22.6.2021 | Svátek má Pavla


SPOLEČNOST: Odpovědnost voličů

19.6.2009

Za nízkou volební účast mohou pouze absentující voliči

Po volbách do Evropského parlamentu se už tradičně objevilo mnoho komentářů k nízké volební účasti. Velmi často přitom zaznívá, že za takto nízkou volební účast mohou především neschopní politici, kteří prý znechucují a odrazují voliče.

Trochu se zapomíná, že jediným nepochybným důvodem nízké volební účasti je to, že 72% voličů nepřišlo hodit svůj lístek do urny. Jejich motivace přitom mohla být jakákoliv. Mimo mudrlanty oblíbeného „znechucení politikou“ to mohlo mít tisíc jiných příčin. Člověk přece může mít mnoho různých důvodů, proč se nevypravit do volební místnosti. Ano, může to být způsobeno nespokojeností se současnou politickou reprezentací, ale třeba také neschopností voliče vybrat si z nabízených kandidátek. Rozhodování, zda jít či nejít k volbám, také klidně může mít podobu váhání, zda obětovat dvacet minut svého času nebo nikoliv. Motivace volební neúčasti mohou být různorodé. A vybrat si pouze jednu a z ní pak dovozovat dalekosáhlé závěry mi přijde přinejmenším nespravedlivé.

Každý volič má právo se rozhodnout, koho bude volit. Jenže stejně tak má právo se rozhodnout, že nebude volit nikoho a vůbec k volbám nepůjde. Aktivní volební právo je vždy právo a nikdo vás nesmí nutit k jeho využití. Pokud se pět milionů voličů rozhodlo zůstat doma, je to jen a pouze jejich problém. A nikomu také není nic do toho, proč tak učinili. Mimochodem, pokud učiníme z vysoké volební účasti cíl, o který bychom měli primárně usilovat, legitimizujeme tím populismus a všechny další více či méně problematické metody jak přilákat voliče k urnám. A to nemluvím o nahánění lidí do volebních místností hrozbou represí (byť sebemenších). To už nemá se svobodou rozhodování společného vůbec nic.

Nikdo nesmí nikomu brát právo rozhodnout se zůstat doma. Ale kde je svoboda volby, tam musí být i odpovědnost. Takže jen volič sám je odpovědný za to, že nevyužil svého práva. Před sebou i před ostatními voliči. Neboť jsou to především voliči, kdo má zájem na tom, aby byla vůle lidu-suveréna ve volbách vyjádřena co nejreprezentativněji, aby se jí poté nemusel domáhat jinými, razantnějšími (ale zároveň riskantnějšími) prostředky. Nízká volební účast bezesporu není důvodem k jásání. Ale odpovědnost za ni nesou pouze voliči, kteří se (jedno z jakého důvodu) svobodně rozhodli zůstat doma.

Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Zaslouží si ji buď tím, že si ji zvolí, a nebo tím, že se dobrovolně rozhodne ignorovat věci veřejné a tím dá hrstce aktivních šanci prosadit svou. V každém případě si za to může sám. Ale nikdo mu nesmí brát právo těmito způsoby o svém osudu rozhodnout.Vyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč
Vyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč

Připravili jsme si pro vás 5 krásných velkých stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku a jedna ze stavebnic může...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.