28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
qwert 20.8.2007 19:27

Baťa také rozlišoval

os sám používal dva termíny: "entrepreneur" - pro skutečné podnikatele a "podnikátěl" pro ty případy, které rozhodně nebylo vhodné mít za partnery a dělali podnikatelskému stavu jen ostudu.

Ladislav N. 19.8.2007 23:49

"...Dnešní situace a dnešní podmínky pro podnikání jsou přece jen mnohem lepší, než ty počáteční. ..."

Tohle je donebevolající nesmysl. Co bylo po převratu jednoduché (neexistence hory omezujících předpisů, resp. vědomí, že ty komunistické  budou brzy zrušené),  šikovný člověk mohl  v podstatě  začít hned dělat  to,  co chtěl a  uměl, je dnes složité nebo zcela nemožné.  Zvláště pak po zavedení  nesmyslných  předpisů (seznam živností...) vládními nařízeními ČSSD po novele živnostenského zákona (1999). Autor zřejmě o této problematice nemá tušení, jinak by nemohl něco takového napsat.

A navíc, začátkem 90. let byl český trh vyhládlý dlouhými lety chudoby komunistického  totalitního  centrálně  plánovaného  hospodářství,  nebyl problém vyzkoušet si jakýkoli nápad - zvl. pak v obchodování s čímkoli. Dnes je trh plný zboží všeho druhu, ovládaný různými řetězci, je velmi těžké se na něm bez velkých počátečních finančních výdajů uchytit. O tom autor článku ani neceknul. Proto mám o jeho znalostech problematiky velké pochybnosti a zveřejněný text považuji jenom za slohové cvičení bez užitečného obsahu a odkazů na reálná fakta.

Fišta 19.8.2007 12:02

Místo vojny

Možná bychom měli zavést brannou povinnost, aby si každý tak na 2 roky vyzkoušel podnikat. Těm co by se to  líbilo by pak mohli v podnikání zůstat, případně se vrátit do zaměstnání. 

pavel 99 19.8.2007 12:31

Re: Místo vojny

abyste nenarazil na ústavu. Přece nechcete někoho nutit, aby pracoval více jak 8 hodin denně  - a minimálně v počátcích podnikání nelze s 8-mi hodinami denně vůbec fungovat.

Fišta 19.8.2007 13:01

Re: Re: Místo vojny

To by šlo právě vyřešit "branným zákonem", tam jsme sloužili vlasti vždy celých 24 hodin ne jen 8. Budíček v šest, večerka v deset a pohotovost i ve spánku :-)

Fišta 19.8.2007 13:04

Re: Re: Místo vojny

Líbí se mi jak to mají v Rakousku - nikdo nemůže nutit zaměstnance do práce o víkendu(prodejny). Proto mají o víkendu otevřeno jen ty krámky, v kterých prodává sám majitel s rodinou - těm zatím nemohou takovouto dopbrovolnou aktivitu zakazovat. Zatím....:-)

pavel 99 19.8.2007 13:08

Re: Re: Re: Místo vojny

opravdu ZATÍM - znám tam majitele stavební firmy a o víkendech je přímo zákaz práce - byť i majitele.

Hnyk 19.8.2007 13:23

Re: Re: Re: Re: Místo vojny

V Rakousku je zvykem, že lidi odpočívají po práci a ne v práci:-P. Proto je uzákoněné, že v neděli má být klid. A ne, že když jdou lidi do kostela a nebo na nedělní procházku, tak že někdo začne rámusit zbíječkou, příklepovou vrtačkou či cirkulárkou. A nebo mordovat buldozer a nebo vozit po okolí náklaďákem materiál.

pavel 99 19.8.2007 13:32

Re: Re: Re: Re: Re: Místo vojny

no osobně bych rozlišoval mezi zákazem "dělat hluk" a zákazem pracovat. Nebo myslíte, že někoho soudného může rušit natahování vnitřní omítky?

Fišta 19.8.2007 13:38

Re: Re: Re: Re: Re: Místo vojny

Zde se má na mysli hlavně prodej. Je fajn když jdete s kostela a můžete si v cukrárně koupit třeba zákusek k nedělnímu obědu. Po práci během týdne není někdy ani čas ani nálada ještě nakupovat, tak proč by to člověk neudělal během víkendu, kdy už je relativně odpočatý. Představte si, že dlouhém francouzském 7-hodinovém pracovním dnu, navíc proloženém náročným 3 hodinovým obědem a ještě náročnější siestou, vás bude někdo nutit jít nakupovat!! V době kdybyste měl po práci odpočívat a chystat se na spánek!!! Ne, ne, jen pěkně v sobotu a neděli. Nebo znovu povolit nákupy v pracovní době :-)  

eux 19.8.2007 11:08

Winston Churchill

kdysi řekl: Většina lidí vidí v podnikateli prašivého psa, kterého je třeba umlátit. Jiní v něm zase vidí dojnou krávu, která se dá bez ustání dojit. Je jen velmi málo těch, kteří v něm dokáží vidět koně, který táhne káru.

pekař 19.8.2007 11:20

Re: Winston Churchill

 Hodně z těch, co sedí na káře, by ráda toho koně sežrala. :-)

Fafa 19.8.2007 21:23

Re: Re: Winston Churchill

To mozna ne. Vetsinou ale souhlasi s tim, ze kun sice tahne karu, ale rozhodne nema co mluvit do toho, kam se pojede.

Fišta 19.8.2007 11:35

Re: Winston Churchill

A dobře to popsal Orwell ve Zvířecí farmě: farmář a tahouni koně kteří vše od.s.erou, prase bradavičnaté, které to vše zpunktuje a ovce, které to prasatům posvětí svým bezmyšlenkovitým přikyvováním: BÉEE, DVÉ NOHY ŠPATNÉ, ČTYŘI NOHY DOBRÉ...:-)

pekař 19.8.2007 10:34

Jsem vděčný svému podnikateli.

 Též jsem si vyzkoušel podnikání. Po roce jsem byl rád, když jsem dokázal podnikání ukončit bez dluhů a psychicky se srovnat. Velice rád jsem se vrátil k řemeslu a svého zaměstnavatele obdivuji, že se dokázal těch patnáct let udržet. Rozhodně mu nezávidím, že si podnikáním přišel k majetku. Já už moc dobře vím, jakou cenu se za to platí.

 Všem závistivým zaměstnancům doporučuji, aby si podnikání v jakékoliv podobě vyzkoušeli. Než ale začnou, ať si nejprve nastudují ty hory předpisů a zákonů, posbírají veškerý finanční majetek své rodiny a smíří se s obrovským rizikem ztrát z důvodů své neschopnosti a nezkušenosti. Pokud se jim podaří, aspoň stejně jako mě, po roce být bez dluhů(likvidujících), pak je jen na nich zda budou mít nervy v tom pokračovat.

 Rozhodně po této zkoušce budou méně závidět někomu miliony z podnikání!  :-D

Fišta 19.8.2007 10:44

Re: Jsem vděčný svému podnikateli.

Máte hlubokou pravdu. Je to volba mezi životem v kleci, s určitými omezeními, ale s klidem a pravidelnou jistou mzdou, bez rizika a volba s životem mimo klec, kde hrozí víc nebezpečí a nejistot s odpovědností sám za sebe ale i za druhé - třeba právě za zaměstnance, většími riziky a stresy, s možností sice hodně vydělat, ale i s rizikem hodně ztratit.

pavel 99 19.8.2007 11:28

Re: Jsem vděčný svému podnikateli.

K poznání, které jste takto učinil, je ovšem potřeba ještě jedna důležitá vlastnost. Umět si přiznat, že sám děláte chyby a nesvádět vše na "zlé okolí", které může za Vaše veškeré neúspěchy (jak to dělá většina).

Znal jsem jednoho typického závistivce, za jehož neúspěchy mohl střídavě jeho šéf, majitel firmy, Klaus a mnoho dalších. Když jsem mu nabízel, že mu půjčím tisícovku na živnosťák a od pozítřka může také jezdit v milionovém bouráku jako "všichni ostatní podnikatelé", tak dokázal blekotat akorát výmluvy proč by to nešlo.

pekař 19.8.2007 11:37

Re: Re: Jsem vděčný svému podnikateli.

 Umět si přiznat sám pro sebe pravdu je podstatná vlastnost. Kdo si staví vzdušné zámky, vytváří si chiméry - nereálné cíle, blbě dopadne vždy! Kdo navíc závidí, ten je odsouzený k věčnému stresu po zbytek života.

pavel 99 19.8.2007 11:42

Re: Re: Re: Jsem vděčný svému podnikateli.

ano - svým způsobem mají těžký život. Furt má někdo kolem víc!!!

Fišta 19.8.2007 11:39

Re: Re: Jsem vděčný svému podnikateli.

To bude asi navíc jeden z těch, kterému i Klaus spolu s majitelem firmy osobně vybírali peněženku."Zlé okolí" je totiž obvykle všemocné.

pavel 99 19.8.2007 11:42

Re: Re: Re: Jsem vděčný svému podnikateli.

Přesně tak.

Pišta 19.8.2007 7:52

Podnikání

Většina těch "podnikatelů" se rekrutovala z bývalých vexláků, a bolševických "manažerů," kteří dostali na dluh podnik, zatížili ho mnohamilionovým úvěrem od státní banky a za úvěr ručili  tím podnikem na dluh. Pak z podniku rozprodali zásoby , stroje a vše co prodat šlo. Peníze převedli na různé dceřinné společnosti a nedohledatelná konta, případně své příbuzné a bylo vymalováno. Potom oznámili bance, že jim nevyšel podnikatelský záměr a bance zůstala vytunelovaná neprodejná ruina a ten mnohamilionový dluh. Ve všech bankách seděli na vedoucích místech členové bratrstva bolševické pracky. Stejně tak na ministerstvu, které ty podniky rozdávalo. Výsledek byl dán předem. Nikdo z nich podnikat nechtěl. Chtěli jenom peníze ,co nejvíc a hned! Jestli to byla od tehdejší vlády jenom naivita ,nebo úmysl, lze jen hádat.

Hrad 19.8.2007 8:45

Re: Podnikání

Většina podnikatelů je pro vás 99%, 80%, 51%?!!Živnostenský list si si po převratu v revoluční euforii pořídilo přes 1 mil. lidí. Chcete říci že minimálně 500 tisíc z nich byli vexláci a bolševičtí manažeři? Strana, jak říkají statistiky, díky čistkám po 69 roce,  měla kolem 600 tis. členů. Sečítat zlomky o různém základu je intelektuální operace, byť se učí v sedmé třídě ZŠ. Pro někoho je přemýšlení sport stejně krvavý a nebezpečný jako lov. Měl by jste mít strach z toho, že lovec se stane obětí!  Možná se již stalo:-(;-(

.

Hrad 19.8.2007 8:48

Re: Re: Podnikání

Omluva: byste

Pišta 19.8.2007 11:55

Re: Re: Podnikání

Když zmiňuji podnikatele tak , nemluvím o živnostnících.Já bych pana Stehlíka za živnostníka nepovažoval. Lovec ,nelovec zlomky ,nezlomky.Mluvil jsem o podnikatelích, dříve zvaných kapitáni našeho průmyslu. Soudek, Junek ,Stehlík ,Hušák a mohl bych pokračovat donekonečna. Co dělali všichni ti Pitři, Krejčířové a jim podobní, před plyšákem? I já jsem podnikatel. A když jsem chtěl úvěr, vyplňoval jsem stohy papírů. Ty zlikvidované banky , se nevytunelovaly samy.Objem rozkradených peněz je odhadován na jeden bilion. Strana po čistkách měla možná 600 000 členů, ale 89 rok byl až po dvaceti letech. Kolik těch těch živnostníků o kterých se zmiňujete, dostalo na hraní prakticky zadarmo Poldi, Škodovku v Plzni, Chemapol , Sazku,atd?  Kdo si myslíte že seděl v komisích schvalujících privatizační projekty? Kdo myslíte že schvaloval ty podivné úvěry? Kdo seděl  u soudů, když se měly posuzovat  podvody? Pokud se případy přes bolševickou policii a stejně bolševickou prokuraturu ,vůbec k soudu dostaly? Najděte mezi těmi velkopodvodníky nekomunistu! (O tom ,že pan Hušák byl jenom místopředseda SSM vím)

pavel 99 19.8.2007 12:12

Re: Re: Re: Podnikání

Jenom technické poznámky:

Pan Hušák je ZAMĚSTNANEC akciové společnosti Sazka.

Objem rozkradených peněz je velmi podivné číslo, které "odhaduje" na jeden bilion pouze ČSSD, která potřebuje na někoho svést dluhy, jež vytvořila po dobu svého vládnutí. Když se nad tím zamyslíte, je to zjevný nesmysl - nebo myslíte, že ten bilion má Pitr, Krejčíř, Stehlík či Junek doma? Onu velkou část těch nesplacených úvěrů si například odnosili ve výplatách zaměstnanci, kteří si vystávkovali nereálné nárůsty platů v době, kdy podniky neměly zakázky (např. někdejší ČKD).

Pišta 19.8.2007 12:44

Re: Re: Re: Re: Podnikání

Stačí spočítat miliardy nasypané do vytunelovaných bank  a jste doma. Hušák tam dělá vrátného?

pavel 99 19.8.2007 12:52

Re: Re: Re: Re: Re: Podnikání

Nestačí. Jednak ani tímto sečtením se nedostanete k bilionu (schválně to sečtěte) a druhak do rozkradení počítáte i ty skutečné krachy či peníze, které si "pracující" ve výplatách odnosili domů, ale také staré nikdy nesplacené dodávky zboží do Ruska (Sovětského Svazu), Sýrie a dalších "spřátelených" zemí, které si podniky vlekly z dřívějška. Ty si asi Sthlík či nikdo jiný domů neodnesli, ne?

Hušák v Sazce dělá ředitele - což je něco jiného než majitel.

Pišta 19.8.2007 13:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikání

Když si někdo dělá privatizační projekt,  na základě  kterého se stane majitelem firmy, měl by si snad umět spočítat  o co běží .  na to nemusí být ekonomický genius , stačí kupecké počty. Když to neumí, jak to že mu to nespočítali ti odborníci z ministerstva?  O tom, přece byl ten privatizační projekt. A jak to , že většina těch obětavců byli právě komunisti? K tomu bilionu samozřejmě nestačí jen ty půjčené miliardy , předpokládám, že víte něco o úrocích.Kolik by to dělalo, do dnešního dne, když se připočte penále, které jistě bylo i součástí smlouvy? Kolik, že to dělá u pana Altnera a ČSSD?  když to platí u něj musí to platit i u Stehlíků!

pavel 99 19.8.2007 13:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikání

už vidím, jak "selsky" počítáte produkci podniku, který byl donedávna monopolním dodavatelem a poté, co padnou ostnaté dráty a "devizové příděly" tak už prodá jenom pár kusů výrobků, které se stejně vrátí zpět, neboť jsou zákazníkem reklamovány a smlouvy vypovězeny.

Jinak ohledně "privatizací" nemohu příliš sloužit, neboť neznám nikoho, kdo by cokoli privatizoval, přestože podnikatelů znám poměrně hodně.

Ad bilion - nepsal jste o "ukradených penězích"? Co do toho pletete úroky či sankce. Úroky (či sankční úroky) jsou příjmem bank. (Ostatně jejich výše v sobě zahrnuje jisté riziko jejich nezískání.) A co to má společného s Altnerem, který sepsal s jiným (snad) svéprávným subjektem smlouvu - to už je mi skutečně záhadou.