28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Přímluva za monarchii

Jak se právě dočítám, hledá prý renomovaný týdeník The Economist vysvětlení pro překvapivou oblibu monarchií v 21. století… no, není to záhada tak úplně k nerozluštění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Bárta 4.9.2019 15:43

Moderní monarchie

Panm Frýbort napsal skvělýá, velmi vyvážená text, jen si přečíst klidně, bez apriorních animozit či předem hotových názorů. Což se u nás děje jen zřídka.

Jen dvě poznámky: 1/součástí větších celků (říší)jsme byli počínaje 10.stoletím, vládou našeho svatého knížete Václava. V rámci Svaté říše římské jsme byli mimořádně významným královstvím, český král byl jednou z nejvyšších osobností říše. Od roku 1526 až do 1918 nám vládli čeští králové z rodu Habsburského. Tento stav trval 1000, resp. 400 let. Od ne právě uváženého rozbití Rakousko Uherska uplynulo teprve 100 let, tedy v podstatě zlomek toho času. Náprava je tedy stále ještě možná, zejména když ji krásně svou činností podporuje současný nájemník pražského Hradu.

2/Nelze se domnívat, že panovník by snad měl být nějak volen; on panuje proto, že panovali jeho předkové, u nás Habsburkové; a panoval až do své smrti, kdy podle dosud platné Pragmatické sankce na trůn nastoupil jeho syn či dcera atd. Toto je hlavní přednost monarchie: hlava státu není závislá na jakýchkoliv volbách, tedy nepodléhá politiků a jejich partajím, ani vůli "lidu", zpracovaného volebním i šíbry a demagogickými kampaněmi plnými nactiutrhačství a vulgarity. Jeho kontrolní roli vystihl přesně František Josef I. když prohlásil, že jeho "hlavní povinností je ochránit lid před jejich politiky".

V. Liptovský 3.9.2019 20:18

Zahrajte si počítačovú hru...

...napríklad starú klasiku - "Civilizáciu". Tú som mal rád. Najproduktívnejšia je osvietená monarchia... Republika ako-tak, ale demokraciou sa začína bordel... Hoci pokrok je rýchlejší. Ľudia sa búria a máte furt problémy... Problém v reáli je však v jednom - aby monarchia bola naozaj "osvietená". Tak akosi podobne je to aj v životnej realite... No, hra je hra... To len na okraj... Zábavka na dlhé chvíle...

J. Chaloupka 3.9.2019 18:13

Ostatně republika Kongo je důkazem, že slovo demokratická

si může dát do názvu, kdo chce.

J. Friedlaender 3.9.2019 17:07

Souhlasím, ale...

Ale mělo by se s tím nějaký čas počkat, protože velká lidská přání se splňují tak nanejvýš napůl. Co kdyby se změnila jen funkce, ale osoba by zůstala?

J. Jurax 3.9.2019 16:41

No a?

Ono dostatečně hluboko do historie je jeden příbuzný s kdekým, ba pomalu s každým ... :-)

J. Jurax 3.9.2019 16:37

No tak je-li to tak jak popisujete, bylo by Dánsko docela dobrým vzorem ... :-)

J. Jurax 3.9.2019 16:35

Moudří vladaři snad ani nejsou.

A když se někdo moudrý nějakou chybou v systému dostane k vladaření a moci, je těžko dosíci, aby zůstal moudrým. A je to tím těžší, čím víc moci je vladaři dáno.

I když ovšem nejlepší systém je osvícená diktatura. Ale neexistují osvícení diktátoři. Z principu vlastně ani nemohou.

J. Jurax 3.9.2019 16:28

Ehm ... není jedno, kdo je kladeč věnců a vrchní ceremoniář?

Všechny nynější monarchie jsou konstituční a skutečnou moc tudíž třímá předseda vlády. Co si z moci urve král je jednak dáno tradicemi, jednak případnou ústavou (ta mu toho moc nedává, neboť holt ta konstituční monarchie) a jednak a hlavně osobností dotyčného. Ostatně pro prezidenta v neprezidentském systému jako u nás či v Německu platí totéž snad až na ty tradice.

J. Sova 3.9.2019 16:07

Re: Toto je, samozřejmě, sluníčkářská propaganda.

Je štěstí, že v tomto případě nehrozí postih za zpochybňování počtu obětí.

L. Severa 3.9.2019 14:39

Jen nostalgie,

nic víc. To by snad měl na Hradě sedět dědičný monarcha na státní oficiálnosti (víceméně na parádu), tedy konstituční království, nebo snad moudrý vladař, s částečnými pravomocemi ? To je snad jen povdech, že za Císaře bylo blaze.

P. Brich 3.9.2019 12:56

Re: Jsou Dánsko a spol. dobré příklady?

Dánsko se chystá přijmout zákon proti výcviku zvířat v cirkusech.

Proti blbosti neochrání král ani královna.

A to ještě není řeč o OZE.

V. Petr 3.9.2019 12:40

Toto je, samozřejmě, sluníčkářská propaganda.

Demografická data o Kongu jeho doby neexistují, většinu oblastí ani přímo neovládal. Data jsou jen z míst, kde přímo vládl a tam počet obyvatel za jeho vlády ROSTL. Celé africké vnitrozemí bylo v době existence jeho Svobodného konžského státu otrokářské a před jeho vládou bylo konžské území lovištěm arabských otrokářů, kteří chycené obyvatelstvo prodávali do arabských zemí.

Je ovšem také známo, že v době jeho vlády postihly celou střední Afriku, nejen Kongo, epidemie malárie a spavé nemoci.

P. Pavlíček 3.9.2019 11:31

Re: Keltové neměli ani monarchii, ani republiku.

Máte jen polovinu pravdy. Je zvolený do konce života, pokud ...

I v monarchii jsou pojistky proti demenci - to u nás - jak vidno - chybí.

pp.

A. Alda 3.9.2019 11:12

Keltové neměli ani monarchii, ani republiku.

Řekové i Římané měli republiky. Naproti tomu Asiati a Afričané mívaly monarchie.

K monarchiím inklinují též Germáni. A to velmi výrazně.

U Slovanů byly monarchie vyvolány v život jen tlakem Germánů, kterým se volné občinové a kmenové společenství nemohlo ubránit a proti králi/knížeti muselo postavit vlastního krále/knížete.

Obnovení monarchie u nás je naprostým nesmyslem. Není osoba, jež by mohla být králem, jež by mohla být jako král ctěna. To, co dělají lidé proti presidentům, by v mnohem větší míře dělali proti králům. On totiž monarcha není nic jiného než president zvolený na dobu do své smrti.

Z. Lapil 3.9.2019 10:42

Re: Jsou Dánsko a spol. dobré příklady?

Ať si hulí. Přijde-li na návštěvu, bude si muset odskočit na zápraží nebo snést otevřené okno, jiný problém v tom nevidím.

Vyčlenění lumpů ze slušné společnosti mám za kladnou stranu pokroku. Koneckonců jedením ze znaků civilizované země jsou bezpečné cesty.

K. Salajka 3.9.2019 10:23

Re: Jsou Dánsko a spol. dobré příklady?

Dánská královna Margareta hulí jako fabrika.

Dánové řeší přemnožení lumpů tak, že je exportují na ostrov, který nápadně připomíná internát - odporné a necitlivé zacházení s uprchlíky vybavenými jen kudlami rybičkami.

Z. Lapil 3.9.2019 9:43

Jsou Dánsko a spol. dobré příklady?

Třeba Velká Británie, pro mnohé etalon všech království, momentálně nějak moc stabilně nevypadá.

Taky by mě zajímalo, co konkrétně autor myslí slovy "pokrokové v nejkladnějším toho slova smyslu". Že existuje pokrok mizerný, s tím naprosto souhlasím, například v královském Nizozemí je na rozdíl od republikánského Česka životu nebezpečné být politikem (Pim Fortuyn), v královském Švédsku policie na rozdíl republikánského Česka konstatuje, že nedokáže udržet pořádek v ulicích (aspoň těch u hlavního nádraží). O Dánsku nic podobně ošklivého nevím, karikaturu Mohameda (tu s bombou na turbanu) ustálo, řekl bych, bez ztráty kytičky.

A v rámci vyváženosti: ve formálně republikánském stalinistickém Rusku bylo 300 000 lidí za vyprávění vtipů ODSOUZENO. Zdroj možná trochu pofidérní (https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/75576/muz-ktery-otiskl-karikatury-mohameda-aneb-jak-se-pyka-za-vtip.html), ale nevyhlášená neformální soutěž o zlatou mříž opravdu existovala.

Například jeden z notoricky známých kandidátů na finále: Umírá starý cikán a místo faráře si pozve předsedu KSČ, že chce vstoupit do strany. "A proč, prosím tě? Celý život jsi volný jak vítr a teď tohle."

"Když už má někdo umřít, ať je to komunista."

J. Sova 3.9.2019 9:36

Re: Uvažuji podobně

Král Leopold II. Belgický byl katolík.

"Podle různých pramenů byl Leopold jedním z největších masových vrahů v historii, neboť měl na svědomí smrt několika milionů lidí (odhady se velmi různí, ale obvykle se udává okolo 10 milionů). Další tisíce konžských obyvatel nechal zmrzačit většinou useknutím ruky."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Leopold_II._Belgick%C3%BD

K. Janyška 3.9.2019 9:08

Vývoj nezastavíte.

To samo... Dzp.

M. Prokop 3.9.2019 9:05

Re: Uvažuji podobně

Existují i velmi zodpovědní monarchové, neukotvení v katolictví. Když se to vezme obecně, katolictví ovládá tu problematičtější část světa, ovlivněného křesťanstvím. Protestantské země (severu) v průměru prosperují lépe, s méně revolucemi, méně korupce, než katolický jih. Viz třeba americký kontinent.

M. Prokop 3.9.2019 9:02

Pan Frýbort si odpověděl sám

"Tradice, jinak řečeno vědomí dějinné posloupnosti od pradávných počátků až do nevyzpytatelna věků budoucích, je základní podmínkou monarchie."

U nás byla ta tradice přerušena a po století na ni prostě nejde navázat. O převládajících levicových náladách ani nemluvě.

J. Babička 3.9.2019 4:28

Re: když už, tak Přemyslovec

Karel II i jeho syn Zvonimír, tedy korunní princ, mají mezi předky, jak Přemyslovce, tak Jagelonce.

J. Krásenský 3.9.2019 3:43

Uvažuji podobně

demokracie se jeví, jako sdílená neodpovědnost. Nevíme ani, kdo vládne - zda ti, které jsme zvolili, nebo ti, kteří je skutečně platí. Sekají zákony jak baťa cvičky, a podle toho to vypadá. Zaklínají se občany, ale zákony slouží globálním hráčům, před kterými se třesou. Nemají delší horizont než ty čtyři roky, úctu k předkům ani odpovědnost k potomkům. Je však otázkou, zda-li by monarcha, bez ukotvení v katolictví, tedy bez odpovědnosti k Bohu a národu, byl lepším řešením.

T. Kohout 3.9.2019 1:13

když už, tak Přemyslovec

Než jsem dočetl, tak jsem si říkal: inu, záleželo by na tom "králi". A vida, pretendent tam byl presentován. Tak do toho by se mi nějak moc nechtělo. Nešel by najít nějaký Přemyslovec? Levobočků měli dost a tu krev s Němci taky měli dost namíchanou, jako ostatně každý.