25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Moravan 24.6.2009 18:24

První republika respektovala nečeské národnosti

Deklarace z roku 1918 mluvila o společném státě Čechů, Moravanů, Slezanů, Slováků a Rusínů. Rusíni byli po válce mlčky ponecháni Sovětům a ukrajinské assimilaci spojenou s bojovnou ateizací nebo aspoň nucenou změnou jejich řeckokatolické víry na pravoslaví. Slováci dvakrát zvolili odchod ze společného státu z pocitu nerovnoprávného postavení, naposledy i pro směšnou českou neústupnost v boji "o pomlčku" v názvu federace.

Zemské uspořádání a svébytnost Moravskoslezské země zrušili komunisté již v r. 1949 a všechny snahy Moravanů o její obnovení po r. 1989 byly smeteny českou byrokracií. Nové krajské zřízení bylo ustaveno s provokativním porušením celistvosti historických hranic země Moravskoslezské. Nyní Moravané a Slezané podle oficiální české statistiky dokonce formálně nemají existovat.

Naši předkové nezákladali společný stát proto abychom pozbyli svou svébytnost, nebo se rozplynuli v Česko a stratili i svou prostou existenci. Předpokládali, že v novém státě získají dokonce více autonomie. Krutě se zmýlili. Vždyť Rakousko-uherská říše alespoň svébytnost a autonomii Moravského markrabství vždy respektovala. Dokonce i za Protektorátu Morava nepřestala existovat i když pod tvrdou německou okupací.

Vstoupili jsme nyní do multikulturního společenství E.U. Charta lidských práv dává každému občanu E.U. právo svobodně se hlásit ke své národnosti. Přesto jsme svědky toho, jak nacionální český šovinismus netoleruje v Česku, členské zemi E.U., ani vlastní multikulturní společenství. Sčítací formuláře statistického úřadu dokonce vypustily Moravskou i Slezskou národnost, přestože se k ní v r. 1991 přihlásilo více než 1,3 milionů občanů. Ve statistických datech se hrubě ignoruje, že v naší zemi žije - asi tři sta let déle než Češi - i národ Moravanů.

Respektování Moravského národa, zemského zřízení a samosprávy jsou minimální nezbytně nutné předpoklady pro vytvoření právního stavu a spravedlivého postavení Moravanů i Slezanů ve společném státě.

R.J. 24.6.2009 18:45

Re: První republika respektovala nečeské národnosti

 Zase máš roupy? ;-D

pardál 24.6.2009 19:41

Re: První republika respektovala nečeské národnosti

Nemá roupy, má pravdu, ale jen kousek. Zapomenul na národ Prřažanů, kteří se brzy budou domáhat samostatného státu Pražská nesocialistická republika.

R.J. 24.6.2009 23:43

Re: První republika respektovala nečeské národnosti

Jedině Republika Žižkov !!!;-D

Krajánek 26.6.2009 15:39

Re: První republika respektovala nečeské národnosti

Respekt k nečeským státotvorným národnostem národnosti požadoval i Masaryk"...moravská otázka je a bude opět zkušebním kamenem české politiky. Je proto žádoucí, aby byl Moravě zachován její specifický ráz aby se jí dostalo rozsáhlé autonomie, nejen politické, ale i kulturní."

T.G.Masaryk, Problém malého národa.Čas 6, roč.7, č.22

Dušan Streit 24.6.2009 15:22

Klobouk dolů

Lidé si vážili svého domova, ne jako dnes,kdy se omlouváme za Žižku, za Husa, za Beneše, za Masaryka, který pomáhal "rozbít" Rakousko- Uhersko. Mladí jsou pod obdobvou (kosmopolitní) masáží, jaká se uplatňovala za komunistů.

Cílem je, demontáž státu:

http://streit.blog.idnes.cz/c/90102/Chci-at-ten-Lisabon-tedy-plati.html

>-

R.J. 24.6.2009 18:46

Re: Klobouk dolů

Copak státu, ale demontáž socialismu, to je průser. ;-D

hafusak2 24.6.2009 10:22

Naši předkové mají můj obdiv,

představte si, takový projekt chtít uskutečnit dnes: Nekonečné tahanice o potřebnost věci, navíc je to něco, co nevydělává peníze. Tahanice o peníze, několik studií,  projekt, kolem výkupu pozemků, výběrová řízení na jednotlivé práce, kdo bude financovat provoz, kdo tam bude šéfovat a za kolik atd, atd, atd.  Mezitím by se několikrát vyměnila vláda, protože by to všechno v jednom volebním období nestihli, takže: změny projekty, škrty v rozpočtu, pokusy něco z toho urvat pro výdělečnou činnost. Stavba několikrát rozjetá a opět zastavovaná. Vzájemné napadání politiků, kdo si mastí kapsy, kdo bere úplatky a kdo si to chce zprivatizovat a dát na komerční bázi..............Dnes by snad ani taková věc nebyla možná.

exulant 24.6.2009 20:11

Re: Naši předkové mají můj obdiv,

Pozapomnel jste na nekonecne namitky a obstrukce zelenych...., jinak mate naprostou pravdu.

Jakub S. 24.6.2009 23:58

Re: Naši předkové mají můj obdiv,

Žel oba máte svatou pravdu - smutnou...

Mgr. Milda 24.6.2009 8:03

Krásný příklad konzervatismu a úcty ke stáří a slabým ve společnosti.

Pokud bychom chtěli důkladněji definovat pravicovost a konzervatismus, pak bychom mohli uvést příkladnou péči tehdejšího státu o mládež a staré. Na Moravě pak předvedl Baťa pravicovou politiku uplatněnou na svých zaměstnancích a jejich rodinách.

Ve srovnání se snahami této doby znamenal nástup socialismu, nejdříve německého, nacionálního, později ruského, internacionálního, dehumanizaci, podřízení všeho zmršené ideologii, rasové a třídní nenávisti. Humanita je slučitelná pouze se sociálně orientovaným tržním hospodářstvím a právním státem, kde rovnost všech občanů před zákonem není pouze zaklínadlem.

Marat 24.6.2009 12:57

Re: Krásný příklad konzervatismu a úcty ke stáří a slabým ve společnosti.

Mgr. Mildo, tak to jste trochu obrátíl. Nejprvé byl socialismus ten sovětský, prý internacionální a ten nacionální německý vznikl o nějakých pár roku později.,

Víte, on ten  socialismus jak internacionální tak nacionální stále doutnají pod povrchem.

Ve skutečnosti ten internacionální socialismus nebyl vůbec internacionální. Internacionální měl jen lupičskou masku.

Kanuk 24.6.2009 1:52

1926 - nebyl to začátek krize?

exulant 24.6.2009 4:19

Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

Ale kdez, krach na burze byl az v roce 1929, a chvili to trvalo nez se vsecko rozjelo.

krach na burze 24.6.2009 6:34

Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

Důsledky krachu na newyorské burze

Následkem krachu na newyorské burze, který odstartoval velkou hospodářskou krizi, byly krachy dalších amerických burz, které dále převzaly obchodování.

Začaly krachovat podniky, nezaměstnanost rostla a produkce klesala. Počet nezaměstnaných se v USA od roku 1929 do roku 1933 zvýšil z 1,6 na 12,8 milionu osob, nezaměstnanost tedy vzrostla až na 25 procent.

Nespokojení lidé pořádali tzv. hladové pochody a prudce stoupala nedůvěra v politický a ekonomický systém.

Za charakteristický rys můžeme považovat hluboký pokles průmyslové výroby, který v USA v roce 1932 činil zhruba polovinu z roku 1929.Mnozí drobní střadatelé propadali panice, začali vybírat z bank své uložené peníze, což vedlo k jejich krachům. V USA v té době zaniklo devět tisíc bank.

Kobylka Lajda 24.6.2009 7:47

Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

Má Váš příspěvek evokovat návaznost na současnou situaci ve světě?  I když je psán nekonfrontačně a uvádí stručný přehled následků, přece jen v něm cítím nechuť ke kapitalistickému systému. Ale existuje jiná možná cesta? Komunismus dokázal, že nikoli a kapitalismus z krize vybředl a ještě posílil. Kapitalismus totiž vychází z přirozených lidských vlastností, komunismus lidské vlastnosti a kreativitu potlačuje. Tak věřím, že zákonitě bude současná krize překonána.

Jakub Roth 24.6.2009 9:32

Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

Je marné diskutovat s člověkem, jehož mozek je nastaven jen na zvládnutí dvou funkcí - Ctrl c a Ctrl v.

Jinak - dole jste se ptala na dnešní stav M. domů - dnes je to Thomayerova falultní nemocnice v Krči.

Jakub S. 24.6.2009 14:39

Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

Tak tak, kamarádko. Co s takovým zabudnutým komančem... a ten areál docela dobře vypadá a prosperuje.

Kobylka Lajda 24.6.2009 17:33

Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

Díky.  Taky díky za informace - stydím se, že mám takové mezery ve znalostech. Ale internet a dobří lidé vždy dosadí nějaké to dobré slovo a člověk je hned poučenější. Dík.R^;-D

goodday 24.6.2009 15:46

Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

Milá kobylko! Příspěvku soudruha "kracha" se v profesionálních kruzích říká PODPRAHOVÁ PROPAGANDA !!! Shrnou se celkem dobře známá fakta a nenápadně se naznačí, co by z toho MOHLO vyplývat! Bohužel se najde jenom málo jedinců, kteří to prokouknou tak jako Vy!!!

JR 03/09 24.6.2009 16:11

Re: 1926 - nebyl to začátek krize? Chybí nám reálný pohled na ekonomika ?

Rogers: Říkáte „bohaté země“. Problém je, jak definujete, co jsou bohaté země. Toto jsou země, které bývaly bohaté. Británie, USA, a tak dále.  Podívejte se na infrastrukturu v Americe a srovnejte ji s infrastrukturou v Asii. Kapitál je nyní v Asii. A ten, kdo tomu nerozumí, by si měl sehnat nějaké knihy a přečíst si pár faktů. Anebo navštívit Asii a podívat se. Mně se to nijak zvlášť nelíbí, že tohle musím říkat, jsem americký občan. Mám rád Británii. Ale nemůžu předstírat, že se nic neděje. Jinak i já udělám bankrot. Býval jsem kdysi chudý. Nechci být chudý. To už jsem zažil.

Reportér: Takže Gordon Brown a prezident Obama nemůžou udělat nic? Dochází k podstatnému poklesu životní úrovně lidí žijících na západě. A lidé si to nechtějí přiznat.

Rogers: Samozřejmě. Podívejte se na fakta. Nejzadluženější stát na světě jsou Spojené státy. Propadají se stále hlouběji do dluhů. Každý týden, každý měsíc. To není můj názor, to jsou prostá fakta. Lidi vám můžou říkat, ale zadluženost nevadí. Nedělejte si starosti. My jsme úspěšná země. Můžou si to říkat celý den. Popírají realitu. Reportér: Ale americká měna je světovou rezervní měnou. To přece Ameriku hodně chrání.

Rogers: Ano, to je jediným důvodem, proč má Amerika možnost se stále hlouběji propadat do dluhů. Protože oni můžou ty peníze tisknout, jsou světovou rezervní měnou. I když lidi začínají říkat, že možná nechtějí už používat dolary. Postupně dochází k odklonu, jako v padesátých letech došlo k odklonu od libry. A jak dlouho zůstane americký dolar rezervní měnou? Avšak nakonec, když natisknete příliš mnoho peněz, nefunguje to. Nikdo s tím neuspěl.

Reportér: Zdá se, že Británie začíná používat kvantitativní ulehčování, bude kupovat vládní obligace. To je přece rozumná strategie. Snažit se rozjet ekonomiku tištěním peněz. Rogers: Já jsem prodal všechny své libry před půl rokem. Navrhuju, abyste udělal totéž. Tištění peněz nikdy nefunguje.

jirka.s. 24.6.2009 18:31

Re: 1926 - nebyl to začátek krize? Chybí nám reálný pohled na ekonomika ?

Děkuji za názornou ukázku oné PODPRAHOVÉ PROPAGANDY !!! Jelikož to tady ale už meleš asi popáté, zřejmě se to mine účinkem i u těch pitomnějších! ;-P

Karel 24.6.2009 19:48

Re: 1926 - nebyl to začátek krize? Chybí nám reálný pohled na ekonomika ?

Zkuste zcela bez emocí uváděné údaje vyvrátit. Ale objektivně, tj. na základě ověřených čísel, nikoliv ideologických klišé.

Kobylka Lajda 24.6.2009 17:30

Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

Já mám velkou koňskou hlavu a dobrý čuch na kmouše!;-D;-D;-D;-D;-DR^;-D

exulant 24.6.2009 20:15

Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

Ne, ten to opsal nejakeho politickeho skoleni, at uz v Lidovem dome v dobe soucasne, nebo leckde pred rokem 1989.

FP 1. ČSR 25.6.2009 8:02

Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

"Vezměme jen burzu, tuto Carmen našeho hospodářského života, které

není žádný zákon dán. Před jejími zlými účinky, jež nemohou být

popírány, stojíme až dosud jako hlupáci a čekáme pokorně na nejbližší

zlý kousek, který nám provede."  Ferdinand Peroutka

A ještě: "Jedna z Marxových povídek se stává skutečností."

Jakub S. 24.6.2009 1:24

Velmi užitečné a dobré připomenutí!

Už v TV mě to doslova fascinovalo. Dvacátá léta, řeknou shovívavě mladí... a sakra! Velkorysost, velkolepost, rozmáchlost, modernost, univerzálnost pojetí, obrovská stavba bleskově na zeleném drnu (no jako celé mé krásné město, dovolte mi - Zlíňák, no...) - a furt ten stát nebyl komoušům, Slovákům, Němcům dost dobrý. Tak ho postupně definitivně zničili.

válečné dítě 24.6.2009 6:56

Re: Velmi užitečné a dobré připomenutí!

,,Hitlera jsme si najali. Za dva měsíce ho zatlačíme do kouta, až bude kvičet," prohlásil sebevědomě Franz von Papen. Psal se leden 1933. Fanatik s knírkem a novopečený říšský kancléř byl podle konzervativního intrikána bezpečně ,,zarámován" ve vládě plné spolehlivých lidí. U moci měl vydržet pár týdnů. Zůstal 12 let." (50 milionů mrtvých, z toho 27 milonů občanů Sovětského svazu). Ve volbách získal Hitler od katolické strany Centrum 11,5% hlasů a volby vyhrál. Do koncentráků byli deportováni komunisté a pak i židé již v roce 1933.

Po Mnichovu (zločin proti Evropě - zrada Anglie a Francie) bez boje získal Hitler zbraně a munici z ČSR (25 % světového obchodu ) a chystal se na komunistické Rusko. Ale nějak se to zvrtlo.

TAM TO VŠECHNO ZAČALO , PO VÁLCE CHUDOBA A BÍDA, NEZAMĚSTNANOST, PADESÁTÁ LÉTA (neměla se nikdy stát, amnestie pro politické vězně v roce 1960).

Silná propaganda ze Západu i z Východu, reálné nebezpečí nové války ? Platily výsledky jednání z Jalty pravidla určoval, jak už to bývá, vítěz - na papírku předal své zájmové území.

Zajímavé je, že Západ ctil zájmové území Východu i v roce 1968 - Československo.

Kobylka Lajda 24.6.2009 7:50

Re: Velmi užitečné a dobré připomenutí!

Československo nikdy nepatřilo na Východ!!!RvRvRv

Marat 24.6.2009 13:02

Re: Velmi užitečné a dobré připomenutí!

Ale patřilo Kobylko patřilo. Už od prosince roku 1943 patřilo na východ, do  Sovětské veleříše  a .zařadil to Čsl. tam Jakýs Eda Beneš. Dodnes mnohými uctívaný.