25.4.2024 | Svátek má Marek


SPOLEČNOST: Pravice podle průzkumu nepřestala existovat

19.5.2014

Evropské volby vyhraje s přehledem hnutí ANO 2011, ovšem na druhém místě se objeví TOP 09 a sociální demokraté budou až třetí. Hrozí jim ovšem, že je přeskočí dokonce komunisté.

Se zmíněnou předpovědí přišel zkušený výzkumník veřejného mínění Jan Herzmann ve spolupráci se společností Data Collect. Nutno upozornit, že jiné průzkumy se od těch jeho významně liší, hlavně nepočítají s takovým propadem sociální demokracie a vzestupem TOP 09. Nechme se tedy překvapit, jak všechno nakonec dopadne.

Herzmannův průzkum však v sobě skrývá mnohem víc, než jednu prognózu. Dalo by se říci, že se stal ospravedlněním samotné existence veřejných průzkumů. Výzkumy a publikace předvolebních preferencí totiž získaly v posledních letech špatnou pověst, protože se významně lišily od konečných výsledků, případně se dostaly do podezření, že straní některým stranám a že se tak staly součástí jejich placené volební kampaně.

Citovaná předpověď pro eurovolby ovšem přináší přesně tu kvalitu, kterou člověk od výzkumů veřejného mínění požaduje. Připomíná třeba, v čem jsou evropské volby specifické. Volit prý přijde o něco méně než třicet procent voličů, stejně jako v minulých i předminulých volbách do europarlamentu.

Další výsledky připomínají, že přijdou volit lidé, kteří mají spíše pozitivní vztah k Evropské unii a to jsou tradičně pravicoví a liberální voliči. Tato informace přitom není vůbec samozřejmá, protože se po posledních volbách do sněmovny předpokládalo, že je pravice definitivně rozvrácena a že něco takového jako její volič prakticky neexistuje. Teď má najednou pravicová TOP 09 v předpovědi 14 procent hlasů a liberální strany Zelení, Svobodní a Piráti jsou jen těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do europarlamentu.

Předpověď přitom ukazuje, do jak prekérní situace se dostává ODS. Jejích sedm procent hlasů zdaleka zaostává za třicetiprocentními zisky v dřívějších evropských volbách. Z toho je vidět, že přichází o tradiční voliče. Těžko je může získat euroskepsí, když právě oni byli tradičně nejvíc proevropští.

Z průzkumu nemůže mít úplně velkou radost ani Andrej Babiš. Nejde jen o to, že dvacet procent není výsledek, který odpovídá současným preferencím ANO 2011, ale hlavně je předpověď varováním, že se jeho hnutí nestane lídrem tuzemské pravice. Čekatelů je víc a dokážou oslovit voliče konkrétnějším programem.

Teoreticky by měli z průzkumu dostat strach sociální demokraté. To ovšem platí jen do té míry, že jim hrozí jednociferný výsledek a porážka od komunistů. Pokud ovšem zůstanou na úrovni dvanácti procent, kterou jim předpovídá Herzmannův průzkum, pak si mohou oddechnout. Jejich voliči tradičně k eurovolbám nechodí. Pokud průběžné preference dosahují dvaceti procent, pak pokles o třetinu je něčím obvyklým.

Průzkum voličských nálad tedy nastavil mantinely pro soutěž politických stran v eurovolbách. Tím splnil své veřejné poslání.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus