21.1.2021 | Svátek má Běla


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pohádky ovčí babičky

Benjamin Franklin prohlásil, že „Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 5.4.2017 7:46

Stačí "maličkost".

Aby do politických a veřejných funkcí kandidovali zodpovědní a morálně zdatní jedinci. A tím toto utopické pojednání můžeme uzavřít, protože (vyskytují-li se vůbec v dostatečném množství), po takových lidech není většinová poptávka. ;-)

P. Selinger 4.4.2017 21:56

nevím sice, ze které slepičárny tato dáma unikla

ale její návod nejít k volbám je naprosto stupidní. Tím by jste jen ulehčili situaci stranám nebo hnutím s ukázněnými voliči.

Š. Hašek 4.4.2017 19:19

Tak nějak vše dohromady.

Diskuse na dlouho .....

Pokud jest hlavní myšlenka, že menšina ovládá většinu ......... já se tomu nebráním. Tahounů víc než těch co se vezou. Čtyřicet zajíců nedá dohromady jednoho koně. Bylo vždy!

Grunt jest si zvolit takové vůdce, co nebudou slibotechny, jinými slovy:

NEBUDOU HNÁNI KONÁNÍM DOBRA!

Dosti zkráceno.

V. Vaclavik 4.4.2017 18:31

Kdy je svoboda

"Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat."

Tak to svoboda neni, svoboda by byla, kdyby se vlci a jehne rozumne dohodli, ze dlouhodobe, pro spolecne prosperovani, nejlepsi pro vsechny bude, kdyz nikdo nikomu ublizovat nebude a ustavi si poradkovou polici, aby dodrzovani te dohody hlidala.

Prece proc by jehne bylo s vlky v prve rade? Nejspis se to nejakym zpusobem hodilo vsem, jak vlkum, tak jehneti. Kdyby ho chteli sezrat, uz by ho davno sezrali, tak proc by vubec byla rec o nejakem hlasovani. Clanek je tak pitomy, az to boli, ale co jineho ocekavat od pravicaku.

Svoboda je, kdyz muzu zit bez obav, ze me nekdo nejakym zpusobem znasilni, kdyz ziju s vetsinou rozumnych lidi, kteri to vidi stejne, a kvuli tem par kriminalnikum si poridime polici, soudy, vezeni, sibenici.

Ve spolecnosti ve ktere prevladaji nasilnici zadna svoboda byt nemuze, ani se zbrani, asi tak jako v te nasi, ktere vladne mafie, ktera se o nas 'stara' a vybira za to vypalne.

P. Vaňura 4.4.2017 17:18

Článek je pitomost

Je nutné volit menší zlo ale též dát politikům najevo, že mohou skončit také takto:

https://www.youtube.com/watch?v=Z9AAnXo0F5c

nebo takhle https://www.youtube.com/watch?v=ZKofPE8vRAY

A. Alda 4.4.2017 11:31

Paní Bártová, napsala jste to pěkně.

Co takhle zkusit vyvolat pro počátek aspoň hnutí "mzda v hotovosti"? Kdyby se podařilo přesvědčit 5 % zaměstnanců k vznesení tohoto požadavku, situace by se mohla začít měnit a ovčané by mohli začít získávat sebevědomí a postupně se měnit na občany.

J. Vintr 4.4.2017 11:28

Charakteristika fungování státu

je výstižná. Jen ten závěr je idealistický a celkem k ničemu. Jenže to autorce nelze vyčítat. Tahle situace skutečně nemá žádné pozitivní řešení. S tím, že nám vládnou blbci a darebáci prostě nejde nic dělat. Jen můžeme doufat, že i ti blbci a darebáci, co tomu vládnou, mají aspoň trošku rozumu a pudu sebezáchovy, aby tenhle svět úplně nezničili. Spoléhat se na to ale nedá.

J. Šimek 4.4.2017 9:11

Pecivál změní svět :o)

P. Hlosta 4.4.2017 9:25

Re: Pecivál změní svět :o)

"Tak mi přiveďte toho draka. Já ho něčím praštím." - řekl líný Honza v pohádce, pak majznul draka naběračkou, kterou mu máma podala a on z pece nemusel tak zlézt. No a bylo vystaráno. V pohádce. Pohádky je konec a teď zvoní hrana! Líní začínají kňourat, že jim kdosi svobodu ukrad. Že to byla jejich svoboda, kterou si nebránili, to jim stále nedochází. Mají furt stejnou ublíženeckou náturu a chtějí, ať jim bezpracně tu svobodu kdosi vrátí. nemají ani snahu pojmenovat kdo je ti KDOSI!

J. Skála 4.4.2017 16:20

Re: Pecivál změní svět :o)

Zlatá slova, ale když něco podobného napíše pan Šulc, tak mu lidé nadávají. Škoda, že mu někdo nenamontuje českou klávesnici. On to neumí.

Z. Lapil 4.4.2017 16:21

Re: Pecivál změní svět :o)

Jestli si to s něčím nepletu, tak i to byla od Honzy nerozumná aktivita. Následně totiž ve svém automobilu přijela princezna, co si měla Honzu brát, dala si ruce v bok a bylo po pasivní rezistenci.

P. Hlosta 4.4.2017 9:08

Vydržať ovčani! ;-))

Autorka je osoba, co za fšech režimů "ví jak na ně". Krom oné pasivní resistence lze i švejkovat, což je vyšší úroveň odporu v mezích zákona, než ona resistence, navíc zábavná. Bylo by patrně daleko účinější se ve své obci starat politicky daleko více, než jen přijít k urně o volbách, ale je to daleko víc nepohodlné, než pasivně resitovat, čili existovat sobě si. Třeba i v rodině v malém je daleko pohodlnější děcka nevychovávat, ale nechat je růst jak se jim to podaří. Proč je pracně vychovávat, když stačí maximálně nevrle zavrčet na ně, když jsou nepohodlní, případně jim dát facku, když se dožadují čehokoliv, natož pozornosti k sobě.

Pohodlíčko! Tak se dá nazvat i období normalizace za socíku. Ne že by občan tehdy mohl vzít zbraň a jít bojovat proti diktatuře. To opravdu, ale opravdu(jak říkával V.Klaus) skutečně, opravdu skutečně nešlo. Mohl sice odmítnout spolupráci na všech úrovních s režimem, ale to by se dostal do velmi nesnadného a nepříjemného sociálního propadu. A tak se občan v naprosté většině(s kterou se počítalo při normalizačních plánech) oddal pasivní rezistenci, tj. neděláním ničeho proti násilí na něm páchaném. Neřekl nadřízeným "běžte do hayzlu se svými požadavky na můj postoj!", prostě jen si vegetoval v soukromí, daleko od věčných tlaků na něj. Někteří dokonce pasivně pracovali a aktivně si zvelebovali své bydlení a rozkrádáním drobně přiváděli státní hospodářství o přidanou hodnotu. Tento odboj k režimu byl zvláště oblíben.

S nadšením se uvítala svoboda v Sametu. Předně to bylo bez násilí a utrpení, což hodně vyhovovalo, nebyli jsme jako voni a taky se dalo čekat, že konečně povýší starost o sebe především na úroveň přínosnější. Současný blahobyt si ohrozit nedáme! Na protest proti nepořádkům zavedeme pasivní resistenci, což většina miluje. Neponeseme přeci odpovědnost za současnost před svými vnuky. Nenásilí a vydržať!

;-))

P. Dvořák 4.4.2017 3:40

To jim tedy dáme na frak, když nepůjdeme k volbám!

Že je nechce, dá devadesát lidí ze sta dá najevo tím, že nepůjde k volbám. Ze zbývajících deseti bude šest volit stranu "Hurá".

Ty čtyři roky vládnutí vítězové prožijí ve hrůze, nebo si je prožijí?

Š. Hašek 4.4.2017 20:20

Re: To jim tedy dáme na frak, když nepůjdeme k volbám!

Připomněl jste jen jeden z mnoha zmatků, které má autorka v hlavě.

Nabývám dojmu, že je to nepolitická levicová modernistka. Možná jen až tak nedosahuje "kvalit" Šabatové.

Dost pláče, protože není podle její bubliny/party/nápadu. Asi studovala politologii u Pehe. Případně jest to jen plačka (které ale určitě nic neschází).

J. Pospíšil 4.4.2017 2:23

Volby chtějí taky trochu práce i od voliče.

Ke zkáze stačí založit si ruce.

Když se mě někdo ptá, koho má volit, umím odpovědět jen v případě voleb obecních a voleb do senátu. Protože tam lze volit lidi a nemusí člověk úplně volit strany. Preferenční hlasy ve volbách do sněmovny jsou furt volbou stran víc, jak panašování ve volbách obecních.

A radím jim, volte jen lidi, které znáte a kterým byste svěřili klíče, když jedete na dovolenou. Tedy ty, u kterých budete vědět, že splní to minimum, které po nich chcete, aby dělali, když to půjde dobře (zalijí kytky a tak) a nebudou dělat nic navíc. Ty, kteří rozhodně a účinně zasáhnou, když to nepůjde dobře (požár nebo vichřice a co já vím), kteří nebudou mít sklon vám zkoumat soukromí, kteří nebudou mluvit o tom, co u vás viděli, zejména vás nebudou veřejně hodnotit nebo pomlouvat, kteří vás nebudou na základě toho, co u vás viděli, vychovávat nebo zlepšovat.

A kteří vás neokradou.

A přesně takoví mají být i politici. I proto jsem příznivcem jednokolového většinového volebního systému. Ten bohužel u nás nemáme v žádných volbách. Ale přece jen ve volbách senátních a obecních do značné míry lidi volit lze. Že je neznáte? No, asi jste se na volby málo připravili. Kdo chce, ten se toho o lidech na kandidátkách může dovědět mnohé. A ve volbách jde vždycky o to, jak vy budete žít. Co vám nařídí, v čem vás omezí, kolik vám seberou. I jak vám pomůžou, kdyby nedej bože... Že máte v obecních volbách víc hlasů, než takových slušných znáte. Nemusíte přece využít všech hlasů. Nakonec vždy je možnost to nechat na druhých, kteří zvolí i za vás podle jejich preferencí.

P. Sulc 4.4.2017 2:45

Re: Volby chtějí taky trochu práce i od voliče.

Kdykoliv jsem, nejednou, napsal ze to chce zmenu ustavy, volit lidi, ne strany, v lazdem obvodu za kazdou stranu jen jednoho kandidata, plus nezavisle, pokazde jsem dostal vynadano. Cesi si ve sve omezenosti neco takoveho nedovedou predstavit, Argument byl, ze strany maji program. No hlupaci mohou sbirce frazi rikat prograqm, proc ne.

E. Vašátko 4.4.2017 7:24

Re: Volby chtějí taky trochu práce i od voliče.

To je výborný nápad a docela bych rád někoho takového volil. Jenže jsou strany a hnutí a v těchto stranách (a hlavně v hnutích) existuje cosi, jako stranická disciplína. Takže může být vámi zvolený kandidát celý pozlacený, ale bude vám stejně houby platné, když vůdce nebo v lepším případě předsednictvo či UV zavelí doleva, těžko půjde doprava, jinak příště už nebude kandidát či bude ostrakizován v té partaji jinak. Nebo se vůbec na kandidátku nedostane v případě, že vůdce má pravomoc ho ještě před volbami odvolat. Takže všechno to jsou jen zbožná přání a všechny ty nesmysly kolem volebních kampaní jsou k ničemu a divadlo pro ovčany. Ostatně většina voličů jsou skutečně ovce a stačí pár zfalšovaných průzkumů a je vymalováno.

M. Bártová 4.4.2017 8:00

Re: Volby chtějí taky trochu práce i od voliče.

Vážení pánové, dobré ráno. Moc děkuji za Vaše příspěvky. Také si totiž myslím, že se politické strany přežily a je třeba jít jinou cestou... což byla i myšlenka článku.

P. Hlosta 4.4.2017 9:16

Re: Volby chtějí taky trochu práce i od voliče.

Politické strany se sice přežily, tedy ty stávající u moci, ale zastupitelská demokracie ani zdaleka ne. Podpora zastupitelů rozhodně nevznikne samočinně a hlavně - politická pasivita občanů v běžném denním životě je antiproduktivní. Nelze nejít k volbám a pak říct, že za to vše mohou oni, tam nahoře. Svoboda se musí denodenně bránit, jinak se občan stane stálou vovcí, protože svět už je tak zařízen, že je plno dravců, co velmi šikovně druhým právo uberou ve svém vlastním zájmu.

Mám pocit, že vaše myšlenka v článku minimálně nebyla domyšlena, pokud v ní vůbec jaká je!

M. Těhanová 4.4.2017 11:56

Re: Volby chtějí taky trochu práce i od voliče.

Ale ne pasivní resistencí. To by bylo mnohem větší zlo aa horší výsledek. Pravdu má pan Pospíšil, chce to zajímat se o lidi, kteří chtějí na kandidátku. Oni ti šéfové by si taky dali větší pozor, koho tam dají.

O. Zuckerová 4.4.2017 0:42

Možnost nevolit, to je dobré!

To tedy vlci uvítají, když se k nim jehňátko otočí zády a bude je vznešeně ignorovat. Milá autorko, posledním odstavcem jste popřela první. Pasivita je první krok k tomu dát se pozřít.