2.10.2022 | Svátek má Olívie, Oliver


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Štrobl 22.8.2011 13:35

Odboj

Cílem lidí, kteří se účastnili prvního i druhého československého odboje, bylo svrhnout tehdejší politické režimy, rakousko-uherský, respektive nacistický ztělesňovaný Německem. Toto jejich rozhodnutí bylo vědomé, veřejně deklarované a projevovalo se konkrétními činy. Za představitele prvního odboje lze považovat Mafii či legionáře, druhého pak například organizaci Obrana národa nebo vojáky na západní a východní frontě. V tomto smyslu třetí odboj – vědomé a deklarované rozhodnutí svrhnout v bývalém Československu komunistický režim, jenž vládl v letech 1948 až 1989 – téměř neexistoval.

Podle jednoho z hlavních odborníků na třetí československý odboj, historika Tomáše Bursíka, bylo takových lidí několik desítek, maximálně dvě stě. Petr Placák, vůdčí osobnost možná nejradikálnějšího protikomunistického hnutí ve druhé polovině osmdesátých let České děti, se na otázku, zda při provádění své tehdejší činnosti ráno vstával s myšlenkou na odboj, pobaveně zachechtal. Definujeme-li tedy první, druhý i třetí odboj uvedeným způsobem, pak za příslušníky protikomunistického lze jednoznačně označit například bratry Mašínovy. Jejich činnost této definici vyhovuje a nelze jim vyčítat, že při ní zahynuli nevinní lidé. Ti totiž sloužili komunistickému režimu, jemuž Mašínové vyhlásili válku. Zda to bylo, či nebylo naivní, dobré nebo špatné, je v této souvislosti podružné. Jejich čin vyžadoval odvahu, protože v případě dopadení to pro ně znamenalo trest smrti.

O. Kadlec 22.8.2011 17:38

Re: Odboj

Soukromá válka není žádný odboj měřitelný s odbojem za války. Odvaha těch kluků s tím nemá co dělat. Čeština má pro jejich činnost jiné slovo, dnes nepoužívané: zboj. Člověk, který se pustí do soukromé války proti svému státu (někdy to skutečně bývají lidé postižení nespravedlností toho státu) se česky nazýval zbojník. Ne odbojář. Zatímco po zboji se chodí (je to soukromá záležitost), do odboje se musíte zapojit. Z logiky jazyka dále plyne, že odboj tu musí dříve být, abyste se do něho mohli zapojit, zbojník nic takového nepotřebuje. Kde se tedy odboj bere, musí-li tu dříve být? A tady jsme u jádra pojmu: pro odboj musí být naplněny vnější podmínky, a pak musí být odboj organizován. ORGANIZOVÁN! Autoritou. Odbojáři podléhají autoritě, kterou respektují. Zbojník podléhá jen vůdci zbojníků a tam to končí.

J. Štrobl 22.8.2011 17:53

Re: Odboj

Teď nevím, jestli si ze děláte srandu nebo jste takový hlupák. Ale možná jste jen vychytralý. Fakt je jeden, že lidé jako jste Vy této zemi vždycky nejvíc ublížili. Kverulant a zbabělec, to je Vaše pravá tvář. Snažíte se jen pošpinit to, co u nás za něco stojí, protože sám jste odpad a víte to o sobě. Proti Vám budu vždycky vystupovat a kopat Vás do zadku, pokud mi stáří dovolí zvednout nohu.

O. Kadlec 22.8.2011 18:10

Re: Odboj

:-))

copak ti stáří dovoluje kromě zvedání nožičky? Štroble, s tebou je čím dál větší sranda. To ti píše soudruh otrok kverulant zbabělec odpad. Vole!

J. Štrobl 22.8.2011 18:13

Re: Odboj

Komu to tykáš ty bolševiku. Tykat si můžete na stranických schůzích.

O. Kadlec 22.8.2011 18:25

Re: Odboj

Tobě ty vole. Nebudu vykat lidem, kteří oslovují neznámé lidi "soudruhu". Soudruzi si tykají. Jestli jsem tvůj soudruh, budu ti tykat. Protože máš rozhled jezedáka, říkám ti vole. Tímhle způsobem já respektuji shodu podmětu s přísudkem.

J. Štrobl 22.8.2011 18:50

Re: Odboj

Á jak vidím, soudruzi si tykají i v Klubu českého pohraničí.

J. Urban 22.8.2011 22:27

Re: Odboj

S tímto vyslovuji souhlas (ač jinak si moc nenotujeme).