20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Přečůrat

Petr Třešňák tuhle psal na Respektu cosi o Láďovi Hruškovi a kladl si otázku, proč je v některých kruzích tak populární vaření “něčeho z úplně jiných surovin” – viz klasický mimibazarnický recept na “tiramisu” z pomazánkového másla místo mascarpone.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 30.12.2014 0:04

No jo,

jenže ten restauratér z Kolína má recht.

Jednak v tom, že je to euronařízení eurohovadina a jednak v tom, že alergik se stejně zeptá, protože papír snese všechno. Navíc některé alergeny - v našich končinách třeba mák - tam stejně nejsou.

A jako třešničku na dortu vystihl dotyčný restauratér obludnost onoho eurovýpotku poukazem na to, jak bude nařízení kontrolováno. Protože průkaz alergenu ve stravě se nedá zjistit jinak než laboratorním rozborem. Takže buď budou ouředníci odebírat vzorky (kdo bude platit rozbory?) a následně buzerovat, protože i při nejlepší vůli můžete mít stopy ořechů i v pudinku nebo marmeládě - pardon, marmeláda se se z vůle - resp. ze zvůle - dobroserů z EU nesmí říkat, takže vlastně v čem - ovocné pomazánce? Protože marmeláda smí být akorát z citrusů, protože marmelo je portugalsky mišpule. Eurologika v kostce. Tu marmeládu dáváte v kuchyni do lecčehos, že, a kupujete ji. Takže hostinský poctivě napíše, že nemůže vyloučit absenci jakéhokoliv alergenu ze svatého seznamu a je krytý; alergik na tom ovšem bude stejně, jako by eurodobroserové to dobro nevydštili. Nebo - což je nejpravděpodobnější - kontrola se bude omezovat na jídelní lístky, zda je tam alergen uveden. Eurovlk se nažere, koza nedozná úhony a alergik se bude ptát jako předtím. Nebo si dá ověřené jídlo - alergik na ryby a mořské potvory si utopenci, borůvkovými knedlíky ani cmundou neuškodí.

P. Selinger 29.12.2014 22:57

Každý alergik ví, co může a co nemůže.

Já jsem alergický na socany, komouše a EU. Takže jim to nežeru.

J. Ráž 29.12.2014 16:05

Je to pitomost: Nařízení byrokratů i článek

V mé oblíbené restaurací, kam chodí i dcera alergická na lepek, kamarád alergický na někteté mléčné bílkoviny se mnou, který jsem alergický na ryby, to vyřešili takto: Na posledním listu Menu je seznam alergenů s čísly a u každého jídla maji napsáno: " Je možné,ze toto jídlo obsahuje alergeny 1-9.

Myslí si autor, že tam bude chodit méně hostů, neb nedostanou dle Nařízení EU vyčerpávající informaci? Nebude, neb většina hostů má IQ vyšší jak 70 a alergici z jejich řad ví, co mohou a co nemohou jíst a když si nejsou jistí, že kuchař jim kvalifikovaně řekne Vo co go!

J. Lepka 29.12.2014 13:48

Pane Malý,

váš názor je možná zajímavý, leč zhůvěřilý. Mám v rodině jak alergika, tak diabetika a jedno vím zcela jistě, že oba mají velice dobře vytipovaná jídla, která jsou pro ně riziková. Stručně a jasně, pokud mám alergii na buráky, nemohu si dát Kung Pao. Problém však okamžitě nastane, když restaurace vaří z polotovarů, či používá ochucovadla, Jistě jste si i vy všiml alibistických titulků : může obsahovat...., což znamená, že ani výrobce neví, co mu dodavatel surovin vlastně prodal a jen se takhle sichruje. A pokud totéž udělá kuchař nebo restauratér, vy ho pranýřujete. Další případ : Většina pekařů zadělává těsto na pečivo s přídavkem mléka, leč roste počet alergiků na mléčnou bílkovinu, proto objednáte rohlíky v pekárně, kde stoprocentně víte, že to nedělají. Jenže mají na záskok pekaře, který to neví a vám se osype host, co si sice denně dává rohlík k polévce, ale dnes ho musela odvézt sanitka. Po kom půjde potravinářská inspekce ???

J. Skála 29.12.2014 13:21

Tak Vy si pane autore myslíte,

že dodáte svým argumentům síly, když se budete vyjadřovat vulgárně? Vy si myslíte, že co může president, můžu i já? Nemůžete. "Co je dovoleno  ...   ... volovi."  A Vašimi slovy: Je to Naprostá komunikační nešikovnost.

V. Regner 29.12.2014 12:21

Zákon nabídky a poptávky

Jak prosté - pokud restauratér se nechce omezovat tím, že bude vytvářet seznamy alergenních jídel, je to jeho rozhodnutí. Pokud dává přednost tomu, že personál dodá tyto informace, je to skvělé.

Osobně nevím proč je třeba omezovat podnikání, třeba i tímto nařízením. Jde jen o nabídku a poptávku, příště by někdo třeba chtěl, aby guláš nestál více jak 50 korun. Nebo třeba čerstvé řezané květiny na každém stole.

Všichni máme způsob, jak ocenit nebo "ocenit" restaurace. Hlasování je jen a pouze v tom, zda se vrátím nebo ne. Jsem li spokojen, dám příští návštěvou najevo, že jsem spokojen. A pokud mě něco vadí, prostě tam příště nejdu. Ať je to cokoliv - seznam alergických potravin nebo třeba smrdící záchody

H. Balzám 29.12.2014 13:13

Re: Zákon nabídky a poptávky

Je velkým omylem myslet si, že v soukromém podnikání je vše dovoleno, protože je soukromé. Hostinský a restauratér nabízí veřejnou službu, je tedy běžné, že zde bude docházet k regulaci. A v jednom nebo pěti znacích u popisu jídla navíc bych fakt omezení neviděl, stejně jako se za omezování osobní svobody podnikatele nepovažují třeba hygienické předpisy nebo zákaz podávání pokrmů z lidského masa. Nikdo z nás nežije ve vzduchoprázdnu.

J. Ráž 29.12.2014 16:13

Re: Zákon nabídky a poptávky

A gentace Vašich předků také nežila ve vzduchoprázdnu a za svých 70 let, kdy jsem se většinou stravoval v restauracích a různých "závodkach", jsem nikdy neslyšel, že by někomu vadilo, že v jídelním lístků není seznam alergenů. A podotýkám, že ani ve škole, ani na internátě, ani na vojně, ani nikde, kde se hromadně vařilo, jsem nezažil jediný problém s alergiky, protože i středně inteligentní člověk ví co jíst může a co ne a podle toho si vybirá jídlo. A

P.S. A blbec by bez doprovodu do restaurace chodit neměl!

P. Dvořák 29.12.2014 18:52

Re: Zákon nabídky a poptávky

!!!

:-)) :-)) :-))

Jinak řečeno, mám dojem, že alergiky z lidí dělá přehnaná, úzkostlivá a v důsledku stupidní ochrana před alergeny.

J. Ráž 29.12.2014 20:02

Re: Zákon nabídky a poptávky

Asi tak!

J. Berger 29.12.2014 12:04

No, tak já nevím, nezlobte se,

ale já s restauratérem plně souhlasím.  Toto nařízení je zcela blbé. Já mám taky alergii, ale jelikož taky vařím, tak vím, co kde asi může být a tak si podezřelé věci nedám (to asi ví každý alergik). Opravdu EU vydává některá naprosto nesmyslná nařízení a naši blbové je ještě "vylepšují" (viz bezdotykové záchody, zakroucení okurek a banánů, zákaz názvu  "marmeláda" atd...). Kromě toho už ve spoustě restaurací (před tímto výnosem) psali, co v kterém jídle je. Snad má každý mozek, nemusí se mu všechno dávat na talíři formou usnesení EU..

H. Balzám 29.12.2014 14:07

Re: No, tak já nevím, nezlobte se,

Odhlédnu teď od toho, jestli je nařízení blbé nebo ne, ale opravdu si myslíte, že jsou v restauracích schopni zachovávat čistotu složení vařených jídel? Samozřejmě, když nemůžu ryby, nedám si pstruha na másle, když nemůžu sýr, nedám si šopák. Ale... Vy jste neviděl nikdy ten Pohlreichův pořad, nebo na Streamu Peklo na talíři? Náhražky, napodobeniny, polohotové směsi atd. A čistě logicky, pokud "už předtím ve spoustě restaurací psali..." , není to krásný důkaz toho, že to lze a že neexistuje nebezpečí, že vinou vyššího nákladu na toner restauratér zkrachuje?

J. Hejna 29.12.2014 11:15

udělat něco, co by mělo opravdu efekt proti špatnému nařízen

Proč neporadíte?

Aha, neumíte, jen blábolíte.

H. Balzám 29.12.2014 10:11

Vaření z vody

Někomu se zdá nařízení naprosto hloupé a někdo je zase považuje za vynikající vylepšení služeb. Jenže nikdo k tomu nedodá nějaká fakta. Je lidí s potravinovou alergií tolik, aby mělo smysl vydávat extra zákon? Nebo je to vzhledem k malému počtu alergiků naprosto neefektivní krok smrdící nudícím se byrokratem, který nemá, do čeho by šťoural? Kdo má už předem nasazené klapky eurohujera nebo euroskeptika, bude celý život jenom ovečka, pejsek slintající na zazvonění zvonečku. Lidi, myslete trošku !

F. Lesniak 29.12.2014 11:33

Re: Vaření z vody

Je otázkou, co znamená "tolik"? Je to tisíc, deset tisíc, sto tisíc? A kdo určí hranici? Vy nebo autor tohoto článku? Když se staráme o kdejakého potulného psa či kočku, o kdejakého imigranta, proč bychom se neměli starat o lidi, kteří alergií trpí? Většina občanů tyto informace samozřejmě nepotřebuje, ale ti, co je opravdu potřebují budou za informace vděční. A podle statistik alergiků přibývá.

H. Balzám 29.12.2014 11:56

Re: Vaření z vody

Kdo říká, že bychom se neměli o alergiky starat? Já jsem jasně mluvil o tom, že se dá celkem jednoznačně zjistit, jestli je potřebné vydat na toto téma zákon nebo jestli si to třeba trh vynutí sám. Osobně si myslím, že kdyby bylo alergiků nezanedbatelné množství, už dávno by to fungovalo bez nějakého nařízení, ale nevím to právě proto, že nikdo nedodá relevantní data a místo toho si vymýšlí rádobyvtipné novotvary jako autor tohoto článku, je to diskuse o ničem.

V. Halašta 29.12.2014 9:21

Nehoráznost.

Sám autor označí nařízení za zbytečné ale kdo jej nerespektuje, zaslouží neslušné označení, které by si ale spíše zasloužila EU i s autorem. Neuvědomují si totiž, že každé takovéto zbytečné nařízení (a že jich je) zvyšuje podnikateli náklady, snižuje produktivitu práce a snižuje konkurenceschopnost. Ve svém souhrnu pak vede k ekonomickému zaostávání Evropy. Plnit by se tedy mělo stejně jako se plnila Lisabonská strategie - nijak.

PS: Až budu v Kolíně, vím kam na oběd.

S. Rehulka 29.12.2014 5:06

Víte, ono to je....

....často složitější se zdravím, proto si nedovolím kritiku. Mám to štěstí, že jsem po svém tatínkovi zdědil pouze "dnu", tedy lidově podágru, což znamená, že se musím (nebo mám) vyhýbat některým jídlům, abych neknučel, že mě bolí palec nohy k nesnesení ! Vyřešit to lze tím, že doktor, který tento problem zná, mi napíše list, co nesmím, anebo co mi nedoporučuje. Ted už je jenom na mně. Proč ? Protože většinu toho, co nesmím (nebo nemám) jsou dobrotinky ! At už je to lobstr, prawns a vůbec mořská potrava, ale i jahody, špenát, tmavá čokoláda atd. Mimo toho jsem poměrně zdravý dědek (73) a tak čas od času zhřeším a mlsám. Takže to záleží na individualitě člověka, má-li v restauraci, nebo v cukrárně slintat, anebo žrát "zdravý" jetel !

P. Sulc 29.12.2014 2:51

Podle vyraziva budete si

Kandidovat na Zemanova osobniho sekretare, nekolika zatim nepouzitymi slovy  si muzete i hodne popepsit. Ale to asi az priste. Budeme se tesit.

A ten zakaznik=rukojmi, versus Unie:  je na miste proste se vratit k te mlcici vetsine. Bude-li stale mlcet, Unie vam bude predepisovat i pohyby jak si vytirat zadel, jakym papirem a kolikrate denne. A s tim restauraterem, s tim sympatisuji.  A jeste na Hrade vlaje ta prekrasna unijni vlajka?   Ta hadhera dodava jak Zemanovy, tak i hlavnimu mestu nevidaneho lesku, tu si drzte.

J. Hejna 29.12.2014 11:18

Re: Podle vyraziva budete si

Zemanovi, pane "Paul Sulc".

A. Starý 29.12.2014 0:52

Rukojmí?

Kde jste proboha vykoukal, že zákazník je zde brán jako rukojmí? Máte tam snad zcela jasně vysvětleno, že jak to bylo předtím, tak to bude i nadále, tedy že alergik bude v této restauraci nadále obsloužen na základě komunikace s personálem, tedy tím nejrozumnějším a nejlepším způsobem.

A jen tak mimochodem, tvrzení, že zákazník je v tom nevinně, je založeno na jakém vašem předpokladu? Podle výsledku posledních a i všech předchozích voleb je v tom většina zákazníků až po uši.