Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Povolání: lobbista

24.4.2012

Je tomu pár týdnů, co pan Lobbista způsobil dopravní nehodu, zranil ženu, neposkytl pomoc, nebyl vzat do vazby – naopak, policie pomáhala a chránila před novináři a zajistila bezpečný odvoz domů. Je otázkou, zda mediální bouře, která se potom rozpoutala ve Věcech veřejných, byla opravdovou kauzou, nebo jenom měla odklonit pozornost, o to však nyní nejde.

Nabízí se obecná otázka: Kdo je to pan lobbista, respektive kdo to jsou ti páni lobbisti? Bylo by velice zajímavé vědět, jaké má takový pán oficiální zaměstnání. Pracuje na živnostenský list nebo je zaměstnán a u koho? U soukromé firmy nebo na nějakém státním bohulibém úřadě? Jak takoví lobbisté platí daně a z čeho? Jsou to veřejné osoby nebo soukromníci? Jaké jsou jejich příjmy? Tento pan Lobbista má v Praze údajně pět velikých nemovitostí, no ani Porsche Cayenne není láce.

Kdo vlastně platí takového lobbistu? Je to stát, má výplatní pásku nebo je na černé listině? Jak se takové výdaje vykazují v účetnictví? Kolik takových u nás máme, o čem rozhodují, kam až sahají jejich prsty? Kde všude mají svoje lidi na úřadech, na soudech, v tisku, v televizi? Dosáhnou i do sněmovny, do senátu, na vládní činitele? A co volení zastupitelé, komu jsou odpovědni? Svým voličům nebo vlivným přátelům-lobbistům? Kdo rozhoduje o tom, kdo bude ředitelem Sazky, VZP, ČEZ nebo šéfem odborů? Jak bude ovlivněná volba příštího prezidenta? Možná se budeme všichni divit, možná se už nebudeme divit vůbec ničemu. Opravdu padla Topolánkova vláda kvůli výrokům do bulváru nebo kvůli tomu, že se chlap s gulami rozkmotřil s kmotry?

Potom, kdo si takového lobbistu – lobbisty najímá, když chce něco prosadit? Myslím, že to nebudou zastupitelé z Dolní Lipky, ti asi takový vliv – finance nemají, spíše to budou zastupitelé velkých měst, Prahy zcela jistě, možná velkých společností, asi i velikých myšlenek, třeba ve jménu ochrany planety, vždyť právě tam se dnes točí veliké peníze, samozřejmě nejenom tam.

A jakým způsobem vlastně lobbisté pracují, jakým způsobem prosazují svůj, resp. požadovaný vliv? Je to pomocí cukru a biče, úplatků, protislužeb, slibují svým ovečkám postavení pro příbuzné, studium pro děti? Je to pět českých na stole nebo exotická dovolená v Himálajích, místo na kandidátce? Do jaké míry to mohou být dnes tolik používané kompromitující materiály, nahrávky, odposlechy, provokatéři, ale i "provokatérky"? Důležité je na dotyčného něco mít, samozřejmě k tomuto účelu jsou využívány patřičné zdroje, nejlépe takovou kancelář přímo vlastnit. Bílá agentura je bílou nemocí mnoha mocných.

Pokud si myslíte, že je to jenom u nás, tak se mýlíte. Čím výše, tím hůře. V pořadu Deuche Welle se uvádí, že v Bruselu "působí" 20 000 takových lobbistů (slovy dvacet tisíc!), některé prameny uvádí ještě víc. Všechny výše uvedené otázky zůstávají na stole, bez odpovědi. Kdo, proč, jak, samozřejmě na vyšší, nadnárodní úrovni, v jiné měně. Všechny ty granty, dotace, fondy z EU jsou živnou půdou pro různé služby a protislužby. Nebo si myslíte, že evropští poslanci rozhodují ve prospěch Evropanů? Ti, kteří něco dostali, musí být zticha a ti, kteří nic nedostali, musí být také zticha nebo příště zase nic nedostanou. Taková mantra jako "čerpání dotací z evropských fondů" může zlomit vaz nepohodlnému ministrovi, nekonformní vládě.

V poslední době jsem toho z pochopitelných důvodů mnoho přečetl o zesnulém panu Havlovi. Ten mimo jiné proslul svou větou (1990), že "Naše země nevzkvétá" a že "...nám nebude lhát". Po dvaceti letech měl asi svůj výrok upravit na "Evropa nevzkvétá", ale na to neměl sílu, možná už si to ani neuvědomoval, možná si to nechtěl uvědomit. Špatnou náladu šířil dovnitř, na úrovni EU žádné nešvary neviděl, třeba tam opravdu žádné nejsou.

Připouštím, že moje úvaha je spekulativní, ale jestli má někdo lepší informace o tzv. povolání lobbista, proč nám je nesdělí, bylo by to jistě zajímavé, možná si je schovává na správnou příležitost, pro správné lidi. Nakonec u pumpy OMV se dozvíte, jak se máme dobře, a v pořadu OVM se nedozvíte vůbec nic, protože kdo ví, co na pana Moravce mají, a vedoucí i ředitel ČT jsou také jenom lidé.zpět na článek