16.7.2020 | Svátek má Luboš


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Omámeni pokrokem

Obsah článku by se dal shrnout takto: Postoj české společnosti vůči modernizaci je nepřátelský. To je špatně, protože technologické inovace jsou prospěšné a nevyhnutelné zároveň.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 16.6.2019 22:13

Jistě,

chamtivý Big Business už nemůže své výroby přestěhovat více na východ, než to udělal. Přesně, jak píše pan Robejsek,vše za účelem “více, levněji a rychleji. “ Proto jsme tlaceni ke konzumu. Jelikož v Africe toho moc nezkonzumuji, pošle je globální byznys do Evropy nebo USA, a tam mohou konzumovat jako západní civilizace: ta jim to totiž coby daňový poplatník uhradí. Pěkne svinstvo.

M. Pivoda 16.6.2019 21:01

Vložil jsem níže tento svůj diskusní příspěvek

Nevím, čím se během svého aktivního věku živil Z. Lapil, ale pozoruhodné je, že si nevšim, že kapitalismus nemůže fungovat bez pracující (kdysi vykořisťované) třídy. Takže soumrak kapitalismu se nutně blíží.

Nikoliv, že o tom kdysi psal Karel Marx či Bedřich Engels, ale proto, že dnes přicházející technologie v budoucnosti nahradí nejen práci lidských rukou, ale také práci lidského mozku. Chvíli to sice potrvá, ale přes hybridní období se to nakonec prosadí. A co pak ještě zbude zajímavého na člověkovi-pracovní-síle pro kapitalistu?

Toto je podstatný trend. Ostatní jsou jen politologické tlachy. Závěr: Buďto přežijí lidé nebo kapitalismus. Kdo z koho! Tak jsou dlouhodobě rozdány karty.

P. Han 16.6.2019 21:56

Re: Vložil jsem níže tento svůj diskusní příspěvek

Jo. A pak budeme všichni v ráji. Protože, pokud vím, Bible se nezmiňuje o Adamovi a Evě jako o proletářích.

M. Rozbořil 16.6.2019 23:07

Re: Vložil jsem níže tento svůj diskusní příspěvek

Ono to s tím nahrazením práce lidského mozku nebude tak horké (tedy fungujícího lidského mozku kreativního jedince). Nepopírám, že spousta jedinců disponuje mozkem, který je nahraditelný již nyní. Ale ti lidstvo kupředu neposouvají.

M. Pivoda 17.6.2019 8:41

Pro Miloslava Rozbořila

Možná byste mohl i doložit, kolik % práce je skutečně kreativní.

O nahrazování práce lidského mozku jsem poprvé četl v knize, která vyšla v USA v roce 1953 a v Česku v překladu v roce 1963.

Z. Lapil 18.6.2019 10:29

Re: Pro Miloslava Rozbořila

Definujte kreativní. Například většina technické "vymýšlecí" práce je rutina spočívající v hledání a vylepšování/dotváření(!) existujících řešení. Nebo dokonce VŠICHNI muzikanti v orchestru dělají to, co jim předepíše autor a řekne/zamává dirigent. Mozart i Sallieri psali vysloveně na kšeft. Dvořák napsal Te Deum s tím, že měl objednávku k slavnostnímu otevření čehosi, ale zadavatel ne a ne dodat text, tak napsal něco, co by se dalo použít.

O malířích "namalujte oltářní obraz ukřižovaného" nemluvě.

L. Novák 16.6.2019 17:56

Blackout v Jižní Americe. Rozsáhlý výpadek....

Blackout v Jižní Americe. Rozsáhlý výpadek elektrického proudu se dotkl téměř 50 milionů lidí

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/blackout-v-jizni-americe-rozsahly-vypadek-elektrickeho-proudu-se-dotkl-temer-50-milionu-lidi.A190616_154555_ln_zahranici_ele

Spontánní racionalizace zeleného šílenství. :-P

J. Jurax 16.6.2019 13:45

No jo, ke studiu bych si dovolil doporučit dystopickou scifi Janusze A. Zajdela Limes inferior. Tam máte popsánu společnost, kde funguje automatizace výroby a základní potřeby jsou pro všechny grátis. Ovšem jen ty základní, luxus pro všechny už ne.

Ke stažení třeba na https://uloz.to/hledej?q=Limes+inferior.

Viz též https://www.databazeknih.cz/knihy/limes-inferior-132414

L. Novák 16.6.2019 11:29

Racionalizace vs. byrokratizace

Žádná překotná racionalizace a ztráty pracovních míst nehrozí. Současně probíhá proces (státem) vynucené i spontánní (Parkinson) byrokratizace, která vede k neustále složitějším (a zbytečným) procesům ve výrobě i v nevýrobních oborech a "zaměstnává" množství lidí, kteří nepotřebují mít kvalitní přírodovědné vzdělání a logické myšlení, stačí schopnost problém okecat a zavděčit se nadřízeným... :-P

M. Rozbořil 16.6.2019 23:09

Re: Racionalizace vs. byrokratizace

Trefa. Stručné a výstižné.

F. Dido 16.6.2019 9:52

Zdanit roboty byl nejlepší nápad socana Špidly, všichni se mu tehdy vysmáli. Pro udržení sociálního smíru to bude nezbytné.

L. Novák 16.6.2019 10:04

Re: Zdanit roboty

Sociálního smíru? To se ti roboti začnou ničit navzájem? :-P

Myšlenku zdanit roboty může vážně vyslovit jenom ekonomicky negramotný pablb jako Špidla a jemu podobní.

F. Dido 16.6.2019 10:27

A přesto k tomu dojde.

L. Novák 16.6.2019 10:36

Re: Zdanit roboty

Aby to nakonec nedopadlo tak, že zavádění robotů bude stát dotovat... protože zase nějaký ekonomický pablb Špidla II. prohlásí, že je to správné. :-P

F. Dido 16.6.2019 10:57

Což se děje a bude dít,dokud systém nezkolabuje.

V. Vlach 16.6.2019 20:24

Re:

Chvíli předtím budou např. taxíky řídit roboti. A zákazníci budou žel - také roboti.

Pak přijde skvostný kolaps.

P. Hlosta 16.6.2019 8:24

Nenadělám nic!

Tuhle vpravo čtu od ministra dopravy, že za dva roky nebude řidič donucen pro povolení vstupu na dálnici nejen zaplatit a mít tak známku na okně auta, ale muset zaplatit elektronicky, že kontrolovat ho budou automaticky mýtné brány podle espézetky. Děs mně jímá z toho nového, ale mám schopné děti. Jako já ovšem na tom nejsou až tak dobře zástupy jiných postarších řidičů a budou mít problémy.

Nové technologie nezjednodušují život, ale ve skutečnosti prodražují a komplikují. Pro fandy je jistě technologický pokrok zábavou. Kdo v tom zábavu nespatřuje, toho pokrok technologií obtěžuje. Nenadělá ovšem nic! Musí především přežít a tak nezbývá než vložit energii do učení se na stará kolena, k tomu ještě sehnat peníze, které zpravidla už moc nemá a dokoupit si co bude potřebovat k běžnému životu s novými technologiemi. Případně musí znovu aktivně hledat práci, aby na to měl peníze.

P. Han 16.6.2019 9:56

Re: Nenadělám nic!

Nojo. Ten návrh je kravina. Jde to zlepšit, aby nebyli postiženi lidé, kteří neumí nebo nechtějí být celý život online. Když to funguje u parkovacích automatů, fungovalo by to u dálničních známek taky. U novějších automatů můžete platit bezhotovostně kartou nebo z mobilu, nebo tam naházíte drobné. Naťukáte SPZ a jste v systému. Měšťáci si to pohlídají. No a u těch elektronických známek se to dá zařídit podobně. Může to být klidně složenkou, kterou zaplatíte na poště s variabilním symbolem SPZ, nebo třeba na CzechPointu, kde to s vámi paní provede a naúčtuje vám dvacku navíc za ten úkon. Všechno jde, když se chce. Teď jen jak to dostat k ministrovi a jeho úředníkům, kteří si nedovedou představit místo chodícího počítačového terminálu živého člověka.

L. Novák 16.6.2019 10:56

Re: Nenadělám nic!

"...Nové technologie nezjednodušují život, ale ve skutečnosti prodražují a komplikují. ..."

Když se koukám kolem sebe, včetně nadnárodní firmy, kde pracuji, tak musím potvrdit, že máte (s vysokou mírou pravděpodobnosti) pravdu. Stačí se podívat na bezhotovostní placení v obchodech. Nadšenci se radovali, že nemusí mít u sebe peníze, skeptici upozorňovali, že zavedení není zadarmo a náklady zaplatí zákazníci ve zvýšených cenách zboží. Stalo se. Totéž v bleděmodrém EET. Podobných příkladů lze vyjmenovat bez přípravy celou řadu, i když mohu říct, že jsou i případy, kdy elektronizace přináší prokazatelné úspory. Potíž je v tom, že bez zkušeností a důkladné analýzy, jak nový systém má v praxi fungovat včetně vyhodnocení spolehlivosti a nákladů na provoz a opravy, může mít zavedení do praxe důsledky zcela negativní.

Takže jestli dnes někdo blábolí o robotizaci a umělé inteligenci a jejich ovládnutí životního prostoru lidí, umím si představit rozsah chaosu, když systémy fungují chybně nebo zcela vypadávají až k nefunkčnsti a působí tak obrovské škody. Robotizace se (ekonomicky) vyplatí jenom v určitých aplikacích, rozhodně však ne celoplošně všude. Je totiž příliš drahá a počet kvalifikovaných lidí (draze placených), kteří jsou schopni tyto systémy zavádět a udržovat v provozu, je silně omezený...

Blázniví "futurologové" si mohou vymýšlet a psát, co je napadne, praxe jim dá za vyučenou. :-)

J. Jurax 16.6.2019 13:25

No, ad ty dálniční známky - u bratrů Slováků si z pohodlí domova s předstihem koupíte přes počítač (mobil, tablet) dálniční známku jakou si přejete a odkdy dokdy si přejete, zaplatíte a hotovo. Elektronickou známku, nic na auto nelepíte. Prostě pohoda; a to jsem postarší řidič ročník 1949.

U nás bych něco podobného jenom uvítal.

A složenky pochopitelně nenosím na poštu, abych si tam postál ve frontě, ale platím též elektronicky - a mohu si vybrat, zda přes mobil, tablet nebo PC. A vyjde to i levněji. A samozřejmě kde to jde, platím kartou.

A nemyslím si, že u lidí i mé generace, natož mladších, by to byl nějaký problém a nutnost velkého učení. Ostatně nevím-li, vygúglím si to; na netu najdete kdeco, a začasté i s návodem jak pro blbýho, takže pochopím i já.

J. Pospíšil 16.6.2019 6:37

Tak tohle se moc nepovedlo.

Ani Pehovi, ani Robejškovi. Možná proto, že s blbostí se nedá vážně polemizovat, a to co napsal Pehe, byla blbost.

M. Pivoda 15.6.2019 22:09

Roboti přišli nevhod?

Možná přesnější by bylo tvrdit, že politologové přišli nevhod do dnešní technologické doby.

M. Pivoda 15.6.2019 18:52

Omámeni nebo oklamáni pokrokem? Už je to tady!

Researchers from the UN’s big data and innovation initiative, Global Pulse, set out to demonstrate the powerful implications of deep learning on governmental affairs and disseminated news. To do so, they created a deep learning system that generates fake UN speeches, using only open-source tools and data. The team employed a readily available, open-source deep learning language model, trained with publicly available Wikipedia articles. They further refined the deep learning model with speeches given at the UN General Assembly from 1970 to 2015. Their resulting system generated hyper-realistic political speeches on complex, high-stakes topics ranging from nuclear weapons to refugee crises. Achieved at an extraordinarily low cost, the procedure required a mere 13 hours and $7.80 worth of cloud computing power.

Why it's important: Providing clear grounds for counteraction, this research compellingly demonstrates that we have reached the point at which anyone, anywhere can produce hyper-realistic fake content, essentially for free. Entrepreneurs today thereby face a major business opportunity to build creative solutions that combat misinformation and educate people across the globe on the rise of ‘deep fakes.’ How does the world — not to mention our current business practices — change when anyone, anywhere can digitally replicate you, your loved ones, and even our world leaders?

M. Pivoda 15.6.2019 15:59

Jsem (pasivní) pamětník přestavy českého socialismu

"Chceme kapitalismus zachránit, a proto jej musíme přestavět tak, aby ..."

J. Kanioková 15.6.2019 16:58

Re: Jsem (pasivní) pamětník

"a proto jej musíme přestavět tak, aby" byl silně funkční TRŽNÍ ekon. systém !!! Aby lidi měli dostatečné příjmy, aby si coby spotřebitelé mohli nakupovat a uspokojovat své potřeby. Aby firmy měly dostatečné tržby, odbyt, a tím finance ke svému rozvoji !

A to NUTNĚ potřebuje konkurenční prostředí !

Autor MÁ NAPROSTOU PRAVDU, "Vývoj společnosti se neodehrává podle našich přání, ale řekněme si to na rovinu. Roboti přišli nevhod, a oslavovaná moderní technologie proto funguje hlavně jako nástroj samoúčelného urychlování výroby a zároveň příčina pro vynucování spotřeby. Jak dlouho to asi tak může fungovat?"

A k tomu, chránit si NAŠE zájmy, potřebujeme vlastní suverenitu !

Máme své politiky, učence, umělce, ale mnozí nejsou hlasem svého národa a nectí jeho tradice. Chovají se jako učitelé či kádrováci, kteří peskují nevědomé žáky a vnucují všem "své vlastní" představy.

M. Pivoda 15.6.2019 17:17

Konkurence je hnací silou evoluce na této planetě!

Lidé ale také chtějí demokracii.

Takže v demokratické volbě lidé rozhodnou, zda chtějí svůj život prožít, metaforicky řečeno, spíše v divočině, nebo spíše v Zoologické zahradě.

Pozn. Toto metaforu použil český filmový režisér Forman poté, co emigroval ze socialistického Československa do kapitalistické USA.

V. Církva 15.6.2019 21:48

Re: Konkurence je hnací silou evoluce na této planetě!

Myslím že žijete ve starém světě. Autor si správně uvědomuje, že 4G manufacturing bude obrovský sociologický zásah kde současné zákony džungle už nebudou fungovat.

Příroda si sice cestu najde. Ale ono jí v tom brání stará koryta. Pak je řešením povode a utopení toho starého. Takovou cestou může být i likvidace lidstva.

Jinými slovy nejde jen o to že sociologové neřeší skutečné vyzvy, ale že vytvořili a vytváří systémy, které jsou překážkou.

M. Pivoda 15.6.2019 22:08

Záleží, o jak vzdáleném časovém horizontu uvažujete

V horizontu cca 20 let půjde o možnost zavedení tzv. technologického socialismu - a to jen v případě, že vše půjde správnou cestou. A toto si lidé snad budou moci ještě rozhodnout demokraticky, pokud se budou o věc zajímat. Nikoliv, že to bude za lidi-občany rozhodovat jskýsi abstraktní trh kapitalismu (ano, který byl v minulosti konkurenceschopnější, než byl český (Husákův) a sovětský socialismus). Minimální nepodmíněný příjem by měl být podmíněn studiem principů technologie, spíše než politologie.

V horizontu nad 30 - 40 let (při současném tempu vývoje), umělá inteligence bude už výkonnější než součet všech mozků na této planetě (a to i při napojení lidského mozku na počítače a AI). V této době už demokratický názor občanů nemusí být pro další vývoj vůbec podstatný. Toto už nelze předpovědět.

M. Pivoda 15.6.2019 22:47

Češi raději řeší Mariánský sloup v Praze

Tzn. řeší historii, spíše než budoucnost.

L. Novák 16.6.2019 11:01

Re: Češi raději řeší Mariánský sloup v Praze

Čekají na Pivodu, až je poučí, co bude za desítky let... :-P