Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Moravan

24. 6. 2009 18:24
První republika respektovala nečeské národnosti

Deklarace z roku 1918 mluvila o společném státě Čechů, Moravanů, Slezanů, Slováků a Rusínů. Rusíni byli po válce mlčky ponecháni Sovětům a ukrajinské assimilaci spojenou s bojovnou ateizací nebo aspoň nucenou změnou jejich řeckokatolické víry na pravoslaví. Slováci dvakrát zvolili odchod ze společného státu z pocitu nerovnoprávného postavení, naposledy i pro směšnou českou neústupnost v boji "o pomlčku" v názvu federace.

Zemské uspořádání a svébytnost Moravskoslezské země zrušili komunisté již v r. 1949 a všechny snahy Moravanů o její obnovení po r. 1989 byly smeteny českou byrokracií. Nové krajské zřízení bylo ustaveno s provokativním porušením celistvosti historických hranic země Moravskoslezské. Nyní Moravané a Slezané podle oficiální české statistiky dokonce formálně nemají existovat.

Naši předkové nezákladali společný stát proto abychom pozbyli svou svébytnost, nebo se rozplynuli v Česko a stratili i svou prostou existenci. Předpokládali, že v novém státě získají dokonce více autonomie. Krutě se zmýlili. Vždyť Rakousko-uherská říše alespoň svébytnost a autonomii Moravského markrabství vždy respektovala. Dokonce i za Protektorátu Morava nepřestala existovat i když pod tvrdou německou okupací.

Vstoupili jsme nyní do multikulturního společenství E.U. Charta lidských práv dává každému občanu E.U. právo svobodně se hlásit ke své národnosti. Přesto jsme svědky toho, jak nacionální český šovinismus netoleruje v Česku, členské zemi E.U., ani vlastní multikulturní společenství. Sčítací formuláře statistického úřadu dokonce vypustily Moravskou i Slezskou národnost, přestože se k ní v r. 1991 přihlásilo více než 1,3 milionů občanů. Ve statistických datech se hrubě ignoruje, že v naší zemi žije - asi tři sta let déle než Češi - i národ Moravanů.

Respektování Moravského národa, zemského zřízení a samosprávy jsou minimální nezbytně nutné předpoklady pro vytvoření právního stavu a spravedlivého postavení Moravanů i Slezanů ve společném státě.

0 0
možnosti

R.J.

24. 6. 2009 18:45
Re: První republika respektovala nečeské národnosti

 Zase máš roupy? ;-D

0 0
možnosti

Dušan Streit

24. 6. 2009 15:22
Klobouk dolů

Lidé si vážili svého domova, ne jako dnes,kdy se omlouváme za Žižku, za Husa, za Beneše, za Masaryka, který pomáhal "rozbít" Rakousko- Uhersko. Mladí jsou pod obdobvou (kosmopolitní) masáží, jaká se uplatňovala za komunistů.

Cílem je, demontáž státu:

http://streit.blog.idnes.cz/c/90102/Chci-at-ten-Lisabon-tedy-plati.html" target="_blank">http://streit.blog.idnes.cz/c/90102/Chci-at-ten-Lisabon-tedy-plati.html

>-

0 0
možnosti

R.J.

24. 6. 2009 18:46
Re: Klobouk dolů

Copak státu, ale demontáž socialismu, to je průser. ;-D

0 0
možnosti

hafusak2

24. 6. 2009 10:22
Naši předkové mají můj obdiv,

představte si, takový projekt chtít uskutečnit dnes: Nekonečné tahanice o potřebnost věci, navíc je to něco, co nevydělává peníze. Tahanice o peníze, několik studií,  projekt, kolem výkupu pozemků, výběrová řízení na jednotlivé práce, kdo bude financovat provoz, kdo tam bude šéfovat a za kolik atd, atd, atd.  Mezitím by se několikrát vyměnila vláda, protože by to všechno v jednom volebním období nestihli, takže: změny projekty, škrty v rozpočtu, pokusy něco z toho urvat pro výdělečnou činnost. Stavba několikrát rozjetá a opět zastavovaná. Vzájemné napadání politiků, kdo si mastí kapsy, kdo bere úplatky a kdo si to chce zprivatizovat a dát na komerční bázi..............Dnes by snad ani taková věc nebyla možná.

0 0
možnosti

exulant

24. 6. 2009 20:11
Re: Naši předkové mají můj obdiv,

Pozapomnel jste na nekonecne namitky a obstrukce zelenych...., jinak mate naprostou pravdu.

0 0
možnosti

Mgr. Milda

24. 6. 2009 8:03
Krásný příklad konzervatismu a úcty ke stáří a slabým ve společnosti.

Pokud bychom chtěli důkladněji definovat pravicovost a konzervatismus, pak bychom mohli uvést příkladnou péči tehdejšího státu o mládež a staré. Na Moravě pak předvedl Baťa pravicovou politiku uplatněnou na svých zaměstnancích a jejich rodinách.

Ve srovnání se snahami této doby znamenal nástup socialismu, nejdříve německého, nacionálního, později ruského, internacionálního, dehumanizaci, podřízení všeho zmršené ideologii, rasové a třídní nenávisti. Humanita je slučitelná pouze se sociálně orientovaným tržním hospodářstvím a právním státem, kde rovnost všech občanů před zákonem není pouze zaklínadlem.

0 0
možnosti

Marat

24. 6. 2009 12:57
Re: Krásný příklad konzervatismu a úcty ke stáří a slabým ve společnosti.

Mgr. Mildo, tak to jste trochu obrátíl. Nejprvé byl socialismus ten sovětský, prý internacionální a ten nacionální německý vznikl o nějakých pár roku později.,

Víte, on ten  socialismus jak internacionální tak nacionální stále doutnají pod povrchem.

Ve skutečnosti ten internacionální socialismus nebyl vůbec internacionální. Internacionální měl jen lupičskou masku.

0 0
možnosti

Kanuk

24. 6. 2009 1:52
1926 - nebyl to začátek krize?

0 0
možnosti

exulant

24. 6. 2009 4:19
Re: 1926 - nebyl to začátek krize?

Ale kdez, krach na burze byl az v roce 1929, a chvili to trvalo nez se vsecko rozjelo.

0 0
možnosti

Jakub S.

24. 6. 2009 1:24
Velmi užitečné a dobré připomenutí!

Už v TV mě to doslova fascinovalo. Dvacátá léta, řeknou shovívavě mladí... a sakra! Velkorysost, velkolepost, rozmáchlost, modernost, univerzálnost pojetí, obrovská stavba bleskově na zeleném drnu (no jako celé mé krásné město, dovolte mi - Zlíňák, no...) - a furt ten stát nebyl komoušům, Slovákům, Němcům dost dobrý. Tak ho postupně definitivně zničili.

0 0
možnosti

Věra

24. 6. 2009 0:53
Masarykovy domovy

Tomuto velkolepému projektu byl věnován jeden díl Hledání ztraceného času, jak autor správně poznamenal. Nechce se ani věřit, že ve 20. letech byla technika na takové úrovni, jak jsme to mohli vidět v tomto dokumentu. V polovině 50. let jsem v Thomayerce ležela se spálou a zařízení z 20. let tam ještě běžně fungovalo. Celý komplex byl postaven během 2 let (1926-28), definitivně uveden do provozu byl na jaře 1929. Fakt klobouk dolů před tehdejšími zedníky, obkladači, instalatéry, projektanty, elektrikáři a dalšími profesemi.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz