24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O demokracii, svobodě a jejich nelehkém soužití

Když jsem včera psal o možných důsledcích koronaviru, zabloudil jsem i ke tweetu Ivana Pilipa o tom, jak články tohoto typu podrývají důvěru v liberální demokracii. Dostal jsem poměrně dost kritických ohlasů v tom smyslu, že ve své reakci moc směšuji pojem demokracie a svobody, a že to je chyba.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 20.2.2020 11:03

Víte, sice máte vědecky pravdu - leč - vzhledem i k naší dnešní situaci, stačí poukázat na něco dosti jednoduššího (což ale i laikům může dělat problémy). A to je definiční obor a obor hodnot funkce. Jenže, bez toho se nic matematicky modelovat nedá.

Jinak řečeno, buď hovoříme obecně o společnosti - a tam je tedy vše možné - i třeba ten fašismus či bolševismus (i jiný -ismus) - s tím že bude později poražen.

A nebo hovoříme konkrétně o demokratickém a právním státu, kde je toto vyloučeno - protože podobné zásahy jsou mimo (opakuji mimo) rozhodovací pravomoc politiků, i kdyby snad byli voleni s 51 procentním přesilou. Ta zásadní ochrana těchto lidských práv je daná Ústavou a Ústavním soudem, který by takové rozhodnutí politiků okamžitě zrušil.

V čemž tedy chybují jak aktivisté, tak opoziční politici i mnohá média, když hned za každým vytrženým projevem vládního politika vidí riziko totality a návrat bolševismu - a svolávají proti tomu demonstrace a požadují demisi..

Bylo by tedy vhodné, kdyby i toto dokázali politici (i novináři) s trochou matematického nadání občanům sdělit - "lidi, nic moc se neděje, prostě si počkejte na příští volby"..

P. Lenc 20.2.2020 9:55

Tak jako neexistuje "osvícená diktatura" tak nemůže existovat jakákoliv "lidová" nebo "liberální demokracie".Může existovat pouze demokracie bez přívlastků, demokracie, která v rámci morálních mantinelů tvořených výchovou od dětství dovoluje občanům naprosto svobodně vyjádřit svou vůli volbou a naprostou svobodou projevu.A to je něco, co právě pro "demokraty" s přívlastkem je smrtelné nebezpečí.

D. Stys 20.2.2020 8:46

S tou matematikou - potíž je v tom, že lidé maximálně tak dospěli k lineární dynamice. V nelineární dynamice už ve dvourozměrném případě platí Poincare-Bendixsonův teorém, který říká, že systém může končit buď (a) ve fixním bodě, nebo (b) v periodické orbitě nebo (c) v orbitě obsahující konečný počet fixních bodů, homoklinických a heteroklinických orbit. Ve vícerozměrných systémech je počet TRVALE DYNAMICKÝCH, zjednodušeně OSCILUJÍCÍCH, trajektorií ještě vyšší. Podobně v diskrétních nebo po částech diskrétních systémech. Takové bývají společnosti.

Neboli ve společnosti která trvá a nezanikla = fixní bod - se nedá očekávat, že by 51% odhlasovalo, že zbylých 49% úplně vyhubí. Bohužel dynamika společností se počítá na desetiletí a židovským rodinám v době holocaustu bylo cekem málo platné, že dnes je Izrael jedna z nejzajímavějších zemí k životu.

F. De Winter 20.2.2020 8:10

Jak říká Petr Hampl, lidé mají tendenci věřit ideologii, která vyhovuje jejich zájmům. A zájmem každého byrokrata je navyšování rozpočtu jeho oddělení. S navyšováním rozpočtu, agendy a počtu lidí roste jeho moc. A jsou v tom velmi vynalézaví. Takové podnikání uvnitř byrokratického aparátu. A košile bližší než kabát, takže obecné blaho musí jít stranou. Demonstrovat to můžeme na vývoji jedné strany, která začínala jako strana podnikatelů, živnostníků a produktivních zaměstnanců. S tímto programem vyhrávala volby. Ta strana se jmenuje ODS. Brzy se však straničtí funkcionáři ODS zabydleli ve svých nově nabytých úřadech a z ODS se postupně stala ČSSD light - strana hájící zájmy úředníků.

Státní byrokracie tedy podporuje socialismus, protože vyhovuje jejím zájmům. Podporuje multikulturalizmus, podporuje zelené blbnutí. Všechny tyto věci vedou k navyšování rozpočtů. V podstatě každé další rozhodnutí vede ke zhoršení situace. To, že se venku hroutí civilizace ale nikoho nezajímá. Z toho se výplatní pásky nepočítají. To jak je státní byrokracie mocná, vidíme na rozpočtech západních zemí, kde vlády nejen, že nejsou schopné zastavit zadlužování, ony nejsou schopné ho ani zpomalit.

R. Langer 20.2.2020 8:06

Hm, škoda, že v praxi to tak nikdy nefungovalo, co? Kromě toho, morálka nemá s vírou, a už vůbec ne s křesťanskou, pranic společného. :-P

J. Fridrich 20.2.2020 7:49

Ano, svoboda a demokracie jsou křehké květinky a je nutné je pečlivě pěstovat a ochraňovat.. Svobodu si ale někteří lidé - a není jich málo u nás i v nynějším Světě pletou s BEZBŘEHOU svobodou, až anarchií a bez toho PODSTATNÉHO - tedy ODPOVĚDNOSTI.. Také mizí respekt k jinému názoru toho druhého - samozřejmě v rozpětí daném našimi civilizačními normami Západní civilizace. Naopak nelze ve společnosti tolerovat šíření skutečně závadných a pro společnost nebezpečných myšlenek komunismu, fašismu-nacismu..

Ale pozor, na vlastenectví a ochraně svých historických hodnot včetně náboženských není nic ZÁVADNÉHO a špatného - naopak jsou dnes velmi potřebné, když se levičácké elity EU vydaly cestou likvidace a rozvratu naší Euro-Atlantické civilizace..

J. Elias 20.2.2020 7:44

Meze naší demokracie a svobody jsou v základech naší židovskokřesťanské civilizce:

Bible/Tóra

Exodus 23:2

Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo. Nebudeš vypovídat ve sporu s ohledem na většinu a převracet právo.

P. Hatina 20.2.2020 7:35

Ano, děkuji, popsáno naprosto skvěle "..Prakticky to tak nebývá, státy bývají uspořádány složitěji a jednotlivé úrovně řízení jsou málokdy v harmonické shodě. Daleko častěji spolu bojují."

Podotýkám, že toto uspořádání má jak pozitivní, někdy i negativní efekty. Vláda (rozumějme vládní koalice i s většinou v parlamentu) nemůže na jedné straně úplně cíleně řídit celý stát a tím tedy ani za vše zodpovídat - ovšem ani takto nemůže (nemělo by) dojít k totalitě..