23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jakub S. 10.4.2008 21:14

Tohle mi mluví stoprocentně z duše, díky!!

Před-, nadřazovat práva a hraní před/nad povinnosti a práci = postupný rozklad řádné, spořádané společnosti.

m 10.4.2008 19:31

Skvělé!!

Vynikající článek !! R^V

Psí vrah Čumil 10.4.2008 19:27

Děti rozhodně neomezovat a nelepančit! Naopak - vyčka, až ná začnou fackovat samy!

http://www.novinky.cz/clanek/137292-patnactilety-mladik-dal-ucitelce-pri-vyucovani-facku.html

Psí vrah Čumil 10.4.2008 19:28

Re: Děti rozhodně neomezovat a nelepančit! Naopak - vyčka, až ná začnou fackovat samy!

vyčkat...

dvd 10.4.2008 18:36

Škoda rány, která padne vedle

Jsem přesvědčen, že jistý Michael Fay (Dayton, Ohio) určitě nikdy v Singapuru nebude sprejovat auta. Pokud by mu místo výprasku někdo domlouval, tak bych si tím už tak nebyl jistý.

Jura Jurax 11.4.2008 8:13

Re: Škoda rány, která padne vedle

R^R^R^

Lobo 10.4.2008 18:22

téma

To by bylo zajímavý téma na diplomku, škoda, že už jsem vymyslel něco jinýho;-P

Honza 10.4.2008 18:00

O neautoritavní výchově

Na jiné ZŠ měl ředitel už dost kouření žáků v přilehlém parku. Když nepomohlo domlouvání, pozval městskou policii.Ti odchytli 3 školou povinné mladíky a nahlásili řediteli.Ten si pozval rodiče na popovídání. Jaký byl jeho údiv, když vše vzal do rukou otec jednoho z individuí - právník.Ze zápisu policie doložil, že hoši byli zadrženi v 7 45, ale podle školního řádu mají být ve škole až 7 50.Do té doby nepodléhají režimu školy a řediteli a pedagogům houby po tom je, co do té doby dělají. Ředitel se musel omluvit. Nemusím podotýkat, že kdyby nyní děcka viděl kouřit třeba havanský doutník ani ho to nevzruší.

Pavel72 10.4.2008 18:07

Re: O neautoritavní výchově

No a co je dulezite, je to, ze decka o sve beztrestnosti vi moc dobre uz na zakladni skole.

Kanaloš 10.4.2008 21:08

Re: Re: O neautoritavní výchově

A Rómové už před narozením. No a co? Intelektuálové jsou šťastní, že tak inteligentně ničí starý svět......

Jura Jurax 11.4.2008 9:16

Re: O neautoritavní výchově

No, proto všichni právníci přijdou do pekla.

A ten dotyčný tatínek právník byl i přes absolutorium vysoké školy blbý jak tágo, a to tak, že hodně veliké. Jeho synek dostal lekci - jen jest doufat, že jí tatínek nebude jednou litovat.

Maně si připomínám, co by se asi stalo, kdybych byl takto někdy v první polovině šedesátých let řekněme v šesté až deváté třídě přichycen já. Tatínek - učitel - by mi primárně byl vrazil takových pár facek - a že kdysi hrával volejbal a měl takový ten smečový grif, tak to byly FACKY - že by mi bylo nejmíň měsíc fyzicky špatně jen při pouhé detekci tabákového kouře. A další sankce by pochopitelně následovaly, protože jednak bych byl hlupec, že kouřím, druhak bych byl hlupec, že si nedávám bacha a činím tak v parku před školou. A hlupství má být trestáno. A nevím, že by některý z mých spolužáků v podobném případě dopadl jinak.

portwyn 10.4.2008 17:50

Abych furt jen nefňukal,

tak právě odsud odešla maminka, která se "jen tak" chtěla informovat na prospěch a chování své dcery. Není problém - prostě ta paní nestihne rodičák a chce vědět, co a jak. Ta dáma svoji dceru vychovává a na holce je to vidět. Ne, není to prototyp "vzorné žákyně", zápasí s matematikou i fyzikou, ale je milá, vstřícná a nelže. Bude z ní slušný člověk.

Takové rodiče vyvažovat zlatem.

Přeji krásný večer a jdu domů.

Honza 10.4.2008 17:46

O naeutoritativní výchově

Na jedné pražské základní škole před časem řešili případ.Dvě žákyně 9.třídy se vsadily, která stihne za velkou přestávku orálně uspokojit více spolužáků.Udělalo se tzv."očko", někdo ve dveřích hlídal učitelku, která měla dozor na chodbě, aby náhodou nezvána nepřišla.Potom už si hoši jenom stoupli do 2 řad a soutěž mohla začít.Dopadlo to nějak 5:3, ale to není podstatné.Exhibice se provalila, řešila to pedagogická rada.Třídní učitelku odvezli  na psychinu, chudák, byla ze staré školy.Nakonec se naznalo, že žáci nejdou nijak potrestat. Školní řád má sice zákaz kouření v objektu školy, ale myslí se tabákových výrobků.Takže děti si jenom hrály a experimentovaly se svým tělem.Nakonec i pro budoucí kvalifikaci dobrá průprava ze školy rovnou na E 55.Co na to, mudrlanti o neomezené výchově?

Sarka 10.4.2008 18:02

Trosku mi vadi

reference k "neomezene vychove" ktere jsou naprsto neadresne. Kdo a kde konkretne prosim propaguje "neomezenou vychovu"? Myslim ze je nutne si ujasnit pojmy, protoze se zde vytvari umele protiklady. Nepouzivani telesnych trestu (ci jeho pripadny zakakz legislativnim zakrokem) se v zadnem pripade nerovna "neomezene vychove". Ta byvala kdysi modou, alespon tady ve Statech tak v sedesatych, sedmdesatych letech minuleho stoleti. Rikalo se ji "laissez-faire". Davno se od ni upustilo, mezi pedagogy a psychology na tomto kontinente se jiz nejakych petadvacet, tricet let rozumi samo sebou ze dite potrebuje limity a hrance a jasnou autoritu. Problem je ovsem v tom, jakymi zpusoby a kdo ji bude uplatnovat. Rodice sami vychovani v sebestrednosti se do toho poustet nechteji, nebo jsou prilis zamestnani svymi vlastnimi problemy a domnivaji se, ze vychova jejich deti nalezi statu ci skole. Ale beda aby ten stat ci skola po tech detech neco chtel..... Toto je problem ktery je daleko hlubsi a sirsi nez jakym zpusobem se uplatnuje autorita.

Takze myslim ze je opravdu nutne definovat co myslite tou "neomezenou vychovou", jinak muzeme placat do vetru.

(Mimochodem jeden z nejvetsich problemu na detskem oddeleni nasi kliniky nejsou psychologove, kteri by zastavali nazor ze se detickam musi vse dovolit - to je skutecne predpotopni karikatura neznalosti laiku. Problem mame v tom, ze rodice privedou dite narusene domaci situaci - hadky, ruzne druhy a zpusoby spatneho zachazeni, prehlizeni ditete a jeho potreb vcetne te na pevnou ruku, a nechteji "s tim" nic mit. Tady ho mate  a dejte nam ho zase dohromady, at se muzeme Pepickem zase pochlubit v sousedstvi. To je zase jina forma narokovani bez povinnosti: ja si platim zdravotni pojisteni, tak at mi kluka za ty penize zase "oni" daji dohromady. Neco takoveho. Neni to o tolik odlisne od situace ucitelu na skolach)

Kajda 10.4.2008 18:31

Re: Trosku mi vadi

A jsme u jádra problému. Kterak vychovat "nedospělé" dospělé rodiče k tomu, aby bylo jejich prvotním zájmem zabezpečit řádnou výchovu svých dětí v návaznosti s pedagogy a dalšími výchovnými pracovníky. Je zapotřebí nejprve vychovat rodiče, kteří budou schopni pochopit zpětnou vazbu a kteří nebudou od psychologa požadovat "opravu" dítěte stejným způsobem jako opravu prouchané myčky na nádobí.

Sarka 10.4.2008 18:38

Ano - kterak obnovit ve spolecnosti

smysl pro VLASTNi zodpovednost, a to hned u rodicu. Ten a ten problem je MUJ problem, JA musim prispet k tomu, aby byl vyresen. A ne cekat, ze za nej ma zodpovednost nekdo druhy: stat, skola, zdravotnik, psycholog - "oni". Myslim ze specificky v ceske spolecnosti je velkym nebezpecim ono neadresne "oni" kteri se nejak postaraji, kteri maji zodpovednost za moje dobro, atd. Ve zdejsi, Americke spolecnosti to "oni" taky funguje, ale v trochu adresnejsi forme: ja jsem danovy poplatnik, ucitele jsou "moji" zamestnanci (pripadne psychology si "platim" protoze platim zdravotni pojisteni), a tudiz naprava neni muj problem, ale jejich. Konce jsou bohuzel stejne.

Kajda 10.4.2008 19:04

Re: Ano - kterak obnovit ve spolecnosti

Souhlasím s vámi. Nevím, jak to funguje v USA, protože jsem tam nikdy nebyla a chování dětí vůči společnosti znám zprostředkovaně pouze z filmů a to se domnívám je poněkud zkreslená skutečnost, ale tady v Česku se vytratila právě ta osobní zodpovědnost. Nejenom při výchově vlastních ratolestí, ale i zodpovědnost z vlastní selhání v podstatě ve všech oblastech. Ono se není čemu divit, když politická kultura dospěla až tak daleko, že i když se vypátrá viník, tak se vše zahrabe "pod koberec", neboť každý na každévho ví nějaký ten prohřešek. Z toho pramení i úpadek morálky i ve výchově dětí. Děti jsou vychovávány v rodinách na principu sebestřednosti a egoismu a rodiče mnohdy razí názor, že když  ti "nahoře" si mohou vše beztrestně dovolit, tak proč ne já potažmo pak moje dítě. Pokud se tedy nezmění myšlení dospělých natolik, aby více netolerovali pavlačovou morálku a sami se snažili o změnu ve smyslu, že už  i výchova dětí v rodině je problém, který musím řešit já a nikdo jiný, pokud bude snaha změnit myšlení, že když udělám průšvih, tak za něj také ponesu vlastní zodpovědnost a nebudu se všemi silamy snažit te průšvih zamést po koberec, případně jej zbaběle přenést na někoho jiného, nezmění se nic ani v chování dětí ani jejich rodičů. 

JardaP 10.4.2008 17:06

Nemakacenkove - politici a "teoretici výchovy" delajíi vse pro vychvu nemakacenku

Skola by mela naucit spolecne z rodinou zakladni navyky pro praci - dovest delat i nepopularni veci,dovest je k poznani, ze se mnohe se musi delat prave jednim zpusobem (napr. delit viceciferna cisla), nekdy stale do omrzeni opakovat stejnou cinnost, drit slovicka v jazycich, umet napsat slohovou praci, atd. proste zvadat dril pri zvadani dovednosti, ktere jsou nutne pro vydelavani na chleba. To se neda naucit na VS.

To je ale nepopularni. To je omezovani osobnosti. Nikdo si neklade otazku, zda k takove plne rozvinute osobnosti pujdou na operaci srdce nebo vlezou do zpackane vyrobeneho letadla. A to nemluvim o pripadu, kdy se budeme muset jako narod branit se zbrani v ruce.

portwyn 10.4.2008 17:35

Re: Nemakacenkove - politici a "teoretici výchovy" delajíi vse pro vychvu nemakacenku

A jak by to měla škola učit? Fracek se Vám vysměje do obličeje, že to dělat nebude. Co můžete dělat? Neprozradit mu/jí nic nového o Newtonových zákonech?

Na známky a napomínání zapomeňte, to jsou čáry na papíře.

SelskýRozum 10.4.2008 15:59

A bez otcu

Dalším polínkem do ohně je čím dál častější výchova v rodině bez otce. A kdosi se ještě snaží prosadit, aby ženy měly právo na otěhotnění bez partnera. Tedy aby měly právo získat anonymní spermie. Tady už se projevuje výsledek výchovy - jen práva a žádné povinnosti. A stát - tedy my ostatní máme platit těmto ženám sociální podporu a alimenty. Takto se zaručí, že výchova-nevýchova bude expandovat ještě rychleji.

Sarka 10.4.2008 16:30

Mate pravdu, systematicke

"normalizovani" vychovy bez otcu ma dost desive spolecenske nasledky. O tom tady na tehle strane rybnika psal jiz davno, v dobach drevnich, Daniel Patrick Moynihan v kontextu devastace Afro-Americkych komunit. Jenze problem s tim, ze chceme vsechno mit "ustaveno v zakone" (i.e. co je "dovoleno") je v tom, ze tak zivot proste nebezi. Zeny totiz uz davno tu moznost otehotnet "bez partneru" maji; a co chcete delat: mstit se na tech detech tim, ze jim nedate stejne sance jako tem ostatnim, co se narodili "z loze manzelskeho"? Spise nez zakonodarstvim se to myslim da resit solecenskou  kulturou - tedy tim, cemu lide veri nebo neveri, co povazuji za hodnotu a co ne. Protoze zakazovat zenam otehotnet "bez otce" se rovna pokusum o moceni proti vetru.

Veronika 10.4.2008 17:09

Re: Mate pravdu, systematicke

Ano, ale tym pripravuju svoje deti o to najcennejsie, co clovek moze v zivote mat : o rodinu. Sucasny stav je len vysledkom uz dlho fungujuceho mechanizmu straty autority. Ta chyba na kazdom stupni spolocnosti. Rodicia su len poskytovatelia sluzieb svojim ( casto ) jedinackom, neschopnym delit sa o cokolvek s inymi. Moderna jednotka matka-dieta je nesmierne krehkym ohnivkom v retazi ludskych vztahov. Dieta v nej nema zaistenu bezpecnost a zazemie, ktoré mu viacclenna rodina poskytovala. Na druhej strane : kde vziat partnera ? Ako by aj ludske vztahy boli konzumnym clankom vezmi-uzi-zahod. Je takmer vzacnostou najst spolahliveho partnera nad 30 rokov, ktory by uz nebol ( aspon raz ) rozvedeny. Niet divu, ze sa potom niektore deti pytaju, na co je otec, ked ho vlastne nepotrebuju. Odmietanie autority  (  casto vysmievanej, odsudzovanej ) vedie k strate respektu a bez respektu niet vychovy.

Sarka 10.4.2008 17:24

Veroniko, ja si nejsem uplne jiste ze ztrata

autority je tim prvotnim korenem problemu. Ja to spis vidim tak ze je dusledkem komplexnich zmen hodnot v nasi "Zapadni" kulture, ktere zahrnuji pozitivni hodnoty jako je svoboda jednotlivce, respekt k potrebam a svobode jednotlivce, atd. Ze tyto maji cerne stiny nam myslim teprve zacina dochazet. A jak jsem rekla jiz nekde na zacatku teto diskuse (vcera vecer naseho casu), ze snah podporit prava jednotlivce a respekt k jeho integrite se bohuzel vytratila druha strana mince - povinnosti. Pravo bez povinnosti je nejlepsim receptem ke katastrofe, bohuzel.

Kajda 10.4.2008 17:29

Re: Veroniko, ja si nejsem uplne jiste ze ztrata

R^

portwyn 10.4.2008 17:37

Re: Veroniko, ja si nejsem uplne jiste ze ztrata

Ano, ale povinnosti přece ukládá autorita. Dítě ještě není schopno sebevýchovy, je nezralé. Stejně jako není sebevýchovy schopen třeba pes (IQ na úrovni čtyřletého dítěte). Ostatně spousta lidí (určitě přes polovinu) není sebevýchovy schopna nikdy.

Sarka 10.4.2008 17:46

Jo, to je prave ten problem

nevylit dite s vanickou;-)

Povinnosti ( ale JAKE, KTERE) jsou neseny kulturou, hodnotami spolecnosti. Predavaji se z generace na generaci. V tom vidim ten delikatni spolecensky ukol. Dvacate stoleti zacalo vytvaret noveho cloveka, a vylilo mnoho ze starych hodnot do miskruvny. Treba si vemte, ze deti v Sovetskem Svazu tricatych let minuleho stoleti mely za povinnost praskat na sve rodice. Neni pochyb o tom, ze tam ta autorita bezvadne fungovala. Akorat ty povinnosti predavane touto autoritou jsou neco co nemusim. nepredstiram ze to mam vypracovane do systemu - mspis je to neco s cim se musime neustale zabyvat, diskutovat, prit se o to, co ma (mit) priority, jake hodnoty a jakou autoritu vlastne chceme dalsim generacim predavat.

zajda 10.4.2008 20:48

Re: Re: Mate pravdu, systematicke

Rika vam neco pojem sirsi rodina nebo je to ve Vasem pojeti jen on+ona+deti? I dite s jednim rodicem ma babicky, dedy, tety, stryce, bratrance a sestrenice.

Sarka 10.4.2008 21:37

Zajdo, mozna ze se budete velice divit,

ale rika. neni mi zcela jasne z ceho soudite ze pro mne sirsi rodina neni dulezita. Jako matka ktera cely zivot pracovala a diky zivotnim okolnostem musela vychovat deti bez jakekoli sirsi rodiny mi jeji vyznam neni neznam. Nicmene, Zajdo, zadna teticka nebo strycek, babicka ci dedecek, byt sebevic milujici, nenahradi chybejiciho rodice. To neznamena z v jednotlivych pripadech je mozno vychovat naprosto zdrave, dobre a charakterni jedince v neuplne rodine, stejne jako to neznamena, ze hajlici nemohou vyrust v rodine s obema rodici a plne strycky, teticek, bratrancu a babicek. Oboji se muze stat. Je vsak daleko pravdepodobnejsi - a v cislech vyjadrujici vetsi celky spolecnosti, ba narody, celkem predpokladatelne, ze obe situace bude pusobit na vychovu deti urcitym smerem. Muzete si tipnout kterym. Jak jsem jiz uvedla drive, podobne reakce se dockal Patrick D Moynihan od Afroamericke komunity kdyz zde pred lety poukazoval na destruktivnost podpory svobodnym matkam, ktera vytvarela neuplne rodiny a ychovala generace deti bez otcu. A hadejte co se s temi detmi (ajejich detmi, a detmi jejich deti) stalo? Celospolecensky dopad je neco uplne jineho nez situace v jedne rodine.

Sarka 10.4.2008 21:49

Oprava

...."To neznamena z v jednotlivych pripadech NENI mozno vychovat naprosto zdrave, dobre a charakterni jedince v neuplne rodine..."

Hawk 10.4.2008 16:50

Re: A bez otcu

Hmm, právo na umělé otěhotnění bez partnera bych považoval za naprostou marginálii, i kdyby to Sněmovnou prošlo. Kolik jich bude? Zachovejme si zdravý rozum...