16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nevinná byrokracie

Byrokraté mají ještě horší pověst než parlamentní poslanci - za nimi v žebříčku už jsou jenom tchyně. Nikdy nikdo se nepostavil na jejich obranu. Až teď.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 22.2.2016 13:12

Hlavním zájemem každého úředníka

je mít klid, pravidelný plat a co nejméně práce.

Žádný úředník netouží po neustálých změnách zákonů, po růstu pravomocií a kompetencí, po změnách podmínek a po legislativním šílení, které produkují lidem volení zákonodárci.

Š. Hašek 22.2.2016 21:48

Re: Hlavním zájemem každého úředníka

Asi tak.

Úředníček v tom nejede. Jedou v tom socani, kteří se radují z každého nového obsluhovače wordů v kanceláři - jejich voliče. Čísla za posledních dvacet let hovoří

B. Rameš 22.2.2016 12:16

To je samozřejmě

správná úvaha, včetně závěru. Problém tkví v tom, že jde o systémovou poruchu - stát nekontrolavatelně bují ze své podstaty a sám se vyléčit neumí. Jediné, co pomáhá, je nějaký ten násilný převrat, kdy je existující vládní i byrokratický systém rozrušen. Bohužel, jednak to většinou dost stojí, druhak po nějakém čase se vše vrátí k původnímu stavu (pokud ne rovnou k horšímu).

Co by teoreticky mohlo pomoci je omezení volebního práva (na řízení systému se nemohou podílet ti, kdo na něm parazitují - a tím nemyslím nic rasistického) a společenská smlouva státu a občanů, kde by bylo jasně vymezeno, oč se má stát starat a co mu za to občané zaplatí, a jejíž změny by podléhaly podobnému režimu, jako změny Ústavy. To je samozřejmě ryzí utopie.

J. Hanzlík 22.2.2016 12:14

Citlivý zoubek

Ano, ano a ještě jednou ano! Dokonalý popis existenčního a rozplozovacího mechanismu byrokracie. Dlužno sice podotknout, že bez schopné, vzdělané a profesionálně zdatné byrokracie nemůže žádný moderní stát existovat, ale zároveň nejsou tyto vlastnosti ze samotné podstaty vytváření byrokracie vymahatelné.

Je tvořena především z absolventů nepotřebných oborů, které každoročně odkládá na trh práce zbytnělá a zároveň sebezáchovná kapacita škol všech stupňů. Stávající politická byrokracie snaživě vytváří další a další příležitosti pro takto vybavené absolventy. Přičemž kvalita se částečně odvíjí od programů a metodik těchto ústavů. Triumfují však rozkladné elementy v podobě všeobecného úpadku společenské etiky a nedostatku výchovných příkladů už od žatstva. Sklizeň je potom sice početná, ale poněkud nekvalitní.

Abych nezapomněl, dík autorovi!

J. Hanzlík 22.2.2016 12:17

Re: Citlivý zoubek

Omlouvám se! Samozřejmě "žactva".

K. Janyška 22.2.2016 11:20

Tzv. byrokraté za nic nemohou. Jsou to jen dobře placení

otroci. Tedy, medy měli by být. Odporní zločinní socialističtí politici ve službách odporných socialismem postižených levičáckých příživníků mohou za to, že byrokracie roste. Lenin říkal, socialismus je evidencí. A k tomu socani potřebují právě onu hromadu byrokratů... Dzp.

V. Kain 22.2.2016 17:42

Re: Tzv. byrokraté za nic nemohou. Jsou to jen dobře placení

To je přesné.Byrokracie kyne jedině když se dostanou k lizu levicoví pazdráti.Jako nyní když se má státní úřednictvo namnožit o 12 000 kusů.S levičáky tak akorát do řiti.

Š. Hašek 22.2.2016 21:45

Re: Tzv. byrokraté za nic nemohou. Jsou to jen dobře placení

Asi tak.

M. Zdobinský 22.2.2016 9:16

Zjednodušeně řečeno

čím méně bude oblastí života a ekonomiky ,do kterých bude stát strkat čumák, tím lépe. Bohužel s naší levicovooligarchickou vládou kráčíme přesně opačným směrem. Více regulací,více předpisů,zákonů (čím nepřehlednější,tím lépe)povolení,kontrol.Šance na změnu? Volební právo by měl mít pouze ten,kdo platí daně alespoň v min.výši.

T. Kočí 22.2.2016 8:46

Dlouhé

ale pomíjí zásadní věc. U zdroje sedí poli... polypodnikatel co maká v totálním střetu)spíše souladu )zájmů, který si ty mld. ohlídá.

T. Kočí 22.2.2016 8:48

Re: Dlouhé

Omlouvám se. Asi je to fakt dobré.

S. Kalužík 22.2.2016 1:17

Snad jen v závěru mohlo být na prvním místě QED

jinak jsem už dlouho, možná dokonce velmi dlouho, nečetl tak zasvěcený text. Je sice v podstatě o státní správě, ale myslím, že minimálně stejně, ne-li dokonce více, platí o samosprávě. To je jeden z důvodů, proč neholduji zdánlivě správnému požadavku o subsidiaritě. V sumě je totiž míra úřednického nepořádku na MF stále výrazně menší, než suma nepořádku v podřízených orgánech státní správy a samosprávy - přeloženo - než v krajích a obcích, samozřejmě magistrátní města nevyjímaje :)

R. Brzák 22.2.2016 10:12

Re: Snad jen v závěru mohlo být na prvním místě QED

Článek je skvělý.

Samospráva zato je vystavena většímu kontrolnímu tlaku z vnějšku - přímému tlaku od občanů konkrétní obce. Ano, i v samosprávě dochází k popisovanému. Ale pocit bezpečí státního úředníka na vysoké pozici v řetězci byrokratické hierarchie si pracovník samosprávy prostě neužije - neboť s každým jeho špatným rozhodnutím či nerozhodováním se mu dostává výrazně vyšší odezvy - od jeho sousedů, se kterými musí žít...

S. Kalužík 22.2.2016 11:06

Re: Snad jen v závěru mohlo být na prvním místě QED

Vurčitém směru máte pravdu, ale platí to jen o malých vesnicích, jinak je to jen taková omílaná mantra a čím větší město, tím je to pravdě vzdálenější. Ve spoustě měst se neznají ani lidé v paneláku a 90% (a možná i více) ani neví, jak se jmenuje jejich starosta :)