17.2.2020 | Svátek má Miloslava


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Netolerance tolerantních 2

V komentáři pro deník Právo jsem minulý týden psal o netoleranci těch, kteří se tak rádi sami popisují jako ti tolerantnější, rozumnější a vzdělanější z nás. Vzhledem k množství reakcí jsem se rozhodl tématu věnovat ještě jednou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 50, poslední: 22.8. 2019 23:42, přehled diskusí

P. Brich 22.8.2019 10:48

Re: Stačí sledovat,

Na udavačství je postavena a udavačstvím se udržuje při životě každá totalita. Přestože sebe nazývá třeba přívlastkem liberální.

P. Brich 22.8.2019 10:43

Re: to je keců a užití vznešených jmen a slov..

Rychtáři, zřejmě ses nakazil vzteklinou od psa, na kterém rajtuješ. A vypadá to, že nejsi očkován.

P. Brich 22.8.2019 10:40

O diktatuře politické korektnosti na universitách USA

podrobněji psal už pan Ota Ulč.

S. Pavuk 22.8.2019 10:30

stádovitosť

Psychológmi bolo dávno preukázané, že vysokoškoláci prejavujú vysoký sklon k stádovitosti. Príklad, ako si ho pamätám z literatúry :

Študenti práva boli v rámci praxe v súdnej sieni na pojednávaní, ktoré nebolo reálne - o čom ale študenti nevedeli. Obvinený, sudcovia, prítomná polícia, boli herci. Bola vyvolaná dramatická situácia, ktorá po výkrikoch a bitke skončila vyskočením "obvineného" z okna. Medzi študentmi boli nastrčení "študenti" - asistenti psychológa, ktorý celý prípad vymyslel. Ich úlohou bolo ovplyvniť väčšinu, tvrdiť iný priebeh konfliktu ako bol v skutočnosti. Pri rekonštrukcii prípadu "políciou", prevažná väčšina poslucháčov práva potom (zo solidarity ?) tvrdila to, čo títo nastrčení asistenti !!

Ako vidno, študenti sú ľahko ovplyvniteľní, chýba im ešte vlastná predstava o živote - individualita. Tú si mladí ľudia iba budujú. Na pováženie je ale fakt, že na stádo sa pretvára celá spoločnosť, zatiaľ ako vidno v USA. Zaujímavé by bolo vedieť, kto je v tomto experimente "profesor" čo to riadi a ktorú jeho pomocníci.

Z. Rychlý 22.8.2019 10:12

Re: vzdělání a inteligence nejsou zásadní podmínkou tolerance

Podlehnutí strachu? Doufám, že nepatříte mezi nebojsy typu Merkelová a Mr.Olánd, kteří se sice slovně nebojí, ale ve skutečnosti přikazují stavět betonové zátarasy a strkají vojáky pomalu na každé nádraží.

Předběžná opatrnost ještě není vyděšenost. Hrdina, který nevidí riziko - bývá dost často vůl.

Z. Rychlý 22.8.2019 10:04

Kritické myšlení versus

fanatická víra? Nepochybuji o tom, kdo zvítězí. Ovšem ta kocovina po létech praktikování fanatické víry v univerzální dobro, to bude něco. Ještě chybí nějaká rudá knížka plná citátů. Korán k tomu má sice nakročeno, ale spíš to bude něco zeleného.

Kdo nejde s námi, jde proti nám! A bude mazec.

R. Langer 22.8.2019 10:02

Re: A prohrajeme.

Mám obavy, že nejoptimističtějším předpokladem je doufat, že se toho nedožijeme. Což tedy není zrovna ideální. :-(

R. Langer 22.8.2019 10:00

Re: to je keců a užití vznešených jmen a slov..

No, co se musí dělat, aby ses zavděčil svému šéfovi, to nám tady předvádíš mírou více než dostatečnou, soudruhu. :-D

R. Langer 22.8.2019 9:57

Re: progresivistický maelström

Inu, s čím kdo zachází... :-(

R. Brzák 22.8.2019 9:56

vzdělání a inteligence nejsou zásadní podmínkou tolerance

Tolerantní je člověk vyrovnaný, tedy pevně usazený ve svém životě a světě. Méně pravděpodobně je to člověk mladý, svou rovnováhu teprve hledající. Ano, mladí lidé jsou často tolerantní k věcem, které hůře tolerují ti starší z nás. Ale to není důkazem jejich vyrovnanosti - jde o přirozenou tendenci bořit a odmítat staré (v rámci generačního vzdoru).

Co je ale zásadní příčinou netolerance, je podlehnutí strachu (o svůj potenciálně, nebo i jen domněle ohrožený zájem, nebo zájem nějaký jiný, na kterém mi záleží). A podlehnout strachu může i člověk vzdělaný, inteligentní a mladý... A to tím spíše, je-li v nějaké moc generující pozici. Přičemž je nutno si uvědomit, že i prestiž nebo uznání sociální bubliny je zdrojem moci nad druhými lidmi. Nemluvě o moci mediální...

A. Alda 22.8.2019 9:47

A prohrajeme.

Jak sleduji vývoj, mám za to, že nemáme šanci.

A. Alda 22.8.2019 9:46

Stačí sledovat,

jak se už zase daří udavačům.

T. Hraj 22.8.2019 9:16

progresivistický maelström

Přesně tak. Jedná se (mimo jiné i) o nejprestižnější university. Berkeley, Harvard, Yale a další. Nejpostiženější jsou pochopitelně humanitní obory, kde mezi profesorským sborem je poměr demokratů a republikánů (tj. voličů) téměř 20:1!

Není to samozřejmě jen J.Peterson (který ani pravicový není), jsou to mnozí další konzervativní přednášející jako Ben Shapiro, Heather Mc Donalds, Dinesh D ́Souza, atd. (o Milo Yiannopoulosovi ani nemluvě), nebo i původní levičáci jako třeba Brett Weinstein, Lindsey Shepard a další, kteří se nějakou konkrétní kauzou provinili proti ideologii svaté trojice - equality, inclusivity, diversity - a dostali se (ke svému naprostému šoku) do středu progresivistického maelströmu.

P. Lenc 22.8.2019 9:06

Druhý

článek za který dík!Bylo by to legrační kdyby to nebylo vražedně smutné, když si fašizující skupiny "intelektuálů" říkají "liberálové".

K. Janyška 22.8.2019 8:52

Pakoši, nikdo na vysokých školách nezvládá podstatu všeho,

teorii spontánního řádu a zejména spontánního řádu lidské interakce a lidského světa, tedy kompozitivní teorii. A přitom to je materie čistě vědecká. Ani autor ne... Dzp.

Ś. Svobodová 22.8.2019 8:31

Řečtí filozofové věděli.

Demokracie končí v chaosu a po ní nastupuje tyranie (totalita).

J. Richter 22.8.2019 8:22

to je keců a užití vznešených jmen a slov..

jen proto, aby byli lidé byli tolerantní ke komunistickému udavači a dotačnímu podvodníkovi, t.č. autorovu šéfovi.

P. Neubauer 22.8.2019 7:54

Bude to boj

s nenávistnými lidmi, co potlačují nenávist s odhodláním Maových kulturních brigád a krutostí zelenorudých Khmerů.

J. Schwarz 22.8.2019 7:04

Nic než tristní stav na západních univerzitách

neukazuje líp, že koncept právního státu prakticky zkrachoval, jakkoli se tímto pojmem západní politici vehementně ohánějí. Noví "právníci" - aktivisté stav na západě v rekordním čase "zafrikanizují" - udrží fasádu, instituce ale vyžerou zevnitř a změní v klony svaté inkvizice.

J. Elias 22.8.2019 6:24

Vypadá to, že ten pan Nacher je rozumný chlap. Tak asi proto není primátorem HMP.