13.7.2020 | Svátek má MarkétaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: NostalgieŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 47, poslední: 18.6.2015 22:32, přehled diskusí

Pouhé EU-hujerství!!!:
Autor: B. Rybák Datum: 14.6.2015 21:37

Pokud by pan Frýbort chtěl skutečně hodnotit Habsburskou monarchii nemohl by vynechat krutou (genocidní) rekatolizaci, která národ Husa, Chelčického, J. z Poděbrad, Komenského... strhla z čela středoevropské reformace do zpátečnické státně katolické anti-slovanské monarchie.

Nemohl by vynechat to, že "tolerační patent" Josefa II byl žalostným nedochůdčetem proti "basilejským kompaktátům", které déle než 100 let u nás platily, že jeho snaha zavést jako jediný úřední jazyk němčinu, byla smrtelným ohrožením českého národa... A především to, že po porážce uštědřené této zaostalé monarchii Pruskem, došlo k její germanizaci, čímž skončily všechny iluze o tom, že by účinnou ochranu svým slovanským národům před germanizací poskytla (viz Havlíček, Palacký Masaryk, Kramář...

V té době už vůči německému císařství podřízená c.k. monarchie urychlila hlupáckým rozpoutáním 1. světové války svou nevyhnutelnou zkázu!

Důvodem napsání tohoto textu určitě není nostalgie pana Frýborta, ale jeho kvartální (placený?) záchvat EU-hujerství! Habsburská monarchie je v jeho očích předchůdcem nyní vznikající DEU. V tom se bohužel příliš nemýlí!

"Jeho vládci:
Autor: J. Sova Datum: 13.6.2015 16:08

se dopouštěli osudných chyb..."  A to byste si pane autore přál návrat systému, kde kritika jeho představitelů byla zločinem a byl na ní paragraf?

Rozsudek, zdůvodňující zabavení novin z r. 1892:

"V závadném článku vzat výrok prince Dra Bedřicha ze Schwarzenbergů aby bylo důvěřováno v otcovskou péči vznešeného mocnáře a nevzdáváno se naděje, že ono naše nejvřelejší přání (české státní právo) předce někdy splnění dojde, za záminku, posmívati se důvěře v otcovskou péči mocnáře, nazývati onu důvěru pouhou důvěřivostí a optimismem atd., tak že jest tím porušena úcta k Císaři a proto jeví se ve článku tom skutková povaha zločinu v § 63 tr. z. naznačeného a muselo tudíž po návrhu c. k. státního zastupitelstva uznáno býti."

Re: "Jeho vládci:
Autor: J. Sova Datum: 13.6.2015 16:20

"C. k. vrchní soud zemský shledal ve větě otištěné z »Dresdner Wochenblätter« skutkovou povahu zločinu uražení Veličenstva. Otisknutím této věty spáchán byl tentýž zločin, jelikož ku opodstatnění skutkové povahy zločinu uražení Veličenstva nevyžaduje se animus injuriandi, jakého se vyhledává při přečinech a přestupcích proti bezpečnosti etc. vedle §§ 487-497 z. tr. ku skutkové povaze zločinu uražení Veličenstva stačí, nesrovnává-li se to, co pronešeno neb uveřejněno bylo tiskem s povinnou úctou k císaři..."

Re: "Jeho vládci:
Autor: Z. Rychlý Datum: 14.6.2015 8:05

V takové Anglii se královna nesmí kritizovat dodnes.

Re: "Jeho vládci:
Autor: J. Sova Datum: 14.6.2015 9:45

A tak je to správné?

To si snad může přát jen člověk s lokajskou povahou.

Re: "Jeho vládci:
Autor: Z. Rychlý Datum: 14.6.2015 11:24

Jelikož rozdáváte nálepky kam se vecpete, dovolím si taky jednu: Jste totální mimoň - viz všechny vaše připomínky zde.

Re: "Jeho vládci:
Autor: J. Sova Datum: 14.6.2015 15:55

Nejste monarchista?

To by vysvětlovalo váš příspěvek.

Re: "Jeho vládci:
Autor: Z. Rychlý Datum: 14.6.2015 18:43

Takovou anglickou monarchii bych bral všemi deseti, ale je to bohužel nemožné. Ten vývoj byl navěky přerušen. A je to možná škoda. Je možné, že bychom se s Habsburky dostali do fáze parlamentní monarchie anglického typu.  Třeba bychom nemuseli prožívat Hitlera, nebo Stalina. Třeba. Neví to nikdo, ani pan Frýbort, ani já, ale vy už vůbec ne. Některé peripetie života prostě být nemusely, a proto ta nostalgie. Možná jste naopak z rodiny bolševiků a teď nostalgicky vzpomínáte na staré dobré časy, nad kterými si já mohu jen odplivnout - ztracená doba. Přesto bych vás nenazýval vámi užitými přívlastky.

Vy máte slovník pouťového řečníka: "protičeský element, milovník totality, cenzury, neznalec historie nebo úplný blbec". Nic není dál od pravdy. Protože jste mimo jak s panem Frýbortem, tak i se mnou, nazývám vás mimoněm se slovníkem hulváta.

Nejsme nějak moc chytří?:
Autor: L. Severa Datum: 13.6.2015 16:00

Dost často se zde píše hanlivě o Masarykovi a ještě hůř o Benešovi. Velmi lehce odsuzujete dobu ve které jste nežili. Jaké měli pohnutky naši předkové, z nichž někteří měli potíže s češtinou, třeba Smetana, Vojta Fingerhut, Fúgner a jiní.? Nebylo to třeba tím, že Franz Josef byl zapšklý Rakušan a nějaká empatie k jiným národům mu byla cizí. Rakušané si svoji zem zachovávali v panenské přírodě a české země zasmraďovali průmyslem při laciné námezní síle.(Však jsme s tím měli za 1.republiky problémy-předimenzovaný průmysl) Můj táta pracoval za R-U několik roků ve Vídni - Češi byli tehdy pokládáni za jakousi druhou kategorii. Vzhledem k tomu jaké události pak následovaly (dvě války, Hitler, Stalin) se dnes zdá, že to byly věci nepodstatné, ovšem naši předkové cítili útisk a neměli křišťálovou kouli aby věděli co příjde. Stejně jako to dnes nevědí Baskové a Skotové. Úsměvné mně přijde poznámka, že nás EU ochrání před Muslimy.(Kvóta sem, kvóta tam.)

Re: Nejsme nějak moc chytří?:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.6.2015 22:27

:))))))))

Re: Nejsme nějak moc chytří?:
Autor: J. Čížek Datum: 16.6.2015 9:47

Jak vidět, byl jste učenlivým žáčkem soudružky učitelky.

Pokud to nevíte, tak JCKV František Josef I., tak se totiž u nás VŽDY podepisoval, byl přímým potomkem také Přemyslovců, Lucemburků, Jagelonců, tedy žádný Rakušan z našeho národnostního pohledu.

Jenže co může chtít člověk po někom, kdo se neseznámil s ničím jiným, než oficiální republikánskou protimonarchistickou propagandou, že ... ?

R U:
Autor: T. Kohout Datum: 13.6.2015 15:59

Rakousko Uhersko rozpoutalo válku, aniž by na to mělo. Dostatečná hloupost na to, aby přestalo existovat.

Re: R U:
Autor: J. Vintr Datum: 13.6.2015 18:16

Rakousko nerozpoutalo válku, na niž nemělo. Napadlo pouze mnohem slabší Srbsko. Válku rozpoutalo Rusko, které si napadení Srbska vzalo jako záminku k napadení Rakouska.

Re: R U:
Autor: V. Kraus Datum: 14.6.2015 10:32

Byla to hloupost "napadnout mnohem slabší Srbsko" (napadnout mnohem slabšího je morální?). Tehdy existoval systém mezinárodních smluv a bylo jasné, že to povede k řetězové reakci vypovídání válek. A to se také nakonec stalo. Je ovšem pravdou, že R-U bylo do války tlačeno Německem. Němci a Rakušané byli tehdy přesvědčeni o své nadřazenosti a na svoji hloupost pak doplatili.

Re: R U:
Autor: J. Čížek Datum: 16.6.2015 9:55

Do války jsme byli dotlačeni agresivními Srby z teroristické srbské organisace Černá ruka (v níž byla celá řada nejvyšších srbských důstojníků), která spáchala atentát na následníka trůnu.

Co měl císař dělat? A že Rakušané byli přesvědčeni o své nadřazenosti? Hmm, další učenlivý žáček republikánské propagandy.

Re: R U:
Autor: P. Sulc Datum: 18.6.2015 0:43

Mene piva a budou penize na knihy.  V poslednich deseti ci 12 letech vyslo nekolik knih, kde se pise o tom, ze situace mezi narody se horsila uz od zacatku stoleti, ze k valce nekolikrate malem doslo, 1907 kvuli anexi Bosny hercegoviny, 1912 kvuli Maroku, kvuli dvoum balkanskym valkam , situace eskalovALA A  vrchol byl Sarajevo. To ale uz zadna mocnost nemohla ustoupit, aby '' neztratila tvar''   Vypustte z makovice ty skolni dejiny, ty jsou zkreslene a hodne vyfantasirovane.

kancléře - :
Autor: T. Kohout Datum: 13.6.2015 15:53

Ale německé kancléře si snad pamatujete,ne? Vzestupně i sestupně. Ty presidenty Vám odpouštím.

Nostalgie po R-U?:
Autor: J. Sova Datum: 13.6.2015 14:14

Autorovi bych doporučil, aby si pročetl dobové české noviny. Pak by snad pochopil, odkud se vzal odpor proti mocnářství. Jen malý příklad, článek z r. 1900:

Odsouzeni byli v Brně pro slůvko „zde“ záložníci kyjovští: Kalivoda na 13 měs. na pevnost, Duffek na 6 měs. na pevnost bratři Měchurové a jiní záložníci na 3 měs. do vězení. Ve vyšetřovací vazbě ztrávili na Špilberku 3 měsíce. Tak krutý rozsudek vynesen v době, kdy i moravští poslanci účastní se německo-českých porad smiřovacích. Ve Vidni bojují čeští poslanci za práva svého jazyka a na Moravě čeští záložníci pro slůvko české »zde« odsouzeni jsou celkem na čtyři léta a pět měsíců do těžkého žaláře a někteří i k degradaci. Dobře pravil posl. dr. Stránský v delegaci dne 9. ledna t. r.: »Bylo by přímo pokrytectvím, kdyby kdo chtěl zavírati oči a ignorovati propast, která se náhle objevila mezi českým národem a vojenskou správou.«

Re: Nostalgie po R-U?:
Autor: J. Sova Datum: 13.6.2015 15:58

Noviny z r. 1892:

Pro mohamedány mešita —  pro Čechy nic.

Na rozkaz ministerstva vojenství zřízena bude poblíž hlavních kasáren vídeňských a džamie pro bosenské vojáky mahomedánského vyznání. Čechům vídeňským arcibiskupská konsistoř katolická nechce povoliti ani česká kázání. Což abychom přestoupili na víru Mohamedovu? Táže se vídeňský »Orel«.

Re: Nostalgie po R-U?:
Autor: J. Sova Datum: 13.6.2015 21:30

Nostalgii po habsburské monarchii může mít jen protičeský element, milovník totality, cenzury, neznalec historie nebo úplný blbec.

Re: Nostalgie po R-U?:
Autor: Z. Rychlý Datum: 14.6.2015 7:50

Dejte si pivo, nebo si vemte prášek a šetřete výrazy.

Re: Nostalgie po R-U?:
Autor: J. Čížek Datum: 16.6.2015 10:18

Jak vidět, vše z uvedeného také splňujete ...

Pravda je,:
Autor: V. Němec Datum: 13.6.2015 12:57

že Masaryk byl levoboček císaře FJ 1 se slečnou Kropáčkovou a proto byl vůči RU loajální. Teprve když se situace změnila a uvědomil si, že RU bude poraženo založil si pro sebe malé republikové království. A dařilo se mu pokud byl živ.

Re: Pravda je,:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.6.2015 22:51

To není vůbec jisté, že byl levoboček FJ.

Už jsem našla, co jsem nedávno četla v jiné diskuzi:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.6.2015 23:08

"Ty teorie jsou dvě ... majitel hodonínského cukrovaru Rödlich a právě FJ I. ... když přijel Masaryk do Moravské Nové Vsi, tak ze shromážděného davu se ozval výkřik: "Vždyť je to celej starej Rödlich " ... ten byl známý tím, že nenechal žádnou pěknou sukni ve svém okolí "nepovšimnutu", ale při tom se dokázal o své potomky dobře postarat ... a co se týká našeho mocnáře - ten prý všem vykal, tykal jenom svým potomkům a levobočkům ... z celého vídeňského parlamentu tykal pouze Masarykovi ;-) ... přeberte si to jak chcete ;-)"

Až na to EU souhlas.:
Autor: Z. Rychlý Datum: 13.6.2015 12:48

EU není podobným útvarem, jako bylo R-U, dlouhodobě vznikajícím. Pro EU stačí dohoda o hospodářském prostoru s mezinárodními smlouvami o ledasčem.

Žádnou federaci, a už vůbec ne pod monarchou typu Junckera, nebo toho předchozího marxisty, na jehož jméno si teď nemůžu ani vzpomenout.

1*:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.6.2015 23:16

Souhlasím se dvěma výhradami:
Autor: J. Kučera 376 Datum: 13.6.2015 12:05

EU není ochranou proti islámské rozpínavosti, ale naopak ji podporuje a druhá pokus o reformu R-U byl v polovině devatenáctého století krvavě potlačen, proto ta dvohodobá nedůvěra.

Ne tak docela:
Autor: V. Kraus Datum: 13.6.2015 8:52

Ano, české země zaznamenaly v 19.století v rámci habsburské monarchie velký kulturní, hospodářský i politický rozmach. Ale je to spíše naše vlastní zásluha než Habsburků. Svoji monarchii si Rakušané pohřbili sami, když podlehli vlivu vilémovského Německa a rozpoutali 1.světovou válku. Připomínám, že Masaryk byl až do vypuknutí války loajálním občanem R-U a teprve po vypuknutí války se radikalizoval. Za války byla v zázemí velká bída, v každé vesničce měli řadu padlých na frontách. Proto je tehdejší odklon od R-U zcela pochopitelný. (Jen tak mimochodem, určitou nostalgii můžete nakonec zaznamenat i po komunistickém režimu - "vždyť jsme se nakonec neměli až tak špatně, v práci jsme se tehdy nepřetrhli, fungovala veřejná doprava, měli jsme jistoty atd.")

Re: Ne tak docela:
Autor: J. Vintr Datum: 13.6.2015 9:38

To rozpoutání první světové války není ani tak zásluha R-U, ale spíš carského Ruska, které využilo lokální trestné akce proti Srbsku, jako záminku k mnohem rozsáhlejšímu konfliktu.