SPOLEČNOST: Originální myšlení
Originální a fantastický nápad však musí být také správně zasazen do doby, v které je ho možné realizovat. Někteří geniové tak předběhli svou dobu, že jejich nápady nebylo možné řádně pochopit, natož technologicky realizovat. Co bylo platné, že Leonardo da Vinci na konci 15. století popsal princip vrtulníku, když ho bylo možno technicky realizovat až v třicátých letech 20. století. Vizionáři tedy musí také být ve správný čas na správném místě. Albert Einstein využil pro svoji speciální teorii relativity už známou Lorentzovu transformaci, ale dovedl se na prostor a čas podívat novým způsobem. Tomáš Alva Edison a Nikola Tesla nebyli bůhvíjací vzdělanci, ale uměli jevy pozorovat a domýšlet. Henry Ford a Tomáš Baťa dovedli přesně odhadnout, co rozvoj průmyslu vyžaduje. Ernö Rubik měl ten správný cit pro fantastický hlavolam.
Historie nám ukazuje, že jedinečné osobnosti, z nichž se posléze vyklubali vizionáři, často vypadaly zpočátku průměrně ve srovnání se svými vědecky vysoce nadanými kolegy. To platí o počátečních etapách A. Einsteina, N. Bohra nebo L. de Broglieho i dalších. Naopak možná ti nejnadanější nedokázali překročit vtisknuté stereotypy svého vzdělání. Také velmi originální myslitelé jako třeba F. Nietsche nebo spisovatelé jako F. Kafka vděčili za svou originalitu jistě i zdravotnímu stavu. Souvislost velmi originálního abstraktivního myšlení může někdy hraničit až s přízraky schizofrenie. Vizionářům se daří nejlépe ve chvílích, kdy společnost začíná narážet na některá svá omezení. Kdy se objeví řada výjimek z ustálených pravidel, otřesou se základy nebo se nadechuje k novému vykročení. I věda a hospodářství někdy očekávají své mesiáše.
Lze se originálnímu myšlení naučit? Když si uvědomíte některé důležité zásady analýzy a syntézy problémů, tak to jistě nebude na škodu. Šachy se sice může naučit hrát každý, ale jen málokdo se stane velmistrem. Zdá se tedy, že jisté genetické předpoklady jsou rozhodující. Absolvujete-li kurzy tvůrčího myšlení, které nabízejí různé agentury, tak vám to možná pomůže v kariéře, ale vizionářem se ještě proto nestanete. Vizionář musí být také ještě umanutý. Jít si za svým i za cenu, že zpočátku nebo i vůbec narazí na výsměch či nepochopení. Nejde mu totiž o ty okolo, ale o problém.
I když se z nás nestanou vizionáři, přesto nebude na škodu, když se budeme snažit na věci kolem nás dívat netradičně, tak říkajíc z druhé strany. Nejtvořivější čas na originální myšlenky a rozuzlení problémů přichází prý v deset večer. Nejméně aktivní je naopak mozek po obědě a po celé odpoledne. Tak to zkuste. Když nic jiného, tak vás to obohatí a pobaví. A kdož ví….