Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Posedlost vinou

diskuse (6)

Naše současná společnost je posedlá hledáním viníků. Za vše, co se stane, musí být někdo zodpovědný, případně vinen. Pomiňme kriminální činy, tam je tato snaha pochopitelná a je dávným pilířem fungování společnosti. Technická civilizace kolem nás je sofistikovaná a žasneme nad tím, co všechno umožňuje. O to víc jsme zaskočeni, když selže a dojde ke katastrofě. To se hned zvedají hlasy, jak je to možné a kdo za to může.

I dobře projektovaný most může někdy spadnout kvůli skryté vadě materiálu nebo neobjevené či změněné anomálii geologického podloží. Souvisí to se stále složitějšími systémy, které vytváříme. Katastrofa nebývá způsobena jedním dominantním faktorem, ale zpravidla řadou drobných nabalujících se faktorů, v nichž hrají roli i náhodné procesy. To, že umíme postavit superpočítač nebo nadzvukové letadlo, ještě neznamená, že dovedeme vyloučit náhodu. Naučme se pokorně počítat i s nešťastnou náhodou, vždyť nebýt náhody, nebyli bychom tu koneckonců ani my, jako jedinci či lidstvo. Jistě, často bývá vinen člověk, ale někdy to bývá i náhoda. A tu nepotrestáte.

Další takovou oblastí, kde se schyluje k honbě na viníky, je zdravotnictví. Je to dáno jednak nesmírnou složitostí a variabilitou našich tělesných schránek a koneckonců i tím, že se to týká nás osobně. Máme-li neduh, požadujeme jeho vyléčení a nepřipouštíme jinou alternativu.

Budou před nemocnicemi číhat na vycházející pacienty advokáti v perfektních oblecích s vizitkami a otázkou "Kolik vás stála operace? Určitě něco zanedbali, já vám ty peníze vysoudím zpět a možná ještě něco zbude, chcete?" Už dnes je náhle na přednáškách medicínského práva na právnických fakultách plno, ač donedávna patřily mezi ty opomíjené. Současné zákony příliš nechrání lékaře a soudy jsou stále ochotnější kývnout na vyšší odškodné.

Pokud si lékař uvědomuje, že jeho výkon bude hodnocen a je za něj zodpovědný, má to na jeho výkon pozitivní stimulační účinek. Pokud ale bude pracovat pod enormním tlakem hladových právníků, bude to rozhodně kontraproduktivní a lékaři se budou muset přizpůsobit. V logickém pudu sebezáchovy dostane přednost vytváření alibi před progresivitou léčení. Doplatí na to pochopitelně pacienti a my všichni. Proč neposlat pacienta na opakované vyšetření, ať mám důkaz? Kyčelní protézu dám raději i tomuhle 80letému staříkovi s Alzheimerem, i když se na tu operovanou nohu už asi v životě nepostaví, než aby mě rodina žalovala a tahala po soudech, že jsem neposkytl dědečkovi plnou péči. A pak nezbudou prostředky na léčení těch, kterým by se dalo efektivně pomoci. Navíc to, co vysoudí právníci, bude zakalkulováno do nákladů zdravotní péče. Teď aby se ještě lékaři záchranné služby navíc báli, když odvezou někoho do nemocnice v ohrožení života nebo po porodu, že on tam vlastně nechtěl a zažaluje je o způsobenou újmu.

Jistě jsou lékaři, kteří podlehli lákavému nutkání stát se všemocným bohem, pro které je pacient jen pokornou položkou, ale drtivá většina své povolání bere jako poslání, baví je a chtějí pomáhat. Ty první neškodí trochu prohnat, ale těm druhým by měly být vytvořeny podmínky pro klidnou práci. A také právo na neúspěchy. Ne jejich osobní, ale na prohranou bitvu s rafinovanou nemocí a naší smrtelností.

Pokud vás život někdy postaví do nutkavé role hledatele viníka, zkuste si také položit otázku, zda jste jen nebyli ve špatnou chvíli na špatném místě.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz