Středa 18. června 2025, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Poučení z krizového vývoje na trzích

Josef Chuchma
diskuse (48)
O velké světové hospodářské krizi z přelomu dvacátých a třicátých let minulého století se v českých zemích učily celé generace, aniž tušily, protože ani nemohly tušit, co se to tenkrát v černý čtvrtek vlastně spustilo za lavinu. Volný trh zde desítky let neexistoval, termín akcie zde byl stejně vzdáleným pojmem jako třeba vesmírná mlhovina nebo černá díra. Nyní, aniž tu současnou a tehdejší krizi chci srovnávat, neboť jejich ničivost je zatím velmi různá, dostávají ony české generace planě poučených byvších žáků a studentů dodatečnou lekci. Teď už si umějí daleko lépe představit, co se to před devětasedmdesáti lety v New Yorku dělo a co se i do masarykovského Československa přelilo.

A ještě jedna historicko-politická lekce. Nynější krize je i krizí důvěry jednoho ze stěžejních principů tržního prostředí. Důvěra – přeneseně i doslova – něco stojí. Její stávající podrývání bude mít dvojí účinek: devastující, neboť důvěra se neobnovuje snadno a spousta lidí už nadobro bude žít s novým, teď právě nabývaným pocitem nejistoty; ale bude mít i účinek oživující, poněvadž více propojí důvěru s „podezíravou“ kritičností a analytičností. Pokud tomu dobře rozumím, tak stávající sešup těsně souvisí mimo jiné s tím, že bankovní trh přespříliš spoléhal na sofistikované produkty, které otevíraly cestu k úvěrům, ale už nemohly zaručit reálnou sílu, která by úvěry dokázala sytit a likvidovat splácením. Což je zajímavý paradox: svět, jenž má stále silnější hmotné požadavky, se důvěřivě oddává do rukou matematických modelů, které – nepodloženy reálnou kupní silou – dostávají neúnosně abstraktní charakter, a tím také nutně mají dříve či později výbušný potenciál. Tudíž je nynější krize i šancí spojovat bankovní matematické nástroje lépe „se zemí“, účinněji je kotvit v sociální a ekonomické realitě mas, které jsou do úvěrových sítí vábeny.

I když: jestli tady přání není otcem myšlenky. Před pouhými osmi lety splaskla takzvaná internetová bublina, která se zrodila kvůli zničující kombinaci vzdušných zámků a báječně tučných výdělků internetových guru. A krátce poté, v roce 2001, vyplula na světlo kauza Enron, tedy energetické firmy, kterou časopis Fortune opakovaně vyhlašoval „nejinovativnější společností“ v USA, ale jejíž účetnictví se ukázalo být čirou fikcí, další smrtonosnou bublinou. A na to můžeme volně navázat letošní bankovní krizí, neboť ve všech těch případech se nakonec vlády a občané potýkají s následky programově vyvolávaného zdání a přesvědčení, že se to „nějak zařídí“.

Teď trochu veseleji a konkrétněji. Zavzpomínáme. Obdržel jsem od jednoho kolegy kopii rozhodnutí Rady Městského národního výboru v Poděbradech z 10. října 1966, které zakazovalo „vstup vlasatcům (máničkám) 1) do všech restaurací, vináren a kaváren II. třídy, 2) do všech ubytoven a hotelů ve městě, 3) do všech objektů čs. státních lázní v Poděbradech, 4) do prostor náměstí Míru a parku Julia Fučíka, 5) do divadla, kina, knihovny a ostatních kulturních zařízení ve městě“. Kromě toho pořadatelé kulturních a osvětových pořadů nesměli zvát máničky coby účinkující. „Občané, lázeňští hosté a cizinci poukazují s odporem na tento úchylný zjev, který nese s sebou nebezpečí šíření některých nemocí a rušení veřejného pořádku. Za ‚máničky‘ – vlasatce – jsou považovány osoby s enormně dlouhými vlasy, neupraveným zevnějškem, jejichž chování je nevhodné a vulgární. Přitom nemusí splňovat všechny uvedené znaky současně,“ stojí v odůvodnění onoho rozhodnutí.

Tak co, byla šedesátá léta zlatá? Asi jak kde a jak v čem.

MfD, 4.10.2008

Jan Kovanic
18. 6. 2025

Žádné „dvoustátní“ řešení pro sudetské Němce a palestinské Araby

Aston Ondřej Neff
18. 6. 2025

Není to často používané slovo.

Gustav Sitař
18. 6. 2025

Esej, který ovlivnil volby v USA.

Petr Homola
18. 6. 2025

Izrael se na Írán připravuje v podstatě nepřetržitě.

Konzervativní noviny
18. 6. 2025

Evropští představitelé by měli přestat radit Izraelcům, aby „ustoupili“.

Martin Korbáš
18. 6. 2025

Loni Conn Smythe Trophy plnila roli ceny útěchy, po finále ji dostal Connor McDavid, kapitán...

Lidovky.cz, ČTK
18. 6. 2025

Americký prezident Donald Trump je stále více nakloněn přímému americkému zapojení do izraelských...

Martin Korbáš
18. 6. 2025

Stejně jako v letech 2020 a 2021, kdy se radovali hokejisté Tampy, má NHL stejného vítěze Stanley...

Josef Kopecký
18. 6. 2025

Počtvrté bude vláda Petra Fialy čelit hlasování o nedůvěře. Vyvolalo ho opoziční hnutí ANO kvůli...

Zbyněk Petráček
18. 6. 2025

Slova „chci pomáhat lidem“ se spojují s Andrejem Babišem. Lídr hnutí ANO je rád používá v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz