21.10.2021 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Populista Jan Hus

Svatováclavské oslavy máme úspěšně za sebou. Teď už zbývají pouze osmadvacátý říjen a sedmnáctý listopad a máme tu konec roku 2015. Ke všem těm mimořádným dnům se vyrojí nejen na stránkách tohoto periodika sprška komentářů a úvah, stejně jako tomu bylo k ostatním letošním výročím a jako to bude v roce příštím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Dubravský 8.10.2015 10:35

A dál...

Co z toho nakonec vzniklo - husitství, desítky let válek, náboženský fanatismus... Napadá mne, jak bylo husitství podobné dnešnímu Islámskému státu. Vojenská úspěšnost, nové způsoby válčení, velmi přísná náboženská morálka, okázalé vraždění jinověrců, ničení svatostánků atd.

R. Dubravský 8.10.2015 10:37

Re: A dál...

Jo - a taky to přišlo zhruba 1400 let po vzniku nového náboženství.

V. Vovák 8.10.2015 15:08

Re: A dál...

V podstatě husité sem do Čech přenesli aktivity ze Západu. A dalo by se říci, že proti tomu, co se dělo ve Francii, Anglii, Švýcarsku, byli husité zájmovým kroužkem z mateřské školy. Tedy mimo jejich bojových akcí. V těch byli tehdejší Češi velmi dobří. Dalo by se říci, že až do konce třicetileté války byli v Evropě čeští profíci vyhledávaným zbožím. Pak už tolik ne, protože jich dost padlo a zbytek se rozptýlil po Evropě. Ale i přes veškerá protivenství, snahy politiků a sluníčkových dobroserů se urodí a vzniknou třeba legie, 311 a 313 peruť, 11. pěší prapor, 1. čs. samostatný polní prapor... ono je toho dost.

J. Babička 8.10.2015 20:06

Re: A dál...

Ony ty slavné okamžiky a postavy v dějinách i když je to často jenom mythus, dodávají národu sílu v těžkých dobách. A proto ti co chtěi českému národu vládnout, at již nacisté, nebo komunisté se snažili toto s paměti vymazat zdůraznovali Švejka a a že jsme národ švejků. Ne náhodou, když se komunisté dostali k moci tak Švejk pul povinná šlolní četba a naši letci co bojovali za svobodu, zavřeni v komunistických koncentrácích.

J. Jurax 8.10.2015 21:48

Re: A dál...

No jo, a pak z toho byli ještě tihle luteráni a protestanti, katolící už byli předtím, a všichni za víru pravou ... náboženský fanatismus na všech stranách. Ono to snad tehdy ani jinak nešlo.

My zas máme jiné fanatismy, a taky podobně ničivé - zelené náboženství, politickou korektnost (ale tu vlastně měli tehdy taky), lidská práva až do úplného sebezničení, přebujelý humanismus ke všem kromě nás samotných ...

J. Jurax 8.10.2015 21:50

Re: A dál...

A ještě jsem zapomněl - importujeme si sem dobrovolně a úspěšně další náboženský fanatismus - muslimský; asi proto, že ty naše náboženské fanatismy už vyčpěly ..