4.2.2023 | Svátek má Jarmila


SPOLEČNOST: Politika, sex a náboženství

26.3.2016

Pokud bychom měli jmenovat tři oblasti, na kterých lze nejlépe pozorovat současnou dekadenci, mohly by to být právě tyto – politika, sex a náboženství.

Politiku neboli péči o věci veřejné jsme devalvovali na distribuci dotací pro firmy a dávek pro lidi. Spiritualitu neboli péči o svůj vnitřní život jsme delegovali na faráře a psychoterapeuty. A ten sex? Místo aby obohacoval legitimní partnerský život, vytekl do obskurních privátů, nemanželských vztahů a venerologických ambulancí.

Proč to tak je? Mám za to, že příčinou je chronická ztráta osobní odpovědnosti ve sféře rodinné, duchovní i veřejné. Zůstaňme u té veřejné.

Ohrožují naše hodnoty! křičí strážci evropské civilizace na adresu muslimských přistěhovalců.

Neohrožují. Žádné hodnoty tady ve skutečnosti nejsou, takže není co ohrožovat. Rezignovali jsme na svoji duchovní identitu, proto jsme ji ztratili. Naše hodnoty jsou pryč, měli bychom si to konečně přiznat. A pokud je chceme zpět, budeme muset jít trochu do sebe. Protože v supermarketu je nekoupíme, ve školách se o nich mlčí a byznys je zatím neobjevil.

Ale my přece rosteme, DPH se zvyšuje, krize je za námi! uklidňují nás politici.

Tak dlouho jsme blábolili o udržitelném růstu, až nám přestaly stačit dírky v opasku. Protože jsme rostli pouze do šířky, ale nikoli dovnitř. Teď nás pravděpodobně čekají léta nuceného půstu a duševních úzkostí, než trochu dorosteme duchovně. A můžeme jen doufat, že se nějaký duchovní růst dostaví, že nám vydrží stejně dlouho jako ten materiální, a přinese lepší ovoce.

Naše civilizace už pomalu není schopna rozlišit, kdo je muž a kdo je žena, kde končí práva a začínají povinnosti, kdo je uprchlík a kdo terorista. Lékem na absolutní ztrátu elementárních rozlišovacích schopností nejsou nové a lepší směrnice české vlády nebo Evropské komise.

Potřebujeme něco úplně jiného. Třeba muže, kteří budou myslet jako skuteční muži. Nebo ženy, které budou jednat jako skutečně ženy. A potřebujeme to proto, aby z našich dětí mohli vyrůst skvělí muži a skvělé ženy. Protože tohle je ta skutečná válka, ve které jsme, a tohle jsou ty hodnoty, za které má smysl bojovat.