20.1.2022 | Svátek má Ilona


SPOLEČNOST: Pověste je vejš...

13.1.2022

V pořadu 168 hodin v neděli 9.1.2022 jsme mohli spatřit cosi, co patří do společnosti, v níž by nejspíše nikdo z nás nechtěl trvale být.

Kdosi – a nebyla to Česká televize – nafilmoval nepokryté výhrůžky třem jedincům, kteří v České republice stojí na straně očkování proti nemoci covidu-19. Imunolog a vysokoškolský pedagog profesor Václav Hořejší, president České lékařské komory Milan Kubek a profesor Jaroslav Flégr byli veřejně zostuzeni skupinkou jedinců, kteří stojí takříkajíc na opačné straně „vakcinačního spektra“ české společnosti.

Někteří neváhají i s fyzickým napadením (zažil Jaroslav Flégr), případně pořádají demonstrace před bydlištěm (Milan Kubek, Václav Hořejší). Vulgární napadání, pokřikování o tom, že zabíjejí děti, apod. je natočeno jako materiál, který je dále šířen. Vedoucím této skupiny je jedinec, na něhož je vedeno několik exekucí a jehož slovník není rozhodně vybraný. Jaký to má dopad kupříkladu na děti Milana Kubka, tento člověk jistě neřeší.

Na očkování proti covidu lze mít jistě různé názory, které jsou dány jednak informacemi (jež bývají často pohříchu protichůdné), jednak osobní zkušeností (jistě budou odlišné u toho, kdo prodělal těžkou formu nemoci či mu umřel někdo blízký, a toho, koho tato nemoc minula, či jen „lízla“ bez následků). Jistě lze diskutovat i o tom, jestli vakcinace je účinná a do jaké míry, nakolik chrání před vážným průběhem. Lze mít samozřejmě i pochybnosti o případné bezpečnosti očkování a eventuálních následcích použití vakcíny, jež neprošla jak zvykle všemi testy (které u běžného léku trvají roky, než jsou použity v humánní medicíně).

Nic z toho však neopravňuje kohokoliv, aby člověka s opačným názorem vulgárně napadal, aby vyhrožoval jemu či jeho rodině násilím, aby své výstupy posléze publikoval na sociálních médiích.

Pokud místo argumentů začínají padat facky (a to i obrazně), svědčí to o nemoci společnosti, která se může snadno zvrhnout v cosi, co zažila Evropa v minulém století. Věřím, že Policie ČR pečlivě vyhodnotí uvedený pořad a vůči těm, kteří nejsou schopni ovládat své negativní emoce a jsou schopni viděného, vyvodí zákonné důsledky. Ti, co vyhrožují, si nejspíše neuvědomují, že v příštím kole se tím terčem mohou stát oni sami.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.