8.12.2023 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ohrožuje nás populismus a strach

Podíváme-li se na Českou republiku trochu z odstupu, třeba po párdenní návštěvě sousedního Německa, zahlédneme zřetelněji ohrožení, která na nás tady čím dál častěji číhají:

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 8.2.2019 20:02

Nás???

Vás. Určitě!

D. Stirský 8.2.2019 18:25

Tak jsem se zeptal, kdo co četl od Pitharta,

když jej všichni tak kritizují. A s jedinou výjimkou nikdo nic. Jeden přispěvatel dokonce řekl, že ho číst nepotřebuje a nebude. Leč kritizuje jej! Madame Kaniková nezklamala, její reakce na můj příspěvek byla "blbečku". Zábavné bylo její mudrování o tom, že Zemanovo členství v KSČ bylo něco jiného než Pithartovo členství. Jednou zde národovci hlásají, že kdo byl jednou komunista, byl vždycky komunista. Avšak v výjimkou Zemana, Weigla atd. Tam to najednou neplatí.

J. Richter 8.2.2019 18:54

Re: Tak jsem se zeptal, kdo co četl od Pitharta,

Také mě baví, jak si levicová lůza a zemanovská libuje nad volbou Kubery....tak asi proto, že byl také komouš....nebo zbožňujou mladého Klause, stačí, že běhá s Putinem na tričku a kritizuje EU....přitom oni budou první, kdo chcípne hlady, až opustíme EU...to nevymyslíš...

M. Prokop 8.2.2019 21:02

Re: Tak jsem se zeptal, kdo co četl od Pitharta,

Když ono bylo u Pitharta důležitější co dělal (případně nedělal), než co psal. Kdyby zůstal spisovatelem, byl by poněkud nudný, ale neškodný. V exekutivě i zákonodárství spíš škodil.

J. Vlček 8.2.2019 21:16

Re: Tak jsem se zeptal, kdo co četl od Pitharta,

Pane Stirský, vy jste jak malé dítě. Nedivte se paní Kaniokové. Přečtete si jednu knížku a hned z ni děláte povinnou četbu pro ostatní. Řekl jsem vám jasně, že upřednostňuji jinou četbu a jiné autory. Četl vy jste například tu kompozitní teorii od mistra Hájka, jak ji tu denně doporučuje pan Janyška? Nečetl, že ne. Tak vidíte, rochněte se ve svém Pithartovi, když už jste investoval do jeho knihy a buďte spokojen. Nemusíte ji přece hned každému vnucovat. Tak pěknou četbu a počtěte si.

J. Kanioková 8.2.2019 21:18

Blábolíte.

A žádné mudrování nebylo, jen určení délky jejich členství v KSČ, když vy jste to neuvedl. Když Pithart vstoupil do toho šíleného společenství v r. 60, tak se to nedá dát do srovnání se Zemanem, který se "upsal" za Pražského jara 68.

A když už tu o mě píšete, a v negativním tónu, tak se nedivte reakci. A od Pitharta nejspíš lidi něco četli, ovšem dávno. Když ještě byl v praktické politice.

Buďte tak laskav a o mně se nestarejte, tak jako se já o vás nikdy nezmiňuji. Že mám jiné názory než vy, na tom není nic senzačního..

Je to logické..

J. Richter 8.2.2019 18:00

Možná to něškdo nepochopil, tak mu to přeložím do češtiny..

vrozeného i získaného idiotismu voličů využívají populistickými kydy zloději jako je Okamura a jemu podobní.

Přizdisráčství a závisti zase využívá Zeman a zbytek neidentifikovatelných blbů mazal k Burešovi.

To je asi vše, co vám chtěl autor sdělit a čím nemohu nesouhlasit.

V. Čermák 8.2.2019 18:12

Re: Možná to něškdo nepochopil, tak mu to přeložím do češtiny..

A Hloupé Buranství Richterovo Baziliškovi Hvížďalovi ovšem nijak Nepomůže, spíše uškodí...

J. Richter 8.2.2019 18:18

Re: Možná to něškdo nepochopil, tak mu to přeložím do češtiny..

jsi pod mé rozlišovací schopnosti, zemanovsko-burešovský odpade...

J. Kanioková 8.2.2019 21:25

Úžasná zdvořilost ..

umíte akorát urážet. Ale ještě niky jste se nepochválil, co jste dělal PROTI bývalému režimu, když se tu neustále povyšujete nad jiné.

J. Vlček 8.2.2019 21:41

Re: Úžasná zdvořilost ..

Paní Kanioková, ptáte se co dělal? Držel hubu a krok. Teď má svobodu slova, tak je z něho hrdina.

A. Nový 8.2.2019 22:10

Re: Úžasná zdvořilost ..

Čo bolo to bolo, těrazky som majorom! :-))

J. Vlček 8.2.2019 22:17

Re: Úžasná zdvořilost ..

Další z řady hrdinů?

A. Nový 8.2.2019 22:21

Re: Úžasná zdvořilost ..

Můžu vám to vypointovat. :-))

I. Štípek 8.2.2019 17:44

Doporučuji

brát pana Hvížďalu jako relikt socialismu s lidskou tváří. Každý z nás jsme jednou mladí, schopní, plní vizí. Ale končíme jako Teorie velkého třesku: pár nadbytečných a nesnesitelných sezón poté, kdy jsme se už měli důstojně odmlčet.

J. Kanioková 8.2.2019 16:00

"Populismus a strach" .... nesmysl !

Mnohem výstižnější slova a myšlenky k současnosti..

Všude vládne konformismus, říká nizozemský filosof Rob Riemen - https://www.novinky.cz/kultura/salon/496183-vsude-vladne-konformismus-rika-nizozemsky-filosof-rob-riemen.html

V. Petr 8.2.2019 18:43

Ten článek je NEUVĚŘITELNÝ BLÁBOL

Takovéto úvahy mohou vést PARAZITÉ, kteří nejvíce milují jiné parazity!

J. Pospíšil 8.2.2019 15:46

Populismus a národovectví v Česku

Krátká připomínka z minulosti.Začátkem roku1993 proběhl v Rakousku diskusní pořad přenášený Tv i v rozhlase,kterého se zůčastnili novináři,psychologové, sociologové na téma "Populistické hnutí táhne Evropou". A tehdejší názory,zdá se mi, zapadají i do současnosti.

Podstatné myšlenky: populismus je antiintelektuální hnutí.Apelují na tzv."einfache Leute"

(homo simplex). Z psychologického hlediska jsou to lidé,kteří nemyslí racionálně, jsou to lidé trpící komplexy méněcennosti- chybí jim vazba na morální kodex. Trpí nostalgií po dřívějších režimech. Převládá v nich tendence ke kolektivismu, organizování se. Organizace je důležitější než vlastní individuální život. Je to hnutí, rozšířené po celé Evropě a v postkomunistických zemích spíše rudé.Je základem pro fundamentalisty a v postotalitních systémech tvoří kontinuitu komunismu, Tolik z úvah v devadesárých létech.

Současná politická situace mně znovu připomenula slova H.Selyeho- nositele Nobelovy ceny.Mimo jiné píše: " Slavná období v dějinách nastala vždy tehdy, když si všichni lidé a především členové vládnoucí třídy vysoce vážili hudby, malířství, literatury, studia, kdy byla vážnost k vědomostem. Kdy si společnost vážila tvůrčí činnosti. V systému, kde se příliš preferují hvězdy sportovního nebe a hvězdy pop-music asi nezbude mnoho prostoru pro tvůrčí, intelektuální činnost....."

Kladu si otázku- neměli by se vzdělanci s elity této země více hlásit o slovo ?

J. Schwarz 8.2.2019 17:11

Re: Populismus a národovectví v Česku

Je to přesně naopak. "Obyčejní lidé" uvažují minimálně stejně racionálně jako elity, neli racionálněji. Jenže "Intelektuální elity" ovládají média a tak všude zní příběhy vykreslující je jako nejproduktivnější a nejinovativnější složku společnosti.Zvonku to ozaj vyzerá, jakoby bez těchto "elit" všichni upadli do stavu středověkého tmářství a žili v krajní bídě. Nic není pravdě vzdálenějšího. Naopak samozvané "elity" si luxusně žijí z práce těch "obyčejných hlupáků", co ovšem produkují prevážnou většinu všech užitečných produktů a služeb. Popravdě, blahobyt "elit" je dán násilím, zamlženým komplikovanými státními strukturami a státním aparátem přes který jde velká většina příjmů oněch "elit". Většinu toho co elity produkují by si totiž dobrovolně nikdo nekoupil. Kdo by si objednal přednášku z kulturologie nebo průzkum genderové rovnosti v prostředí středních podniků než nějaký odbor státu? Kdo by studoval divné obory a kdo platil jejich profesory? Těch pár bláznů z "kliniky" s bohatými rodiči, platícím svým potomkům hru na revoluci? Většina těch luxusně živých "intelektuálů" netuší odkud se bere elektřina nebo mléko v supermarketu, ale žvaní do všeho, nejraději "chrání přírodu" prostřednictvím prosazování "nulových exhalací" a "štěstí slepic, lišek a krav". Bůh nás, obyčejné hlupce, chraň před intelektuály, jejich představami o morálce, správném životě a hlavně před jejich hrabivými prackami.

J. Vlček 8.2.2019 17:43

Re: Populismus a národovectví v Česku

Pane Schwarzi, opět výborně sepsáno.

F. De Winter 8.2.2019 18:11

Toto mohu podepsat.

V. Petr 8.2.2019 18:45

Naprostý souhlas!

L. Hančar 8.2.2019 19:16

Re: Populismus a národovectví v Česku

Tesat do kamene, výborné, díky.

V. Vlach 8.2.2019 19:28

Re: Populismus a národovectví v Česku

Výborně!

Š. Hašek 8.2.2019 20:04

Re: Populismus a národovectví v Česku

Jasně, pane Schwarzi.

J. Kanioková 9.2.2019 1:21

1*

M. Prokop 8.2.2019 17:40

Re: Populismus a národovectví v Česku

Oni se ti místní vzdělanci s/z? elity občas hlásí, ale jejich slova bývají zhusta nesmyslná.

Mimo to, označení populista je lepeno šmahem každému, kdo zrovna nevyznává zelený byrokratický EUnijní socialismus.

Podobně za národovce, u některých blbek i vlastenčíky, jsou označováni ti, kdo nevěří na výhodnost EUnijního nadstátu.

J. Vlček 8.2.2019 17:46

Re: Populismus a národovectví v Česku

Máte pravdu, pane Prokope.

F. Houžňák 8.2.2019 19:41

V poslední větě vám nejspíš vypadlo "j",

jinak si tu větu gramaticky nedovedu vysvětlit.

J. Mach 8.2.2019 15:26

Ohrožuje nás populismus a strach

Vážený pane Hvížďalo, jsem bohužel zřejmě mdlého rozumu a chabé inteligence. Takže Vás prosím, zda byste mi pomohl najít tu správnou cestu. Tápu v následujícím: rád bych věděl, co je populistického na tvrzení, že imigrace vyznavačů islámu je smrtelným nebezpečím pro Evropu. Všichni víme, že do Evropy proudí v 99,9% případů muži v plné síle na rozdíl od matek s dětmi. Všichni také víme, že většina z nich buď "ztratila doklady" nebo hůř - mají falešné. Též všichni víme, že na rozdíl od tvrzení bruselských elit, že jde vesměs o lidi s VŠ vzděláním a IT odborníky, je většina z nich negramotná a jediné, co kdy studovali, je korán. Imámové nejen v západních zemích ale i u nás vykřikují do světa, že Evropa bude během pár let celá islámská a za tím účelem je povoleno vše. Takže se možná mýlím, ale ty mi miliony imigrantů možná představují předvoj budoucích většinových (ne-li jediných) obyvatel Evropy.

Mohl byste mi, prosím, poradit nějakou politickou stranu, či hnutí, které nebezpečí islámské invaze chápe a snaží se mu zabránit a současně ví, že setrvat v EU by se v budoucnu vyplatilo pouze v případě, že tato radikálně změní svoji imigrační politiku a současně také ví, že naše eventuelní vystoupení z NATO by pro naši republiku znamenalo možná až hodně pravděpodobnou sebevraždu?

Děkuji Vám za Vaše objasnění problému. S úctou Josef Mach, Hradec Králové.