Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Piráti jsou málo progresivní

19.5.2021

Piráti přišli s návrhem zrušit kolonku pohlaví v občanském průkazu, protože pro identifikaci osob není potřeba. S návrhem přišel pirátský poslanec Ondřej Profant ve sněmovním Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Zmíněný zákonodárce v této souvislosti prohlásil, že „pohlaví uvedené v občance v praxi nenapomáhá identifikaci jejich držitelů. Někdy je tomu právě naopak, kdy vzhled lidí neodpovídá běžné představě o mužích a ženách, a tak vznikají zbytečná nedorozumění.“ Návrh uvítal i Dan Petrucha z Ligy lidských práv. Vypuštění údaje o pohlaví z občanského průkazu podle něho dává smysl i kvůli tomu, že se stále více lidí identifikuje jinak než jako muži či ženy.

Návrh Pirátů zní sice chvályhodně, mně ale přijde jako velmi málo progresivní. Osobně bych se přikláněl pro nahrazení pohlaví genderovou identitou, kterou by si každý mohl zvolit naprosto libovolně podle toho, jak se cítí, a která by byla hlavně s ohledem na jedince bez genderu samozřejmě dobrovolná. Lidé musí dostat větší možnost pro vlastní sebevyjádření a neměli by v tom být nijak omezováni. A to ani v takových zdánlivě zvláštních případech, kdy se třeba někdo náhodou začne cítit nebinárním avokádem, útočnou helikoptérou nebo bezgenderovým mimozemšťanem. Lidé by kvůli tomu také měli mít možnost měnit si zdarma občanský průkaz třeba i každý den. Genderová identita se může měnit v závislosti na vlastním subjektivním pocitu a možností pro vlastní sebevyjádření genderu je spousta. Tyto skutečnosti je proto nutné co nejvíce zohlednit.

Věk a jméno jsou také důležité

Bohužel se zapomíná i na to, že také datum narození může být velmi zbytečná kolonka. Někteří zcela správně tvrdí, že každému je tolik, na kolik se cítí. Věk může být někdy stejně fluidní kategorie jako gender. Zatím jsem nikde neviděl, že by se Piráti zasazovali o to, aby bylo možné nechat si legálně změnit svůj věk, což by jistě velmi mnoho lidí potěšilo. Třeba proto, že lidé bývají často kvůli svému věku diskriminováni.

Za připomenutí stojí skoro tři roky starý případ tehdy devětašedesátiletého Emile Ratelbanda pocházejícího z Nizozemí, který si chtěl nechat úředně snížit svůj věk o 20 let na 49. Se svým datem narození se necítil dobře a podle svých slov se kvůli svému věku cítil diskriminován. Jeho oficiální věk prý totiž neodrážel jeho skutečný psychický stav a kvůli svému věku měl problém najít si práci i vztah.

Navíc mu i lékaři řekli, že má tělo ve stavu jako pětačtyřicátník, takže se změnou věku by neměl mít problém. U soudu však na konci roku 2018 se svou stížností bohužel neuspěl. Přitom povolení či zavedení možnosti nechat si změnit věk by určitě nikomu neuškodilo a některým prospělo. Velkým úspěchem by samozřejmě bylo i to, že by se Česko v tomto stalo průkopníkem a trumflo by i tradičně velmi pokrokové Nizozemsko.

Mnohé z vás také určitě napadne, proč by nebylo možné zrušit povinnost uvést v občance svoje celé úřední jméno? Vždyť je to naprostá zbytečnost. Stačilo by uvedení přezdívky, pod kterou je daná osoba všeobecně známá. Pokud je člověk známější pod nějakou přezdívkou, může být jeho identifikace dokonce mnohem snazší. A naopak uvedení oficiálního jména a příjmení může v některých případech odhalení identity ztěžovat podobně jako zastaralé kategorie muž a žena v případě pohlaví. Bohužel i zde Piráti při prosazování progresivní agendy naprosto selhávají.

Není pochyb o tom, že Piráti se snaží stát jedinou opravdu moderní progresivní silou v Česku. K dokonalosti mají ale bohužel stále velmi daleko, protože zatím zůstali někde na půli cesty. Zaměřují se pouze jednostranně (a navíc zcela nedostatečně) na otázku genderu, nicméně další relevantní faktory, jako jsou právě jméno nebo věk, které se také podílejí na formování identity člověka, trestuhodně opomíjejí. A to by měli Piráti ve svém vlastním zájmu změnit.

Varování: Tento článek obsahuje prvky ironie a nadsázky!

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu



zpět na článek