13.12.2019 | Svátek má Lucie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
22.8.2006 9:32

Kapku pravdy pan profesor má.

Sice nevím co je to "politický národ" (že by něco jako národ československý, propagovaný po r. 1918?), ale když pan profesor píše: ...existuje-li politický „démos“, lid, který spojuje společná historická zkušenost, společné základní zájmy a řada dalších jednotících prvků vytvářejících vědomí sounáležitosti a společné identity... pak má plnou pravdu. Lidi v západní Evropě spojuje 60 let společné historické zkušenosti. Naproti tomu státy východní Evropy vstoupily do spolku, který se diametrálně odlišuje od historické zkušenosti politbýra, "strany a vlády" a prognostických ústavů.

22.8.2006 9:20

Velmi přesné a výstižné.

Je jen málo, co by šlo dodat - ale určitě ne pro zdejší glosátorstvo.

22.8.2006 9:02

stačilo napsat:

nemám rád nevládní organizace, referenda a mladé soudce

22.8.2006 8:08

Jako vždy, přesné..

Tato stať je kabinetní ukázkou toho, proč Klausovy statě vyvolávají v určitých kruzích tak zuřivý, iracionální odpor. Přesná terminologie, logická argumentace, znalost faktů, vytříbený a srozumitelný jazyk, skutečně konzervatívní přístup. t.j. úcta k časem prověřeným hodnotám - to vše jeho odpůrci postrádají. A hlavně, jasně odhaluje co se skrývá za různými aktivistickými skupinami, NGO, tzv. evropskými strukturami. Vždy je to snaha o vliv, moc, manipulaci ostatních, prosazení vlastního zájmu. Podívame-li se na úroveň diskuze je zřejmé, že mnoho oponentů ani moc nechápe základní politologické pojmy, případně pohrdá fakty jež nejsou s vlastním názorem v souladu - roztomilou ukázkou blbosti je srovnání se Švýcarskem a zjevná neznalost tamních reálií. Ano, Klaus je ve světě "postmoderního diskurzu" anomálií - postmodernismus totiž všechny hodnoty relativizuje a na stejnou úroveň klade názory nesrovnatelné kvality. Chápu, že to se mnohým ousiderům musí líbit - jinak by si neškrtli.

22.8.2006 8:54

Re: Jako vždy, přesné..

NGO samozřejmě můžou být problémem, jde ale o to co mezi ně zařadíme. Pan Klaus dává často najevo že  za NGO považuje různé ekologické organizace, organizace zabývající se ochranou lidských práv a podobné "levicové spolky" . To je ale jenom část pravdy. Mnohem větší a nebezpečnější vliv mají "ideologické" NGO,  neprosazující konkrétní akce ale spíše svůj způsob vidění světa a ty jsou většinou pravicové.  A navíc největší vliv nemají NGO, ale spíše  podnikatelská lobby.  Proto jsou klausovy staťe tak často napadány. Nevypovídají příliš o stavu světa ale hlavně o ideologickém podhoubí páně Klausově.

22.8.2006 11:38

Re: Jako vždy, přesné..

Přesná terminologie?

máte na mysli řečnické zkratky od "kritika demokracie" k tomu kdo se ji snaží něčím nahradit. T.j. jakoby filmový kritik usiloval o náhradu filmu něčím jiným. Názory V.K. právě postrádají logiku (tu formální) - třeba právě ztotožnění pojmů, které běžně znamenají něco jiného. Když mluví o vlivových skupinách nikdy nejmenuje jednu podstatnou atd. V.K. je právě exponentem primitivního postmodernismu - nevede kritický spor mezi myšlenkami - není se možno dopátrat žádných pevných axiomů (možná mimo jakési ztěží definovatelné bezosobní pravicovosti) vždy jde o soubor nějakých absolutizovaných názorů, které nelze skutečně vyvrátit nebo příjmout na základě konzervativních hodnot ctnosti.

22.8.2006 11:45

Re: Jako vždy, přesné..

p.s.

nehledě na tu totalitní leninskou bojovnost příspěvku, když demokracie, za kterou V.K. v článku "bojuje" je právě uspořádáním jak se boji vyhnout.

22.8.2006 8:08

přímá demokracie

VK aspoň jak jsem to pochopil by rád stádo co jednou za pár let dojde k volbám a pak to nechá na tzv. elitách. To je sice částečně možné ovšem existuje přeci nástroj, který umožňuje potvrzení správnosti politického rohodnutí a tím je referendum. Žádná partaj nemá recept přijatelný pro většinu (i svých voličů) ve všech otázkách. Přirovnám-li volbu jakési smlouvě pak nemusím (mám-li referendum) souhlasit se vším co mnou zvolení zástupci schválí. Je zpátečnické tvrdit, že politika se dělá jen prostřednictvím partajních sekretariátů, i když jim by se to líbilo. Já osobně poměřuji demokratičnost jednotlivých stran jejich postojem k přímé demokracii. Tam má strana jíž je náš současný prezident čestným předsedou velké nedostatky.

22.8.2006 8:05

Dobře napsané

možná pro někoho hůře stravitelné.

22.8.2006 7:21

Působivé

je jak mnozí komentátoři vybavení pouze floskulkami z PŠM nejsou schopni pochopit základní terminologii (např. právě národ vs. politický národ). Ale o tom je i politika (a vždy byla). Vždy se našlo nemnoho těch co byli schopni jasně formulovat svůj politický názor, a mnoho těch co tento názor následně tvarovali, okrajovali, propírali, lakovali dle svých hmotných zájmů, duševních obzorů či povzdechů svých milenek.

22.8.2006 7:12

k zamyšlení

S článkem vcelku souhlasím. Mám jenom takovou poznámku k odstavci, kde V. Klaus tradičně upozorňuje na negativní vliv nátlakových skupin.

Podle mého názoru je právě parlamentní demokracie živnou půdou pro tyto různé skupinky.

Proto parlamentní demokracie ano, ale co nejmenší státní aparát (byrokracie) a co největší decentralizace.

22.8.2006 12:52

Souhlas.

Nevidím věcný důvod, kromě potřeby obročí pro zainteresované, proč by parlament nemohl být redukován na třetinu.

22.8.2006 3:38

Václav Klaus jako vždy

myslí na své vlastní zájmy, jeho archaistický nacionalismus je už

komický a evropský parlament je myslícímu člověku bližší - dnes už jsme stejně Evropany, po té historické míchanici nejsou jakési "čisté" národy. Připomeňme si např. anglický národ, který je blízký germánům...

22.8.2006 2:52

Švýcarsko

Podle tohoto způsobu argumentování je Švýcarsko davno zkolabovanou zemí - tam mají referenda na vše a nepěstují si kastu profesionálních politiků kteří ví všechno lépe než sprostný lid. Dokonce umožňují volit pomocí přes síť. Prostě hrůza.

22.8.2006 3:23

Re: Švýcarsko

Ale vysvětlujte to profesorům z východní Evropy :-D:-D:-DR^R^R^

22.8.2006 9:22

Re: Švýcarsko

A ještě k tomu je Švýcarsko mnohonárodní stát. Už jen čekám kdy se Švýcarský parlament rozpadne a ve Švýcarsku vypukne občanská válka.;-D;-D;-D

22.8.2006 2:28

Pane Klausi po STODESATE melete stejne nesmysly...

Snazite se pořád obhajovat "národní parlamenty" jako největší současnou demokratickou vymoženost a že neexistuje "národ evropský", tak evropský parlament nemá většího smyslu...

Kdo je to český národ? Jsou Češi, Slezani, Moravané nutně automaticky Čechy? Proč by se Španělé, Portugalci, Italové a Češi nemohli podobně cítit Evropany?

K českému parlamentu složeném z Škromachů, Langrů, Sobotků, Tlustých, Paroubků atd. nemám naprosto žádné iluze a myslím si, že výběr Evropy je přece jen přes vše, co o politice víme, reprezentativnější...   R^;-)R^

22.8.2006 8:16

Re: Pane Klausi po STODESATE melete stejne nesmysly...

Hlavně že se Vám líbí Evropský parlament se soudruhem Ransdorfem a jemu podobnými křivohubými kreaturami;-DR^ 

22.8.2006 10:06

Re: Re: Pane Klausi po STODESATE melete stejne nesmysly...

Tak zrovna argumentaci Ransdorfem jsem na svá slova čekal-bohužel musím podotknout, že Ransdorf patří do stejné řady výkvětu ČSSD i ODS, je ovšem o 1000 procent s lepší pamětí a propracovaností hnojení, kterým své ovčky krmí..Ovšem jeho možnosti škodit jsou v Evropském parlamentu pod daleko větším dohledem než síla komunistů v ČR..:-/

22.8.2006 20:51

Re: Re: Re: Pane Klausi po STODESATE melete stejne nesmysly...

Pod dohledem KOHO???

22.8.2006 20:57

Re: Re: Re: Re: Pane Klausi po STODESATE melete stejne nesmysly...

Rozumnějších zástupců dalších zemí, kde rozhodně takové zastoupení komunistů jako v českém parlamentu není:-)R^;-)

22.8.2006 2:09

do kamene tesat

do kamene tesat

22.8.2006 0:31

Tohle je přesně ten typ článku,

proč si Václava Klause jako politika vážím.Emotikony nepoužívám,ale teď sem jeden šoupnu.R^

22.8.2006 4:15

Re: Tohle je přesně ten typ článku,

proc si Vaclava Klause jako politika NEvazim. Bezesporu je to muz extremne inteligentni a pracovity, ale take extremne jesitny a sebestredny. Take je to muz, kteremu chybi smysl pro humor a pouze ho v nutnych pripadech imituje za pomoci sve vysoke inteligence. No a v neposledni rade je to take uz muz velmi stary. Je mu  letos 65 let a podivejte se kolem sebe na lidi stejne stare. Zapominaji, neradi prijimaji nove veci, nejsou schopni se nic noveho naucit nebo jen za velmi dlouhou dobu, trapi je zdravotni problemy, ktere jim mnohdy komplikuji praci i bezny obcansky zivot. Jiste, je to individualni, ale pokud muzete, zeptejte se Klause co mel vcera k obedu. Nebude to vedet. Ne proto, ze je to pro nej bezvyznamne, ale proto, ze proste clovek jeho veku si takovehle veci opravdu nepamatuje. Kdybyste se ho zeptal ve triceti, tak vam odpovi spravne i presto, ze i tenkrat to pro nej byla pravdepodobne zcela bezvyznamna informace. Nesnasim arogantniho, prolhaneho a drzeho Davida Ratha, ale v jednom mel pravdu. Kdyz nazval Klause "vrtosivym starikem".

22.8.2006 4:24

Re: Re: Tohle je přesně ten typ článku,

Máte svůj názor na Klause,v pohodě.Jen s tím stářím to je malinko na levačku.Reagan se v 70 teprve pořádně nadechoval a i takový Adenauer byl na vrcholu po 80.A ono,před 30-40 lety mohl být 60-tník starej paprika,ale to byl průměrný věk chlapa 55.Klausova generace se dožije v průměru 80(a to je ten průšvih pro důchodové zajištění).Jinak co jsem měl včera k obědu si nepamatuju už dvacet let.:-)

22.8.2006 12:52

Re: Re: Re: Tohle je přesně ten typ článku,

Ja si marne vzpominam co jsem mel k obedu uz ted a to mam ctyricet. A ohledne tech stariku v plne sile nemusime chodit daleko, staci vlastni historie. V kkolika letech TGM se stal presidentem? Franta Prochazka sice nejvetsi hvezdou inteligence nebyl, ale vzhledem k tomu, ze nekteri podstatne mladsi Habsburkove byli podstatne mene pouzitelni, bych i jeho v ramci jejich zdegenerovaneho rodu povazoval za chytreho a cileho starika. A kdyz se do te historie podivame hloub najdeme Karla IV.

22.8.2006 8:17

Re: Re: Tohle je přesně ten typ článku,

velmi souhlasím a dodávám,že na součastném stavu má hlavní vinu VK.

22.8.2006 11:56

Re: Re: Tohle je přesně ten typ článku,

Jsem rád, že jsi panu presidentovi přiznal alespoň tu inteligenci. Chtěl bych být u toho, až se ty dožiješ jeho "stáří". Ale ono to moc pravděpodobné není, protože na to co jsi měl včera k obědu si nebudeš moci vzpomenout z jednoho prostého důvodu. Žádný oběd v té době už totiž nebude , protože poslední suchou housku, která tady v tomto státě zůstane, dostane Luparoubenko. Někteří se ještě stihnou napráskat k prasknutí třeba v Africe kakaovými boby, ale jinak tento stát bude celý prožrán oranžgutány.

22.8.2006 17:19

Re: Re: Re: Tohle je přesně ten typ článku,

Ale to jste me nepochopil ;-) Ja v zadnem pripade nejsem stoupencem socialistu. Jenze kdyz vezmu muj zebricek neprijatelnosti verejnych osob, tedy od nejmene prijatelne osoby, tak vypada poradi nejak takto:

Paroubek, Rath, Sobotka (CSSD), Skromach, ... Vl.Zelezny, Petr Cibulka, ... Klaus, ... Tlusty, Langr, Burgermeister, ... Pavel Nemec, ...

nacez po prekroceni pomyslne hranice, kdy se osoby stavaji prijatelne to vypada nejak takto

Bem, Zimmerman (ODS hejtman Plzenskeho kraje), ... Zielenec, Hybaskova, Mlynar (US-DEU), Kühnl ...

22.8.2006 12:31

Re: Re: Tohle je přesně ten typ článku,

Kefalín, a čo tím vlastně myslíte, tím "vrtošivým staříkem"?