28.6.2022 | Svátek má Lubomír


SPOLEČNOST: Policisté v transu

28.9.2010

Tak jsme minulý týden v Praze zažili další demonstraci odborářů. Taková demonstrace, to je vždycky potíž pro nás Pražany "neodboráře", zvláště když potřebujeme někam dojet autem, nedej bože když někdo potřebuje autodopravu (zásobování) k výkonu svého povolání, ať už je to stěhovák nebo kavárník. Já měl protentokrát štěstí, v čase, kdy poslední odborářská demonstrace vrcholila, jsem se procházel s návštěvníky až z daleké Kanady po Pražském hradě. Chvíli po poledni jsme dorazili k obědu na terasu restaurace Richterovy vily. Odtud jsme měli pěkný výhled na přeplněný Mánesův most i Palachovo náměstí na protějším břehu řeky. Až k nám byla zřetelně slyšet reprodukovaná muzika a troubení vuvuzel. "To je nějaká párty?" ptal se mě host z Kanady. "Ne, to odboráři protestují, že mají málo peněz," odpovídám se smíchem. Někdy je velmi těžké cizincům vysvětlit naši současnou politickou realitu. Pamatuji si, jak na mě dva Argentinci, mající dobře v paměti státní bankrot, civěli s otevřenou pusou, když jsem jim vyprávěl, že u nás lidé protestují, protože nemají euro dvacet na doktora. Když jsme od Richterovy vily sešli dolů na Klárov, abychom pokračovali do Valdštejnské zahrady, jeden z Kanaďanů, poté, co uviděl zablokovanou křižovatku demonstrujícími odboráři, prohlásil, že v Kanadě by za to šli do vězení. Nevím, neznám kanadské zákony, ani nevím, jak příslušný zákon vyhledat (třeba někdo z čtenářů pomůže).
Ale každopádně to zní logicky. Když se domáhám svých práv, neměl bych omezovat jiné.

Když jsem později odpoledne uviděl internetová videa z demonstrace, při pohledu na účastníky napájející se pivem mi došlo, že milý Kanaďan s dotazem na "párty" nebyl od pravdy zas tak daleko. V šoku jsem pak zíral na další video, kde se policisté dobývali do svého ministerstva. Na chodníku plechovky od piva, policisté, nebojím se říci v transu rozbíjející skleněnou výplň dveří ve vestibulu, poté vyrážejí kovový bezpečnostní rám. Kdyby tohle viděl nezúčastněný pozorovatel z ciziny, bude si myslet, že to se dobývají fanoušci fotbalového klubu do sídla vedení, které prodalo ligový zápas. Snad jen zbytky zdravého rozumu přítomných demonstrantů zabránily totální frašce, kdy by se demonstrující policisté porvali s policisty z ochranné služby hlídající ministerstvo. Tihle lidé (demonstrující policisté) prošli psychologickými testy? Jeden aby se bál být občanem tohoto státu.

Bylo by dobré, kdyby se z natočených videí či výpovědí svědků podařilo identifikovat, kdo rozbil skleněnou výplň, kdo vyrazil bezpečnostní rám. Pokud se ukáže, že to byl doopravdy policista, dotyčný u policie nemá co dělat. Zatím jako největší přestupek bylo prezentováno to, že někteří účastníci demonstrace byli zakukleni. V Lidových novinách byla fotka muže s obličejem zakrytým kuklou, kšiltovkou s nápisem POLICIE a fučíkovsky zaťatou pěstí. Samozřejmě, policie neví, jestli to byl opravdu policista, protože demonstrace se zúčastnili i jiní státní zaměstnanci a policejní čepici si může nasadit každý. Možná to byl učitel pozemků.

Rozhodně jsme byli svědky tupého násilí, byť jen na věcech či zařízení. Vláda by takovým nátlakovým akcím neměla ustupovat a je dobře, že tak činit nehodlá.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!