9.12.2019 | Svátek má Vratislav


SPOLEČNOST: Přehlídka malých motocyklů, v ČR jediná

3.7.2006

StartSoutěž historických motocyklů s maximálním obsahem motorů 50 ccm, Černokostelecký paďour, která v sobotu byla již osmá, je v celé České republice jediná.

Vše začalo obyčejnou sázkou dvou kamarádů, fandů jednostopých vozidel. Nemohli se dohodnout čí „splašené trubky„ jsou rychlejší a mělo rozhodnout vzájemné soutěžení. Ze sázky o jedno pivo vznikla zajímavá tradice.

„Originální jsme v tom, že stroje musí být v původním stavu, bez jakýchkoli úprav a končíme staršími modely Babety,“ vysvětluje jeden z organizátorů Vlasta Lískovec. „Jde vlastně jen o takové setkání, kde si vzájemně předvedeme, jak připravené motorky máme a co dovedou. Někdy se sice mluví o závodech, ale to, kdo dojede do cíle jako první, není vůbec důležité.“ Pionýr zvaný Pařez

Trasa se proti uplynulým ročníkům nezměnila, každý z třiceti účastníků ujel přes třicet kilometrů a veteráni i v náročném stoupání překvapili řadu diváků i náhodných okolo jedoucích řidičů. Stejně jako doba. za kterou ji dokázaly nejrychlejší stroje absolvovat.  

„K akci patří i pokud možno stylové oblečení jezdců, je vyhodnocován nejlepší kostým a je vyhlašován nejhezčí stroj,“ dodává Lískovec.

„Je to skutečně něco jiného než akce, které jsem dříve navštívil,“ říká Petr Doreček z Mladé Boleslavi. „Většinou jde o skutečné závody strojů, které ale mají s mopedy společný jen rám. Jinak je vše přestavěné a Stadion jedoucí 130 kilometrů za hodinu je prostě pitomost. Tady je hlavně krásné, že se parta nadšenců snaží o zachování dnes již veteránů v původním stavu a v provozu.“

Kostelec nad Černými lesyHMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.