24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Kadlec 22.8.2011 13:15

Re: Byl jsem nedávno

Tak to je příliš obecné. Potom i teroristé patří do stejného tábora. Drogové gangy v Mexiku taky. I Breivik, když ti stačí jednotlivec na odboj.

J. Štrobl 22.8.2011 13:06

Re: Byl jsem nedávno

Odboj (též odbojové hnutí) je forma boje proti moci vedená ozbrojenou či neozbrojenou formou s cílem moc destabilizovat či svrhnout. Veden může být organizovanou ozbrojenou či neozbrojenou skupinou nebo skupinami, či jednotlivci. Mocí se rozumí představitelé vládnoucího režimu, okupační správy či správy okupační mocí instalované a podporované.

J. Dobrý 22.8.2011 12:56

Re: Byl jsem nedávno

do kamene tesat

O. Kadlec 22.8.2011 12:43

Byl jsem nedávno

u umírající. Řekla mi že se jí dobře umírá. Byla asi deset let v base. Za mlčení. Obyčejná tehdy mladá máma, její přátelé vytvořili jakousi opoziční skupinu. Ji zatkli a chtěli aby o nich vypovídala. Nic neřekla. Hrozili jí, že když nebude vypovídat půjde do vězení s nimi. Šla tedy s nimi. Byla v odboji?

V cele měla ženu, která byla odsouzena za tisk a distribuci falešných potravinových lístků. Aby nedostala provaz, prozradila stovky lidí - rodiny, které od ní ty lístky braly. Ti všichni pak šli do basy. Tato "obchodnice" se pak v cele oběsila. Ta "moje" si tehdy řekla: než takhle umírat, to raději s čistým svědomím sedět. Přitom doma měla mimino. Kdo tady byl v odboji?

Když ji propustili, dokázala emigrovat i s dítětem. Tam na Západě právě proběhl neúspěšný atentát na de Gaulla. Kdo ho provedl? Francouzský odboj?

Milí čtenáři, má-li mít slovo odboj nějaký konkrétní, pozitivní význam, musí to být pojem. Musí naplnit nějaké podstatné znaky, které jsou přenosné mezi jednotlivými jeho projevy, musí být jasně rozlišitelný od "neodboje" - a to konsensuálně, ne "podleméhonázoru". Musí souviset s minulostí a budoucností trvalých hodnot. Co je to tedy odboj?

K. Dvořák 22.8.2011 12:40

Re: Ozbrojeny odpor byl legitimni

Proc by se mi meli Masinove zavdecovat? To po nich rozhodne nechci. Oni tvrdi, ze zabijeli proto, aby si opatrili zbrane a prostredky pro dalsi akce. Takove, ktere snad pry mely rezim zasanout citelneji. Takove, ktere by tem trem mrtvym davaly nejaky smysl. Zabiti tri lokaju mi velky smysl nedava.

J. Štrobl 22.8.2011 12:37

Re: A co Mnichov?

Za Vás ano.

J. Štrobl 22.8.2011 12:06

Re: A co Mnichov?

No to by bylo patrně jediné správné, co byste mohl udělat.

V. Dosoudil 22.8.2011 12:03

Re: A co Mnichov?

A Vy se stydíte...?

V. Dosoudil 22.8.2011 12:02

Re: A co Mnichov?

Upřímně jsem se zasmál, děkuji. Při čtení Vašeho příspěvku se mi vybavila - nevím proč - virtuální laboratorní dózička s naloženými prototypy komplexů nejrůznějších typů a druhů. Půjdu se teď oběsit, abych náhodou - jako pouhá ovce - nezabíral na výsluní místo těm správným, silným a hodnotným typům. A budu se houpat ve větru jako ten Hurvínek na nitkách a taky si vezmu šaškovskou čepici, aby náhodou nemohlo dojít k mýlce ohledně motivu mého činu a taky aby to každému bylo jasné. Vynikající příspěvek. Díky. : -) Za ovce zdraví VD.

O. Kadlec 22.8.2011 12:00

Re: Hm, pane Joch,

Za války prokazatelně byl.

Pane Krystlík, tady lidi kolikrát píší blbosti z neznalosti, ale vás mám za šarlatána. Vy znalosti máte. Jste z povolání nebo amatér?

E. Heusinger 22.8.2011 11:51

Tesaříku,

mám pro Vás další blábol. V pravoslavném kostele nestříleli po českých hasičích, kteří je zaplavovali vodou, ale jen po gestapu a wehrmachtu.

J. Štrobl 22.8.2011 11:30

Re: A co Mnichov?

Že se oba za ty kecy nestydíte.

J. Schwarz 22.8.2011 11:30

Re: Ozbrojeny odpor byl legitimni

Spojenci - kdo to byl?Britové, Angličané, De Gaullovi  frantíci, Kanaďani... jak byste se díval na Kanaďany, kdyby jejich letka provedla přípravu bombardováním a Angličani by invazi odvolali? To se měli Mašínové vrátit sami a pobít ještě pár dalších lidí, jen tak, aby se vám zavděčili?

J. Schwarz 22.8.2011 11:26

Re: A co Mnichov?

Jste oba volové, Mašínům nesaháte ani po bláto na podrážkách. Ještě že se nenechali pro podobné šašky od podobných Hurvínků zabít. Jejich "biologické přežití" je důležitější než biologické přežití tisíců ovcí vašeho typu.

V. Dosoudil 22.8.2011 11:17

Re: A co Mnichov?

Pěkně napsáno, díky.

R. Tesařík 22.8.2011 11:12

Re: Pa atentátu na Heydricha

co je to za blábol?.!

R. Tesařík 22.8.2011 11:11

Re: Ja s autorem zase tak uplne nesouhlasim

kdyby vy jste mne pochválil, leknul bych, co jsem to naplácal. Takto...ano, pomatené.

P. Hofman 22.8.2011 10:51

A co Mnichov?

Srovnávat čin Mašínů s francouzským odbojem, varšavským povstáním či maďarskou revolucí je neuvěřitelná ubohost. Kdybyste se zamyslel a srovnal tyto tři události s rozhodnutím Beneše a československé vlády nebránit (lépe by bylo bývalo bránit) vlast v době Mnichova, tak bych rozuměl. Dopadli jsme jako národ špatně, ale budiž, stalo se. Tam biologický život měl být opravdu obětován činům vznešenějším. A nebo taky ne, jak to kdo vidí.

Mašíni zapálili stoh a zavraždili nevinné pěšáky, jednoho dokonce brutálně. Hájili své biologické přežití, neb jejich čin žádných jiných pozitivních výsledků neměl.

J. Dobrý 22.8.2011 10:32

Re: Ozbrojeny odpor byl legitimni

"jak byste se dival na to, kdyby Spojenci invazi planovali, v provedli

pripravu bombardovanim a nakonec by si to rozmysleli a zustali drepet za

Kanalem?"

souhlasim, vyborny primer

M. Trhlík 22.8.2011 10:26

Re: Ja s autorem zase tak uplne nesouhlasim

Od Vás se nic jiného pane Tesaříku nedá čekat.

M. Trhlík 22.8.2011 10:25

Re: Máte naprostou pravdu, autore,

Paní Kanioková,biologické přežití je stanovisko otroka.Trochu bych oponoval.Byli lidé,kteří biologicky přežívali,ale na druhou stranu neoplývali horečnatou snahou,režim podporovat.Myslím,že doba těsně po válce i v padesátých letech byla hodně napjatá a nelze ji schovat za stanovisko otroka.To bych se spíše přikláněl,aby se člověk nestyděl sám před sebou.

R. Tesařík 22.8.2011 10:16

Re: Ac s autorem velmi casto souhlasim, dnes si dovoluji oponovat. Micha dohromady dve veci ...

co jste dělal vy??

K. Dvořák 22.8.2011 10:16

Ozbrojeny odpor byl legitimni

Jiste. I kdyz jeho obetmi byli jen lokajove. Potiz je, ze na tyrany same nedoslo, i kdyz to (pry) bylo v planu ... a take to, ze Masinove nejsou ani po 60ti letech schopni to reflektovat. Jejich mysleni mi prijde, nemohu si pomoci, ponekud fundamentalisticke. Jsou to sveho druhu Talibove. Na druhou stranu, kdyby nebyli, sotva by asi byli schopni do podobne odvazneho podniku jit.

K autorovu primeru k invazi Spojencu do Francie - jak byste se dival na to, kdyby Spojenci invazi planovali, v provedli pripravu bombardovanim a nakonec by si to rozmysleli a zustali drepet za Kanalem?

J. Dobrý 22.8.2011 10:07

odboj?

Odboj z wiki "Odboj (též odbojové hnutí) je forma boje proti moci vedená ozbrojenou či neozbrojenou formou s cílem moc destabilizovat či svrhnout."

Souhlasim s definici, vsimnete si casti "s cilem". Neni tam nic o tom, ze je to forma presvedceni. Masini nenudelaly nic co by se dalo povazovat za odboj (zdrhnout po cinu trestnem za vsech rezimu za kopecky rozhodne odboj neni). Jejich presvedceni je ciste jejich vec, kterou nam neprislusi hodnotit a uz vubec ne glorifikovat, protoze jej nelze overit. Odboj delaji ciny. Tak o cem se sakra bavime?

PS: definujte prosim rozdil mezi brutalnim prepadenim transportu penez a "odbojem". Oboje preci poskodilo "komunistickou spolecnost".

R. Tesařík 22.8.2011 10:06

Re: Ja s autorem zase tak uplne nesouhlasim

pomatené.

M. Bílý 22.8.2011 9:55

ad 07:14 Velmi hezky napsáno, pane Svobodo. Souhlasím s Vámi!

Zajímavá kombinace věcného a poetického pohledu na problém bratří Mašínů a souvisícího světa, s mrazením v zádech při čtení i potom. Podle mne nejlepší diskuzní příspěvek na NP v poslední době.

J. Tachovský 22.8.2011 9:53

Ja s autorem zase tak uplne nesouhlasim

Obetovat vlastni zivot za nejaky ideal - dejme tomu. Ale obetovat cizi zivot. a ani ne pro nejaky ideal, ale pro vlastni preziti. To neni zadne hrdinstvi, ale nutnost. Nutnost stejne nutna jako kdz spadnete z okna, tak se dole romaznte. Zadne hrdinstvi - takze Masin at si nekde v klidu dozije a je rad, ze neni v lochu za vrazdu.

K. Janyška 22.8.2011 9:34

Re: Nejvyšší lidskou hodnotou je svoboda. Tedy pro lidi civilizované... Dzp.

Láska není nic... Dzp.

T. Krystlík 22.8.2011 9:34

Re: Hm, pane Joch,

Pak nebyl ani za protektorátu, protože do zimy 1944/45 se podávaly zprávy do Londýna, podpalovaly občas stohy, vypálena byla i jedna trafostanice a přeřezávaly se brzdové hadice u vagónů. Pak se začaly v roce 1945 vykolejovat vlaky na Českomoravské vysočině vlaky. Důsledek: zpoždění ne delší než 7 hodin.

E. Heusinger 22.8.2011 9:33

Pa atentátu na Heydricha

se několik civilistů snažilo Gabčíka a Kubiše zadržet. Oni však ty civilisty "hrdinně nezlikvidovali".