24.4.2024 | Svátek má Jiří


SPOLEČNOST: Peníze nejsou třeba!

20.6.2012

Zbavme se jedné goebbelsovsky opakované fikce, fikce o tom, že ministrem má být manažer.

Když už jsme u toho: kdo z politiků se může pochlubit MBA vzděláním, přičemž je-li tomu i tak, pak na nějaké obskurní fakultě jen díky tomu, že si titul prostě koupil? Avšak i kdyby kritérium bylo toto, pak je to všechno ještě daleko horší - vždyť MBA nemá, tuším, z ministrů ani jeden. Pak jsme v rukou diletantů ještě daleko spíš. Nikoliv, stále opakovaný poukaz na manažerské schopnosti je pouze alibi pro ty, kdo nic neznají a kdo jsou různými gangstery či případně sami sebou úkolováni k tomu, aby rozkrádali peníze daňových poplatníků a plátců.

Tudíž: je tomu přesně naopak. Základem fungujícího státu je, že stálými zaměstnanci ministerstva jsou manažeři (manažer je sice trochu něco jiného než úředník, ovšem pro naše účely stačí brát to takto) a politici přicházejí i odcházejí s tím, že do ministerského stroje pouze vkládají různá zadání, přičemž oni úředníci je bez toho, že by do výkonu své profese vkládali priority své, pouze plní. U kvalitního úředníka jde o technické dovednosti a nikoliv politické hodnoty.

Kdyby tomu mělo být jinak, pak jsou stínové vlády úplnou pitomostí. Bylo by naopak důsledné nabídnout za těchto okolností voličům skupinu manažerů připravených vrhnout se na kterýkoliv resort a bravurně mu vládnout. Avšak na ministerstvech nečekají odborníci zabývající se různými programy s tím, že si je sami vzájemně posuzují, rozporují a nahrazují jinými. Straničtí bossové dokonalé chápou, že tomu tak není, a dál balamutí lid tím, že vlády z údajných expertů sestavují, přičemž po volbách se zase přikloní k tomu, že ony rádoby experty nahradí 'manažery' a do rukou těchto 'manažerů' vykonávajících pokyny pokoutních kmotrů předají vládu země.

Jednou z velkých drzostí politiků pak je, když nám podsouvají tvrzení o tom, že jde přece o ideje a že ideje druhého tábora jsou zhoubou pro celou společnost. To je jen žert a ke všem žert dost hloupý. Což někdo v současném politickém životě na nějakou ideu narazil? Vysmívají se nám! Levice privatizuje banky a pravice zvyšuje daně navzdory všem dřívějším slibům.

Co z toho vyplývá? Východiskem je jen vytvoření nových politických stran a zánik těch stávající (mám za to, že reformovatelné již nejsou). Hlavním argumentem proti tomu ovšem je, že na vznik strany je třeba hodně peněz. Avšak v tom je zakopaný pes. Když totiž strana začne tím, že potřebuje na svůj provoz a hlavně na volby finanční krytí, pak se jistě najde dost těch, kteří jsou ochotni nějakou tu korunu pustit, ale jsou to vesměs podnikatelé a ti to dělají jen proto, že očekávají brzkou návratnost (případ Víta Bárta je nad jiné názorný a přesvědčivý). Důsledkem je bludný kruh s dalším a dalším zaplétáním se do sítí mafií a organizovaného zločinu.

Je třeba jít na to z úplně opačného konce. Nikoliv bohatství hmotného, nýbrž myšlenkového rázu. Je třeba sestavit vládu z prvotřídních expertů a jsem si jist, že tito experti již v diskusích před volbami uspějí - zesměšní totiž rádoby odborníky nynějších stran. A věřím, že česká společnost je dost inteligentní na to, aby uměla rozeznat argumentaci toho, kdo zná, od ubohého plácání mizerného tlučhuby. S tímto projektem je jen jedna potíž: obvyklé totiž je, že odborník se ministrem stát moc nechce. Velmi starý biblický text dává tušit, že tomu tak bylo odedávna:

Sešly se pospolu stromy, aby si nad sebou pomazaly krále. Vyzvaly olivu: »Kraluj nad námi!« Oliva jim však odpověděla: »Mám se vzdát své tučnosti, jíž se uctívají bohové i lidé, a kymácet se nad stromy?«Stromy pak vyzvaly fík: »Pojď nad námi kralovat ty!« Fík jim však odpověděl: »Mám se vzdát své sladkosti a svých výborných plodů a kymácet se nad stromy?« Stromy pak vyzvaly vinnou révu: »Pojď nad námi kralovat ty!« Vinná réva jim však odpověděla: »Mám se vzdát svého moštu, který je k radosti bohům i lidem, a kymácet se nad stromy?« I vyzvaly všechny stromy trnitý keř: »Pojď nad námi kralovat ty!« A trnitý keř stromům odpověděl: »Jestliže mě doopravdy chcete pomazat za krále nad sebou, pojďte se schoulit do mého stínu! Jestliže však ne, vyšlehne z trnitého keře oheň a pozře i libanónské cedry!« Kniha soudců 9:8-15

Avšak věřím, že když jde do tuhého (a do tuhého již jde), ve všech oblastech se odborníci ochotní do politiky jít, přece jen najdou, napíší rozumný program toho, co budou dělat po volbách a volby vyhrají. Případně a ještě lépe - ať vznikne několik takových stínových vlád, které budou soutěžit mezi sebou. Až s takovýmto předpokladem se začne uvažovat o hodnotách. Zde bych si dovolil jeden příměr:

Člověk může mít v tenise výtečně promyšlený plán na to, aby například Džokoviče porazil, ovšem když nezná dokonale všechny údery a míček mu vždycky letí někam jinam, pak taková strategie nemá žádný smysl a jsem si jist, že ji brzy opustí - základní strategií pro něj bude, aby vůbec podal do hřiště.

O hodnotách v politice nemá smysl uvažovat potud, pokud se v ní pohybují zoufalí a druhořadí či třetiřadí lemplové.

Strana nabízející vládu ze skutečných odborníků má šanci volby vyhrát i bez sponzorů a mecenášů z řad mafiánů a organizovaného zločinu. Domnívám se stále, že myšlenka a hlavně myšlenka pravdivá je daleko silnější než cokoliv jiného. Ba i peníze dokáže chytrá myšlenka poctivě a dost snadno sehnat - zejména pak, když je takových myšlenek v rámci rozumného programu vlády celý trs. Tudíž:

Peníze nejsou třeba!

Převzato z blogu autora