11.7.2020 | Svátek má Olga


SPOLEČNOST: Příští arcibiskup

23.6.2020

„Každý diecézní biskup má zodpovědnost za svou diecézi a je v tom podřízen přímo papeži,“ vysvětloval kdysi Miloslav Vlk. Všimněte si: přímo papeži, ne snad některému arcibiskupovi. „Biskupská konference v určité zemi není nadřízeným orgánem jednotlivých biskupů. Je to poradní fórum zvláště v oblasti duchovní služby biskupa. Reprezentuje církev vůči státu a má kompetenci jednat se státem v otázkách vztahu státu a církve. V určitém smyslu lze říci, že předseda biskupské konference je nejvyšším představitelem církve v zemi,“ pokračoval kardinál a dodávám pro pořádek, že momentálně je předsedou České biskupské konference olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

A jak je to s pražským arcibiskupstvím? „Pražské arcibiskupství je biskupstvím v hlavním městě. Historicky nejstarším biskupstvím. Arcibiskup má čestný historický titul ,primas český´, ale po kanonicko-právní stránce to neznamená vůbec nic. Má ještě titul ,metropolita´, to znamená arcibiskup v hlavním městě a ,představený´ české církevní provincie, podobně jako olomoucký arcibiskup je metropolita moravský a představený moravské církevní provincie.“ Z toho ale oběma arcibiskupům nevyplývají žádná zvláštní práva či kompetence v biskupské konferenci. Jejich role – jako arcibiskupů – vůbec není třeba přeceňovat. V čem je tedy kouzlo pražského arcibiskupa?

Jeho palác na Hradčanech patří k nejkrásnějším v Praze. Pak je tu sousedství s českým prezidentem, kterému je skutečným sousedem, bývá s ním občas i viděn a lidé z toho nesprávně usuzují, že jako je jeden šéfem státu, druhý je šéfem katolíků. A také ty mše v kostele svatého Víta, který byl dnes ještě přifařen svatému Václavovi a Vojtěchovi; tak parádní katedrálou se nemůže žádný jiný biskup v zemi pochlubit.

Současný pražský arcibiskup Dominik Duka se v 75 letech vzdal svého úřadu (kardinálem zůstane doživotně) a z Vatikánu byl požádán, aby ještě vytrval, než se najde nástupce. Je také kvůli tomu v Praze papežův velvyslanec, apoštolský nuncius Mons. Charles Daniel Balvo,který tu sbírá informace, aby měl papež z čeho vybírat. Takže se nutně množíspekulace.

Nejčastěji se mezi možnými kandidáty zmiňuje plzeňský biskup Tomáš Holub s neocenitelnou praxí vojenského kuráta a s mechanismem České biskupské konference, i když podle některých je příliš mlád (ročník 1967). Ale je s podivem, že nepadá častěji jméno Tomáše Halíka, který při své přepestré a bohaté aktivitě určitě nemohl ujít pozornosti papežovu informátorovi. Tak uvidíme. Arcibiskupem se nutně nemusí stát výhradně biskup.

Bože, chraň církev.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.