25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Podhoubí občanské nespokojenosti

Dalo by se říci, že žijeme, v historickém kontextu známých dějin lidstva, v krásné a blahobytné době. Alespoň v naší domovině. Neumíráme ve válečných zákopech, neumíráme hlady schouleni v zimě pod mostem, neumíráme na banální zdravotní problémy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hudeček 18.10.2012 23:31

Do posledního slova podepisuji

až na ten konec. Nešlo by to bez toho rytí držkou v zemi? Asi ne, co? Na to už to zašlo moc daleko :-(.

V. Ondys 18.10.2012 21:36

:)))))) Je velmi lákavé nalít si tak čistého vína

otázkou je, zda se najde dost ochotných zaplatit za jeho cenu, běžně bývá neuvěřitelně vysoká...

P. Pavlovský 18.10.2012 15:12

Nenapsal bych to takhle tvrdě, aůe v principu souhlasím!

Jako Pražák a tedy neúčastník krajských voleb jsem s jistým zadostiučiněním sledoval, jak pravice bude bita a já, jako celoživotní konzervativec, budu mít alibi.

Byla bita, ale ještě pořád málo! ODS a TOP 09 (ještě v pražských volbách jsem jí s nadšeníim volil!) neměly dostat ani 5%.

Jen houšť a větší kapky! A souhlasím s Dienstbierem - je čas na Mitterandovský "historický kompromis". Sem s předčasnými volbami, rudooranžová koaliuce do Strakovky!

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu....

Moje důvěra se už definitivně utrhla!

J. Václavíková 18.10.2012 21:43

Re: Nenapsal bych to takhle tvrdě, aůe v principu souhlasím!

Pane Pavlovský, přesně tyhle myšlenky mě kdysi přepadaly. Pak přišla oposmlouva.

V. Venc 18.10.2012 14:40

Autorovo líčení bídné situace

Autorovo líčení bídné situace obviňuje politický management z nekvalitní práce a příčinu útrap zbytku občanů vidí v jeho chamtivosti. Pokud má zkušenosti z předpřevratové společnosti, neměl by se, po dvaceti létech řízeného přechodu od východního socializmu k socializmu západně tržnímu, divit.

Na článku mi vadí: (a) že se autor odvažuje dělit společnost na produktivní občany a mafiány evropského eurosocializmu. Takové dělení nelze v realitě života učinit a ubránit, protože každý z nás přispívá do sociálně tržního hospodářství a je z něho placen, či dotován (ti potřební, důchodci, státní zaměstnanci..) (b) Vidí východisko někde a v nějakém imaginárním, „nadobčanském“ uskupení, které by mělo, z vůle a touhy občanů po blahobytu, umět léčit všechny neduhy společnosti, odpovídat za ně a nezkoumat, kde na to vzít. Takto to ovšem nefunguje, nefungovalo a ani nemůže fungovat!

Dnešní neveselý stav společnosti je výsledkem celonárodní změny kultury morálky, zodpovědnosti, ctnosti, respektu k autoritám na kulturu pohodlnosti, lenosti, konzumu a morálního úpadku.

Výchova občanů, která ještě v období I. republiky respektovala Desatero, křesťanské náboženství a definovala svobodu občana, jako svobodu konat to, co je správné a ctnostné, byla nahrazena demokratickým principem volnosti, rovnosti, bratrství, relativizmem a multikulturním rozkročením.

Výsledkem je ztráta orientace a soudnosti občanů, nevědí, co je dobré, co je špatné: teroristé jsou bojovníci za demokracii, vývoz demokracie dobrým skutkem, státní autorita je diktaturou, souložení na veřejnosti a znesvěcení kostelů - společenským protestem, homosexualita - znakem modernosti, stejně jako pokleslé chování různých celebrit. Názor/přání autora, že vláda komunistů ukončí agonii této společnosti, je mimo realitu. Do stavu, kdy se začne od základu znovu budovat zdravější společnost, nás totiž dovedou samotní euroatlantiční socialisté, ti si přece nenechají odebrat vedoucí úlohu.

J. Štrobl 18.10.2012 18:55

Re: Autorovo líčení bídné situace

Byť se na to oba díváte z jiného úhlu pohledu, máte oba pravdu. I když Vaše námitky proti článku nejsou, podle mého názoru, zcela relevantní. Nicméně je třeba věci pojmenovat pravými jmény, toho jste se oba dobře zhostili a to je také dnes nejvíc potřeba.

R. Langer 18.10.2012 14:14

Ano, pane autore,

ale bude zle. Bude hodně zle. :-(

J. Kanioková 18.10.2012 19:16

Souhlas...

T. Marek 18.10.2012 12:43

Říkám ANO

I když velmi nerad. Faktem je, že mám z konce devadesátých let osobní zkušenost s tím, když obyčejný člověk projde bránou a bezpečnostním rámem v poslanecké sněmovně. Tam  totiž dlí samí Otcové vlasti, upracovaní a hlavně nedocenění a ještě ke všemu je národ nechápe a média znevažují. Zkuste si to někdy, je to děsivé, ale jeden se poučí. Autor článku má naprosto pravdu. Slušnost, etika a zodpovědnost sama za sebe se dnes téměř nenosí. Funcionář přistižený při nemorálním jednání se hájí slovy "žádný zákon jsem neporušil". Jenže to je snad samozřejmé, ještě aby porušil..... Ale něco jako zájem obce či obyvatel, to neuslyšíme. V posledních dnes je funkcionářská reakce na spory a prohry jen taková, že "strana utrpěla ztrátu"  apod. Čert vem strany, přece nemůže jít hlavně o jejich zájmy, či snad ano???

I. Kudrnová 18.10.2012 11:23

Kdy to skončí,?

Jen tehdy, když se nenecháme zastrašovat. Ukazovat na ně, třeba na ty chlapce co se ohánějí  krásnými slovy např. pan Kožušník, Když chtěl do EU tak prosazoval neplatit poplatky na ČT a rozhlas, a co se stalo? Pan Kožušník je tam dělá výlety a kašle na to proč tam byl zvolen, starají se tihle chlapci jen o sebe, a  co my  musíme povinně platit je nezajímá.

S tím začali pan Bursík,pan Kalousek a  panTopolánek v ODS a měli bychom se podívat, co vlastně naši poslanci z ODS jak u nás, tak v EU prosazují. Nic je  nezajímá, že my jsme je volili proto, že nám  českým občanům mají dělat službu Zvolením  se dostali se do šoku, hned půjčky na auta kamarádky, kamarády, družit se a jen odsouhlasovat zákony, která EU jen třeba doporučuje a oni to schválí. Když se někdo ozve aby se splnili programová prohlášení strany ODS , tak jim s posměškem říkají rebelové

Pak je tam parta TOP 09, na co sáhli to  zmrvili Není pravda, že je zdravotnictví bezplatné. Všichni zaměstnanci, podnikatelé živnostníci platíme  povinně zdravotní  pojištění. Jen  ministři vláda a všechny státní zaměstnanci je mají  od nás, a ještě si dovolují říkat.  že  budeme platit v nemocnici 100,-- pro neschopnost pana Hegera.Neumí zakázet rozhazování peněz  ve velkých nemocnicích, nakupování nových nepotřebných přístrojů, zvyšování mezd  A teď to hodí neschopný minstr na nás, plaťte denně  100,--, že tam můžete ležet.Doktoři ani neví jaký je rozdíl mezi zdravotním a sociálním pojištěním a vím,že někteří ani neví, že je platíme.

Pan Kalousek si dovoluje zvyšovat daně zvyšovat  platby pro živnostníky umí jen  zakazovat. přestože ho ekonomové varují. Pan Drábek /to byla šílenost /už ho tam snad nikdy neuvidímea  jeho podrazy se zruší.Povinně bych nechala přezkoušet všechny členy vlády  jestli  vědí   co vlastně my zaměstnanci,ponikatelé živnostníci musíme platit, že vlastně  vyděláváme na ně. Pan Swarzenberg to je katastrofa  A ještě zúženě ekonomika není matematika, ale když tak, hospodářské počty.

V. Němec 18.10.2012 10:43

Někdy se mi zdá

Někdy se mi zdá, že polistopadový vývoj byl geniálně řízen komunistickým Prognostickým ústavem se záměrem utvoření falešného kapitalismuaby došlo totální diskriminaci kapitalismu jako takového, aby pak znovu mohla nastoupit veřejně odpočinutá Rudá garda.

P. Čech 18.10.2012 11:20

Re: Někdy se mi zdá

To se Vám nezdá, pane Němče, ono to tak je. Členové KSČ (jejich naprostá většina) po listopadu 1989 vycítili průšvih (nebyli a nejsou to žádní hlupáci), rychle se zbavili rudých knížek a houfně se jali vstupovat do Občanského fóra. Posléze, když OF ovládli intelektuálové, neustále pouze diskutující o konkrétních věcech, avšak neschopní učinit a prosadit nějaký závěr, nastoupili tito skrytí (dnes se jim říká "bývalí") komunisté, založili politické strany od ODS přes ČSSD, ODA a další, prosadili se do jejich vedení a začali nepokrytě škodit státu. Občané to nepochopili a zabránit tomu nedokázali. Tito "bývalí" komunisté navrhli a svou naprostou většinou spolu s komunisty oficiálními (ústavní většina) schválili naši nedemokratickou ústavu, která je zcela nefunkční avšak zajišťuje moc politických stran nad občany státu. Stejným způsobem navrhli a schválili i oba naše volební zákony. Volební zákony, které jsou zcela nefunkční, protože produkují neustálé paty ve sněmovně a předjímají vytváření všelijakých koalic, které jsou nota bene nelegitimní, protože je nikdo nevolí a jejich program neschvaluje. Žádný občan-volič. Tato umně skrytá Rudá garda tvoří v parlamentu dodnes spolu se členy KSČM většinu. A potom to má k něčemu vypadat? Škoda, že ovčané nechtějí a nebo nedovedou toto pochopit a tuto Rudou gardu nikoliv úmyslně, ale z vlastní hlouposti, podporují.

T. Marek 18.10.2012 12:51

Re: Někdy se mi zdá

Vlastně jen dodatek. Čtěme kniku pana Benjamina Kurase "Jak přežít padouchy", tam to všechno je. Druhý námět - navazuji na pana Kuberu,který v TV před časem navrhoval, aby při přímé volbě prezidenta byl současně zrušen Senát a do Poslenecké sněmovny aby se volilo většinovým způsobem. Oba dva tyto návrhy stojí za prosazení a realizaci. Svět se sice nepřevrátí, ale ti padouši by to už neměli tak snadné.

P. Čížek 18.10.2012 18:33

Re: Někdy se mi zdá

Pane Čechu, myslím si, že idealizmus těch, které nazýváte „bývalými“ komunisty kapánek přeceňujete. Většina z nich do KSČ ani nemohla vstoupit, protože při malém počtu dělníků v základní organizaci jim v tom bránila tzv. směrná čísla. Podíl dělníků musel být alespoň deset procent. Svojí pozici v hierarchii podniků si proto většinou zajišťovali členstvím ve Svazu přátel a popravdě řečeno, mnozí z nich ve své profesi asi i ledacos uměli. Jinak by toho po listopadu nebylo možné tolik rozkrást. Není možné, že by číhali za bukem až budou moci nastolit rudou diktaturu, ale určitě by se někteří z nich velice rázně vybarvili, kdyby jim z toho něco káplo.

Nenažranost a hlasité mlaskání „tam nahoře“ k nějaké vládní účasti komunistů nepochybně vedou a pokud se rozhlédneme kolem, tak ve bývalých zemích RVHP kromě Německa a Slovenska už přejmenované komunistické strany několikrát vládly. Jestliže jsem proti účasti KSČM ve vládě, tak je to hlavně proto, že jsem proti vládní účasti jakékoliv ideologicky profilované politické strany. Do jakých pekel to vede, vidíme všude kolem. O úspěchu státu a národa totiž nerozhodují ideologické kecy převlékačů kabátů, ale racionální stanovení dlouhodobé strategie a od jakékoliv ideologie oproštěné účinné řešení konkrétních problémů. Řešením naší situace by bylo odebrat politickým stranám veškeré  státní podpory a privilegia, udělat z nich občanská sdružení jako každá jiná a pravidelně kontrolovat jejich účetnictví finančním úřadem. Zavést jednokomorový parlament naplněný dvoukolovou většinovou volbou fyzických osob, kandidujících v pevně stanovených obvodech, ve kterých budou po svém zvolení odpovídat za svoje jednání voličům, kterými budou odvolatelní. Občanská sdružení, nazvaná „politická strana“ by je nemohla a ani nesměla řídit. Mohla by fungovat nanejvýš jako jejich fankluby.

J. Kanioková 18.10.2012 10:42

Že u nás nemáme skvělé politiky, není divu,

jedna generace na vylepšení lidského materiálu, bohužel, nestačí - a politici jsou zhuštěným vzorkem společnosti. A když se ještě chyby těch našich kříží s těmi bruselskými debilitami, nátlakovými, zhusta špatnými, jde kvalita politiků do háje..  Kvóty, regulace, směrnice, hygienické normy, energetické normy, dotace - PŘEROZDĚLOVÁNÍ !!!

Kubera: Brusel ukradl archív ÚV KSČ - http://jdem.cz/wk274 .... Komunistům, kteří budou zvoleni do Senátu se prý budou velmi líbit dokumenty EU, které jsou v schvalovány v Horní komoře. ..."Před několika dny jsem nahlédl do pošty a zběžně jsem přečetl nadělení, které nám opět přicestovalo z Evropské unie. To se komunistům, kteří budou zvoleni do Senátu bude líbit! Ty dokumenty jsou totiž psané stejným slovníkem jako za komunistického režimu. To je samá inovace, dohnat, předehnat, předhonit a podobně. Vždy jsem říkal, že v Bruselu snad ukradli archív ÚV KSČ,"

Problémem ekonomiky EU a potažmo i naší,  jsou nerentabilní investice, které vznikly díky stimulačním opatřením vlád a centrálních bank, které bez přísunu nových dluhů nedokážou přežít...  Zvyšující se centralizace, sjednocování je tou žábou na prameni a skončí to stejně jako RVHP !  Možná ještě hůř !

"Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky."  Albert Einstein

A kde se nedaří ekonomicky, jde do háje VŠECHNO !  Ubývá tolerance, ochota cosi obětovat, narůstá nevraživost a neobjektivita, paušalizování a konspirace, horší se mezilidské vztahy...

J. Kanioková 18.10.2012 10:51

Vyhlašme referendum o budoucnosti Evropy

http://jdem.cz/wk3q7

"Nadešel čas zeptat se Evropanů, jestli své země skutečně chtějí sjednotit, či nikoliv. V referendu, a ne formou všelidového hlasování, v němž občané toho či onoho státu schvalují anebo odmítají (v druhém případě musí chodit k urnám tak dlouho, dokud neřeknou ano) nesrozumitelnou, a tudíž nepřečtenou smlouvu."

Jsem velmi pro... protože je čas se vrátit k parametrům EHS...

J. Kanioková 18.10.2012 11:17

Dvě skutečnosti, o nichž se moc nemluví

Vedoucí představitelé EU uvedli, že byli požádáni, aby zatím bylo ticho, až po volbách.... Bez ohledu na vaši stranickou příslušnost, sociální názory nebo podobně, máme se sami sebe ptát "co bylo slíbeno na oplátku?"

http://jdem.cz/wk3w9

J. Kanioková 18.10.2012 13:25

Evropané, okrádají vás!

Se zkratkami jako EFSF nebo ESM a mantrami typu "když padne euro, padne Evropa", které hlásají, že jiná cesta není, politici podkopávají evropskou demokracii. Takhle to dál nejde, píše německý spisovatel Hans Magnus Enzensberger a čeká revoltu. - http://jdem.cz/wk427

Nově se rozvíjející ekonomiky v Asii poprvé překročily EU, jejíž HDP  představuje 16,9% světového HDP.  Asie - 17,9%  -  http://jdem.cz/wk6j3

Čínský Pireus vzkvétá - http://jdem.cz/wkrh7

J. Kanioková 18.10.2012 13:48

Pokud je cílem vlády zničit ekonomiku, je Kalousek proti Obamovi žabař

http://jdem.cz/wk6r5

P. Čech 18.10.2012 11:28

Re: Že u nás nemáme skvělé politiky, není divu,

Politici by měli být zhuštěným vzorkem společnosti. U nás však nejsou, protože nejsou svobodně a přímo občany-voliči voleni. Jsou voleny politické strany a ty si dosazují na volitelná místa svých kandidátek svá, naprosto loajální individua, která následně, spolu se svými stranami škodí státu a vykrádají státní rozpočet. Bohužel naši politici jsou vzorkem toho nejhoršího, co mezi lidmi existuje. Rekrutují se obvykle z lidí, kteří jsou ve svém profesním životě neúspěšní, dokáží však být loajální. Takovéto lidi politické strany poptřebují, protože jsou schopny je jednoduše ovládat. A o tom to je.

R. Langer 18.10.2012 14:18

Re: Že u nás nemáme skvělé politiky, není divu,

Mám velké obavy, že i kdyby jste k těm volbám dostal úplně každého, tak by výsledek voleb byl v podstatě stejný... :-(

P. Čech 18.10.2012 17:11

Re: Že u nás nemáme skvělé politiky, není divu,

A co myslíte, že je účelem volebního systému, platného v ČR??? Nemožnost uskutečnit jakékoliv změny. Kdyby k volbám přišlo 100% občanů, výsledek by byl naprosto stejný. Do sněmovny by se dostala ODS, ČSSD, KSČM a jedna či dvě pidistrany. Poněvadž by žádná z nich neměla většinu a protože naši politici neumí schvalovat a tvořit zákony po vzájemné dohodě, ale jen silou 100+několik hlasů poslanců, ovládaných svými stranami (protiústavní činnost), handlovaly by se opět koalice systémem něco za něco. Tyto koalice by vytvořily nikým nevolený program, atd, atd, stejné jako dnes. Kdyby přišel volit jen jeden jediný volič a volil by dejme tomu ODS, volby by vyhrála ziskem 100% hlasů voličů ODS. Získala by všechna místa ve sněmovně. Toto jsou t.zv. svobodné volby ala Česká republika. Je to ke zvracení, odporuje to veškeré logice, matematice a zdravému lidskému rozumu. Je to dílo "bývalých" komunistů.

J. Boleslav 18.10.2012 9:15

Příliš negativisticky laděný článek.

Většině lidí se v současnosti daří líp, než tomu bylo kdykoliv předtím.

P. Lenc 18.10.2012 9:24

Re: Příliš negativisticky laděný článek.

Máte pane Boleslave pravdu, ale já bych připsal Zatím.Autor má pravdu, dejme jim moc a oni nám opravdu ukáží "zářné zítřky!.

V. Kain 18.10.2012 14:05

Re: Příliš negativisticky laděný článek.

V této době právě skončil jeden vrchní mamlas u ČD Cargo.Jako odstupné tento vykutálený idiot co se ukázal jako neschopná ale všehoschopná nula dostal 5 milionků.Není v tom závist,ale ukázka kdo se dostává na vedoucí pozice.A takových nemorálních a neschopných šmejdů je tam většina.

M. Konupčík 18.10.2012 8:35

díky pane

píšete mi z duše

P. Čech 18.10.2012 8:14

Je nutno se ptát.

Kdo tvoří naši politickou reprezentaci? Kdo jsou oni šíbři, pevně přisátí na státní penězovody?Takto se neptají jejich podržtaškové, užiteční idioti či upracované konkubíny.Takto se ptají politici a jejich ovčané, kteří nic nechápou, poněvadž nic pochopit nechtějí.Politická reprezentace, nejvyšší členové politických stran to dobře vědí, nejsou to žádní hlupáci.Dobře to vědí a tyjí z toho. Jakákoliv změna by dozajista narušila jejich spokojené chrochtání u státního koryta a proto dělali a dělají vše pro to, aby vrstva občanů byla co nejmenší a naopak, aby rostla vrstva ovčanů. Tedy slibují nesplnitelné a nebo, aby ovčanům zavřeli ústa vykrádají státní rozpočet a následně jej používají ke korupci - podplácení ovčanů, aby tito hýkali tak, jak si oni přejí.Přesně na tomto je založen náš společenský systém na vytvoření politických "elit", které následně vytvoří politiclké strany. Pomocí nich a jimi schálených volebních zákonů a ústavy si následně uzurpují moc nad občany a ovčany, kterou, aby se neřeklo, si vždy jednou za 4 či 8 let vyměňují. Mezitím se ovšem pevně přisají na výše uvedené státní penězovody a sají, nezávisle na tom, jestli jsou zrovna u moci. A o tom je celý náš společenský systém. Věří-li někdo, že je to demokracie, je právě oním užitečným idiotem.

T. Marek 18.10.2012 12:59

Re: Je nutno se ptát.

četl jsem kdysi nekolik zajímavých výrazů, můžeme si z nich vybrat co vlastně máme:

- vláda lidu,      - vláda pro lid,    - vláda jménem lidu,     - vláda za lid,       - vláda proti lidu

P. Čech 18.10.2012 17:16

Re: Je nutno se ptát.

 Je to ten první případ, který ovšem může mít a má dva možné významy. Vláda lidu - to znamená že vládne lid, to není náš případ. Vláda lidu - to znamená že je lidu vládnuto, že je lid ovládán (politickými stranami), to je náš případ. je to vláda nad lidem a vlastně proti lidu.