Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Olympiáda v Praze - ale jaká?

diskuse (27)
Téměř padesátiletá Kateřina Neumannová tlačí vozík s téměř osmdesátiletým Václavem Klausem na strahovskou tribunu, zatímco prezidentka Petra Buzková znechuceně přihlíží. Ale málo platné. Každý, kdo tu ve sportu něco znamená, musí u toho být. Píše se rok 2020 a předseda Mezinárodního olympijského výboru Aleksander Kwaśniewski právě zahajuje hry 32. novodobé olympiády v Praze.

Na čestné tribuně se derou do popředí prezidenti sousedních států, hlavně Robert Fico a Ferenc Gyurcsány. Aby také ne, vždyť jsou to první hry v postkomunistickém světě. Pravda, tito lídři už nevypadají jako někdejší junáci divokého kapitalismu a zdobí je šediny, ale zdravý svazácký duch jim zůstal. Schází jen otec-zakladatel pražské kandidatury. Pavel Bém byl totiž naposledy spatřen na jaře 2007 - uprostřed himálajského ledovce na vodítku yettiho. Celý Strahov drží minutu ticha na jeho památku.

Nadsázky stranou, leč ani tak se v případě olympijské Prahy symboliky nezbavíme. Ze všech monstrakcí, které se na Zemi odehrávají, mají ty olympijské nejširší dosah. Fotbalový šampionát? Sleduje ho celá planeta, ale zúčastní se jen týmy prošlé kvalifikací. G-8, EU? Jejich summity zajímají jen experty. Ale MOV má delší historii a více členů než OSN, to už si symbolika na hrách zařádí. Co by v tomto kontextu přinesla Praha?

NATO, EU, olympiáda

Málokde tak poslouží ohlédnutí v čase jako v případě olympismu. V pondělí uvedla ČT 2 francouzský dokument Eduard VIII. Anglický. Bývalý britský panovník je v něm prezentován tak, jako by se v roce 1936 vymykal z tehdejšího evropanství: dovolenou tráví v Mussoliniho Itálii či Hitlerově Německu - pěkný ptáček! Autoři ovšem již neukážou, že v témže roce 1936, při zahájení olympijských her v Berlíně, mezi jinými i oficiální francouzská výprava zdraví zdviženou pravicí. Že by na rozkaz vůdce? Kdepak. Z pouhé vstřícnosti vůči hostitelům. Vždyť tak se to přece dělá.

Po druhé světové válce pořadatelská symbolika pokračuje. Bombami ještě poškozený Londýn dokládá v roce 1948 vítězství spojenců. Ale jen o čtyři roky později se v podobě Helsinek předvádí první spojenec poražené Osy - a zároveň na scénu nastupují sportovci SSSR. To je finlandizace, to je smír, rychlejší než smiřování Francie a Německa v rámci evropské integrace. A již v roce 1960 si v olympijském Římě mohli připomenout, že Mussoliniho hnutí vyrostlo na stadionech.

Dalo by se tedy říci, že postkomunistická kandidatura má už teď zpoždění. Když nás NATO uznalo za způsobilé deset let po pádu berlínské zdi a přísná EU po patnácti letech, co by ještě chtěl MOV v Ženevě? Ale tak jednoduché to není právě proto, že z olympismu odešla ideologie dříve než z jiných oblastí.

Hry inspirované stranou

Už jsou zapomenuty "hry bojkotů" v letech 1976 - 1984 (Montreal, Moskva, Los Angeles). Už nikomu by nepřišel jako přelomový Soul (1988, první hry v rozdělené zemi). Naopak skoro jako výjimka působí Barcelona (1992), teprve z odstupu symbolizující mírovou dividendu po studené válce. Hned v Atlantě (1996) přišel malý teroristický útok na pozadí měnícího se světa, takže následující olympiáda v Sydney dnes působí jako "hry posledního klidu".

To vynikne hlavně ve srovnání s Aténami (2004). Ty byly medializovány jako "hry strachu", ač šlo mnohem více o doping. To komunistický Peking (2008) má pro strach uděláno, a komu se "hry čínské dominance" nezamlouvají, ať tam nejezdí. Nakonec pojedou všichni a budou si libovat jako před sedmdesáti lety v Berlíně. A Peking nabízí know-how už předem. Před poslední inspekcí MOV vyvezla tamní policie z města bezdomovce (jako v Moskvě v roce 1980). Geniální nápad pro Prahu: bezdomovce vyvezou taxikáři a zůstanou venku s nimi.

Globalizace učinila z her těžký byznys, ale právě jeho nadnárodní charakter zvláštním způsobem vrací olympismus k původnímu ideálu. Vždyť staří Řekové neznali národní týmy. Každý účastník závodil sám za sebe, nanejvýš za své město. I dnešní trend potlačuje národní dresy. Ne směrem k antické nahotě sportovců, ale směrem k dresům Nike či Toyota.

Má v tomto světě pořadatelství olympijských her pro malou zemi smysl? Pro komunistickou Čínu je to celonárodní akce inspirovaná a řízená vládnoucí stranou. Bude to pro postkomunistické Česko celonárodní akce inspirovaná a řízená vládnoucí stranou?

HN, 23.3.2007

Autor je komentátorem týdeníku Respekt

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky...

Radka Kvačková
15. 7. 2024

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Nebudete ji znát. Myslím, že by ji žádný nakladatel ani...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz