19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O hodnotách, dobru a zlu

Před pár dny jsem narazil na článek odborníka v oboru IT, který popisoval, jak se těšil na setkání se svým dlouholetým kamarádem, bývalým spolužákem, který v tomto oboru také pracuje, ale na rozdíl od autora, který zůstal v Praze, jej již pár let zaměstnaný v Berlíně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 25.12.2016 12:28

Myslím, že je potřebné si uvědomit

jakým způsobem se formulovalo lidské chování v průběhu evoluce. Formovalo se stejným způsobem jako chování ostatních živočichů. Je potřebné si uvědomit, že člověk je součástí přírody. Zvykl si sám sebe vnímat jako zcela mimořádný úkaz na planetě Zemi. Základním prvkem řídícím vývoj lidského chování byl přírodní výběr. Ten upřednostňoval jedince, kteří byli schopní se dostatečně adaptovat na své životní podmínky.

Genetická výbava člověka se za posledních 30000 let nijak výrazně nezměnila. Při vývoji každého z nás působí dva faktory dědičnost a proměnlivost. Pro přežití bylo nutné udržet soudružnost skupiny a to je významné i pro nás. Dříve souviselo zejména s lovišti a týkalo se celé skupiny, dnes se důraz přesunul na vymezování hranic kolem prostoru určeného pro rodinný a soukromý život. Přesto zůstává ochrana hranic tohoto teritoria stejně intenzivní.

Lidský mozek byl evolučně formován pro úspěšný život v malé soudržně organizované a spolupracující skupině, v níž se znal každý s každým. Posledních deset tisíc let člověk rozvíjel tímto mozkem na různých místech světa různé kultury.

Mozek ale nebyl adaptován na větší skupiny, zejména ne na život ve společenství s různě propletenými zájmovými střety. Každý člověk, v souvislosti se zděděnými faktory a životními podmínkami, má svou individuální „zásobu odolnosti“. Myšlení jednotlivce dáno genetickým vybavením každého z nás, jeho výchovou a osobními zkušenostmi. Myšlení ve společnosti vyrůstá dlouhodobě z tradic. Tradice je kulturním dědictvím, které se předává z generace na generaci. Tradice většinou vyrůstají z náboženství.

Přizpůsobit se změněných podmínkám je možné, ale u každého jednotlivce jiné. Ovšem adaptovat se na nové kulturní prostředí není jednoduché a záleží na každém jednotlivci.Přizpůsobit se změněných podmínkám je možné, ale u každého jednotlivce jiné. Muslimové se přizpůsobili životu v jiných životních podmínkách.

J. Kanioková 25.12.2016 14:11

:))))))))))))

M. Prokop 25.12.2016 15:05

Re: Myslím, že je potřebné si uvědomit

Ale jo, ale to chápání skupiny je velice proměnlivé. Čtyřjazyčné Švýcarsko skupina byla a je, dvojjazyčné Československo, Belgie, Jugoslávie ne. Rakousko-Uhersko a Sovětský svaz nebo EU s ještě více jazyky taky nebylo či není. Ale velké USA, dnes už taky vícejazyčné, ano.

To je ten politický národ, který nejde nasměrnicovat, buďto je nebo není a podle toho stát funguje nebo taky nefunguje.

J. Kulheim 25.12.2016 15:54

Re: Myslím, že je potřebné si uvědomit

USA vznikla z přistěhovalců, pro které přizpůssobení se okolnostem bylo nezbytné. Nikdo se nemohl vyvyšovat nad jiné. Dorozumívali se stejným jazykem, které nebyl pro většinu z nich jazykem mateřským.

Nikdo lidí, kteří oděkud přišli, se nevyvyšoval na jiné.

V Evropě je to jinak. Pro Rakušany jsme služky, Francouzi neví ani kde ČR leží, Angličané s mysleli, že lozíme po stromech, Pro Němce jsme méněcení, atd. Každý má něco proti někomu. Zmizelo mábožensví a tím se ztratil společný základ. Stojíme na hliněném základě s diktátem zájmů Německa.

Když začnou problémy začnou se vynořovat problémy minulosti. Máme společný zýáklad, kterř se bortí. S muslimy nemáme společného nic na čem by se dalo stavět. V takové společnosti demokracie fubgovat nemůže. Může fungovat pouze diktatura.

V Sírii diktatura fungovala. Kvetoucí země s náboženskou tolerancí, třeby vynucenou. Dobroději vyvolali a financovali válku a vidíme jak to vypadá.

T. Krystlík 25.12.2016 19:15

Re: Myslím, že je potřebné si uvědomit

ČSR byla mezi válkami, vezmeme-li to podle menšin, osmijazyčné! A češi netvořili ani polovinu obyvatel státu.

Češi dodnes nejsou politickým národem. Tím budou teprve tehdy, až Vietnamec, cikán nebo černoch s českým pasem bude obyvatelstvem ČR považován za Čecha bez jakýchkoli výhrad.

K. Janyška 25.12.2016 12:18

Národní státy jsou jedinými myslitelnými správci zemského

povrchu a prvky spontánního řádu lidského světa. Vznikly kulturní evolucí a nedá se s tím hnout. Jen v hlavách ujetých, zejména rudočených, socialistů, společně v kostelích a ústředních výborech pěstujících středobod zločimu socialismu, tzv. sociální spravedlnost... Dzp.

P. Vaňura 24.12.2016 21:12

Velká VLASTENECKÁ válka, Vyprávění o ruských vynálezcích

a objevitelích ("Tři generace ruských vojáků bránily vlast touto zbraní"; jedná se o opakovačku Mosin-Nagant vzor 1891), Suvorovovské a Nachimovské vojenské školy, Suvorovovův řád, "Operace Bagration"...

Stalin porazil Hitlera mobilizací ruského NACIONALISMU.

R. Szewczyk 24.12.2016 22:09

Re: Velká VLASTENECKÁ válka, Vyprávění o ruských vynálezcích

hm, husité se bránili cepy a kosama, kupodivu občas porazili technologický výkvět západu, vietnamci se bránili bambusy namočenýma v hoovnech, tak nějak tím porazili B57 a satelity, Gándí neměl vůbec nic, přesto porazil čurčila a spol. , asi jenom těmi vintovkami to nebude,,,,, Další co rozbil celé civilizační okruhy je ten, jehož výročí narození slavíme dnes, pokud vím, tak jen jednou použil zbraň, a to bič, aby vypráskal výběrčí daní z kostela, ,,,,

M. Prokop 24.12.2016 23:02

Re: Velká VLASTENECKÁ válka, Vyprávění o ruských vynálezcích

U husitů i západu byly technologie srovnatelné, Američani ve Vietnamu nikdy neválčili důsledně, Gándhí neporazil nikoho, Brity už to otrávilo, ...morálka hraje velkou roli, tu máte asi na mysli.

J. Jurax 25.12.2016 1:06

Re: Velká VLASTENECKÁ válka, Vyprávění o ruských vynálezcích

No, B-57, tedy Martin B-57 Canberra, licence English Electric Canberra ve Vietnamu nosným typem opravdu nebyl ... proč jste si vybral právě tento? :-)

Jinak souhlas s panem Prokopem, leda snad, že husité byli technologicky vyspělejší v dělostřelectvu a hlavně takticky vyspělejší v jeho použití v poli.

A ten poslední nerozbil nic; to až jeho následovníci, jež mimochodem jeho učení přepracovali tak, že by je patrně ani nepoznal, přispěli svou hřivnou k rozkotání Říma a k nastolení úpadku technologického i vzdělanostního, jenž trval v Evropě několik století.

M. Drašner 25.12.2016 10:32

Re: Velká VLASTENECKÁ válka, Vyprávění o ruských vynálezcích

Já si spíš myslím, že americké vojáky ve Vietnamu porazili američtí voliči a politici doma. Taková ofenzíva Tet (Wiki: Přestože ofenziva po vojenské stránce zcela ztroskotala, byla politickým vítězstvím Severního Vietnamu. Měla silný vliv na americké veřejné mínění a tím přispěla k pozdějšímu stažení USA z konfliktu.). Nebýt jich, byl by možná Jižní Vietnam tam, kde Jižní Korea. Ano, také si užili diktátorů (vojenských), ale nemyslím, že by zásadní většina volila život pod Kimy, jejž si užívají jejich severní soukmenovci.

R. Szewczyk 25.12.2016 12:54

Re: Velká VLASTENECKÁ válka, Vyprávění o ruských vynálezcích

je interesantní, jak tu či onde porazili někoho jako mráz, pak voliči, dokonce i někdo vyhrál, aniž někoho porazil, potom jako amíci ve vietnamu nebojovali důsledně, hm, pak bojovali jako idioti a zaslouženě prohráli,

M. Prokop 25.12.2016 15:08

Re: Velká VLASTENECKÁ válka, Vyprávění o ruských vynálezcích

Jižní Vietnam jako Jižní Korea - ano. Ovšem, Korea měla výhodu uhlídatelné hranice. Hlídaná demarkační lajna a uhlídatelné pobřeží. To ve Vitnamu nešlo, oklika přes Laos nešla uhlídat.

P. Vaňura 24.12.2016 20:40

Je třeba národu srozumitelně vysvětlit, co je elitářská

rudozelená sebranka zač. A to znamená NEHRÁT PODLE JEJICH PRAVIDEL a nenechat se ani v nejmenším zviklat jejich bláboly! Mimochodem, docela mě pobavilo, jak se jim nedaří poštvat lidi proti kapele Ortel.

A ono je tu ještě jedno pravidlo, na které autor zapomněl. Náš bližní je jen ten, kdo se k nám chová jako ke svým bližním. Což NIKDY nemůže být fanatický muslim, který dává jiným muslimům přednost před námi.

Sluníčkáři chtějí, abychom za bližní považovali i své nepřátele.

D. Polanský 24.12.2016 17:56

Autor se snaží dost nějasně ukázat,

že bez otevřené diskuze není možná kvalitní demokracie. Obecně lze souhlasit, ale jako občan se ptám: Mohu otevřeně diskutovat např. s předsedou vlády? Na NP s komunitou NP ano, ale tahle diskuze nemá na nic vliv. Mohou nájemníci v Bakalových bytech diskutovat s Bakalou? Každý z nich ví, že tomu jsou u háku! Prostě otevřená diskuze je jakási fráze, tím neříkám, že někde se neuplatní, ale určitě ne při politickém řízení státu. A svým způsobem je to jenom dobře. V praxi nakonec vždy musí někdo boucbnout do stolu a říct: a dost, bude to takto.

J. Pospíšil 24.12.2016 16:51

Líbí se mi, jak všelijak se dá pojmout historie,

i jak se dá bez argumentů, jen vynecháním několika náboženských válek a desítek masakrů, přehlédnutím pro naši kulturu nepřijatelných kastovních poměrů, udělat třeba z Indie ukázkově kulturní země. No, a po přehlédnutí několika revolucí, dualismu, vzájemného pohrdání a většího útlaku některých národností než cítili Češi, také z Císařství rakouského.

Kdyby aspoň napsal relativně kulturní.

Cizáci na trůnu byli velmi obvyklí celé Evropě. To také nesvědčí vlastně o ničem.

R. Szewczyk 24.12.2016 12:30

hm

samosebou, že se do Přemyslovských držav žádní němci nepřistěhovali, bo žádné německo ani němci tehdá neexistovali, pokud je známo, ani za otakara 1, tehdá třetího přemyslovského krále , neexistovali ani češi, bo neexistovalo žádné česko, první kniha česky psaná se objevuje asi o 150 let po třetím králi, ten se zrodil kolem 1150, druhá česky psaná kniha, Kronika boleslavská končí záznamem z roku 1325, ovšem skutečným českým autorem je až Tomáš ze Štítného, zemřelý okolo 1410, je také pravdou , že o zemích koruny české blekotal také židobijec a mimo jiné i král český Karel I,ale to nešlo o nic jiného, než o upevnění moci, v různých jeho državách, v žádném případě nešlo o jakési upřednostnění čechů, to upřednostnění čechů Karlem je jen blouznění blouznivých národních buditelů. to , že jinak mluvící lidé jsou schopni kulturně žít bylo ukázkové císařství rakouské, nyní například Indie,

P. Vaňura 24.12.2016 20:55

Existovalo České království i Země koruny České

To, že Češi byli tehdy velkou většinou negramotní je jiná otázka.

Ostatně, ani císař Karel Veliký neuměl číst a psát a veškerá administrativa se vedla v latině. Je to neuvěřitelný sešup, když uvážíme, že svobodní občané Říma byli většinou gramotní a Athéňané rovněž (viz Ostrakismus, který gramotnost předpokládá).

R. Szewczyk 24.12.2016 22:00

Re: Existovalo České království i Země koruny České

nikdy neexistovalo ani české ani polské ani dánské ani červené ani dřevěné království, anobrž existovala a existují království v dánsku , království v česku a pod, ale chápů, že to nechápete, jsouce učeni v Masarykovsko francouzké kolonii , poté v říši , poté v třetím římě ,poté někde ,kde to nelze ani popsat,

M. Prokop 24.12.2016 23:04

Re: Existovalo České království i Země koruny České

Sakra, vy to berete zhurta .... :-P

J. Jurax 25.12.2016 1:09

Re: hm

"že jinak mluvící lidé jsou schopni kulturně žít bylo ukázkové císařství rakouské, nyní například Indie" ... hm, taky názor, o němž by se dalo s úspěchem pochybovat.

P. Rudolf 24.12.2016 11:48

Nic než národ

Tak takového umělce jsme tady v minulém století v Evropě měli a všichni víme, co z ní udělal (a naštěstí nestačil dokončit). Autore, vy jste totálně zaspal dobu.

P. Vaňura 24.12.2016 21:05

Velká VLASTENECKÁ válka, Vzprávění

P. Hlosta 24.12.2016 8:27

Perfektní!

Tohle by se mělo vyvěsit v parlamentech demokratických států!

P. Lenc 24.12.2016 9:50

Re: Perfektní!

Ano, ale bohužel zůstane to pouze jako přání.

T. Krystlík 24.12.2016 0:38

Článek je blábol

Autor nerozlišuje mezi státem, který si vytvořil jeden národ definovaný kmenově, jazykově, a státem, jehož národ (spíše obyvatelstvo) je z různých etnik (kmenů, národů), které se mezi sebou dohodly, že si vytvoří stát, případně, že sjednotí na jednom jazyku (nebo také ne).

Češi nebyli po odstoupení území Německu z nich vyháněni.

J. Kombercová 24.12.2016 2:13

Re: Článek je blábol

Plán byl, jen na něj už nezbyl čas, že.

J. Kombercová 24.12.2016 2:14

Re: Článek je blábol

...pokud jste mínil jen Sudety, tak nejen.

P. Hlosta 24.12.2016 8:25

Re: Článek je blábol

Vy jste nic nepochopil. Nejste toho schopen!

J. Sova 24.12.2016 8:58

Re: Článek je blábol

"Češi nebyli po odstoupení území Německu z nich vyháněni."

Z kroniky jedné pohraniční obce, říjen 1938. Když odešli dva pošťáci, jedni z mála Čechů v obci, poslal okresní úřad do obce jiné dva pošťáky:

"... přišli dva pošťáci, které náš dlouholetý starosta obce zase poslal postrkem pryč, neboť jejich jména zněla česky."