19.1.2022 | Svátek má Doubravka


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Obrazy proti slovům

Minulý rok jsme viděli, jak se v otázce migrační krize vyprofilovaly dvě hlavní skupiny. Proimigrační, svými odpůrci zvaná „sluníčkáři“, a protiimigrační, svými odpůrci zvaná „xenofobové“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Harabaska 26.2.2016 13:37

Žádným na city útočícím fotografiím nevěřím

od té doby, co jsem v novinách uviděl vedle sebe dvě fotografie z války v Jugoslávii. Menší (výřez z té druhé) ukazoval vyzáblého muže (s prominutím tuberáka) držícího se hubenými prsty drátěného plotu, za nímž stál. V pozadí byla jakási stavba a nejasně několik dalších lidí. Komentář tvrdil, že muž je zavřen v jakémsi koncentračním táboře, z něhož není úniku a který byl zřízen, jak jinak, Srby, pro jimi terorizované snad Bosňáky. Vedle byla druhá fotografie, z níž byl výřez pořízen. Plot, ze nějž se nešťastník držel, končil asi dva metry vpravo, takže muž mohl plot jistě (přinejmenším) obejít. Vysvětlení k druhému bývalé obrázku uvádělo, že jde o objekt jakési traktorové stanice, v níž nalezli útočiště lidé bez přístřeší. Tyto fotografie byly v článku popisujícího, jak je manipulován čtenář resp. divák. Dále tam byla také otisknuta fotografie zobrazující osamoceného joggujícího Billa Clintona na pustém mořském pobřeží. Větší fotografie, z níž pocházel výřez, zaznamenal štáb většího počtu fotografů a novinářů, kteří Clintona sledovali a provázeli. Mohu tedy předpokládat, že děcko protahované pod plotem ze žiletkového drátu je také jen objektem použitým pro manipulaci čtenáře/diváka.

P. Harabaska 26.2.2016 13:41

Re: Žádným na city útočícím fotografiím nevěřím

Omluvte prosím chyby: Vysvětlení k druhému obrázku uvádělo, že jde o objekt jakési bývalé traktorové stanice ........ fotografie byly v článku popisujícím, jak ...

K. Křivan 26.2.2016 14:35

Re: Žádným na city útočícím fotografiím nevěřím

Německy se tomu říká Lügenpresse. Rýmuje se to s "auf die Fresse".

M. Koutný 26.2.2016 17:16

Re: Žádným na city útočícím fotografiím nevěřím

Ten článek si pamatuji. Mj. v něm byla uveřejněna fotografie droboučkého, vyděšeného palarabského chlapce, pomočeného strachy, kterého vlečou dva obrovití a po zuby ozbrojení izraelští policisté (ta fotka krátce předtím obletěla celý svět a získala dokonce nějakou cenu). Vedle ní byla sada fotografií, na nichž bylo vidět, jak "ubožáček" metá po hlídce dlažební kostky a pak při útěku zakopne a nestihne zdrhnout.

A takových příkladů tam bylo víc. Je skoro smutnou vzpomínkou, že ten článek tehdy vyšel v Mladé frontě. Dnes by to asi sotva bylo možné.