27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jap 22.8.2006 22:01

KLAUS PROHRAL S PAROUBKEM a TAK SE DAL NA FILOZOFOVANI

Se setavovanim nove vlady  to nevypada dobre, Klaus bude mit brzy problem, zduvodnovat  zdrzovani ustavniho procesu , zdrzovani jnemovani premiera.  Volba vedeni snemovny neni jeho byznys, je to zasahovani exekutivy, prezidenta do cinnosti zakonodarne slozky , tedy snemovny.  On mel najmenovat premiera okamzite po volbach a jednani o vlade a o vedeni snemovny mohla probihat soucastne. A pokud by nebyla snemovna  vcas zpusobila rozhodnout o duvere vlade,  tak ji mel pohrozit rozpustenim a dat jim kratky termin  na to aby si to vyridili sami poslanci a ne se navazet do  politickych intrik a vyjednavani mezi politickymi stranami,  to je presne misto, kde prezident nema co delat , situace, ktere se ma uzkostlive vyhybat.  A ne si vymyslet nova pravidla a porusovat ustavu,  Jmenovat premiera a sestavovat vladu  na necisto, neoficialne, jak to Klaus udelal s Topolankem, nebo dokonce zadat od noveho premiera dopredu  podpisy poslancu  jak budou volit,  jak to udelal pri minulem sestavovani vlady, to  je jasne porusovani ustavy, ktere by mu nemelo byt trpeno a mela byt na nej podana zaloba u ustavniho soudu.

Neni nejmensich pochyb, ze toto obsahle zvaneni ma Klausovi pomoci zduvodnit jeho nedavne chovani v urade,  a zahajit distancovani se od politcke situace kolem nove vlady CR, pripadne mimoradnych voleb, protoze to nebude prijemne a volici budou nastvani. Nedopadlo to tak jak to mel  velky kouzelnik  na hrade naplanovano.

A co nyni velkemu kouzelnikovi zbyva,  jmenovat dalsiho  premiera z ODS, pokud Topolanek neprojde je obrovske riziko,  muze to vest k prodlouzeni krize a druhemu patu a stejne tak  je pro velkeho kouzelnika nebezpecne jmenovat Paroubka a mozna mu nic jineho nezbude, co kdyz se Paroubek uchyti a bude leta vladnout.  Jak dopadne volba definitivniho predsedy snemovny, pokud ho bude potreba pro jmenovani 3. noveho premiera.  A jak to vse ovlivni vysledky senatnich voleb a vyhlidky na Klausovo druhe prezidentstvi.

chytrák 22.8.2006 21:42

Ano prezije, ale musi se vyřešit...

Ano parlament přežije a to v te podobě co je dneska, musí se však vyřešit prodloužení věku aktérů do 22století, protože ještě 31.12.2099 bude v tisku pan Topolanek odmitl se setkat s panem Paroubkem, protože funěl do mofonu, a pan Paroubek odmítl , aby u jednani byla pani senatorka tč. v domově pro přestárlé, přitelkyně pana Topolanka, přestože mu utíra jen pusu, protože mu pořád tečou sliny. A toto vše komentoval z Hradu prezident Václav Klaus slovy tak už se konečně dohodněte nebo budu jmenovat premierem chytrého Filipa. Nakonec lustrační spisy už stejbě shnily a razítko se rozpustilo v alkoholu na dopravním inspektorátu, kde ho zapomněl Bublan když tam šel před lety pro řidičák policejnímu presidentovi Husákovi.

M. Zima 22.8.2006 20:54

Profesore, když máte v tom parlamentarismu

tak jasno, tak proč jste se tak vehementně podílel na jeho mršení. Jako perlu připomínám kLausovsko - Zemanovské pojetí "zastupitelské  parlamentní demokracie" Vámi kvantitativně a vědecky vyjádřené odmocninou ze dvou u d'Hondta. Takovou debilitu nenajdete v EU ještě jednou, že byste se té EU proto tak bál?

Ostatně, vzhledem k tomu, že máte na současné mizerii podstatný podíl, byste měl spíše přemýšlet o tom, jak se nenápadně odkýblovat a ne hlásat slabomyslné, Vaší praxi odporující teorie.

filtr 22.8.2006 21:20

Re: Profesore, když máte v tom parlamentarismu

Ona i ta jeho nechvalně známá "Oposmlouva" - výmysl, nad kterým kroutil hlavou celý svět - to byla také ukázka pokleslé demokracie par excellence. Copak náš pan profesor? Brouk Pytlík s Ferdou Mravencem se mu nevyrovnaj. ;-D

M. Zima 22.8.2006 21:31

Doufám, že se nebudete zlobit,

když Vás trochu poopravím. Pište prosím Vás "Profesor" v kLausově případě s "P", protože se jedná o jméno, o přezdívku a ne o akademický titul. Nemám sice o mnohých domorodých českých akademicích valné mínění, ale takové zesměšnění "kLausem" si většina z nich přeci jenom nezaslouží.

sociolog 22.8.2006 19:40

Uz proi posledni navsteve Svycaska pan prezident mylne

odpovedel na otazku, proc Evrope upira moznost reseni, ktere ve Svycarku tak dobre funguje, argumentem, ze je prima helvetska demokracie stara sedm stoleti a ze tolik casu Evropa nema. Coz je ocividny nesmysl, bohuzel ucine proklamovany ruznymi pravicovymi extremisty typu Blochera. Federalni system byl Svycarsku naopka vnucen zhora, presne stejnym zpusibem jak se utvrela EU. Totiz Napoelonem. Dokonce tak zakladni utvary helvetskeho statu jako "kanton" jsou importem z napoleonske Francie.

Ustava byla ve Svycarsku zformulovana imigrantem z Magdeburgu Zschokkem, ktery pro alske pomery upravil konstituci americkou a v den jejiho prijeti zemrel. Ani pojem naroda neni dodnes ve Svycarsku definovatelny. Rozhodne nefunguje na recovem principu, v jehoz jmene v minulem stoleti se i u nas konaly nelidke odsuny. Svycari meli na soucanse fungujici referendum a inisiativu neco malo nez stoleti k disposici. Presto, a to by mel nas pan prezident ocenit, jsou nejdele fungujici liberalni parlamentni demokracii sveta. "Freisinnige", t.j. liberalove jsou tam u moci bez prestavy jiz skoro 160 let.

Eda Seibert, Jilemnice 22.8.2006 19:53

Re: Uz proi posledni navsteve Svycaska pan prezident mylne

R^>- - viz níže, ve stejný čas

zvědavec 22.8.2006 19:34

Fundovanost a zpětná vazba

Domnívám se, že současné  parlamentní demokracii scházejí dvě výše uvedené vlastnosti. Pokud se do parlamentu může protlačit vrcholový sportovec, herec, popř. pophvězda, jaké jsou pak zákony, které odtamtud lezou ? - silniční viz. Každý holič potřebuje k otevření provozovny výuční list, že stříhání vlasů kapíruje. O zákonech, podle nichž má šlapat tahle země, mohou rozhodovat fachidioti a nedoukové, aniž by je kdokoliv  korigoval. Stejně na tom byli druhdy  traktoristé a dojičky, kteří pouze odmávli, co se jim předložilo. Byli tam do počtu ,  bohudík jim však   nebylo umožněno vyvíjet vlastní zákonodárnou aktivitu.

Neexistenci  zpětné vazby zmínil nepřímo příspěvek dotýkající se Švýcarska. Volič, a nejen poslanců parlamentu, nemá naprosto žádnou možnost vstupovat do rozhodovací mašinerie zvolených zástupců, kteří jednají bez jakékoliv osobní zodpovědnosti za svá rozhodnutí.  Pokud se tito utrhnou ze řetězu, mohou neomezeně činit rozhodnutí  zlovolná , v rozporu s vůlí voličů i vlastními volebními programy. Není právního nástroje, který by jim v takovém jednání zabránil. Povinnost zastupitelstev vypsat referendum - obecní, krajské, celostátní v případě, že bude shromážděn zákonem předepsaný počet podpisů a bylo tak umožněno zvrátit některá zcestná rozhodnutí zastupitelů, se jeví jako naprosto nezbytná k tomu, aby bylo možné hovořit o zastupitelské demokracii a nikoliv o zastupitelské diktatuře, v níž momentálně žijeme.

Eda Seibert, Jilemnice 22.8.2006 20:06

Re: Fundovanost a zpětná vazba

Osobně jsem 3 měsíce obcházel město, získal příslušný počet podpisů a protože radnice referendum nechtěla, byly nejprve 5, další den 20, nakonec 300 ! podpisů neplatných (Knoblochová neměla čárku nad a, neměla zde Alena, jen A, Luční ulice 690, jen Jilemnice 690 atp.  Navrhoval jsem změnu do zákona o místním referendu - radnice má matriku - povinnost (za úplatu ?) vydat navrhovateli seznamy oprávněných voličů, aby takto nemohla možnost referenda mařit. Předal senátorce Paukertové, nic. Zastupitelská demokratura  vyhovuje postkomunistickým VyVoleným prospěchářům !

cekon 22.8.2006 19:01

Základním problémem je neschopnost politiků

řešit současné problémy. Čím dále tím více to není o politice levé nebo pravé, ale o řízení a manažmentu. Klasickým příkladem je bratr Šimonovský, který prostě na min. dopravy doslova propadl. A TO je základní hrozba současné parlamentní demokracie. Situace ve světě i v Česku se šíleně mění a to ještě nenastoupila do Evropy Čína. Když se člověk podívá do naší poslanecké sněmovny, nenajde tam téměř nikoho, kdo by něčemu skutečně rozuměl. Je možné aby tito lidé snad i se zpožděním reagovali na problémy společnosti nebo jejich stranické sekretariáty? Ani náhodou! Prostě politický systém začíná zaostávat za rozvojem a to přinese buď vyšší kvalitu tohoto systému, nebo katastrofy....

Eda Seibert, Jilemnice 22.8.2006 19:50

Re: Základním problémem jsou neschopní politici

Politické strany nemají fungující stranické výtahy, odborné sekce, neexistuje cílevědomá výchova budoucích politiků. Je špatný výběr - stranické primárky nevysazují do čela odborně a morálně nejlepší, ale naopak nejprohnanější a nejpodlézavější. Viz ODS Lbc kraj, 3.ODS nas kandidátce- manažer Mach ze Semil, před ním Hanuš z Benecka, Pěnička - (hlupák či prohnaný darebák). Volební záko je výsměchem demokraci. Ve výsledku může vyhovovat pouze ješitům, kariéristům a prospěchářům, že pane V.K. 8-o Takže mi připomínáte Hromádkovou. která tvrdí, že zastupitelská demokracie je to nejlepší, co na sebe mohli lidé vymyslet. Škoda, že jste si nevšiml, když jste jezdil kontrolovat švýcarské konto, jak funguje švýcarská přímá demokracie, neboť to je to nejlepší, co na sebe lidé vymysleli. A vy záměrně lžete - zastupitelská demokracie, zejména v českém podání, produkuje korupci, zlodějiny, nízkou úroveň řízení státu, neschopné a všehoschopné politiky, prospěcháře, v čele státu. Odpovídá tomu nízká úroveň zákonů i zákonnosti, nechuť občanů k politice...Také díky vám !!! !!

clay 22.8.2006 18:26

schválně

mějme dva na sobě nezávislé systémy (společenství). V jednom budou všichni stejnou měrou rozhodovat o všem na principu většiny a druhý, v němž se budou na rozhodování podílet zejména ti, kteří se zajímají, kteří ví o co jde, mají vzdělání a přehled. Vsadím se, že první systém, kde funguje demokracie pro demokracii bude zaostávat za systémem, kde demokracie působí ve prospěch rozvoje: Cílem není vznik a nastolení "dokonalé" matematicky spočítatelné demokracie.

zoch 22.8.2006 17:37

Co na tohle říct ?

Neobjevné,povrchní,plytké. Navíc při shrnutí všeho v jeden celek vykrystalizuje jasná skutrečnost,že autor vězí svými botami hluboko v blátě představ minulého století. Některé jeho názory opakovaně vypovídají o tom,že vůbec nepochopil některé zákonitosti společnosti a hlavně to,jak může celá společnost co nejefektivněji tvořit,vytvářet nové hodnoty a mít se k rozkvětu . Striktně řečeno : u ekonoma je to k přehlédnutí. U politika je to tragédie.

Nějak mi to navozuje reminiscence například na přístupy v předhitlerovském Německu. On už vůbec nechápe aspekty vývoje a možnosti rozvoje. Ten pán je napůl mimo. A to už vůbec nezmiňuji to,že rozvoj občanských iniciativ je přímo úměrný neschopnosti politiků či morálnímu úpadku společnosti..... 

Chápu to jako plky starého vlka...

clay 22.8.2006 18:28

Re: Co na tohle říct ?

co na to říci. Jste neobjevný, povrchní a plytký. Navíc zaprděný

Jirka 22.8.2006 15:46

plebs nemůže vládnout

tatíček zakladatel má pravdu v jedné věci - nelze a zejména né v rámci naší postkomunistické předposrané, líné a vychcané morálky nechat všem právo rozhodovat o věcech veřejných přímo - už i tak mají komunisti a socani 50 % v parlamentu a to přesto, že předtím za 8 let dokázali udělat extrémní množství průšvihů a jenom díky tomu, že Paroubkovy vyložené předvolební lži dokázaly za necelý rok volební výsledek změnit o minimálně 10 %

národ, který si nedokáže zapamatovat, jak mu jeho premiér nebo jiní zástupci do očí lhali, by v přímé demokracii totálně zklamal a po prožrání veřejných financí a státním bankrotu by se vzbouřil a čekal by na svého diktátora

takže parlamentní demokracie ano, ALE:pan prezident sice odmítá NGO a podobné organizace, jakožto nesystémové, co ovšem jedním dechem pokrytecky nepřiznává je, že systém (který on sám nastavil) nerespektuje naprosto klíčovou funkci "vlády zákona" a řekněme dělby moci (parlamentní x zákonodárná x soudní) a zároveň se opírá o naprosto neprůhledné stranické manipulace

pokud je v současné době pro pana Klause přijatelný postup socanů, kteří odevzdávají volební lístky aby nehlasovali jinak  a systém naprosto neprůhledných zákulisních vyjednávání, které NAHRAZUJÍ ÚSTAVOU daný postup, pak se může o demokracii opravdu tak akorát ventilovat v nějaké podobné beletrii jako je tato...

Xaver X.X. 22.8.2006 15:55

Vcelku souhlasím, lze jen kultivovat,

nebo se to pos...., ale to už nebude demokracie. V tom je právě to kouzlo demokracie, že se z ní furt musejí dělat nějaké zkoušky. Jinak - nemám rád paušalizování a slovo plebs. Já říkám - potenciální volič.

Jirka 22.8.2006 16:07

Re: Vcelku souhlasím, lze jen kultivovat,

slovo plebs je trochu barnumský úvod, aby se to četlo, taky to slovo nemám rád

osobně mám trošku malou naději v tom, že se to trochu kultivuje - kraje získávají na síle, je více vah x protivah, na některý svině už se i řezník našel

nicméně si myslím, že se Paroubek chová nedemokraticky a Klaus ho v tom de facto podporuje, NGO nejsou taková hrozba jako stranické sekretariáty a pánové Šloufové a Přibylové, takže nyní to vidím spíš jako krok zpět...

vládík 22.8.2006 17:56

Snad by šlo kultivovat alespoň slovní zásobu

from hell 22.8.2006 21:23

Re: plebs nemůže vládnout

nekdy sem rad ze je Klaus prezident, i kdyz ho vubec, ale vubec nemusim, on ma totiz prece jenom nejaky zasady, narozdil od vas, takovych jako jste vy bych se totiz bal - lidi, kteri kvuli obave-strachu z rozhodovani obcanu vlastniho statu vymeni demokracii za neco.....at si kazdej odpovi sam, vzdyt se to porad opakuje.

Jirka 23.8.2006 8:49

Re: Re: plebs nemůže vládnout

já se zas bojím lidí, kteří mají morální zásady, kvůli kterým si ani nepřečtou to k čemu se vyjadřují

já ani omylem neřekl, že demokracie ne, já jen vyjádřil jinými slovy to co řekl Klaus, a sice  to, že si lidi přímo vládnout nemůžou...

až by rozhodovaly o premiérovy smsky, tak jím bude Karel Gott

Jirka 23.8.2006 8:55

Re: Re: Re: plebs nemůže vládnout

ježiš, o premiérovi !

no tak to je trapas

Xaver X.X. 22.8.2006 15:44

Ano, parlamentní demokracie je nejhorší možný způsob vládnutí,

ale ukažte mi jiný, který funguje líp. Díky za bonmot, Mr.Churchill. A jestli tomu budeme říkat reálná či jaká demokracie, to je jen a jen slovíčkaření.

Sch.glosátor 22.8.2006 14:58

Demokracie je stejnou iluzí jako socialismus.

Lid není schopen vládnout. Jen někteří lidé. Většina se potýká s tím jak vládnout sami sobě natož jiným. Volení zástupci to samé. Nominální demokracie a praktická demokracie není totéž. Navrhuji termín "reálná demokracie". Ta se má k demokracii jako socialismus k reálnému socialismu. Ne, že bych si nepřál praktickou demokracii. Ale ta je systémově a biologicky vyloučena.  Třebaže demokracií lze nazývat lecjaké poměry a rituály.

lid 22.8.2006 15:13

Re: Demokracie je stejnou iluzí jako socialismus.

Jasně, my sme blbej lid a ty budeš náš fírer, páč si chytrej, až vyčůranej.

Jura Jurax 22.8.2006 14:37

Autorovi je zde převážně klnuto,

(a hojně jen proto, že je Klaus, které zde mnozí neradi), ale já bych si dovolil docela souhlasit. Taky mi Brusel se svou arogancí záplavou byrokracie a vládou velkých moc nevoní - i když nemůžeme popřít, že jsou oblasti, kde by mohl být pro nás přínosem.

fakír 22.8.2006 14:32

Vážený pane prezidente

nemohl byste prosím uveřejnit svou docentůru a profesorskou práci ? Rád bych si přečetl vaše stěžejní vědecké práce, bohužel jsem je nikde nezískal. Děkuji.

Josef 22.8.2006 17:23

Re: Vážený pane prezidente

Klaus žádnou habilitaci na docenturu neudělal a profesuru dostal za 3 hodinové přednášky na VŠE! CSc, dělal za komunismu - nevím, zda předložil práci , zvláštní je, že nijak nevadilo, že jeho sestra zdrhla na Západ...

vládík 22.8.2006 17:54

Re: Re: Vážený pane prezidente

Ono dokonce nevadilo, že nebyl ve straně, přesto měl opakováné stáže na západě. Znáte někoho jiného?

divana 22.8.2006 19:19

Re: Re: Re: Vážený pane prezidente

na to, že nikdo nikam nesměl, si můžete poslechnout jakéhokoliv našeho soc. umělce. v které zemi co jedl, v kterém moři co vylovil. v kterém světadíle zažil co neuvěřitelného.

vládík 22.8.2006 20:29

Re: Re: Re: Re: Vážený pane prezidente

... A V  KTERÉ STRANĚ BYL.  Nezkoušejte popírat nepopiratelné.