22.10.2021 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O klimatických změnách střízlivě

Mnozí se dnes vysmívají vznikajícímu kultu švédské středoškolačky Grety Thunbergové, která nabyla světové proslulosti svým bojem proti klimatickým změnám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 19.7.2019 18:02

Stačí přejít na atom a problém CO2 je vyřešen!

O vlivu CO2 lze diskutovat.

Pokud ale někdo hlásá katastrofické vize vlivu CO2 (do 12 let nastane katastrofa) a přitom odmítá jadenou energii s naprosto směšnými argumenty (ve Fukušimě, která byla zničena přírodní katastrofou, největší zemětřesení v Japonsku od r. 1923, nikdo nezahynul) typu EROI či náklady, údajně vysoké, je to taková zhovadilost, že pro to nenalézám slov!

J. Ganaur 19.7.2019 18:10

Re: Stačí přejít na atom a problém CO2 je vyřešen!

Za Fukušimu může chamtivost vlastníků.Cožpak oni nevěděli, že jsou tam častá zemětřesení vlivem pacifického zlomu.Proč, když jí chtěli chladit mořskou vodu, tak jí nepostavili na opačné straně ostrova.Museli by natáhnout vedení, tak to vážně ušetřili.

P. Rada 19.7.2019 23:10

Re: Stačí přejít na atom a problém CO2 je vyřešen!

Jakou katastrofu má pan Vanura asi mysli?

Ta která se týká našich smrkových porostů už přeci nastala a není na ni třeba čekat dalších 12let. Příznačně na podobném principu poruch komplexních vazeb dojde brzo k dalším. Jen je obtížné přesněji předpovědět ke kterým a kdy? Budou ale nejspíše mít podobný průběh. Něko je zas buse ignorovat - jiný zůstane bezmocně zítat - další na to může doplatiz životem...

To vše přesto, že žijeme v neobvykle bohaté společnosti kde lec kdo fantazíruje o snadnosti stavby JE... jako nikdy předtím. Zatímco vedle něj něco bez pomoci zkomírá.

L. Novák 21.7.2019 10:29

Re: Stačí přejít na atom a problém CO2 je vyřešen!

Jasně, magore zelený, katastrofa bude, za dobu existence života na Zemi katastrof bylo, že bychom je spočítat nedokázali. Takže je jisté, že jich bude nepočítaně i v budoucnu... :-P

K. Dvořák 19.7.2019 17:44

V USA jsou daleko větší lány a na velké rozloze.

Co začít tam ?

J. Housa 19.7.2019 17:20

Greta

Pan Drápal nenazývá věci pravými jmén. Greta není slavná díky mediích, díky příznivému trendu v mediích. Media samy o sobě nemají žádný záměr a také žádnou moc. greta je slavná díky gerontů (ale i jejich mladým nohlsedům), kteří se nerozpakují obětovat životní úroveň, spokojenost, štěstí, budoucnost, stovek milionů lidí. A také klidně obětují přírodu, to, co se za posledních padesát let zlepšilo (konečně), Všechno to klidně pohřbí. Staří chytříasociálové a mladí hlupáci.

M. Prokop 19.7.2019 17:25

Re: Greta

Média sama o sobě ne, zato ale lidé, kteří je tvoří. Zelenorudých levičáků je v nich více, než je průměr populace. Čemuž pak odpovídá obsah, výběr pozvaných, témata ...

J. Housa 19.7.2019 17:28

Re: Greta

Levičáků bylo vždy v populaci mnohem více než liberálů a konzervativců. Proto jsme měli tolik mrtvých ve světových válkách a proto se opět ničí ta jakžtakž kvetoucí Evropa, která se jižjiž nadechovala, po bezmála sto letech.

M. Prokop 19.7.2019 17:29

Re: Greta

Ano.

P. Han 19.7.2019 18:28

Re: Greta

Víte, proč se médiím říká sedmá velmoc? Právě kvůli té moci, kterou mají. Případně čtvrtá moc ve státě - po moci zákonodárné, výkonné a soudní, ale velmi často již před nimi.

L. Severa 19.7.2019 13:50

Ještě něco.

Za komunistů probíhaly na Moravě rozsáhlé meliorace. Před tím třeba na Znojemsku se dařilo pěstování okurek, protože hladina spodní vody byla blízko povrchu.

J. Ganaur 19.7.2019 14:43

Re: Ještě něco.

A nejen na Moravě.Za zahradou byla mokřadní louka.Teď nemám vodu ve studni.

P. Rada 19.7.2019 15:38

Re: Ještě něco.

Ano "za komunistů" totiž fakticky panovalo docela jiné klima. Bylo zhruba o stupen chladněji. V létě bylo navíc běžné, že dovolená někomu prostě propršela. Tp prostě proto, že zejména severní ledové masy byly mohutnější (ož o 8C chladnější jak dnes) a rozdíly teplot i tlaků proto pravidelněji nutily proudit vlhký atlatský vzduch až nad naše území tak, že z něj vypadávali srážky.

O té doby se ale leadco a i když pro našince nejdříve nenápadně tak přesto zásadně. Předně vzrostly místní průměrné zimní teploty které sice jen o jeden stupen ale v nadmořských výškách do cca 400m kdy byla průměrná teplota jen o stupínek dva pod nulou znamenají, že dnes už cca polovina srážek odteče proteže jsou i v zimě častěji deštové. Za zimu se takto v půdě do středních poloh nenaakumuluje zdaleka tolik vody jak dříve. Jaro navíc přichází zhruba o 14 dní dříve a tak zem i dříve proschne. přívalové deště také nabyli na intenzitě a proto i vlétě roste podíl vody která odreče bez užitku. Za posledních 5 let navíc chybí i v celkových ročních srážkách zhruba pětina a to už zaa pětiletku dělá deficit nějakých 500mm - tedy prakticky celoroční.

Takže se Vám a mnohým dalším nedivím, že nemají vodu ve studních. Problém je, že s odtáváním severní polární čepičky se bude dál a ještě zásadněji měnit typ vzdušného proudění směrem k extrémnosti a nevypočitatelnosti. prostě přestanou platit i i dlouhodobě ověřené pranostiky. Více konkrétního k vývoji posledních let např zde:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2019/Predbezna_zprava_o_suchu_2018.pdf

http://www.top-expo.cz/domain/top-expo/files/smart-city/smart-city-2018/voda-a-sucho/prezentace/danhelka_jan.pdf

J. Ganaur 19.7.2019 16:28

Re: Ještě něco.

Ano, ale není to CO2, co to způsobuje.A já jsem kritizoval bolševiky za meliorace.

P. Rada 19.7.2019 17:16

Re: Ještě něco.

Změna klimatu je o nerovnováze klimatického systému ve kterém začínají narůstat energie ve formě oteplení přízemní vrstvy atmosféry a hlavně ve formě tepla oceánů kde se nyní doposud aumuluje 95% veškerého nárůstu tepelné bilance. Na dnešní změně se přitom dominantně podílí ten uhlík který byl vypuštěn zhruba před půlstoletím a u nás jako "soudružsky". Vzpomente na vyobrazené kouřící komíny tehdejší stokoruny. Sotva kdo kehdy ale tušil, natož věděl, jaké dopady budou mít emise uhlíku za půlstoletí. "Soudruzi" už vůbec ne - ti jen trochu doplatili na lokálně ničivé emise síry. Emise uhlíku začínají vládnout až dnes.

Nárůst tepelné bilance planety je dán prvotně růstem skleníkového efektu kde CO2 je zásadním spouštčem. Vodní pára pak nejvýznamějším zesilovačem. Odlednění polárních oblastí navíc navozuje kladnou zpětnou vazbu a spolu s uvolnováním uhlíku s půdy i permafrostu rizika změn vzdušního proudění až katastrofických dopadů na část biosféry - viz sucha a naše smrkové lesy kterým to ale zdaleka nekončí.

Vše dohromady je o změnách klimatu s gradientem který planeta globálně nezažila nejméně 55milonů let. Tak velká změna bude nejspíše zásadní pro produkci biosféry - tedy i potravinovou a to je tuplovaně kontraproduktivní za stavu kdy lidstvo celkově ještě roste ale bonita půd už obecně klesá. Přívalové deště to jen zhorší.

Tohoto všeho je spouštěčem antropogrnní spalování fosilních paliv tempem milionkrát rychlejším jak vznilaly a dovývaných s rezervoárů které ležely stamiliony let mimo hlavní uhlíkový cyklus. Lidé takto vypustili jakéhosi džina který dokázal posloužit ale nikdo ho nedokáže ovládnout. Proto vstupujeme do temného věku:

https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/vstupujeme-do-temneho-veku

J. Housa 19.7.2019 17:26

Re: Ještě něco.

Vy se bohužel šeredně pletete, jste nedovzdělán a neinformován, mimoto jste stádní tvor. Nelze jinak, promiňte. Prostě nedokážete odolat desítky let trvající lžím, tlaku ze všech stran. To je běžné, pochopitelné, ale nikoliv akceptovatelné. Přejímáte tímto plnou zodpovědnost za následky. Nebo ne?

L. Novák 19.7.2019 17:50

Re: Ještě něco.

"Rada" blábolí jenom o odpovědnosti těch druhých. Důsledky vlastní blbosti šířené po Internetu si nepřipouští...

P. Rada 19.7.2019 23:01

Re: Ještě něco.

Zkustre místo spekulací až pomluv uvést konkrétně v čem jsem údajnš neinformován, nedovzdělán, stádní... - v opačném případě jste u mě jen stádní neiformovaný nedovzdělaný prostě mizerný LHÁŘ!

(Plnou odpovědnost přejímám sám za sebe už desítky let.)

L. Novák 21.7.2019 10:30

Re: Ještě něco.

Předvádíš to stále dokola. Češtinou počínaje a energetikou konče...

M. Prokop 19.7.2019 17:28

Re: Ještě něco.

Do temného věku vstupujeme hlavně vinou zelenorudých demagogů. Autora článku z Postupimského ústavu pro výzkum dopadů klimatických změn alarmismus živí.

M. Prokop 19.7.2019 17:29

"Změna klimatu je o ..."

O tom je otoman.

M. Mikulec 19.7.2019 13:42

Nevím, proč se propaganda brání

oteplování. Teda vím- kšefty s odpustky za CO2 by se špatně hejbaly, kdyby se globálně ochlazovalo.

Když se oteplí, budeme mít úrodu několikrát do roka. Nojo, to by ovšem produkty zlevnily, a to Big Business nedopustí.

Nemuseli bychom topit 7 měsíců a víc do roka. Pak by ubyl jeden z velkých důvodů, proč strašit lidi zhoršením ovzduší.

A vůbec, předstírat ekologii v době globalizace, která podporuje export- import přes celý svět, uhlík- neuhlík, je jen pokrytectví a kšeft.

P. Rada 19.7.2019 15:51

Re: Nevím, proč se propaganda brání

Zřejmě si pletete kšeft s ekologií ale na druhou stranu máte v něčem pravdu. Kšeft s pálením fosilů je doposud krajně mocná droga které podléhá značná část populace. Běžnému evropanovi to umožnuje využívat zhruba stonásobek své svalové energie. Také proto se doposud toto odvětví štědře dotuje - kdežto externality prakticky nezdanují.:

http://denikreferendum.cz/clanek/24128-staty-omezuji-dotace-do-fosilnich-paliv-rika-mezinarodni-energeticka-agentura

Mít průměrně atále stovku poslušných energetických otroků kteří těží převážně peníze poro peníze... a na zmačknutí klnoflíku dokáží zapracovat i řádově více, přináší tak obrovské mořnosti, že sotva kdo uvažuje rád o tom, že kšeftování omezí, některé natrvalo propustí a v sociálním žebříčku si zásadně pohorší.

To vše i přesto, že civilizační tlupě jako celku vážně hrozí rozvrat. Podstatné je zřejmě pro většinu tlupy si momentálně živoz užít - a po nás potopa.

M. Prokop 19.7.2019 17:31

" Zřejmě si pletete kšeft s ekologií ..."

To už je dávno, kdy ekologie nebyla kšeft.

V. Petr 19.7.2019 18:04

Nechtěl byste nahradit "energetického otroka" třeba tím,

že budete "ekologicky" veslovat na galejích?

R. Vacek 19.7.2019 20:25

Re: Nevím, proč se propaganda brání

A to si vezměte, že člověk v klasické energetice vyrobí 70 x více elektřiny, než člověk ve fotovoltaické energetice. Takže kdybychom klasické zdroje zavřeli a přešli na slunce, zaměstnali bychom 70x více lidí - není to krásná představa?

R. Langer 19.7.2019 12:35

Další kandidátka na Nobelovku

bude zřejmě ta raketová kapitánka co pašuje nelegální přistěhovalce do EU. Zajímavé při tom je, že našeho řidiče kamionu za to zavřeli, aniž by se prokázalo, že by s tím měl vůbec něco společného. Holt to nebyl Němec, no. :-P

J. Jurax 19.7.2019 13:02

No právě, on s tím neměl nic společného, on pašoval lidí nevědomky a zadarmo, nikoliv veden ušlechtilou ideou a taky nespolupracoval s pašeráckou mafií. A samozřejmě nebyl Němec ani Francouz, ale jakýsi z východu ...

Takže takového v EU nelze než zavřít! Kdepak navrhovat na Nobelovu cenu míru! Vždyť ani na člun s celníky neútočil!

J. Jurax 19.7.2019 12:30

No jo, nobelovka přes mír ... terorista Arafat přestal vraždit a Obama je černý - to jsou přece dostatečné zásluhy, není-liž pravda? A klimatický lhář Al Gore mezi ně hezky zapadá, takže jurodivá svatá Gréta by byla v té nejlepší společnosti. Ještě by tam pasovala ta pirátská kapitánka raketýrka, aby to bylo opravdu dokonalé.

R. Langer 19.7.2019 12:36

Re:

Jejda, přesně to jsem napsal... :-)