2.6.2020 | Svátek má Jarmil


SPOLEČNOST: Pocit jistoty

2.10.2013

Začalo to jistotou desetinásobku, kterou nabízel obchodník, toho času pobývající na Bahamách. Jistoty se potom rozšířily jako mor a je neuvěřitelné, za co všechno jsme ochotni platit, je-li jistota v nabídce. Za jistotu, že vrásky zmizí do čtrnácti dnů. Že bílé prádlo bude bělejší a černé černější. Za jistotu erekce, která nastane za všech okolností – možná i nevhod. Za jistotu klidného stáří a za zaručený úrok svých vkladů – možná poloviční ve srovnání s inflací. Jistotu zaručují pojišťovny, penzijní fondy, státy i nadnárodní korporace a postupy obchodníků s jistotou se neustále zdokonalují.

Zajištění jistoty leze do peněz a je nejvyšší čas začít se bránit. Dále naznačené meditační postupy netvoří žádný celek, ani základní kameny složité filosofické stavby. Jsou to jen nápady, které se rodí v hlavě po osmi stech kilometrech za volantem nebo po vyčerpávající analýze rodinného rozpočtu. Můžete je upravovat, kombinovat, rozvíjet, hrát si s nimi nebo na ně zapomenout.

Cvičení rekreační

Provádí se za jasné letní noci na temném místě – bez světelného smogu. Lehněte si na záda nechte na sebe padat nebeskou klenbu. Dýchejte zhluboka a pokuste si představit, kam až sahá vrstva dýchatelného vzduchu. Je velmi tenká, jenom několik kilometrů. Její tloušťku by snad bylo možné přirovnat ke vzdálenosti z Malé Strany do Libně. Nebo ze Židenic na Královo Pole. Porovnejte ji se vzdáleností k Měsíci a k Velké mlhovině v Andromedě. Možná vás zaujme, jak je biosféra křehká a zranitelná. Co všechno ji může nenávratně poškodit! Potom si povšimněte běhu času a představte si, co bylo na místě, kde ležíte, před tisícem let. A před miliardou let. Představte si, co by mohlo být na místě, kde ležíte, v roce 2756. Nakonec si vzpomeňte na pocit jistoty, který jste zažíval, když jste se ráno postříkal deodorantem. Stále vám připadá důležité, že budete vonět ještě alespoň 48 hodin?

Cvičení termodynamické

Nutnou podmínkou jsou i zde vhodné klimatické podmínky. Vyberte den, na který meteorologové předpovídají déšť a vítr, s možností vzniku místních povodní. Nebo mrazy provázené sněžením a vichřicí, která staleté stromy láme jako sirky. Ve správný den se oblékněte do venkovního oděvu a vyjděte do přírody. (Termín "venkovní oděv" volím záměrně, protože je dostatečně relativní. Žádoucího účinku můžete dosáhnout v šortkách, v tričku a v sandálech, stejně jako ve speciálním outdoorovém oděvu a obuvi. Jediný rozdíl je v tom, že v sandálech přijde poznání o poznání rychleji.) Vyjděte z teplého domova libovolným směrem a jděte stále dál. Cestou vnímejte déšť a vítr, respektive mráz a vítr všemi smysly. Časem nastane čas, kdy budete úplně mokří, respektive úplně zmrzlí. Zapomeňte na doporučení lékařů a pokračujte v chůzi. Jděte dál. Jděte dál tak dlouho, dokud si nebudete jisti, že jste na pokraji smrti. Na pokraji smrti se zastavte, udělejte čelem vzad a vracejte se stejnou cestou zpátky k místu, kde si myslíte, že by ještě mohl být váš domov. Pokud klopýtáte, nevadí. Zapomeňte na chlad a věnujte se fantaziím. Půjde to snadno, protože máte horečku. Představte si, že žádný domov není, že není kam se vrátit, že se musíte zastavit, že se musíte zahřát a sehnat něco k snědku. Dokážete rozdělat oheň třením dvou mokrých dřívek, chytit králíka, zabít ho, stáhnout z kůže a připravit večeři? Nedokážete? K čemu je vám potom penzijní připojištění?

Cvičení historické

Cvičení historické zvláštní klimatické podmínky nevyžaduje. Může probíhat v teple, v křesle, s oblíbeným nápojem na dosah ruky. V podstatě kdykoliv. Ideální je okamžik, kdy zažíváte vnitřní potěšení. Potěšení z geniální investice, potěšení z vyhrané pře, potěšení z nemovitosti, kterou jste postavil nebo koupil. Udělejte si pohodlí a věnujte se vzpomínkám. Vzpomeňte si na osudy svých předků a osudy jejich investic a nemovitostí v minulosti – příkladně v roce 995, v roce 1621, v roce 1939, v roce 1948, v roce 1953 a v roce 1968. (Osudy českých Židů, ani osudy letců RAF, kteří se po válce vrátili do vlasti, podrobněji rozebírat nebudu. I cynismus, aby byl snesitelný, má své meze.) Dokážete odhadnout, jak dlouho obvykle trvá v Čechách, na Moravě a ve Slezsku doba, která přeje zhodnocení investic a trvanlivosti hmotných statků? Osm let? Dvacet? Třicet? Deprimuje vás to? K čemu jsou vám státní dluhopisy a zámeček na venkově?

Cvičení introspektivní

Naprosto universální a neprůstřelné. Vhodné pro každou situaci a denní dobu. Vstupte do vlastního nitra a rozhlédněte se. Rozhlédněte se po svém zatraceně dokonalém těle, pozdravte se s jednotlivými buňkami a jejich membránami, projděte se po synapsích, posuďte stav neurohormonální regulace a představte si, co všechno se může pokazit. (Viz Murphy, snad přesná citace: "Když se něco může pokazit, tak se to také pokazí.") Posuďte všechny vnější vlivy, které na vaše tělo působí. Každou minutu vstupují do vašeho těla zatracené atomy radioaktivního radonu, polonia, radia, uranu a cesia, molekuly dioxinů, DDT a éček. Vzpomeňte na homeopatii, která předpokládá, že i jediná molekula či její otisk může způsobit dramatické změny k lepšímu. Nebo k horšímu? Zamyslete se a podrobně prověřte svůj přístup k lékařským doporučením. Byl jste poslední dobou u zubaře? Kdy jste absolvoval poslední preventivní psychiatrické vyšetření? A jaterní testy? Cítíte se po ránu výborně? Necítíte? K čemu je vám potom dobré, že poslední kolonoskopické vyšetření nenaznačilo žádná rizika a že pravidelně užíváte Prostenal?

Myslím, že nejistota je ztělesnění života. Že nejistota má blízko k tajemství. Řekl bych dokonce, že nejistota je jediná věc, která to celé činí alespoň občas trochu zábavným.

Douška (předvolební)

Nejhamižnějšími prodavači jistoty jsou politici. Vzpomeňte si před volbami, že ti, kdo vám slibují nejvíce jistoty, vám seberou největší část mzdy. A budou se celé čtyři roky usmívat ještě šťastněji než na billboardech.

Autor je fyzik a podnikatel (e-mail: neznal@clnet.cz)
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.