16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Polovzdělanci a sluníčkáři

Za poukázání možnosti dopadu termodynamických principů do oblasti humanitních vztahů (viz NP, Některé okolnosti imigrace, 4.9.2015) jsem si od filosofa Jana Sokola vysloužil titul ́asociála ́, protože lidské bytosti se přeci nemohou považovat za (ne)živou (tj. nemilosrdnou) přírodu. Cyril Höschl za své (excelentní) články [1,2] utržil od regionalisty Jana Reichstätera dokonce přízvisko ́fóbista ́.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 16.1.2016 1:43

Re: Máte pravdu, pane.

Pane Aldo, mate vzacnou pravdu o te fyzice (coz je prirodni veda, tedy zakladni veda o prirode) a filozofii, coz je matka vsech ved. Nesouhlasim s vami ovsem ohledne te treti nohy, teologii. Ma to byt gnozeologie, ci epistemologie (Anglicky) a to neni treti noha, ale je to jedna, ta zakladni vetev filozofie, dalo by se rici kmen filozofie.

Jinak nedbejte hlupaku, kteri davaji filozofii, filozofy do uvozovek.

J. Jurax 15.1.2016 23:59

Re: Hezký článek, ale!

No, zjevně sluníčkářům a pomateným pfilozófům se tímhle textem zavděčiti nelze ...

J. Sinnreich 15.1.2016 22:06

Re: A ještě by se na současné dění dala

A pri konstantni energii uzavreneho systemu a zvysujici se entropii dochazi k tepelne smrti nejenom vesmiru, ale nejdrive Nemecka, pak Evropy a nakonec civilizace , takove jak ji zname.

F. Kusák 15.1.2016 20:33

Re: Máte pravdu, pane.

No, jen malou poznámku. Kdyby to bylo tak, že by opravdu rozuměli středoškolské matematice, tak by to ještě bylo fajn, ale já myslím, že by měli problémy zvládnout matematiku základní školy. Zkuste se podívat do učebnice osmé a deváté třídy a pak se zeptejte onoho "filozofa" třeba na to, co je zobrazení z množiny na množinu nebo co je grafickým vyjádřením nepřímé úměrnosti. Pak jim, tedy těm "filozofům", vysvětlujte něco o matematice komplexity nebo o teorii her. A taková termodynamika, to je pěkná mrška, umět ji popsat parciálními diferenciálními rovnicemi, tak to umí málokdo.

Zato mluvit o ničem a o všem zvládne kde kdo.

F. Kusák 15.1.2016 20:12

Re: A ještě by se na současné dění dala

No ano, je to tak.

K. Janyška 15.1.2016 15:18

No, polovzdělanci a sluníčkáři, co je to spontánní řád

lidské interakce a co rostlý spontánní řád lidského světa ? Nevíte ? Pak jste zoufalí pitomci. Bohužel, je vás však tolik, že až 7 a půl miliardy... Dzp.

Z. Lapil 15.1.2016 12:07

Re: A ještě by se na současné dění dala

Ne že bych nesouhlasil, ale není to naopak? Entropie = míra neuspořádanosti, neboli čím větší zmatek, tím větší entropie?

http://www.tzb-info.cz/925-co-to-je-entropie

J. Lepka 15.1.2016 11:55

Hezký článek, ale!

Obávám se, že potrefené husy si ho nebudou sto ani přečíst, natož pochopit.

J. Urban 15.1.2016 10:41

A ještě by se na současné dění dala

aplikovat entropie, která teď v Evropě prudce klesá. Entropie se dá zvýšit uvědoměle rozumným jednáním lidí, na kteroužto činnost Evropané jaksi rezignovali.

A. Alda 15.1.2016 9:39

Máte pravdu, pane.

Jen bych k Vašemu výčtu útoků na významné muže vědy přidal ještě včerejší útok pana Doležala na prof. Vondrušku, kterého označil za burana (čímž toto slovo přestalo být urážkou, ale stalo se poctou, neb přirovnáním k prof. Vondruškovi).

Fysika je základní a vlastně i jediná věda. Zvláštním případem fysiky je chemie. Zvláštním případem chemie je biologie. Zvláštním případem biologie je medicína. Zvláštním případem medicíny je psychologie. Zvláštním případem psychologie je sociologie. Zvláštním případem sociologie je pak historiografie, jurisprudence, ekonomie, filologie a další vědy o dílčích aspektech chování velkých lidských skupin.

Začátkem a základem všeho poznání je fysika a veškeré poznání je jen poznáním fysiky.

Metodou tohoto poznání je filosofie, která zahrnuje matematiku, logiku, empirii (pozorování, pokus...), kybernetiku, statistiku... (Dnes se však za filosofy označují lidé, kteří znají matematiku mnohdy ani ne na úrovni střední školy.)

To jsou dvě nohy, na nichž poznání lidstva stojí: fysika (a její zvláštní případy) a filosofie (to je metody poznávání fysiky). Aby poznání lidstva bylo stabilní a jeho výsledky trvalé, je třeba ještě třetí nohu, třetí opěrný bod: tím je teologie, tedy nauka o smyslu a účelu toho všeho. Ta samozřejmě není jen teologií v úzkém smyslu slova, ale zahrnuje i etiku, etiketu, linquistiku atd. atd.

Z. Rychlý 15.1.2016 9:26

Dobrý příspěvek !

K. Janyška 15.1.2016 9:23

Nemůžeme.

Musíme !!! Dzp.

L. Křivan 15.1.2016 8:53

Re: dalších mimo skupinu bří Mašínů?

A Radio Svobodná Evropa to nebyl boj ? Byl sice beze zbraní, .....

J. Kovaříček 15.1.2016 5:23

Re: Zní to opravdu pěkně, ale zase plácáte.

Ano. Naprosto správné otázky!!!! Ne každý v exilu se účastnil nějaké protikomunistické činnosti, ale byly tu jiné formy odboje a také pomoci pronásledovaným lidem ve vlasti. V Čechách o tom nějak nechtějí vědět.

P. Dvořák 15.1.2016 2:49

Re: Zní to opravdu pěkně, ale zase plácáte.

Kolik jich znáte, kteří emigrovali s myšlenkou soupeřit s režimem, který je laskavě přijal a zaopatřil, a který by si rádi jednou přizpůsobili svým zvyklostem?

Kolik znáte našich emigrantů, kteří po únoru 1948 odešli do světa zavádět tam stalinismus nebo po r. 1968 zavádět Brežněvovsko-Husákův socialismus?

B. Hamáček 15.1.2016 1:56

Re: Zní to opravdu pěkně, ale

Po únoru utíkali většinou před režimem.

S. Kalužík 15.1.2016 0:59

Zní to opravdu pěkně, ale

Během 2. světové války a při komunistické emigraci odcházeli mladí lidé bojovat proti režimu,

bylo by krásné, kdyby to byla pravda. Tedy přesněji, ano, během 2. světové války to bylo rozhodně význačnější, ale kolik byste napočítal dalších mimo skupinu bří Mašínů?