SPOLEČNOST: O Čunkovi a licoměrných politicích
Vystěhovávání neplatičů, vlastně jejich přemísťování, je v naší zemi běžnou praxí a kdyby starosta Čunek nekandidoval do Senátu, nemluvilo by se o tom. Že to bývají zpravidla Romové, za to pan Čunek opravdu nemůže.
Jeho slova citovaná v Blesku byla - jak tvrdí - určena politikům. Jsou tu totiž od toho, aby se těmito problémy zabývali. Je jednodušší označovat lidi za rasisty a xenofoby, než tyto palčivé společenské problémy řešit. Neměli by však jen kritizovat a sami strkat před problémy hlavy do písku.
V naší zemi je skupina lidí, kteří dobře vědí, jaké mohou mít výhody a umějí jich využívat. O svých povinnostech však slyšet nechtějí. Že to bývají zpravidla Romové, to je bohužel zřejmě pravda. Existuje ale v tomto státě nějaká smysluplná koncepce, která by opravdu pomohla třeba Romům nebo jiným menšinám, plnohodnotně se začlenit do společnosti? Možná ano. Valný efekt ale nemá.
Problém neplatičů nájemného je u nás dlouhodobý. Celou dobu mého starostování provázel jako červená nit. Soudy se táhly roky a žaloby se stále musely aktualizovat. Dlužníci - a nebyli to jen Romové - se navíc často chovali velmi agresivně k sousedům, kradli elektrickou energii ze společných prostor domů, obtěžovali ostatní hlukem a nepořádkem.
Dohodnout se s nimi nedalo, neplnili sliby ani ujednání. Za celou dobu se pouze v jednom případě stalo, že dlužník přišel a požádal o to, že si v obci dluh odpracuje. Umožnili jsme mu to a od té doby s ním problém nebyl.
V naší obci, která měla na počátku 122 bytů (dnes už je jich většina prodaných), dosáhlo dlužné na nájemném v loňském roce téměř půl milionu korun! Nezbývalo nic jiného než celou záležitost nějak efektivně řešit. Zvažovali jsme řešení podobné tomu, které ve Vsetíně zvolil Jiří Čunek. Nechtěli jsme však přenést problém do jiné obce a na stavbu ubytovny jsme peníze neměli.
Prodali jsme proto byty i s těmi neplatiči. Dnes už bydlí jinde, v naší obci je klid. Oni zas dostali šanci začít znova: Mají smlouvy na dobu určitou a vědí, že když nezaplatí, skončí na ulici. Nikdy bych problém s neplatiči takto neřešil, pokud by náš právní systém fungoval efektivně. Už jen proto, že osudy lidí mi lhostejné nejsou. Slova mohu to doložit i skutky: byli jsme první obcí, která integrovala uprchlické rodiny ze zemí, kde byla porušována lidská práva.
Vystěhovali jsme však z naší obce neplatiče (mezi nimi i Romy), takže jsem se vlastně dostal s panem Čunkem do party xenofobů a rasistů. Dokonce se dnes i v naší obci říká, že jsem si při tom "nahrabal".
Zajímalo by mě, jak dlouho budou naši vrcholní politici k podobným problémům slepí a hluší. Možná do té doby, než u nás nějaký skutečný rasista vyhraje volby.
HN, 12.4.2007
Autor je bývalým starostou Josefova Dolu za SNK ED