28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Václav Dostál 28.11.2008 15:25

Palčivá otáka

Vážený pane!

Dovoluji si Vám pložit osobní otázku: Do které polovimy Čechů zahrnujete sám sebe: Do té, která si demokracii zaslouží nebo do té, která si ji nezaslouží?

Jiná otáka: Není těch Čechů. kteří si dmekracii neuźaslouží "náhodou" 99%?

Karel IV 26.11.2008 9:58

Demokracie,pro koho?

Jeden milion voličů ČSSD v krajských volbách rozhodne o tom,že se k moci dostanou lidé typu pana Ratha.Nikomu nevadí co předvádí v pozici gubernátora s požehnáním svého hogo fogo šéfa. Opět budou vedoucí místa obsazovat stranické sekretariáty lidmi všeho schopnými.Co je to za lidi,kteří jsou ochotni ze dne na den nastoupit na vedoucí místa ředitelů nemocnic jen na základě politického rozhodnutí?Takový systém tady už byl a jak je vidět,tak se i s lidmi vrací.Socialismus je hluboce zakořeněn a pro 30,-Kč je volič ochoten se vzdát i svobody a demokracie.

silvatax 25.11.2008 22:15

O demokracii nemám strach

Jediný smysl EU je směřovat k jednotnému evropskému státu, se společnou měnou a bankou - tu už má -,  se společným parlamentním systémem,  armádou, jednotnou zahraniční politikou a jednotnou  strategií svých zájmů v globálním světě. K tomu ovšem chybí vůle současných představitelů národních vlád, kteří by tím přišli o svůj význam a vliv. Evropský parlament je tvořen pohříchu politiky druhé kategorie,chybí osobnosti, kteří by EU smysluplně nasměrovali. Představitelé Francie a Německa usilují o prosazování svých národních zájmů skrze struktury EU,  představitelé malých států usilují urvat drobky na úkor stejně malých sousedů a spektrum kritických hlasů končí až u takových žalostným figurek jako náš prezident, který pod hlavičkou jakési "české svébytnosti a rádobysvobody" neguje absolutně vše s nálepkou "Made in Brusel" . V případě Česka je hra na mezinárodní nezávislost švejkovina. Budeme buď v americkém, ruském nebo evropském koši. To poslední se jeví nejsympatičtěji a  máme k tomu nejblíž, ale smysl to bude mít jedině tehdy, pokud EU bude jednotným státním útvarem se vším co k tomu patří.  Ostatnímu světu je to jedno. Číně, Indii, Rusku, USA, v budoucnu možná i nějaké unii islámských zemí - těm všem bude rozdrobená Evropa, oslabená nesmyslným uplatňováním národních zájmů, vyhovovat. Demokracii a svobodu si umím představit i v rámci  sjednocené Evropy. Bez balastu národních států a vlád. Ovšem bez násilí  a dobrovolně to půjde těžko. Ale historie vzniku Švýcarského spříseženectví - nečlenské země EU - nám budiž příkladem a vodítkem . Mladí lidé, kterí  dnes cestují po světě, studují v celé Evropě, ti mají šanci vyrůst bez nánosů nějakých nostalgií národních zájmů a svébytností a snad posunou EU tam, kde ji ostatní části světa budou respektovat.

Vykuk 25.11.2008 22:14

Demokracie

Alex 25.11.2008 21:44

Nějak nerozumím - polovina si demokracii nezaslouží...

A to jako proč? že si troufli mít jiný názor než soudruh prezident (zvolený prozíravě komunisty)? Aha, už jsem to pochopil - demokracie je, když se vším, co Václav Klaus udělá a řekne, souhlasí 100 %. Teprv tehdy je to dokonalá demokracie - dokonce tuplovaná, takzvaná lidová demakracie. 

Vykuk 25.11.2008 22:14

Re: Nějak nerozumím - polovina si demokracii nezaslouží...

Blbečku,sám pro sebe chceš demo a Klausovi ji ubíráš,nebo co?(Y)

MR 25.11.2008 21:08

Moc pekne jste to

pane Zahradka napsal.Mozna vam za to nase Velke Hradni Ja necha podrzet tasku.

jara cimrman 25.11.2008 20:10

..dve pulky..

..jsem rad ze patrim ke spravne pulce, ktera si demokracii zaslouzi....pracuju na tom, aby si ji zaslouzila taky ta druha pulka....dve pulky, jak znamo, tvori potom nerozlucnej celek...sice vnitrne rozpolcenej, ale to se v havu slusny spolecnosti nepozna 

Gaston 25.11.2008 19:55

To je nesmyslné hodnocení

V kontextu toho snad znamená, že pokud by měl Klaus podporu jen 20%, znamená to snad, že 80% obyvatel ČR si nezaslouží demokracii?;-D Nechci hodnotit spor o LS mezi Klausem a vládou. Zatím jsem v rámci sjednocování shledával pouze samé výhody i kladný vliv na náš zbabraný právní a ekonomický systém. Klause za odpor k LS nekritizuju, má na to samozřejmě právo a pokud uspěje i u ÚS je nutné to respektovat.  Co mne však docela irituje je, že právě Klausovi muži a přiznivci najednou bojují za demokracii a snad i za občanskou společnost, když její guru celá léta tuto společnost ignoroval a demokracii vlastně okopával kotníky. Vše má přece patřit jen voleným politikům, ne? Teď stejný princip (bude totiž ze hry) najednou odmítá.

Pete Brich 25.11.2008 18:48

Tzv. polovina Čechů se snaží neustále svým eurorektoalpinizmem dokázat pravdivost Goeringových slov,

že Češi jsou jen lejnem na německé holince.

PB

Klička 25.11.2008 18:14

Velice zajímavé

je číst zdejší příspěvky. Vynecháme-li vulgární výlevy nedospělých jedinců a zaměříme-li se na ty, kde je nějakým způsobem použito slovo "demokracie", musíme nutně dojít k závěru, že naprostá většina lidí neví, co to demokracie je. Toto lze vztáhnout všeobecně na celou populaci ČR, nevyjímaje politické strany a vedení státu. Zjednodušeně řečeno je demokracie vláda občanů(lidu). Vláda většiny občanů, uplatňovaná prostřednictvím demokraticky zvolených zastupitelů (většinově zvolených). Aby zvolení zastupitelé mohli vystupovat v zájmu všeho lidu, jak praví naše ústava, musí znát vůli většiny tohoto lidu. Jinak jej zastupovat demokraticky nemůže. a nebo jej zastupovat může, ale ne demokraticky. Aby zastupitelé mohli znát vůli lidu, musí existovat institut všeobecného referenda. Jiná cesta není, pokud chceme hovořit o demokracii. To, co se u nás, ale i jinde v EU děje má k demokracii dosti daleko. Kromě Irska se všude jedná o nedemokratickou vládu (vládu menšiny občanů) politických stran. Jedná se o menšinovou diktaturu ne jednotlivce ale politických stran. To ovšem není demokracie, ať si říká kdo chce co chce.

Harry 25.11.2008 18:32

Re: Velice zajímavé

Pane, jste evidentně přesvědčen, že vy víte, co je demokracie. Ale mně připadá, to co píšete, jako hloupost. Já vidím princip demokracie v tom, že by měli vládnout schopní a poctiví, kteří mají důvěru většiny a kteří té většině skládají účty. O konkrétních krocích vládnutí se ale musí ve spolupráci s odborníky rozhodovat  sami. Všichni prostě vládnout nemohou. Fungovalo by to ještě hůř než když vládnou nepoctiví a neschopní, což je bohužel náš případ. :-)

Klička 25.11.2008 23:19

Re: Velice zajímavé

Existuje vždy pojem (demokracie) a jeho definice (vláda občanů (lidu)). Vyplývá to i přímo z jejího názvu, který je přímým překladem z řečtiny. Jak je známo sama demokracie v e Starém Řecku vznikla. Postupem času ovšem se znelíbila těm obvykle neschopným a přitom mnohdy bohatým občanům, toužícím po nezasloužené moci tím, že jejich moc vylučovala. Takovíto lidé si postupem času vymysleli na svoji obhajobu m.j. též politické strany, ale i tvrzení, že lid je hloupý a že jen oni ( představitelé politických stran) jsou ti vyvolení, kteří mají vládnout. Vymysleli k tomu také systém voleb podle poměrného zastoupení, který naví nedovoluje volit napříč politickým spektrem. Ve většinovém volebním systému, kdy volič může volit kandidáty z více subjektů by totiž takovíto lidé nikdy zvoleni nebyli. To si ovšem tito dobře uvědomují a demokracii przní, kde se dá. V tom, že v demokracii by měli vládnout lidé schopní a poctiví, kteří mají důvěru většiny občanů máte dozajista pravdu.. I v tom, že té většině mají skládat účty, ovšem ne jen jednou za 4 roky ale např. formou referenda kdykoliv. Všichni vládnout nemohou, to máte také pravdu. Vládnout ale může a v demokracii dokonce musí většina. V ČR však od roku 1993 vládla vždy menšina a to i v případě koalic. Přesto si naše země ( lépe řečeno představitelé státu a politických stran) drze říká země demokratická. A na to zde narážím.

bopo 25.11.2008 18:37

Re: Velice zajímavé

R^R^!VV

Liberta 25.11.2008 21:02

Re: Velice zajímavé

Cha, jak můžete kritizovat jiné, sám nemaje přesného ponětí, co to je demokracie ;-€?? Vaše úvaha obsahuje nejméně dvě chyby:

Zaprvé - definice "Vláda většiny občanů, uplatňovaná prostřednictvím demokraticky zvolených zastupitelů (většinově zvolených)." jakž takž zapadá do kontextu, ale uvědomte si, že demokratická společnost kromě samozřejmosti, že jí vládne svobodně a většinově zvolená garnitura, rovněž disponuje mechanismy, kterými se za svá práva a názory může brát i ta menšina. V demokratické společnosti je samozřejmostí legitimní opozice, kterou nikdo nezamorduje, a jiné menšinové názory mají díky demokratickým mechanismům šanci se prosadit vedle většinových.

Zadruhé - "Aby zastupitelé mohli znát vůli lidu, musí existovat institut všeobecného referenda". Sám uznáte, že to je nesmysl (nikoliv to referendum´, ale ta úvaha);-€. Je to samozřejmě přesně naopak - zastupitele mám proto, aby mne zastupovali ve volbě, neboť jsem na ně delegovala svůj názor  (hlas) a tím delegováním vyjadřuji, že oni (mnou zvolení) můj názor znají. - Uniká mi, jak si představujete tu pravou demokracii - jako nějaký plebiscit, kmenové zřízení bez politických stran, anarchii???(Y)

Klička 25.11.2008 23:00

Re: Velice zajímavé

K Vašemu zaprvé:Nikde jsem nezpochybnil práva opozice. Pouze "vládnoucí menšinu". U nás například po posledních volbách vládne v Krajích ČSSD, která získala 36% z 40% , t.j.14,4% hlasů všech voličů. Volební zákon totiž definuje pojem "volič" jako občana ČR, který v den voleb dosáhl 18 let. Z toho jednoznačně vyplývá, že voličem je i ten, kdo se voleb z různých důvodů nezúčastnil a do demokratických výsledků voleb musí být započítán. ČSSD tedy získala 14,4% hlasů voličů, což je zanedbatelná menšina, která v demokracii právo vládnout nemá.Obdobné je to i u posledních parlamentních voleb, kdy i současná koalice tvoří nedemokratickou menšinu. K Vašemu zadruhé: Někdy Váš názor znají, ale existuje nemálo věcí, kdy jej znát nemohou. I v případech, kdy Váš názor znají, kašlou na něj (viz názor občanů na znovuzavedení "trestu smrti", otázku postavení radaru, otázku kolem Lisabonské smlouvy, otázku změny volebního systému a další a další). Demokracii si představuji (abych Vám to přiblížil na nějakém příkladu) jako systém, praktikovaný např. ve Švýcarsku, kde ke každé závažné otázce referendum vyhlašováno je. Co je to závažná otázka rozhodují občané (musí jich být např. určitý počet) a nikoliv pouze zastupitelé a už vůbec ne politické strany. Politické strany, když už musí?být, mají pouze navrhovat kandidáty do voleb a tím jejich úloha má končit. To nikterak neznamená, že politická strana nemůže vládnout. Může, ale musí získat ve volbách kandidátů napříč politickým spektrem skutečnou většinu hlasů všech voličů. Musíme si uvědomit, že politické strany v demokracii nejsou nezbytné. Vládnout mají občané prostřednictvím svých zvolených zastupitelů a k tomu politické strany nepotřebují. Tyto nejsou de facto ničím jiným než jiná sdružení občanů, jako třeba Myslivecký či jiný svaz, nebo dobrovolní hasiči. To, že o nich ústavy hovoří jinak je chyba a ve své podstatě nedemokratický princip.

Liberta 25.11.2008 23:25

Re: Velice zajímavé

Aha, už Vám lépe rozumím a rozeznávám, co myslíte pojmem "zastupitel" (tj. něco jiného, než poslanec). Zní mi to však v naší středoevroposké realitě (vzhledem k historické kontinuitě NAŠÍ demokracie) jako sci-fi: abstraktní zastupitelé bez politických stran!

Politická strana je (v naší kultuře) v podstatě uskupení lidí, kteří se shodují na základních principech a názorech na řízení společnosti (státu). Je to docela praktické - nemusíte znát svého "zatupitele" osobně a on ani Vás, a přitom si můžete být víceméně jist tím, co bude prosazovat, neboť znáte program jeho politické strany.  Proto nepotřebujete ani o vážnějších věcech (jsou-li předvídatelné z volebních programů například nebo z programových prohlášení stran) pořádat referenda a ptát se dlaždiče Feroše Lakatoše na Lisabonskou smlouvu, popeláře Vopršálka (při vší úctě) na americký radar a ficky Apoleny na zavedení trestu smrti  :-/

To, co popisujete (a kritizujete) v prvním odstavci, jsou technické nedostatky našeho volebního zákona - nikoliv symptom špatné demokracie. Nejsem politolog a rovněž se mi nelíbí, že při nízké volební účasti nakonec rozhodne o vládnoucí garnituře nízké procento občanů (možná menšina, ale to nemůžete tvrdit).

Klička 25.11.2008 23:51

Re: Velice zajímavé

Vážený pane, demokracie je jen jedna. Buď je a nebo není. Nic mezi tím. Také nemůže být ani Vaše, nebo naše. Poslanec není ničím jiným než zastupitel, jak jsem ho nazval já. To, že pojem poslanec vychází z toho, že jej tam poslala politická strana je možné. Politická strana ovšem nemá v demokracii právo kohokoliv kamkoliv posílat, pouze navrhovat. Posílají je tam voliči, jsou tedy de facto jeho zastupiteli, to znamená že jej zastupují v parlamentu, senátu a pod. Naše ústava praví, že poslanec "hájí zájmy všeho lidu". To však není možné, vládne-li jako součást politické strany. Buď tedy hájí zájmy všeho lidu, což je demokratické znění a nebo hájí zájmy své politické strany a svých voličů (voličů této politické strany), tedy vždy menšiny, což demokratické není. V referendu se ptáme občanů. Feroš Lakatoš a popelář Vopršálek jsou také občané a mají demokratické právo se vyjadřovat. Berete-li jim toto demokratické právo, stáváte se součástí diktatury vyvolených

Klička 25.11.2008 23:55

Re: Velice zajímavé

Ještě dodatek Zastupitelé nejsou abstraktní, jejich postoje jsou povětšinou známy a jsou to konkrétní osoby. Na rozdíl od politických stran, jejichž programy se nikdy neplní tak jak jsou psány. Tyto jsou proto mnohem více abstraktní.

Hanibal 26.11.2008 9:10

Re: Velice zajímavé

Republika patřří všem občanům! V zásatních věcech nelze spolehnout na zvolené politiky, zvláště v takových, které jsou dlouhodobé a nelze je vzít zpět. LS je smlouvou na NEURĆITO, jednotka doby neurčité je jeden furt, nelze ji jednostraně vypovědět!  Zákonodárci zvoleni občany mají právo přijímat zákony, to však nevylučuje možnost tyto zákony změnit v dalším volebním období, pokud zvolená garnitura politiku nesplnola to co jim slibovala,  občan není spokojen, zvolí změnu svýnm rozhodnutím v dalších volbách.U LS tomu tak není! Tam taková změna už nejde,! Politici nemají právo rozhodovat o tak závažném jako je změna statutu republiky, ¨zvláště, když není společenská shoda. Půl na půl může rozhodnout jen referendem.  Každý názor bude sečten, menšina je součásti státu a příjme výsledek, občan, nikoliv politik rozhodne o státu a ponese za něj odpovědnost. To je demokracie!!

PROKOP BUBEN 25.11.2008 18:02

NO ANO

Zahrádka, spíše ovšem kLausův záhumenek je asi ten pravý, který by měl prodávat vstupenky k demokracii....

Petr 25.11.2008 18:38

Re: NO ANO

Proboha, opravdu nemáte víc co říci?

MK 25.11.2008 22:58

Re: NO ANO

Prokop Blben  nemůže nic jiného říci, protože má v hlavě nasráno.

Lampedusa 25.11.2008 17:49

A 70 % občanů si ji zaslouží ?

Pane autore, ze stejné logiky věci a s odvolávkami na tu demokracii, spravedlnost a podobné vznešené termíny, mi tak najednou jaksi vychází, že by tady ten americký radar rozhodně neměl co pohledávat.  Jaká to je demokracie a spravedlnost, když 101 jedinců může prosadit svou vůli proti vůli 70 % zde žijící populace, která si tady žádný radar nepřeje. Nechceme být  žádnými zbabělými otroky pro žádnou velmoc, která si  rozehrává své mocenské choutky. Jednu velmoc jsme před lety s velkým jásotem vyprovodili, a druhou si sem v hlubokém  předklonu  (těch našich zapálenějších spoluobčanů)  sami  chceme nastěhovat.

Liberta 25.11.2008 21:07

Re: A 70 % občanů si ji zaslouží ?

...chtěla bych s Vámi sdílet ten bohorovný poklid a jistotu, že nás se nic zlého nemůže dotknout - uprostřed světa plného terorismu, mocenských tahanic i politicko-vojenských přehmatů :-/...místo radaru asi lépe poslouží hodně velký bílý lajntuch, kterým budeme na znamení mírumilovnosti zběsile mávat, ne?

Klička 26.11.2008 0:24

Re: A 70 % občanů si ji zaslouží ?

Vážená paní (slečno), omlouvám se, až tady jsem zjistil, že jste žena. Plně zde s Vámi souhlasím. Je nutno si totiž uvědomit, že naše země je za prvé malá a za druhé nevlastní a ani nechce vlastnit zbraně hromadného ničení. Jako taková ovšem bude vždy, ať se jí to líbí nebo ne, patřit do sféry zájmů některé z velmocí. Ty jsou dnes jen dvě . Do sféry zájmů jedné z nich jsme patřili 44 let a vracet se zpět by bylo jen holé šílenství. Ostatně, říká se, že nestoupíš dvakrát do stejné řeky. To řekl již César. Do sféry zájmů USA jsme nikdy nepatřili a ikdyž k nim mám mnoho připomínek, proč to nezkusit? Zatím byli vždy našimi osvoboditeli z jiného jha. Dokonce si myslím, ikdyž na tomto netrvám, že kdyby američané měli u nás před rokem 1939 něco tomu stále proklínanému radaru podobného, možná by ani 2. sv. válka nezačala. Jak to tak sleduji, docházím k názoru, že proti radaru brojí jenom komunističtí pohrobci, kteří by rádi ryli držkou v zemi (slova Karla Kryla) před Ruskem. Chce to prostě referendum, nic jiného.

Klička 26.11.2008 0:10

Re: A 70 % občanů si ji zaslouží ?

Opravdu by mne zajímalo, kde berete tu jistotu, že 70% populace je proti radaru, když neproběhlo řádné referendum. Vycházíte dozajista ze zcela zpolitizovaných "výzkumů" "veřejného" mínění, které o ničem nevypovídá. Pouze různé agentury si na něm mastí kapsy a vydávají výsledky podle platící politické strany.To, že 101 jedinců může prosadit svou vůli je bohužel pravda ale to jenom proto, že byli zvoleni nedemokraticky, t.j. podle poměrného zastoupení. Ve většinovém volebním systému a to ještě s možností volit kandidáty napříč politickým spektrem, což jediné je demokratické, by tito lidé nikdy zvoleni nebyli. To je, pane, o té zmiňované demokracii.

tatina 25.11.2008 17:37

Autor má pravdu,

a nejen proto,že pomalu 50% se stydí za svého presidenta,ale také i hlavně proto,že volby ukazují jakým stranám těch 50% voličů dává přednost.Ono totiž opravdu není žádný rozdíl mezi komunisty a socialisty.Pro ně je demokracie přítěž k uplatnění svých cílů.

bopo 25.11.2008 18:55

Re: Autor má pravdu,

Je to tak.Včera jakási paní pedagožka informovala diváky ČT 2, že zatímco Hitler měl na svědomí čtyřicet milionů lidí, bolševici jich povraždili stotřicetpět milionů. A taky tomu musíme věřit, když veřejnoprávní televize nelže. Připočteme-li k tomu i čtyřicet milionů padlých občanů SSSR za II světové války a deset milionů z první světové války a pět milinů těch, kteří zemřeli v době hladomoru, vychází to již na otřesných jednostodevadesát milionů lidí, občanů jednoho státu, kteří zemřeli zbytečně během čtyřiceti let. Je to víc, než kolik činil celkový počet obyvatel SSSR  v roce 1945 a jen o málo méně, než mají dohromady státy EU.?;-( 

 války

Hanibal 26.11.2008 9:23

Re: Protestuji spolu 65% občanů proti pomlouvačné kampanimplacené z E

Kliše, které vypustila media, že se někdo stydí za majestát prezidenta, je precedent! S prezidentem můžu nesouhlasit, můžu m¨ít jiný názor, nemusím ho mít rád/(a). To je výkřik našich medií, kterým chce manipulovat s lidmi. Já protestuju s palcovými titulkami, které se posměšně vyjádřuji o mém prezidentovi. Proč do veřejnosti KŘIĆI je jeden názor. Jak občan opačného názoru a podle půzkumu se těší prezident  65-70 % důvěry. Protestuji proti této pomlovačné propagandě poplatné EU, která jistě disponuje finančními prostředky, aby takovou kampaň platila!!