16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Plnou parou k totalitě

Svoboda není samozřejmost. Obvykle se za ni platí krví a boj za ni nikdy nekončí. Ať už se jedná o svobodu slova, nebo o čipy do občanek. Potřebu „být svobodný“ si uvědomíme většinou až ve chvíli, kdy už svobodu nemáme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 6.8.2020 21:56

Neviděl bych to tak černě.

F. Brnušák 6.8.2020 12:54

Stat nikdy nebyl a nebude hodnym velkym bratrem. V idealnim pripade to bude poskytovatel specialnich sluzebna na ktere ma monopol, ale rozhodne to nidky nebude hodnej bratr, kteremu lze vsechno sverit. Vzdy to bude o tom ze stat dodava sluzbu a obcan za ni draze zaplati (jako u vsech monopolu).

Pokud stat spravuje jakoukoliv databazi tak je jiste ze ji spravuje spatne a soukromy subjekt, ktery se na databaze specializuje by ji spravoval o dost lip. Stat totiz nicim neruci a pokud dojde k uniku/zneuziti informaci z jeho databaze nenese za to stat zadnou odpovednost. Pokud by byla zneuzita data v databazi kterou spravuje soukromy subjekt tak je vymahatelna skoda dle smluvnich podminek.

V. Braun 6.8.2020 13:26

Tak si zkuste na Googlu něco vymáhat podle smluvních podmínek.

J. Jurax 6.8.2020 21:53

Ano.

J. Pankovic 6.8.2020 9:22

Takový čip pod kůží je rozhodně efektivnější , než 6 palců veliké dvanáctimístné číslo na zádech a když tam budete mít i svoje peníze... nepotřebujete ani stavět vězení ;-(

R. Vacek 6.8.2020 8:12

A přitom je to přesně naopak. Posedlost ochranou soukromí prostupuje celou společností do stále absurdnějších rozměrů. Fotky drobných zlodějíčků už nemůže obchod umístit u vchodu, fotka dítěte se objeví jedině s rozmazaným obličejem. Školní soutěže nemají jmenný seznam. Obecní kroniky mohou psát o všem kromě občanů. Pro každou hloupost je vyžadován souhlas se zpracováním osobních informací.

T. Zlesa 6.8.2020 9:02

Je to jak píšete. Na jedné straně je obava, že stát (či někdo jiný) by mohl, kdyby chtěl, a na druhé straně ten stejný stát si zakázal věci, které v 90tkách ještě byly možné a také se děly. Vykladači, že velký bratr a totalita atd., se pletou. Do soukromí nám chtějí nahlížet hlavně privátní osoby a firmy, které to potřebují k zisku. A stát úspěšně a někdy i neúspěšně těmto snahám brání. Je to zcela přirozený vývoj. Pokud se stát zvrhne v totalitu nebude to z důvodu, že má o nás všechny ty informace.

J. Kanioková 6.8.2020 15:34

Přesně !

Š. Zemek 6.8.2020 7:47

Otázka "co když dojde k zneužití?" je zbytečná. Ke zneužití dojde. Zatím jsou tyto věci pod relativní kontrolou, ale až se otočí režim (a ten se otočí, podívejte se na západ), nestačíme se divit.

R. Gramblička 6.8.2020 8:32

ne, že dojde, ono dochází neustále. Stát již dlouho zneužívá svého postavení v tisících různých případech, jen se o tom příliš nemluví

J. Nevrkla 6.8.2020 7:45

Vidím to stejně jako autor.

R. Szewczyk 6.8.2020 7:23

ha ha ha , pokud při ščítání otroků v cca 1921 jste masarykovi napsali , že jste kulak, žid, němec, tak jste později skončil okraden v jzd , v osvětimi, vyhnáni, tak na to jsou informace státu, že se nic podobného už nemůže stát? ha ha ha , ešče na rampě v Osvětimi židé nevěřili , že v prach se proměníš

V. Braun 6.8.2020 6:26

Pokrok, míněno technický, nezastavíš, často má dokonce své výhody. Proto například na občankách s čipem a zaručenou elektronickou identitou nevidím nic špatného. Pokud bychom je již dnes měli tak například elektronické hlasování při volbách by nebylo nic složitého.

A. Renjascu 6.8.2020 8:24

Elektronicky nelze zajistit nic, ani občanku o dalších věcech ani nemluvě. Až bude zrušena hotovost, tak budete rukojmím vládnoucího režimu a bank. Pokud jde o volby, tak těch pár minut jednou za čas mi problém nedělá.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/volby-svycarsky-system-s-katalanskou-chybou.A190319_204829_p_veda_wag

V. Braun 6.8.2020 9:48

Tak chyby lze odhalit, jako se to stalo v případě systému ve Švýcarsku, a i tam by to musel být "insider", tedy někdo z relativně malé a známé skupiny lidí se specifickým přístupem do systému, což se do určité míry dá ošetřit organizačními opatřeními mimo systém.

A hlavně, pro on-line hlasování je stále více důvodů, lidé v zahraničí je jeden již dlouho známý, nyní se přidali lidé v karanténě.

P.s. Hotovost dnes používám skoro výhradně jen na spropitné v restauraci, a to jen tam, kde řeknou že mají problém s jeho zahrnutím do platby kartou. Že budu rukojmím se nebojím, tím jste byl i za socíku, protože režim měl kdykoli možnost vám přístup k hotovosti omezit.

P. Moravčík 6.8.2020 10:23

Teraz však nežijeme v socíku, aj keď pri podobných názoroch ako je ten Váš, budeme za chvíľu v socíku 2.0.

A. Renjascu 6.8.2020 10:47

Rozumím vaší touze mít vše v elektronické formě, ale domnívám se, že tento přístup je naprosto chybný a vedoucí ke konečné totalitě. Snaha nahradit každou činnost e-systemy nepřináší vždy jen pokrok, ale často je brzdou (např ohromný nárůst administrativní po zavedení PC, ačkoliv se předpokládal opak, o degeneraci některých schopností ani nemluvím, ale zkuste třeba tento odkaz https://www.youtube.com/watch?v=aoSsbWtDVgg&feature=share ). To co popisujete vykazuje několik závažných chyb:

1) Chyby jdou odhalovány téměř vždy se spoždenim oproti jejich vytváření, což může mít fatální následky. Neexistuje dostatečně robustní systém, který by byl imunní vůči chybám a výjimkou omezených a uzavřených systémů, kde má zájmová osoba kontrolu nad vstupními i výstupními uzly. 2) Předpokládáte, že zde bude vždy demokracie a hlavně lidé s demokratickým myšlením. Chyba!!! Již dnes žijeme v postdemokratické době a nebo jak to půvabně nazývají v EU v systému s demokratickým deficitem. 3) Neberete v úvahu propojení velkého kapitálu, politických nátlakových skupin a politiků, který již dnes existuje a vykazuje neobyčejnou odolnost vůči jakýmkoliv změnám. Síla tohoto kapitálu a skupin je tak velká, že má dostatek prostředků, aby tento systém chránící ji před ztrátou ekonomické a politické moci zachovala (příliš velký než aby krachl a nahradil jej někdo progresivnější). Elektronický systém jim tento zájem usnadňuje. 4) Hlasování v zahraničí, je otázka zda je to dobře či nikoliv, termín je známý dostatečně dlouho a lze se na něj připravit. S volba narušuje anonymitu hlasování a řešením není. 5) Také platím kartou, ale srovnání s komunismem pokulhává. Tehdy stále existovala možnost si vydělat i mimo systém, který vás blokoval, třeba fuškou na stavbě. Toto při zrušení hotovosti nebude možné a budete rukojmím. Buď se podřídite a nebo budete podřízen systémem.

T. Zlesa 6.8.2020 11:02

Z čeho usuzujete, že "a vedoucí ke konečné totalitě." ? V čem si myslíte, že bude ta konečná totalita? Budujete tady konstrukci, že veškerý pokrok, dobrovolně vytvářený pro ulehčení všeho, co lidi omezuje atd. je špatně.

P. Moravčík 6.8.2020 11:56

Totalita bude spočívať v totálnej kontrole jedinca. Uľahčenie všetkého, čo ľudí obmedzuje zároveň ľudí totálne obmedzí. Súčasné uľahčovanie napomáha k "debilizácii" spoločnosti. Uľahčuje sa ad absurdum písanie (Comenius), ruší sa maturita z matematiky, zvyšuje sa tlak v prospech konzumného, bezmyšlienkovitého života, zvyšuje sa tlak na podriadenie sa jednotlivca cieľom malej skupiny, u polovzdelanej a tupej spoločnosti sa ľahšie vymývajú sa mozgy, likviduje sa potreba slobodnej vôle a z nej vyplývajúceho pocitu zodpovednosti... Pokrok je dobrý, kým človeka nezbaví potreby uplatniť vlastné schopnosti, kým z nás neurobí bezbrannú a zbytočnú civilizáciu Eloiov.

J. Kanioková 6.8.2020 15:38

1*****

A. Renjascu 6.8.2020 14:18

Podsouváte mi myšlenky, které jsem nenapsal a ani nezamýšlel, zkuste si opět přečíst úvod mého příspěvku. Není to o tom, že pokrok je špatný, ale, že některé věci vydávané za pokrok jej v reálu nepřinášejí a vývoj společnosti posouvají negativním směrem.

Pokud jde o tu konečnou totalitu, tak na to částečně odpověděl pan Moravčík, ale pokusím se to rozvinout. Konečnou totalitou mám na mysli takový systém, který disponuje kontrolou vaší verbální i psané komunikace, on-line kontrolou vašeho pohybu a polohy, kontrolou vašich financí, schopností slyšet co mluvíte, schopností vidět co děléte, schopností zjistit s kým se stýkáte, kontrolu nad zdravotním a sociálním systémem... Jde o systém v kterém dochází k propojení politické a ekonomické moci, systém, který v vytváří "feudální"vrstvu obyvatel, která je nadřazená ostatním složkám společnosti. Již delší dobu je téměř nemožné odstranit jakéhokoliv politika, který je ve správné partě - a je jedno jaká tato parta je - a který jedná dle pokynů této party. Mnozí "neaktivní" členové se stále pohybují v systému a jsou neodstranitelní. Pokud ovšem ke všem těmto možnostem (které již realně existují a fungují) existuje alternativa (papírové peníze, písemné dokumenty, volby, které nejsou pod e-kontrolou, ale pod kontrolou skupiny občanů, možnost mít "hloupý" mobil...) , tak je nemožné mít absolutní kontrolu. V okamžiku, kdy veškeré možnosti budou sloučeny do jednoho "čipuů a implementovány do nějaké tělesné části s tím, že budou odstraněny alternativy, tak se kontrola stane absolutní a "konečnou". Bude totiž jen otázkou času než dojde k úplné unifikaci politické scény (ono je to dost vidět již dnes, vyjímky jsou stále vzácnější), která začíná chápat, že je pro ni lepší možnost být spolu než proti a dojde k splynutí s ekonomickou mocí. pokud nemáte alternativu, tak je vždy jen otázkou času než je systém zneužit a vyprázdněn.

T. Zlesa 6.8.2020 15:47

Totality byly spíše za těch podmínek co preferujete. Už ten učebnicový feudál měl přece nad poddaným moc jakou dneska nemá skoro žádný stát. Systém bude zneužit vždy, když se vlády zmocní zločinci. Ať je systém jakýkoliv. Pokud věříte na čipy implementované do těla, stáváte se pro další debatu nepoužitelný :-)

V. Braun 6.8.2020 16:16

Implantované čipy se stanou brzkou realitou, i když spolu s p.Renjascu doufám, že jen dobrovolnou - viz článek třeba zde

https://www.theatlantic.com/technology/archive/2018/09/how-i-learned-to-stop-worrying-and-love-the-microchip/570946/

T. Zlesa 6.8.2020 18:32

No, myslím, že se moc koukáte na scifi. Ono je to jednoduché, totalitu zavedou jedině zločinci. Pokud omylem zločince nezvolíme nebo se tam nedostanou ozbrojeným převratem, násilím, tak jinak nemohou vnutit lidem cokoliv z těch věci co tu předpovídáte. Ty předpovědi už tu byly dávno, viz 1984. Ale bez těch zločinců se to nemůže stát.

Ovšem p. Renjascu správně postřehl, že jsou ve správě veřejných věcí zdánlivě neodstranitelní jedinci. Jsou to členové malých mafií vyšších a nejvyšších státních úředníků, kteří spolu kují pikle za účelem udržení se ve svých funkcích (nebo jiných). Střídavě se objevují ve funkci politické nebo čistě státoúřednické. Podle potřeby vstupují do politických stran a zase vystupují, podle toho, kde vidí kariérní postup a jistotu své existence v tomto prostředí. Příkladů je nespočet, stačí uvést STAN. Strany s tím nejsou schopny bojovat, protože jsou takovými lidmi promořeny.

P. Moravčík 6.8.2020 18:42

Keď tá sci-fi občas až nepríjemne presne vystihuje budúce trendy, základy ktorých sa budujú v súčasnej dobe. Napríklad taký film Elysium:-).

V. Braun 6.8.2020 19:20

Scifi moc nesleduji, nejvíce jsem jej četl před třiceti lety, jen jsem poukázal na to, že čipy na dobrovolné bázi i pro lidi jsou tady již dnes (u psů a hospodářských zvířat se o tom nediskutuje a jsou nařízeny povinně).

V. Braun 6.8.2020 12:39

Jistě, chyby v SW je někdy těžké odhalit. Koncem osmdesátých let, když jsem ještě pracoval v oboru elektroenergetika, se objevovaly první digitální elektrické ochrany a i v nich se počítalo s určitým procentem selhání z důvodů SW chyby, a to byla kritická zařízení (jejich selhání mohlo způsobit velké škody) a z dnešního pohledu primitivní zařízení. Na druhou stranu od té doby dost pokročily postupy Quality Assurance ve vývoji SW.

Anonymitu samozřejmě zajistit lze, neboť systém při vstupu zkontroluje, že jste to vy a že jste ještě nehlasoval a nasměruje vás k "hlasovací urně" dle vašeho volebního okrsku. Odevzdaný hlas již nemá žádné osobní identifikační znaky (což ostatně je právě jedna z podmínek, která umožnila chybu ve Švýcarském systému).

Osobně tvrdím, že je dobré využít technického pokroku za příslušného ošetření rizik. Volby jsou hodně významné, proto je třeba rizika hodně ošetřovat, což třeba Švýcaři udělali mimo jiné veřejným otevřením kódu a výzvou k odhalení chyb.

Socík měl dost nástrojů aby vás zkrouhnul, třeba paragraf o příživnictví, tam vám fuška na stavbě nepomohla protože jste byl oficiálně bez příjmu a nebylo nic jednoduššího než vás za příživnictví odsoudit. I když uznávám, že pokud by tehdejší systém měl jen bezhotovostní platby a plnou kontrolu nad nimi, tak by to měl jednodušší. Ovšem brzdění zavádění změn jen "aby je nějaký pozdější systém nezneužil", nemá význam, protože takový případný pozdější systém si pak takové změny stejně zavede lusknutím prstu.

Z. Lapil 6.8.2020 12:41

Čím je něco složitější, tím je to náchylnější k poruše. Zrovna včera jsem absolvoval vlakové zpoždění skrze poruchu zabezpečovacího zařízení; zdá se, že prostě nešel proud. Do trolejí jo, vlaky se celkem rychle rozjely, i když bez semaforu neboli víceméně krokem

J. Bílek 6.8.2020 15:35

Složité to není ani náhodou a dokonce se to už plánovalo. Viz např:http://www.ahasweb.cz/2012/20121002.htm

Bylo by to ale nejspíše něco jako státní převrat, protože by snad konečně volili i ti, kteří jsou dnes líní zvednout zadky a odejít do volební místnosti. Všechny politické strany se ale bytostně bojí toho, jak by vlastně voliči hlasovali!!! Byl by to pro ně krok do neznáma...