20.4.2024 | Svátek má Marcela


SPOLEČNOST: Podzim protestního hnutí

22.11.2012

Protivládní protesty testy proti vládě dne 17. listopadu jsou jejich aktéry prezentovány jako úspěch, jejich skutečné politické vyznění však již tak jednoznačné není. Nedokázaly počtem účastníků navázat na masovější demonstrace z jara letošního roku, i když mobilizační potenciál stále nelze podceňovat.

Dostat na náměstí kolem dvaceti pěti tisíc demonstrantů není v době politické apatie rozhodně zanedbatelné, nicméně schopnost jedné takové demonstrace ovlivnit vládu, která krátce před tím přežila hlasování o důvěře, je malá. Tisková zpráva iniciativy STOP vládě z 8. 11. měla titulek: "Předseda ČMKOS J. Zavadil: Referendum o této vládě bude 17. listopadu". Roli "referenda" však demonstrace nesplnila.

Katarze nespokojenosti velké části lidí s Nečasovou vládou se projevila již v krajských volbách a je pravděpodobné, že pro řadu lidí byl politický akt nejít volit nebo dát hlas parlamentním opozičním stranám ve volbách do zastupitelstev na delší dobu dostatečným manifestem jejich postoje. Úvahy o generální stávce zatím nepadají na úrodnou půdu, protože i řada lidí, kteří nesouhlasí s vládou a pracují v soukromém sektoru, se obávají důsledků stávky pro jejich vlastní firmy.

Jako problém se ukazuje i nejednotnost protestních iniciativ, která se projevila i na samotném Václavském náměstí. Spor iniciativy STOP vládě s menší iniciativou Skutečná demokracie, ukončený policejním zásahem, rozladil i některé dosavadní pravidelné účastníky protestů. V hnutí se navíc diferencují radikálnější a umírněné proudy.

Současně je patrný rozdíl mezi snahou o věcné přístupy k řešení aktuální situace a mezi ideologickými či zcela nepodloženými utopiemi až fantasmagoriemi. Tyto spory jsou nyní skryty pod razantní protestní rétorikou a verbálními protivládními výpady, snížily by však akceschopnost hnutí, pokud by mělo skutečně ovlivnit vytváření politiky v konkrétních sektorech.

Kontraproduktivní je snaha odpůrců dát hnutí "fašistickou nálepku", když např. senátor Kubera přirovnal aktivistku Alternativy zdola Ilonu Švihlíkovou k Hitlerovým fanatičkám. Tyto excesivní výpady přispívají naopak spíše k posílení hnutí. Když už mají být některé části protestního hnutí dávány do souvislosti s extremismem, měly by odpovědné státní orgány poskytovat informace o formách a míře infiltrace hnutí ze strany anarchistických, trockistických a leninistických skupin.

České protesty vykazují doposud i velmi malou míru evropeizace. V ČR v zásadě neproběhly akce y v rámci celoevropského protestního dne proti škrtům dne 14. 11. 2012, s tím, že "česká verze připadne právě na 17. listopad. Evropská tematika však na protestech v ČR byla zcela upozaděna, takže zatímco na španělských, portugalských či řeckých ulicích byla jedním z hlavních nepřátel EU, v ČR se do centra pozornosti demonstrantů nedostala.

Protestní hnutí v ČR však má přes výše uvedené problémy stále nezanedbatelný potenciál, který se ale bude snažit v plné síle využít až na jaře příštího roku, kdy opadne mediální zájem o prezidentské volby a až se projeví další dopady vládní politiky. Velké akce budou možná iniciátoři časově koordinovat i tak, aby se nepřekrývaly s důležitými sportovními událostmi.

Soupeřit o místo na pondělních prvních stránkách novin a o hlavní komentáře s českými vítězi Davis Cupu asi rozhodně nebylo v plánu organizátorů demonstrací ze 17. listopadu.

NašiPolitici.cz