Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Pravice, levice a rádio Jerevan

diskuse (10)
Někdy před třiceti lety kolovala mezi lidmi historka, že někdo položil rádiu Jerevan otázku, zda je pravda, že Čajkovskij byl homosexuál. Rádio si vyžádalo týden na rozmyšlenou a pak odpovědělo: „Je to pravda, ale vážíme si ho pro něco jiného.“ Máme vládu, která se dostala k moci v souhlase s ústavou demokratického státu. Slíbila reformy, o jejichž nutnosti je přesvědčena jak pravice, tak levice. Místo toho, aby předmětem veřejné diskuse byla reforma, vyžívají se média bulvárním propíráním korupčních a a odposlouchávacích afér. Historie si však bude - nebo nebude – této vlády vážit podle toho, jak úspěšné budou její reformy.

Petr Moos se v LN dne 19.5. připojil k mediálnímu chorálu odsuzujícímu naši politickou scénu, na kterou vyvřely Věci veřejné jako hnisavá proleženina. Na ní se otevřel vřed jako okno, kterým je vidět podstatu dvacetileté demokratické politiky v Čechách. Podle jeho mínění může občan vidět, že je úplně jedno, zda vládne levice nebo pravice, vláda Petra Nečase ztratila mandát veřejnosti k dalšímu vládnutí. Záchranu vidí v obnově levicové opozice, která je schopna nastolit zásadní etické otázky směřování politiky, zatímco pravice nemá etiku žádnou.

Ales Furst v pátečních LN napřed Moose pochválí, že přesně rozkryl podstatu krize zastupitelské demokracie, řešení však nevidí v obnově nějaké etické levice. Podle jeho mínění je třeba, aby jak na pravici, tak na levici byla odvržena lež a nemravnost a znovu oživena poctivost, pokora, svědomí a zodpovědnost.

Vychází mi z toho, že Petr Moos stanovil krutou diagnózu a Aleš Furst ji poopravil.Oba navrhují terapii morálkou, o které se Moos domnívá, že jí bude schopna jen levice.

Souhlasím s Moosem, že není rozdíl mezi levicí a pravicí, pokud jde o korupci a fízlování. Pravicový nebo levicový přístup však čouhá z každého politického kroku našich politiků. Petr Moos má jistě právo šířit názor, že naše vláda ztratila mandát k vládnutí, nesouhlasím s ním však, že je to názor veřejnosti. Aleši Furstovi závidím víru, že pomůže apel na na poctivost a svědomí lidí. Jako zkušený psychoterapeut jistě ví, že posilování superega poukazováním na morálku nebývá terapeuticky úspěšné.

Společnost se chová mravně, když vytváří tlak, aby bylo dobro odměňováno a zlo trestáno. Je dobré, když je odměněna kvalitní práce, jejíž výsledky jsou propěšné, ať už je to pečení chleba nebo kardiochirugický zákrok. K cílům pravice patří, aby dobrý pekař a dobrý chirurg byl odměňován víc, než špatný pekař a špatný chirurg, k cílům levice patří, aby rozdíly v odměnách nebyly nemravné a aby i neúspěšný pracovník nebo nezaměstnaný uživil rodinu.

O trestání zla se má starat státní správa bez ohledu na to, zda je vláda pravicová nebo levicová. Je věcí státu, aby fungovaly soudy a policie, a policie by se neměla spoléhat na investigativní novináře, že budou odhalovat trestnou činnost. Něco není v pořádku, je-li boj s korupcí důležitým bodem programu politických stran.

Média přilévají oleje do ohně, vytuší-li někde zárodek konfliktu. Zdá se, že se těší na pouliční demonstrace a eskalují názorové rozdíly politiků na úroveň ultimativních výhrůžek ještě před samotným jednáním. Tento blog píšu s naivní nadějí, že nalévám olej na rozbouřenou mořskou hladinu.

Máme vládu, která dostala mandát vládnout čtyři roky. Je přirozené, že ztrácí popularitu, když snižuje platy a chce prodloužit dobu odchodu do důchodu. Asi jí to voliči v příštích volbách spočítají. Historie ji však bude hodnotit podle výsledků reforem, které prosadí.

Média reagují na to, co se v politice děje. Mám dojem, že reagují alergicky. Alergie může organizmus společnosti vážně poškodit.

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

van Kateřina Vaníčková
18. 7. 2024

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou....

Iva Pekárková
18. 7. 2024

Vrátila se k nám Ukrajinka Anna. Ta, kterou náš kostel před pár týdny tak vyděsil rasovou...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje...

dvoj Jan Dvořák
18. 7. 2024

Největší odborová organizace společnosti Boeing prohlásila, že v případě neúspěchu jednání s...

Matěj Kučera
18. 7. 2024

Do Chorvatska podle dat ministerstva zahraničí ročně zamíří 800 tisíc Čechů. Velvyslanectví v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz