25.2.2020 | Svátek má Liliana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Obědy a jízdné zdarma

Jsou to lidé stejné společenské skupiny. Jsou méně bohatí, úspěšní a nadaní než ta druhá, šťastnější a menší část společnosti. Jsou nespokojení z mnoha drobných důvodů, které sami někdy neumí pojmenovat a které jsou zčásti racionální a zčásti pocitové, a tak protestují na ulici nebo při volbách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 95, poslední: 19.12. 2018 11:53, přehled diskusí

Š. Hašek 17.12.2018 14:56

Re: Podpora rodinám je sice v pořádku, ALE podpora

Skoro bych začal podporovat rodiny nižšími daněmi a nedostatkem domovů důchodců.

Běh na dlouhou trať, nebrat za slovo, zkráceno.

J. Chaloupka 17.12.2018 15:51

Asi jste přehlédl, že tzv. nízkopříjmové skupiny žádné

daně z příjmu neplatí. platí pouze sociální a zdravotní pojištění. A to většinu musí uhradit zaměstnavatel.

V. Petr 17.12.2018 15:51

Já bych dokonce tu podporu nižšími daněmi udělal

v komunistickém duchu, rodič s dětmi by měl NIŽŠÍ DAŇOVOU SAZBU. Nikdy by se tak nestalo, že by zvýhodnění bylo pro něj zanedbatelné!

F. Houžňák 17.12.2018 10:08

Voliči Zemana jsou prostě primitivní a neschopní

pitomci, říká nám Pešta. Jo, ještě jsou vzhledem ke své primitivitě chudí. Nevím, domníval jsem se, že jako inženýr a doktor věd přírodních, který v minulém roce vrazil svoje čtyři milióny do rekonstrukce svého baráku, nepatřím zrovna k chudým primitivům, ale Pešta to prostě ví líp. Jestli to ale není tak, že ten nafoukaný blbec je Pešta, to by docela mohlo být.

J. Svoboda 17.12.2018 10:47

Re: Voliči Zemana jsou prostě primitivní a neschopní

Příklad jedné osoby ten průměr nezmění. Každý inženýr a doktor věd to ví, ale Houžňák to popírá :o)

Pěkný den.

F. Houžňák 17.12.2018 11:24

Pešta generalizuje, že jsou VŠICHNI takoví,

tak neplácejte. Máte deset tablet, v devíti z nich je cukr a v jedné cyankáli. Když sežerete všech deset, jak dlouho pak budete vykládat, že jedna tableta s cyankáli ten průměr nezmění, co myslíte? Nehledě na to, že z matematického hlediska změna jedné hodnoty z množiny těch, co se z nich udělal průměr, ten průměr změní, pokud to náhodou není zrovna hodnota stejná, jakou má průměr. Takže žvaníte dvakrát. Nazdar.

J. Svoboda 17.12.2018 11:54

Re: Pešta generalizuje, že jsou VŠICHNI takoví,

Zavádějící pokus, těch lidí je zhruba 50:50, takže mě zaráží, jak jste mohl zvolit tak špatný příklad, při vašem vzdělání ...

Pěkný den.

V. Petr 17.12.2018 11:45

Jenže, ti "úspěšní" voliči Drahoše patří ve značném

procentu do kategorie "mazaný darebák."

Ono je to totiž tak, že lobbysté a neziskovky hodnoty nevytvářejí!

J. Svoboda 17.12.2018 11:55

Re: Jenže, ti "úspěšní" voliči Drahoše patří ve značném

To budete dokazovat dost těžko. Vy jen nenávidíte, to je tak všechno.

Pěkný den.

V. Petr 17.12.2018 12:45

Chcete snad tvrdit, že lobbysté a politické neziskovky

nějaké hodnoty vytvářejí???

J. Svoboda 17.12.2018 12:59

Re: Chcete snad tvrdit, že lobbysté a politické neziskovky

Otázkou jste nedokázal nic.

Pěkný den.

R. Langer 17.12.2018 13:12

Re: Chcete snad tvrdit, že lobbysté a politické neziskovky

A vy jste pro jistotu ani neodpověděl, natož abyste něco dokázal. :-D

J. Svoboda 17.12.2018 13:23

Re: Chcete snad tvrdit, že lobbysté a politické neziskovky

Však jsem taky čekal na důkaz a ne na dotaz. To se pak nedivte.

Pěkný den.

J. Chaloupka 17.12.2018 15:53

Správně, mám VŠ, nejsme chudí, bydlíme v Praze,

ale pravda již ne nejmladší, ale to byl výběr: Drahoš nebo Zeman. Ač mám k Zemanovi mnoho výhrad, tak byl můj favorit. Bohužel znám podmínky na VŠ a v Akademii věd.

J. Schwarz 17.12.2018 9:58

Naprosto spravedlivým

řešením by bylo dát každému jeho plat a s tím nechť si každý naloží podle svého. Různé ty "benefity" co firmy nabízejí jsou pokračováním socialismu jinými prostředky a jsou tu prakticky jen v důsledku toho, že stát tyto příjmy u příjemců nedaní a firmám je umožňuje dát do nákladů a snížit si tak daňový zisk. Problém s tou "chytřejší a vzdělanější" částí národa je v tom, že je spíš "vyčůraná" než nějak extra inteligentní a své peníze pobírá za uměle vytvořené, zbytečné a jalové činnosti bez kterých by se "burani" v pohodě obešli. Většina oněch "vzdělaných a proevropských mladých lidí" se živí buď přímo ve veřejné správě nebo je na ni navázána, nebo z dotací a grantů poskytovaných z našich nebo evropských veřejných peněz. Spoustu dotací pro neziskovky poskytují ministerstva a úřady jen z toho důvodu, aby příslušní činovníci vypadali "dobře a pokrokově" před zahraničím. Přitom v tom zahraničí už mnohým tak haraší ve věži , až už není slyšet rozumného slova.

V. Petr 17.12.2018 11:46

Souhlas!

Š. Hašek 17.12.2018 14:56

Re: Naprosto spravedlivým

Přesné!

V. Student 17.12.2018 9:36

Ale pane Pešto...

Jsem jeden z voličů Zemana, které si berete do úst, proto mi dovolte poněkud zareagovat. Je to taková předvolební rétorická páka, tyhle hemzy o společensky úspěšných a vzdělanějších, kteří volí kandidáta A, zatímco chudí, neúspěšní závistiví, nevyrovnaní atd. atd. volí kandidáta B. Až k téhle trapárně jste se snížil? Proč vlastně?

Taky jste se při převratu těšil na konec tutlání, oblbování lidu, na to, že hlas většiny konečně začne mít takovou váhu, jaká mu v demokraciích přísluší? Já ano. A taky do EU jsem se těšil.

Máme tady zajímavou dobu; od té doby, co většina volí jinak, než se menšině líbí, shazuje tu většinu jako vy, jen sofistikovaněji.

Nějak nám to vzalo za své, viďte, ta posvátná kráva demokracie? Včetně té tutlačky. Svobodou slova se oháníte jen tehdy, když potřebujete někoho urazit. Ale důležitá témata, to aby si člověk, bohužel, zapnul TV Barrandov, aby se něco dozvěděl. Ještě že máme internet, jinak by nás veřejnoprávky krásně vedly podobně, jako se snažíte vy.

Demokracie, tedy rozhodování na základě hlasu většiny,se spoustě vás začalo zajídat, jak vidno. Budiž, zkuste jiný model, třeba vládu aristokracie, ta se na hlasy většiny ohlížet příliš nemusí. Ale demokracii máme myslím v ústavě. Chystáte převrat?:-)

J. Svoboda 17.12.2018 9:48

Re: Ale pane Pešto...

Místo protiargumentu se snažíte zostouzet pisatele.

O plošných dávkách a zodpovědnosti jejich příjemců ani slovo.

No potěš koště.

R. Chodovsky 17.12.2018 10:10

Re: Ale pane Pešto...

Viďte. O zodpovědnosti příjemců dávek bych si rád něco poslechl.

J. Schwarz 17.12.2018 10:12

Re: Ale pane Pešto...

Osobně jsem proti jakýmkoli "dávkám", ať si každý žije za svoje nebo za to, co mu druzí DOBROVOLNĚ dají. Jenomže tady je problém, že jako dávky jsou vnímány jen snížené jízdné, slevněné obědy, příspěvky na bydlení atp., zatímco klimatizované kanceláře, služební vozy a elektronika pro zbytečné úředníky, "akademiky" vyučující nesmysly, aktivisty neziskovek žijících z grantů a dotací jsou "plat, ze kterého dotyční ještě odvádějí daně". Stejně by bývali mohli argumentovat dvořané na královských dvorech, komorníci, podkoní a podobní slouhové. Ti taky "poctivě vydělávali" násobně víc než nějaký sedlák. Jenže ti sedláci by se bez dvořanstva, žijícího z jejich práce obešli, kdežto dvořané, kteří si mohli myslet kdovíjak nejsou štědří a ušlechtilí, když hodí do davu z kočáru pár krejcarů, byli jenom parazity. Stejně jako mnohý z těch dnešních "progresivních městských mladých intelektuálů".

V. Student 17.12.2018 10:26

Re: Ale pane Pešto...

Tohle bude jednou diagnóza; já se ozvu proti ostouzení, kterému jsme jako voliči Zemana dnes a denně vystaveni, a vy přijdete s tím, že se snažím ostouzet pisatele. Když si úvod jeho článku přečtete ještě jednou, ani potom vám nedojde, že s ostouzením přišel on?

J. Svoboda 17.12.2018 10:50

Re: Ale pane Pešto...

Ne, protože je tam zcela jasně napsáno: "Avšak ani první, ani druhá skupina nejsou padoušské, mají prostě odlišné zájmy, což je zcela pochopitelné."

Pěkný den.

R. Franc 17.12.2018 11:05

Re: Ale pane Pešto...

Ono je to těžké, ale ještě jednou, pane Svobodo - přečtěte si úvod diskutovaného článku ještě jednou, třeba vám to dojde: "Jsou to lidé stejné společenské skupiny. Jsou méně bohatí, úspěšní a nadaní než ta druhá, šťastnější a menší část společnosti.

Jsou nespokojení z mnoha drobných důvodů, které sami někdy neumí

pojmenovat a které jsou zčásti racionální a zčásti pocitové, a tak

protestují na ulici nebo při volbách."

Je zajímavé, jak vy bohatší, úspěšnější, nadanější a šťastnější jste krásně spokojení. Je to vidět i v USA, kde po výhře demokratů jdou republikáni druhý den do práce, zatímco po výhře republikánů jdou druhý den demokrati zapalovat auta, rabovat obchody...

J. Svoboda 17.12.2018 11:13

Re: Ale pane Pešto...

Úvod článku popisuje rozdělení naší společnosti celkem přesně. Pokud vidíte rozdělení jinak, klidně ho sem, jako protiargument, napište. Nestačí napsat, je to těžké ...

Voliči v USA a ČR se z historických i politických důvodů chovají jinak, takže váš příklad je na dvě věci.

Pěkný den.

P. Boublíková 17.12.2018 11:22

Re: Ale pane Pešto...

Jenže neplatí, že nikdo z té druhé, šťastnější a menší části společnosti (bohatí, úspěšní, nadaní) nevolil Zemana. A tyto lidi (včetně mě) uráží, když jsou automaticky považováni za lůzry jen proto, že volili Zemana.

Drahoš byl tak trapnej, že ho volit nešlo!

J. Svoboda 17.12.2018 12:02

Re: Ale pane Pešto...

Jestli se chcete točit na slovíčku "všichni", tak to jsem já nenapsal a není to tak ani v článku...

A jestli to chcete naplno, tak ano. Fluktuace volebních preferencí mezi oběma skupinami jistě existuje, ale je malá, podstatu věci neovlivňující.

Pěkný den.

R. Chodovsky 17.12.2018 11:22

Re: Ale pane Pešto...

V jednom ze svých příspěvků uvádíte, že by se voliči Zemana chovali stejně. Trochu to budí zdání, že se vždy chovají tak, jak zrovna potřebujete.

V. Petr 17.12.2018 11:54

Moje osobní zkušenost je taková, že humanitní "vzdělanec"

je naprosto neschopen pochopit úplné samozřejmosti, které inženýrovi či lékaři dojdou okamžitě! Je to až neuvěřitelné, ale je to tak. Jako perličku bych uvedl tvrzení profesora ekonomie, že "firmy se brání snižování emisí CO2, protože by musely na komíny namontovat filtry." A toto nám žvaní do energetické koncepce!

Tak tady nežvaňte o "nižší inteligenci voličů Zemana."

J. Svoboda 17.12.2018 11:57

Re: Moje osobní zkušenost je taková, že humanitní "vzdělanec"

O nižší inteligenci jsem nenapsal ani slovo, vy usvědčení lháři ...

Pěkný den.