21.9.2023 | Svátek má Matouš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 11.8.2010 23:06

Asi mě šálí zrak,

ale není ten článek ve své podstatě o něčem úplně jiném než o Mašínech? Nejsou jím snad politici vyzýváni k osobní odvaze prezentovat otevřeně svůj názor, jsa o něm přesvědčeni, bez ohledu na mínění ,,lidu", mít odvahu jít do otevřené polemiky (bez ohledu na průzkumy mínění) a snažit se přesvědčit argumenty ostatní? Co jiného dělal Masaryk v době, kdy byl všeobecně rozšířen antisemitismus?

O. Kadlec 12.8.2010 0:27

Re: Asi mě šálí zrak,

Velmi správně, madam!

M. Matoušek 11.8.2010 15:33

zbytečná slova

vůbec jsem nepochopil co pan autor chtěl naznačit.Prostě Mašíni vraždili a loupili.Jinak bych hodnotil,kdyby spáchali atentát na ministra vnitra či jinou vysoce postavenou osobu.Ale omámit a později svázaného podřezat,to dokáže jen sadista,nikoliv člověk považovaný za hrdinu.

L. Kubeš 11.8.2010 16:03

Re: zbytečná slova

Tak že vlastně chlapci z SS a Gestapa byli taky neoprávněně napadáni, taky plnili jenom příkazy, jako komunistická policie. Metody při výsleších měli ostatně obdobné, jediný rozdíl byl snad v tom, že Gestapo po zatčení a zastřelení otce Mašínů jejich matku propustili, na rozdíl od komunistické justice.... Totalita jako totalita, ta zdejší ještě navíc na vlastních lidech, soudruhu.

J. Slanina 11.8.2010 15:22

Zajímavé.

A co takhle něco k článku pana Hvížďaly, soudruhu s ocelovou botou? Vy, mitkämpfři, jste ale vlastně vizionáři, třeba ses kouknul do kamen a ten zítřejší článek pana Pacnera sis už přečetl, viď ?

J. Slanina 11.8.2010 15:23

Re: Zajímavé.

Samozřejmě pro soudruha s ocelovými botami a železnou pěstí. Však on se ale určitě pozná.

V. Linhart 11.8.2010 15:40

Re: Zajímavé.

Ocelová bota se omlouvá,že zaměnila autory. Inu,mladistvý zápal mám již od padesátých let zakódován,a když se kácí les,lítají třísky...Určitě to znáte z Charty. Ovšem kromě toho Pacnera neměním ani čárku. 

V. Linhart 11.8.2010 9:49

Starého psa novým kouskům nenaučíš.

  Ano,tak je to správné. Mít v rukou justici a malou policejní stanici, tak taky jezdím po kraji sem a tam. Lásku a postoje lze pochopitelně nadiktovat,vždyť to známe z naší historie v minulém století hned několikrát. Přinutit Čechy,aby vzali za své tu umělou Wilsonovu konstrukci post rakouského prostoru,když už s ní byli téměř smíření, zvykat si na pseudodemokracii druhé republiky,která tak báječně svým antisemitismem připravila Čechy na realitu Protektorátu. Omezení demokracie Národní frontou po válce zase upravilo názory občanů na komanče a Sovětský svaz,takže 48mý už přivítali jako své vítězství... Neustále vnucovat nějaký názor na věc ukazuje,že autor či politik pokládá své publikum za cosi nesvéprávného. Což ovšem u dlouholetého člena redakční rady tiskového orgánu ÚV SSM- Mladé fronty-Karla Pacnera vůbec nepřekvapuje. Překvapuje jenom srovnání sporu o Rukopisy(což je v své podstatě spor o právo falšovat dějiny v tzv."vyšším zájmu") s ovlivňováním veřejného mínění v otázce loupežné vraždy maskované politickým motivem. Že by špatné svědomí autora? A nebo čirý oportunismus?

J. Klepal 11.8.2010 8:43

změna myšlení většiny

Podle mého názoru by změnu myšlení měly formovat nikoliv politici, ale především pracovníci v humanitních oborech, neboť ti první jsou primárně určeni k prosazování zájmů skupin lidí, kteří je zvolili. Je zřejmé, že od dob renesance nastal významnější posun v myšlení lidí právě směrem k humanismu a dospěl v současné době do podoby lidských práv. Mezi ně patří i právo na život, což pistolníci ve stylu divokého západu mohou sotva uznávat. Proto také nutno uvádět na správnou míru i schvalování zločinů trestných v době svého vzniku, což vzhledem k právní kontinuitě diskutovaného případu teroru bratří Mašínů a trestnímu zákoníku je rovněž trestným činem. 

J. Kejkrt 11.8.2010 8:51

Re: změna myšlení většiny

O potřebě změny myšlení svědčí zejména to, že se vede rozsáhlá debata o třech obětech Mašínů a spol,

zatímco tisíce (a světově desetimiliony) obětí komunistického experimentování je tak nějak v pořádku, protože to bylo jaksi podle zákonů tehdy platných, že?

Ano, pokud je tohle vaše představa humanismu, je pochopitelné, že jste napsal, co jste napsal.

J. Kratochvíl 11.8.2010 9:47

Re: změna myšlení většiny

Problém je v tom, že Mašíni měli vraždit strůjce těch tisíců a milionů obětí komunistického režimu a né obyčejné lidi, kteří nemají tyto zvěrstva na svědomí. Měli vraždit Staliny, Gottwaldy a pod. jako Kubiš s Gabčíkem zabili Heidricha. Nikde se neuvádí, že by Kubiš s Gabčíkem zabíjeli obyčejné Čechy. Mnoho lidí včetně mně vidí v těch třech obětech Mašínů další oběti komunistického režimu a to je ten problém.

J. Kejkrt 11.8.2010 13:33

Re: změna myšlení většiny

Jistěže jejich způsob má k ideálu daleko. Osobně nemám potřebu je nějak výrazně glorifikovat. Ale doba jejich činy přinesla takové, jaké se staly.

Kubiš a Gabčík byli ovšem pro akci, vymyšlenou odborníky, vycvičeni, měli nějaké kontakty, byli to zkušení chlapi. Srovnávat s nimi holobrádky, to je výsledek dopředu jasný.

Každý dělá, co je mu blízké a na co (si myslí, že) má. Někdo drží hubu a krok, někdo nařízne v noci kolejnici, někdo vstoupí do strany a někdo si opatří peníze (=nezávislost) a zbraň.

Již starý Murphy tuším objevil, že chcete-li jednu věc očistit, zpravidla nejméně jednu další věc ušpiníte.

A podobně to, více nebo méně, platí i o dobrých úmyslech.

M. Matoušek 11.8.2010 15:53

Re: změna myšlení většiny

Píšete že byli holobrádky?Asi ano.Ale pak lze jejich vraždy ztěží považovat za promyšlené,potřebné a omluvitelné.Vražda zůstane vraždou.Ani Vám nepřeji aby se nějaký násilník rozhodl v dnešní době emigrovat a prostředky na cestu a další si zajistil Vaší vraždou.

L. Kubeš 11.8.2010 14:33

Re: změna myšlení většiny

Oběti komunistického režimu? Policisté, kteří postupně pozatýkali víc než 250 000 svých spoluobčanů a poslali je do komunistických lágrů. A nebo pokladník - milicionář, člen ozbrojené pěsti komunistické strany, který byl zastřelený vlastní pistolí při rvačce? Jako ten váš "obyčejný člověk" by jinak za držení pistole dostal v tom režimu provaz. Směšné argumenty.

O. Kadlec 11.8.2010 13:41

Re: změna myšlení většiny

To je tu pořád dokola - on někdo tvrdil, že zločiny komunistů jsou v pořádku? Kdokoli z těch, kdo odmítl heroizaci kovbojodboje?

O konkrétních zločinech toho režimu se mluví v médiích denně už mnoho let. Ne marně. Výsledkem je konsensus národa. To je i těch lidí, kteří to neznali a nemohli znát. Jestliže ještě v mé generaci se najde všelicos,  tak mezi mladými je za exota, kdo by obhajoval komunistické praktiky těmi slovy, co používají jejich dědové.  Jako že byla taková doba, a druhá strana dělala totéž, a tak.

Ve skutečnosti se vede "rozsáhlá debata", protože někteří lidé si zjišťují, zda je vhodná doba pro kampaň. No - není.

M. Matoušek 11.8.2010 15:40

Re: změna myšlení většiny

Nerad bych poměřoval oběti.Ale co to byly svaté války?Ve jménu čeho byly vedeny?Přece ve jménu zisku,bohatství diktátu.A historie dobývání Severní Ameriky bylo v rukavičkách? Oběti USA rozpínavosti,těch také ve světě nebylo málo,naposledy to odnesl Irák,kde se  tvrdilo že má arsenál A zbraní a následně že sice tyto zbraně nemá ale- má bohaté zásoby ropy.Iráčany vojáci US army zabíjeli beztrestně.Podobnou zkušenost má dnes Afganistán s obětmi civilních obyvatel,dokonce i Pakistán.Nakonec si dovolím připomenout soudy pro neamerickou činnost,které semlely nejednoho nevinného.

J. Gutvirth 11.8.2010 9:28

Re: změna myšlení většiny

Tady v gulagu budes,vraždit se nesmi. To jen my vas muzeme zabijet. Tak jste to myslel ? ne: to jen "dobrá opatrnost" a zalezlost do sklepů najednou potřebuje omluvit, když na ni někdo "vraždou" posvítil.

V. Linhart 11.8.2010 10:29

Re: změna myšlení většiny

 Dokázal bych vstřebat třeba atentát na předsedu MNV kdekoliv v Čechách,bitku s esenbáky v kopcích Železných hor, sabotáže na vojenském letišti v Chotusicích,likvidace  komunistických agitátorů,běhajících v padesátých letech po Čechách jak ohaři. Ale picnout účetního s výplatami ,sebrat jím převážené děngy ,to čin spíš Babinského,starého lotra mexického. Taky jsou tak většinovou společností vnímáni. Tady se sice nechá nadekretovat oprávněnost tohoto zločinu,ale může to ještě víc prohloubit morální devastaci připuštěním možnosti použít násilí,budu-li mít pocit bezvýchodnosti a nedovolatelnosti práva. Chceme skutečně každé ráno vylézat ze svých doupat a nevědět,jestli mě nějaký zhrzený pomatenec nepicne kvůli tomu,že se na něj špatně podívám,budiž. Má-li to být ta daň za svobodu,jak o ton kdysi plkal jistý Ruml,ministr,tak vám na takovou svobodu (s...) kašlu. 

J. Štrobl 11.8.2010 12:33

Re: změna myšlení většiny

Tak to je právě Váš problém a nejen Váš. Pro Vás svoboda nic neznamená a nejste ani ochoten pro ni něco udělat. Jenže, jak vidno, nejméně polovina národa si svobody váží a ví, že svoboda nikomu zadarmo do klína nespadne. Že se za ni musí holt i občas bojovat.

Z. Trunecek 11.8.2010 12:49

Re: změna myšlení většiny

Zapomněl jste napsat zbytek Vaší myšlenky: "...a všechny, co s Vaším názorem nesouhlasí pozabíjet."

M. Trhlík 11.8.2010 14:43

Re: změna myšlení většiny

Pane Štroble,až pocítíte nedostatek svobody,můžete zveřejnit,jak proti ní budete bojovat?

S. Prosek 11.8.2010 17:26

Re: změna myšlení většiny

To mate tak pane Stroble, ono se to tak nadherne keca dnesnim "mirotvurcum, liberalum, ne!bolsevikum atd."

Pripomina to tech nekolik stovek studentu pochodujicich na hrad ve 48 k Benesovi zatim co Gottwald vpustil do Prahy 70 tisic "lidovych milicionaru" masirujici zakroutit burzoustum krkem.

Masinum se to nelibilo, avsak "lidovy milicionari" dnes pochoduji na inetu stale dal. :o/.

A disidenti? pcha ex svazaci z 50 let. Masini budou vzdycky mezi ceskym bolsevickym skanzenem nenavideni. Okecavat to mohou dnensi "lidumilove" jak chteji. Masini jsou nemesis narodniho mysleni za poslednich 60 let.

M. Matoušek 11.8.2010 15:50

Re: změna myšlení většiny

Zajímavá myšlénka s kterou nemohu souhlasit.Naznačuje jaksi,že vraždit kdekoliv je vlastně povoleno,když se to stává v gulagu..........Co k takové úvaze říci ???