisté, st. úředníci, vědečtí pracovníci, vysokoškolští profesoři, zaměstnanci státních kulturních zařízení včetně např. dotovaných divadel, zaměstnanci státních institucí a firem - např. České dráhy či ČEZ, vojáci, atd.atd). A největší bomba nakonec - politici.

Jak to, žáku, že i politici? No protože by se, pane učiteli, rekrutovali sice jen z těch zodpovědných ale v momentě zvolení by se stali nezodpovědnými, neb by od státu brali víc, než by mu dávali (ještě, že se to naučili už v té odporné demokracii). No a nakonec by zůstal jen Roman Joch, zvaný Reprezentativní Vláďa. A jelikož by ho už neměl kdo odvolat, tak pokud ještě nezemřel, tak vládne dál.

Amen a pohádky je konec.

O. Kadlec 15.11.2010 22:00

Re: REPREZENTATIVNÍ VLÁĎA

Kdyby to náhodou neměla být pohádka tak už dávno by to byl jiný, praktičtější Vláďa. Pan Joch by mu rád dělal poradce.

J. Šejnoha 15.11.2010 23:25

Re: REPREZENTATIVNÍ VLÁĎA

No. Ten problém s placením politiků by se dal  vyřešit   tím, že by se  jednalo o  čestné  funkce.

Místo hnidopišení  v textu by jste se ale měl  zamyslet nad principem  demokarcie. Jestli ti, kteří nedokážou uživit  sami sebe, dokážou fundovaně rozhodovat o  směřování  státu ? 

A jestli je normální, že  i v době nedostatku pracovních sil  máme  5% nezaměstnanost ?

A jestli je trvale únosné užívat si sociální vymoženosti na  dluh ?   Atd..

Text není  návodem ale  námětem k zamyšlení. 

O. Kadlec 15.11.2010 23:38

Re: REPREZENTATIVNÍ VLÁĎA

Ano. To má pan Joch taky na mysli. Jak jinak chcete zajistit, aby se drtivá většina lidí, totiž ti kteří nemají dostatečný majetek, nepletla do politiky? ...a taky aby se neoficiální výnosy z moci nedělily mezi tolik lidí.

K. Janyška 15.11.2010 18:25

Pozor ! Pozor ! Pozor !!!

Považuji rozhodnutí soudů ve věcech tzv. podplácení voličů za bezprezendentní útok na demokracii, který nemá u nás obdoby !

Od této chvíle se už voliči svobodně rozhodovat nesmějí a musejí rozhodovat tak, jak jim to nařídí soud !

Co je však komu do toho, že někdo dal někomu stovku nebo jiný tužku za stovku !   Motivy ke svobodnému hlasování, jak voličů tak zastupců voličských skupin, musejí zůstat navždy právně neuchopitelné !!! Jinak je po svobodě ! Dzp.

P. Brodský 15.11.2010 18:01

Heinleinova hvězdná pěchota

Robert Heunlein je původním autorem tohoto modelu.

M. Martinovská 15.11.2010 18:06

Re: Heinleinova hvězdná pěchota

Koho myslíte? Myslíte Konráda? Nebo Hownlajna?

O. Kadlec 15.11.2010 18:08

Re: Heinleinova hvězdná pěchota

Robert Heinlein - patrně nejplodnější světový autor sci-fi.

M. Martinovská 15.11.2010 18:10

Re: Heinleinova hvězdná pěchota

Aha, pardon. Zmátl mně ten Heunlein.

O. Kadlec 15.11.2010 18:07

Re: Heinleinova hvězdná pěchota

Že by pan Joch čerpal ve sci-fi? Na to bych se rád zeptal Astona.

K. Janyška 15.11.2010 17:17

Znovu a pozorně študujte !

Demokracie zanikne prostě proto, neboť není správným nástrojem správy věcí veřejných !

Nepočítá s tím, že lidský svět je nedvolatelně neustále se rozšiřujícím spontánním řádem lidské intetakce a ne organizací ! Organizací dokonce ani být nemůže ! Zanikl by ! Dzp.

P. Čech 15.11.2010 17:54

Re: Znovu a pozorně študujte !

Organizací být nemůže, v tom máte pravdu. Může a dokonce musí být organizován. Nejlepší známý způsob, kdy tento lidský svět organizuje sám sebe je právě ona demokracie. Demokracie, která vylučuje jakoukoliv jinou formu diktatury kromě diktatury většiny. Soužití jakýchkoliv živočichů na planetě Zemi se vyznačuje určitou mírou organizování. Organizátorem je obvykle genetická výbava, nebo přírodní zákony. Lidský rozum se tomuto vymkl a proto musí nastat organizování jiné, opět pouze lidmi vymyšlené. Zde ovšem nastávají problémy, protože člověk je divný hmyz. Nechce se dobrovolně ničemu přizpůsobovat, ani tomu, co je k jeho prospěchu. To ovšem není možné a časem se mu to vždy vymstí. Podléhá různým izmům, které zase nejsou ničím jiným, než formou nějaké diktatury. I demokracie je diktaturou, ovšem diktaturou většiny, která je jako jediná přijatelná.

K. Janyška 15.11.2010 18:30

Re: Znovu a pozorně študujte !

No, právě ! Diktatura většiny je stejně zlá, jako diktatira diktátora ! Ještě horší, neboť dává pocit legitimity ! Většinové hlasování musí podléhat, a to vždy, testu soukromým právem, zda někomu nezasahuje do jeho dom=na svobody ! A to se bohužel neděje ! Dzp.

P. Čech 15.11.2010 20:59

Re: Znovu a pozorně študujte !

Vši,l jsem si, že už poněkolikáté hýříte pojmem "soukromé právo". Buďte tak laskav a oblažte mne, nevědoucího, vysvětlením, co to je. Jakékoliv lidské rozhodnutí totiž vždy zasahuje do nějaké svobody někoho jiného. Výjimku tvoří, ovšem pouze teoreticky, anarchie.  Všichni jsou si rovni a stejně svobodní. Výsledkem je ovšem chaos a rozvrat všeho.

A. Fritscher 16.11.2010 13:24

Re: Znovu a pozorně študujte !

........a nejhorší je demokracie. Demokracije znamená, že se menšina podřizuje přání většiny, a jak víme z osobní zkušenosti, většina lidí jsou blbci. Je to to samé jako staré blbé české pořekadlo, že.....moudřejší ustoupí.....to se to potom udělá právě podle toho blbce, kterýmu se ustupuje :o))

J. Polivka 15.11.2010 17:03

Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Presne takhle uz pred mnoha lety argumentoval Kaddafi!

Nevim, jak funguje Libyjska Dzamahirije, ale ve sve Zelene Knize a v dalsich spisech Kaddafi tvrdil, ze demokracie postupne upadne presne tak, jak lici dnes pan Joch.

Nezbyva nez pozvat Kaddafiho mezi poradce prezidenta...

O. Kadlec 15.11.2010 17:12

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Kaddáfího spisy neznám, ale je logické, že podíváme-li se na euroamerickou demokracii očima ideologů jejího překonání ve směru nějaké überdemokratie - ať už společnosti lidodemo, nebo korporátní, nebo reprezentativní, nebo utopické, nebo nietzschejánské, nebo pramarxistické - vždy najdete společné rysy, protože ty postuloval nebo naznačil praotec Plato.

Není tedy správné z toho vyvodit např. že pan Joch je fašista, ale je dobré pochopit o co mu jde. Nepustit takovýhle lidi k moc velké moci, to je sebeobrana demokracie.

M. Martinovská 15.11.2010 17:18

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Euroamerická demokracie není zřejmě importovatelná do určitých společností, kde převažuje počet "černých pasažérů", kteří se se systémem vezou zadarmo, ať už z neschopnosti nebo ze zlé vůle. Bez určitého právního systému, bez jeho síly, a bez obecné vůle spolupracovat ve společnosti není demokracie možná nebo neprosperuje. Kam se zařadíme my?

Joch píše provokativní články, které odkrývají důležitá témata.

O. Kadlec 15.11.2010 17:41

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

To každý ví. Otázka "kam se zařadíme my" je hloupá. Irelevantní.

Nedegradujte prosím pana Jocha na nějakého pankáče. To není provokatér. On to myslí vážně. Nečas není eňo, aby si pozval do týmu jen tak nějakého autora provokativních textů. Šéfičkem tzv. Občanského institutu taky není pro legraci čtenářům. Za tím stojí vize.

M. Martinovská 15.11.2010 17:45

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

No samozřejmě, že jsme se zařadili k demokratům, otázka je poměr černých pasažérů a tedy ta prosperita. Já z Jocha dělám pankáče? Že jeho názory provokují, vidíte v reakcích v diskuzi. Myslíte, že má reálnou vizi u nás zavést volební právo dle daní?

O. Kadlec 15.11.2010 17:57

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Jistě že ne, je to dalekosáhlá "utopie". Ale v minulém století jsme se přesvědčili, že některé utopie se ukázaly splnitelné, jen se ukázalo, že realita se dost liší od očekávání.

Ono vlastně záleží nejen na "Rousseauovi", ale hlavně na tom, zda se nalezne v pravou chvíli nějaký "Danton". Latentní poptávka, jak vidím, v lidu je. Ale fýreři schopní dovést utopii do reality jsou vzácní. A taky se musí potkat s příležitostí. Takže velkou naději panu Jochovi nedávám. On bude jen zasévat a zasévat a sémě bude čekat na vhodné podmínky.

Madam - protože je mi z duše protivný váš  pohled na organizaci společnosti, nevidím ve vás vůbec pasažéra, tudíž nemůžete být ani černá ani bílá.

M. Martinovská 15.11.2010 18:05

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

(Černý pasažér je známý ekonomický pojem). Pasažéři jsme všichni,  všichni jedeme. Někdo se veze na černo, někdo za peníze, někdo řídí, někdo kontroluje lístky.... Pokud mně chcete vyhodit z vlaku (státu), jak se to slučuje s vaší výtkou Jochovi a jeho podobným, že chtějí nějaké skupiny vylučovat?

O. Kadlec 15.11.2010 18:09

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

JÁ v žádném vlaku nejedu. A tato přirovnání, která milovala komunistická generace našich rodičů, považuji za neadekvátní pro svobodnou společnost.

M. Martinovská 15.11.2010 18:16

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Ach jé. Promiňte. To přirovnání je ale výstižné právě pro situaci těch lidí, kteří platí (z jejich peněz se kupuje uhlí či nafta, spravují koleje), a vlastně svými penězi vezou i ty, kteří neplatí což je v pohodě, dokud není černých pasažérů jaksi přesmoc.  Přirovnání vždy zjednodušuje. Jak jinak to říct... třeba vyžírkové? Černý pasažér zní důstojněji, ne? Na vlaku na střeše ještě mohou jet Hobous, úplní ilegálové, které honí brzdař, kdežto černý pasažér vypadá jako ostatní, čte si knížku, svačí.... Pravda že každé přirovnání i trochu kulhá, tohle též proto, že většina železnic je ztrátová, což by vzhledem ke státům... no, asi i to je pravda, navíc cestujícíh ubývá....

M. Martinovská 15.11.2010 18:18

Re: Pan Joch zrejme studuje

A bohužel jsem nezažila a nevím, jak to přirovnání "milovali komunisti", to mně mrzí - takovou souvislost jsem probudit nechtěla.

O. Kadlec 15.11.2010 18:24

Re: Pan Joch zrejme studuje

Naši páni rodičové (já jsem už sám trochu starší typ) se lehce smířili s komunismem, protože chápali společnost jako ORGANIZACI. Vy taky, i když s nimi nemáte nic společného. Ale heslem mých vrstevníků bylo "hlavně žádná organizace. a když - tak beze mne."

Ve společnosti která mi říká jakou mám funkci na imaginárním vláčku odmítám žít.

M. Martinovská 15.11.2010 18:33

Re: Pan Joch zrejme studuje

Pane Kadleci, ale organizací se denně účastníte. Veřejná doprava je mohutná a obdivuhodná organizace. Chodíte pěšky? A chodíte... Kanalizace je úžasná organizace. Funguje pomocí organizace. Zdarvotnictví... nejen stát. I církve, které vznikly na požadavku přímého přístupu k Bohu, bez Zástupců, dospěly k organizaci - nakonec tam vždy někdo rozhoduje - i ve školní třídě. Hejno vran je organizace. Ale i vlčí smečka. Dokonce i rodina. Jiná věc je stárnutí institucí.... Napadne dneska nějakého školáka, že škola je úžasný vynález? Komunisti nám znechutili spoustu dobrých věcí, třeba i tak skvělé věci jako společnou péči o okolí, takže akce Z se pořádají ve Švédsku a  v Americe... v Americe je nejvyšší počet odpracovaných hodin na veřejných pracích (škola, obec).

O. Kadlec 15.11.2010 18:52

Re: Pan Joch zrejme studuje

Já služeb organizací POUŽÍVÁM. Je jich mnoho. Žádnou z nich si nepletu se společností. Sám mám vedoucí funkci. Ale společnost lidí, kteří mají společné to, že se někde narodili a nebo tam bydlí, není organizace. Nás dva nespojuje nic než zákon, a ten ná MUSÍ vidět oba stejně. Jinak si děláme co chceme. Nikdo nemá právo se mě ptát kolik beru a kolik paltím na daních a nikdo nemá právo kontrolovat z čeho žiju a kdo mě platí. Akorát berňák, a to jen do té míry zda nepodvádím.