Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Otázky bez odpovědí

3.12.2008

Proč šéfka Národní strany Edelmannová neodpovídá na otázky Romano hangos?

Mezi českými politiky, kteří se snaží vytřískat co nejvíc popularity z otázek spojených s Romy, je Petra Edelmannová výjimečná. V protiromských bojůvkách dívky sice objevíme, většinou však jen v roli partnerek svých holohlavých partnerů. Žádná z nich nestojí v čele krajně pravicové politické strany jako Edelmannová.

Tato ekonomka a politoložka, která pracovala na vysokých postech v České národní bance a HVB Bank, vede Národní stranu (NS). Chrání ji hoši, co si říkají Alfa tým Národní gardy, stoupenci ji oslovují jako „paní předsedkyni“.

Šéfka NS zná zákony, v nichž umí se svou stranou obratně kličkovat. Když se například před časem zjistilo, že pachatelem krádeží v bývalém koncentráku Terezín je Rom, nabídla NS, že její oddíly památník ochrání. Protože redakci Romano hangos zajímalo, proč má tato mladá žena potřebu velet partě nacionalistických bitkařů, zaslali jsme jí několik otázek. Zde jsou:

Při pohledu na Váš životopis jsem si Vás zařadil takto: inteligentní, sebevědomá, která si pro svoje politické ambice zvolila politický prostor, kde ještě zůstalo volno a kde jako žena vynikne, protože u fašizující pravice se v Česku ženy v roli vůdkyň zatím nevyskytly. A téma jste si zvolila laciné a mediálně vděčné – do Romů si mnoho Neromů rádo kopne, a Vaše radikální řeči a činy, kde ale šikovně balancujete na hranici zákona, média většinou zveřejní. Pletu se v něčem?

Proč jste nevstoupila do některé již existující ultrapravicové strany? Protože tam byste měla silnou konkurenci?

Četl jsem Vaše názory ohledně koncentračního tábora Lety, kam podle Vás památník nepatří. Většina obyvatel Letů skončila v Osvětimi. Jste matka dvou dětí – četla jste někdy svědectví o dění v plynových komorách, kde se vždy vytvořila jakási pyramida těl, kde na vrcholku byli ti silnější, kteří ušlapali ty slabší, a nebo se tam nacházely děti, které matky vyzdvihovaly vzhůru, aby se k nim plyn dostal co nejpozději? Až si tato svědectví přečtete, prohlásila byste o Letech znovu něco takového?

Kdo podle Vás za okupace prospíval nacistům víc – Rom, který kočoval, pravidelně nepracoval a přežíval z drobných sezonních prací, třebas i z žebrání, nebo disciplinovaný výkonný český dělník, který v továrnách vyráběl vybavení pro Hitlerovu armádu?

Jak si poradíte s faktem, že Romové i Češi patří ke společné indoevropské, árijské rase?

Proč podle Vás český prvorepublikový fašismus zůstal miniaturní a téměř komickou silou?

Pokud by se v každé zemi dostala k moci podobná formace jako Národní strana, nemluvě o zemích národnostně smíšených, vedlo by to dříve nebo později k válce, nemyslíte?

Rozhovor se ale nekonal. Edelmannová za sebe nechala promluvit raději jednoho ze svých podřízených. Ten zavrčel: „Dobrý večer, nemáme nejmenší potřebu na vaše idiotské otázky reagovat a paní předsedkyně se podobným odpadem nezabývá. Pokud jste pochopil, že o komunikaci nemáme zájem, pak jste prokázal vysokou míru inteligence. Milan Plicek, sekretariát předsedkyně Národní strany.“

Inu, třeba dámu v decentním kostýmku s umírněnou intelektuální vizáží otázky Romano hangos trochu rozechvěly. Možná si při jejich čtení uvědomila, k jakému temnému dědictví se kvůli svým ambicím hlásí.

Text vyjde 15. prosince 2008 v 6. čísle listu Romano hangos / Romský hlas na www.srnm.cz



zpět na článek