28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Peroutka neobdivoval Hitlera jako gentlemana

Měl jsem sen jako živý: jdu po ulici a najednou, hle, ve výkladní skříni antikvariátu na poličce vpravo uprostřed se skví knížka Lupič gentleman. Rychle jsem si ji vyfotil, abych měl doklad: za čerstva se s tím objevem pochlubím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavel 15.2.2020 0:38

KOukám, že jsi dostal hysterický záchvat nad rozborem vývoje meziválečné němčiny.

R. Langer 14.2.2020 10:48

A jak pěkně psal pan Peroutka o Židech, to je také pěkné počteníčko. Takový hodný člověk to byl... ;-)

J. Kraus 14.2.2020 10:41

Podle mě ten článek vyšel v nějakých novinách v roce 1968-9. Na F.Peroutku se dívám očima K.Čapka a nemám o něm žádné pochyby. Gentleman vidí gentlemana i v ostatních dokud do něj nevrazí kudlu, jinak by nebyl gentlemanem. Je to někdy ošemetné, jak se ukázalo při Runcimanově misi v roce 1938. Čeští Němci společensky na úrovni jak byl zvyklý, takřka gentlemani, z české strany jako jediný společensky vhodný byl vybrán Baťa. Ten mu ve Zlíně po opulentních hodech předvedl moravské folklorní představení, Britům vše cizí a nepochopitelné. Obecně měli Britové mnohem blíže k Němcům než k neznámým Čechům, což poznali i naši vojáci na Západě. Ještě dlouho po začátku války byla vůči Čechům výčitka, cože jsme těm civilisovaným Němcům a slušnému panu Hitlerovi udělali a proč nechodíme v krojích (tomu se divil jistý britský wing commander ještě někdy v půlce války). Francouzi před pádem Francie jednoznačně vinili Čechy a Poláky, že Němce svým tyranstvím vyprovokovali k válce. Na to vše se po válce rychle zapomnělo.

Koncem 30.let byl Peroutka jakýmsi prostředníkem mezi presidentem Benešem a německým vyslacem Eisenlohrem, který nebyl nacista a otevřeně varoval, jaké má Hitler s Čechy plány. V roce 1939 válka naprosto nebyla jistá, věřil v ní jen Beneš a Churchill, a kdyby k ní nedošlo, kdyby Hitler nebyl netrpělivý a spokojil se s Rakouskem a ČSR, neněmecké obyvatelstvo by bylo postupně odtransportováno někam na Madagaskar nebo do Patagonie. Takové plány byly a Peroutka o nich věděl. Tedy: jednak byl Peroutka gentleman a nedovedl psát jinak než na úrovni (což je pro skvadry dnešních pisálků topících se v negaci a nenávisti nepředstavitelné), jednak šlo o čas, a citujme jiné z té doby, o fysické přežití národa. Podobně jako dnes. Nemá smysl mrhat silami předčasně, však ona přijde vhodná chvíle. Kdo v tom vidí přikrčenost slabocha, nechť si přečte Mistra Suna, Caesara, Marbota, Clausewitze.

M. Valenta 14.2.2020 10:51

Napsal jste to dobře. Ovšem Zeman zná dobře své lidí a ví, že nechápou kontext doby a nesledují věc jinak než "osvětimskou" optikou.

M. Šejna 14.2.2020 11:17

Já bych řekl, že odpůrci Zemana zas nechápou kontext jeho projevu před přeživšími holokaustu. Tam se totiž Zeman zmínil o Peroutkovi.

Přitom Zeman nikdy nezpochybnil Peroutku coby špičkového a významného českého novináře. Jen ho ukázal jako příklad toho, že před válkou i takto charakterově silní lidé mohli podlehnout naivním představám o Hitlerovi.

P. Pavel 14.2.2020 11:44

Ano, kontext alzhaimrem postiženého ovara je zde důležitý. Jinak je evidentní, že kontext Peroutkova psaní nepochopili místní ovarovi fandové.

M. Krátký 14.2.2020 12:11

docela hnusně jste odbočil od tématu !!!

P. Pavel 14.2.2020 12:35

Tématem je ovarovo žvanění z cesty. Kde jsem odbočil?

M. Šejna 14.2.2020 12:12

Citace F.Peroutky z roku 1939:

"Každý organismus brání se otravě cizí látkou. Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu."

Prosím o sdělení, čím byl tehdy postižen F.Peroutka, a v jakém kontextu tyto věty napsal.

P. Pavel 14.2.2020 12:33

Ano, někteří jednodušší jedinci by toto konstatování mohli považovat za omlouvání německého antisemitismu. Což je ovšem nesmysl , který z této vytržené věty bůbec neplyne.

R. Brzák 14.2.2020 13:27

nemyslím si, že FP chtěl omlouvat německý antisemitismus. Přesto by mne zajímalo, zda dokážete odpovědět na otázku pana Šejny - a ne jen jej označit za jednoduššího...

P. Pavel 14.2.2020 19:20

Další jednodušší jedinec, který netuší, že kontext ze jedné věty nelze určit. Holt s významem slov mají potíž nejen malé děti ale i důchodci.

H. Lukešová 14.2.2020 13:38

A co jiného lze z tohoto výroku vyčíst než obhajobu nacistického antisemitismu? Psát o Židech jako o roztoku, jedu co tráví německou krev?

Já sama považuji za zbytečné hrabat se v Peroutkově minulosti, jistě byl dobrým novinářem, leč antisemitou možná byl. Jenže antisemity bylo i více jinak úžasných lidí, skvělých spisovatelů, takový Neruda možná byl také antisemita, ale bylo to dáno dobou, jsem daleko od toho kálet si do vlastního hnízda, ale pořád se v této kauze vrtat, to nechápu.

P. Pavel 14.2.2020 19:38

Viz výše.

R. Langer 14.2.2020 15:08

Aha, a co jste z toho vyvodil vy? Skoro by se mohlo zdát, jestli na to nejste moc složitý jedinec. :-P

P. Pavel 14.2.2020 19:39

Já jsem vyvodil, že z jedné věty nelze vyvozovat nic, jednodušší jedinče.

M. Valenta 14.2.2020 13:31

A co po mě chcete pane Šejno? Peroutka zkonstatoval tehdejší německý pohled na věc.

Ředitelka lidického památníku taky zkonstatovala skutečnost a byla vyhozena na podobné bázi.

R. Brzák 14.2.2020 13:46

věta - "každý organismus brání se otravě" - rozhodně není konstatování německého pohledu, nýbrž pohled Peroutkův, který za organismus považuje německý národ a za cizí látku způsobující otravu židovský element. Toto poslední je vskutku německý pohled na věc, ale z formulace nevyplývá, že Peroutka tento pohled konstatuje jako německý...

R. Langer 14.2.2020 15:12

Hm, tak to tedy zřejmě máte problémy s porozuměním psanému textu, pane Valento. Ne že by mě to překvapovalo... ;-)

M. Hoblík 14.2.2020 10:40

Opět se ukazuje, že jsou mezi námi takoví, co v budoucnu budou naše vnuky učit o Velkoněmecké říši jako o předvoji Evrposké unie a o Hitlerovi jako největšímu demokratovi a bojovníkovi za lidská práva! Jenom jestli tomu uvěří i Židé...

P. Pavel 14.2.2020 11:49

Tak, tak, místní komouši neměli problém vlézt hitlerovi do prdeIe, když dostali befel z kremlu a bez pochyby něco podobného udělají zas. Ovšem, co to má společného s tím, že ovar žvaní už pěkných pár let z cesty.

L. Severa 14.2.2020 10:30

Připomínat druhého dědu zavání kádrováním. Autor na prvním místě uvádí Bienertovo členství v Národním souručenství, asi proto, že je považuje za největší projev kolaborace. Jenže ovšem členstvím v tomto sdružení Češi projevovali, byť jen pasivně, svoji národnost. U nás ve vedlejším domě bydlel člověk o kterém se všichni domnívali, že se přikloní, jako Rakušan, k Němcům. Vyvedl všechny z omylu, když vstoupil do NS. Podle autora byli moji rodiče, rodina a všichni známí kolaboranti? To, že Bienert byl potrestán třemi roky vězení, svědčí o tom, že se spíš snažil, jako celá protektorátní vláda, mírnit dopady okupace. Ano, nemuseli to dělat, stejně jako Hácha, ovšem největší výstražný trest dostal, tuším, předseda Krejčí -doživotí. Svatováclavskou orlici rozdávali Němci koncem války kdekomu. Myslím že i Václav Talich.

R. Langer 14.2.2020 10:37

Zkuste schválně takový rozbor napsat třeba pod ty kádrovací příspěvky pod článkem pana Klause, rád se nechám příjemně překvapit. :-)

P. Navrátil 14.2.2020 11:01

To já jen tak, aby se vědělo jak se říká -who is who. Ono máme tady takové, kteří zase z druhé strany kádrují až do desátého kolena. A pěkně z ostra. Třeba aktuálně Lidice.

Nebudeme zapomínat. Dětem se tady už začíná předkládat Jedovatá houba. A ta vyrůstá z určitého podhoubí.

R. Langer 14.2.2020 11:20

Jo? A kde se jim předkládá, mohl byste to nějak upřesnit? To mě zajímá...

P. Navrátil 14.2.2020 10:26

Děkuji za informaci. Paní Kaslová pochází z rodiny kolaboranta. Prosím zažalovat.

Děkuji

J. Ptáček 14.2.2020 9:57

Omlouvám se za trochu zmatený text. Vznikl povinným zkracováním podle instrukcí Neviditelného psa. Chyba je to pochopitelně jen a jen moje.

M. Krčmář 14.2.2020 10:10

Kdyby takhle zkracovaly ženy sukně ve dvacátých létech, pánové by pod nimi jejich nohy ani nenašli. Jinak souhlas.

J. Ptáček 14.2.2020 9:50

Adolf Hitler, 1. máje 1927: "Jsme nepřátelé dnešního ekonomického systému a jeho vykořisťování slabých. Jsme nepřátelé nespravedlivých platů, hodnocení lidí podle majetku, místo podle práce.Jsme odhodláni tento systém zničit za jakýchkoli podmínek." Reinhard Heydrich doplnil (1933): "Vezmeme pánům a dáme chudákům. Pány zavřeme a lidu dáme svobodu. To je náš program."

"Jsme nepřátelé dnešního ekonomického systému a jeho vykořisťování slabých. Jsme nepřátelé nespravedlivých platů, hodnocení lidí podle majetku, místo podle práce.Jsme odhodláni tento systém zničit za jakýchkoli podmínek." Reinhard Heydrich, 1933: "Vezmeme pánům a dáme chudákům. Pány zavřeme a lidu dáme svobodu. To je náš program."

Ferdinand Peroutka, 17. května 1945:

"Budeme zkrátka ve sféře ruského vlivu. Doufejme, že to nebude tak, jako když člověk miluje hezkou ženu a musí si vzít ošklivou."

Byli tedy Hitler a Heydrich komunisté a Peroutka antikomunista?

L. Písařík 14.2.2020 10:02

Podle té řeči byli oba zminění na nejlepší cestě, stát se komunisty. Ti taky bohatým brali a chudým rozdávali, aby jim to později opět sebrali - viz rozkulačení půdy a majetku a za pár let sloučení do JZD. Pochopitelné, protože kdo nic nemá, tomu těžko sebrat nějaký majetek. Dnes se to ozývá občas taky - rozdělme bohatství světa. Stará pravda praví: přerozdělováním nikdy nevznikla žádná nová hodnota.